Автор Тема: Разни идеи на хора с "пламнала глава"  (Прочетена 331842 пъти)

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #300 -: Октомври 05, 2018, 11:45:12 pm »
Оня ден ми се развали делкото и покрай драматургията с ремонта ми хрумна нова идея, макар, че тоя път може да я има някъде мислена- в горна мъртва точка, където горивната смес в цилиндъра на четиритактов двигател е сгъстена изскача искра от свещта, за да я възпламени. Какво би станало ако тая искра е много по- силна и нагнетява въздуха до такава степен, че не му е нужна горивна смес, понеже се нагрява достатъчно от искрата и в следствие на това се и разширява? Да кажем, че колата си има и гориво- то само ще добави мощност. Или обратно- искрата добавя налягане заради свръх нагряването на запалената запалителна смес! Да речем, че вместо обикновен акумулатор имаме литиево- йонна батерия 10-15 пъти по- мощна от оловната, която има шанс да вкара толкова ток!

montanar

  • Гост
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #301 -: Октомври 06, 2018, 12:11:16 am »
svetlio760 просто ще заместиш енергииноста на горивото с електроенергия.
Подхода би имал някакво предимство от към температура и време на изпълнение на процеса но само толкова.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #302 -: Октомври 06, 2018, 07:49:49 am »
Няма да ти стигне разширяването на въздуха. Трябва да разшириш въздуха поне няколкостотин пъти, за да докараш налягането което се получава при изгарянето на горивото. Ще ти трябва наистна висока температура, и не съм сигурен че ще има материал, който ще я издържи. Едва ли има производител, който ще успее да пусне на пазара на раазумна цена двигател изграден от керамика и волфрамови сплави, а и това не съм сигурен че ще е достатъчно, защото температурата ще е хиляди градуси - релано ще имаш плазма в цилиндрите, която ще изяде всичко около себе си за минути.
Освен това водихме спор скоро "горене или експлозия се случва в цилиндрите", и макар че имаше несъгласни, реално в цилиндрите има горене - контролирано разширение, което трябва да се случи за определено време.
И накрая ще достигнеш до положението което спомена Монтана - ще изобретиш изключително неефиксаен ел. двигател... съвременните ел. двигатели имат КПД над 90%, а ти ще изхвъляш огромни количества топлина.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #303 -: Октомври 06, 2018, 10:11:29 am »
При един качествен правотоков електромотор с мощни неодимови магнити, преобразуването на електричеството в механична работа е с КПД 96-98%.
Докато ако използваш електричеството за да загряваш въздух, и да разчиташ на неговото разширяване, т.е. ако направиш термодинамична машина с електрическо подгряване, то нейното КПД ще е максимум 42-45%.
Няма смисъл!
Да не говорим за усложненията, за които споменава Юлиян...

Върти ми се из главата, че някой беше правил разсъждения какво би станало, ако се замени буталото в цилиндъра на ДВГ с магнит, а вместо свещ има ел.магнитна намотка, която го привлича във фазата на сгъстяването... Не мога да се сетя дали се беше отказал още на ниво теория, или беше правил някакъв прототип с обезкуражаващи характеристики...

Абе изводът е, че ако така или иначе ще си караш колата с електричество, то има много по-добри и ефективни варианти, отколкото да модифицираш ДВГ за работа с ток... За всяко нещо си има най-подходящ подход, а тук сме много далеч от него, и колкото и да подобряваме и модифицираме - няма да го постигмен по този начин.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #304 -: Октомври 06, 2018, 01:11:33 pm »
Светльо, ти говориш за това:

http://www.auto-press.net/a:%D0%98%D0%B4%D0%B2%D0%B0-%D0%BB%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D0%BC%D1%8F%D0%BD%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B0-%D0%B0%D0%B2%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%BB%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%89---%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE

Но без гориво не става!
Да използваш въздуха като гориво в ДВГ (или работен флуид) е примамлива идея, но е все едно да разчиташ да си запалиш цигарата от искрата на пиезокристала, когато в запалката няма газ... :D

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #305 -: Октомври 06, 2018, 03:46:48 pm »
Върти ми се из главата, че някой беше правил разсъждения какво би станало, ако се замени буталото в цилиндъра на ДВГ с магнит, а вместо свещ има ел.магнитна намотка, която го привлича във фазата на сгъстяването... Не мога да се сетя дали се беше отказал още на ниво теория, или беше правил някакъв прототип с обезкуражаващи характеристики...
Не само, че не се е отказал, ами дори го е направил. Един мой приятел на скоро ми каза, че го вижда често да джитка по улиците на Стара Загора.

montanar

  • Гост
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #306 -: Октомври 06, 2018, 03:52:48 pm »
Bat_Vanko това е соленоиден двигател - просто интересна играчка - КПД по-зле от на нормален електромотор
https://www.youtube.com/watch?v=6HND4x22jXM
https://www.youtube.com/watch?v=2wfo2QqkXMU&t=11s
https://www.youtube.com/watch?v=uhYEdD94vH0

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #307 -: Октомври 06, 2018, 04:43:13 pm »
montanar, предполагам че гледайки този клип от тубата: https://www.youtube.com/watch?v=kZVrQu6SanQ ще решиш че двигателите с вътрешно горене са само играчки. И аз респектиран от твоят авторитет и познания ще реша да не си купувам кола, защото по нанагорнището ще трябва да я бутам като Флинстоун. Е както се изучава в инженерните университети всичко е въпрос на мащаб, щом работи като моделче ще работи и като голямо.
На времето някоя от националните телевизии беше направи репортаж за този откривател. И до колкото разбирам човека изобщо не го е еня дали някой вярва в неговото съществуване или не. Просто си джитка из града...

montanar

  • Гост
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #308 -: Октомври 06, 2018, 04:54:09 pm »
Офффф Bat_Vanko не превръщай форума в седянка като чата....
И разбирай какво пиша а не да мучиш и се заяждаш - не случайно споменах КПД а защо е зле при соленоидите ако поне малко помислиш ще разбереш.
А кой какво е направил евала за труда му ... но все пак нещата се оценяват спрямо реалностите.
И мойта кауза с стирлинга е предварително изгубена но ми е интересно и развивам темата - ясно ми е че няма да постигна чудо и въпреки това съм видял някакъв смисъл в идеята си и за разлика от нещата които някой хора шаманосват това наистина ще работи. И ще е с открит достъп и без недомлъвки и закодирани смисли.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #309 -: Октомври 06, 2018, 05:23:21 pm »
Виж ся montanar, ти си абсолютно праволинеен и изобщо дори не допускаш мисълта да кривнеш от правият път. За тебе научните догми са закон. Добре че самата наука не е такава. Преди векове се е смятало че Слънцето се върти около Земята, съвсем на скоро мислехме че нищо не може да се движи със скорост по висока от светлината. Нима мислиш че нашата наука е открила всичко което може да бъде открито и ние имаме абсолютното познание?? Не е задължително заека да изскочи от храста към който сме се насочили, може да е от някой съседен, който дори не сме забелязали ходейки като коне с капаци. Ако искаш да се развиваш трябва винаги да се съмняваш във възможното и в невъзможното.
А за закодираните мисли - нима мислиш че някой, който е хвърлил време и пари, ще подари нещо ценно без дори да пожелае да си върне вложеното.

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #310 -: Октомври 06, 2018, 11:45:41 pm »
Светльо, ти говориш за това:

http://www.auto-press.net/a:%D0%98%D0%B4%D0%B2%D0%B0-%D0%BB%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D0%BC%D1%8F%D0%BD%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B0-%D0%B0%D0%B2%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%BB%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%89---%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE

Но без гориво не става!
Да използваш въздуха като гориво в ДВГ (или работен флуид) е примамлива идея, но е все едно да разчиташ да си запалиш цигарата от искрата на пиезокристала, когато в запалката няма газ... :D

Именно! Значи верно мислили са го преди мен! То май с тоя линк темата се изчерпва! Е бях длъжен да проверя, минимум съм доволен, че съм се сетил да го мисля!

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #311 -: Октомври 06, 2018, 11:47:24 pm »
Сега остана да намерим от тее свещи и да си купим ;D

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #312 -: Октомври 07, 2018, 10:00:23 am »
svetlio760, тази статия е писана 2013г. Четири години по-късно, същата компания излиза с нова гама... иридиеви свещи!?

http://www.auto-press.net/a:Federal-Mogul-Motorparts-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D1%8F-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B3%D0%B0%D0%BC%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%B8-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%89%D0%B8-%D1%81-%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%B4%D0%B8%D0%B9-%D0%BD%D0%B0-BERU-

И пак със същите маркетингови трикове - нисък разход, намалени вредни емисии т.н.

Преди 20-30г. двигател с мощност 70к.с. имаше разход 7-7,5л./100км. Сега в производственити линии вървят двигатели със същия разход от по 300 коня. Искам да кажа, че това е един цялостен, дългогодишен процес на оптимизация на всички компоненти на двигателя, а ти говориш за делко!? Та, ако си мислиш, че на един 40 годишен котурник му сложиш плазмени свещи и той ще литне, си в дълбока грешка.

montanar

  • Гост
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #313 -: Октомври 07, 2018, 12:11:48 pm »
ДВГ си е предостатъчно сложна система и определено още има на къде да се развива - в това спор няма.
Но като всяка система всичко е взаимосвързано и настройката и изобщо не е прост процес - както казва svetlio760 само с едни свещички не става номера - в най добрия случай от тях няма да има особен ефект а има къде къде по-лош сценарии за развитие. Предполагам в дребния шрифт в спецификацията има има опоменати разни особени моменти де трябва да се имат в предвид при поставянето им. Конкретно на какви мотори и други подробности - щото съм сигурен че ако ги сложиш на мотор от да речем осемдестетте или на някоя Ладичка ефекта ще е минусов.

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #314 -: Октомври 07, 2018, 03:22:50 pm »
Това, което знам аз за нови и стари двигатели е факта, че старите се разваля по- трудно от новите и по тази причина още се карат жигулита и лади. Знам също, че старите дизели вървят на олио и отработено масло, а новите не, знам и че оня таксиджииски ефект на износване при клапите в следствие дълго време каране на газ при старите коли го няма, знам, че в последно време всичко е китайски боклук и гледа само да си спази гаранцията от по 5-10 години и нито ден повече и всичко това е твърдо мнение на автомонтьорите, които се занимават с тези неща. Та в светлината на това нека оставим гениите да мислят как да изобретяват коли, от които да цоцат пари, а ние да наблегнем на очевидното!