Автор Тема: Разни идеи на хора с "пламнала глава"  (Прочетена 331875 пъти)

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #255 -: Ноември 27, 2017, 08:30:28 pm »
Форумци, имам един прост въпрос, който ми се върти в главата от миналата година и все не ми идва музата да го задам тук. Най- накрая мъдростта ме догони и аз целенасочено отворих темата си с цел да напиша този въпрос тук. И така: Защо хладилниците работят с амоняк или фреон, а не използват чист атмосферен въздух, който просто се пълни с компресор от едната страна на бутилка, в която се сгъстява, а от другата се изпуска направо вътре в хладилника? И въобще каква е еволюцията на това откритие- на кой му е хрумнало да сгъстява въздух, като по този начин го затопля, а после заради контакта с околния въздух, сгъстения се охлажда и когато отново изгуби налягането си, е по- охладен от околната среда?
« Последна редакция: Ноември 29, 2017, 01:04:30 pm от atos »

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #256 -: Ноември 27, 2017, 09:11:51 pm »
Защото при едни и същи параметри, минимална и максимална температура, хладилниците, работещи с въздух ще имат много по големи размери. Топло обмена при изпаряване и кондензация на фреона или амоняка е стотици пъти по интензивен от този на газообразния въздух.

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #257 -: Ноември 27, 2017, 09:49:48 pm »
Отговора е много прост!
Фреона в течна фаза не зъмръзвапри много ниски температури и си циркулира..
С въздух няма как да стане това!

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #258 -: Ноември 28, 2017, 12:03:45 am »
Значи единия отговор е обема, а другия.... е той и въздуха не замръзва....

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #259 -: Ноември 28, 2017, 02:00:47 am »
Отговора ти е "фазов преход". При изпаряването си течностите поглъщат огромни количества топлина (или казано по друг начин "за да изпариш едно количество течност е необходимо огромно количество енергия"). Можеш да се убедиш ако изпуснеш една газова запалка през "пълначката" - тя ще замръзне. Или ако караш кола на газ вероятно си се сблъсквал с проблема "замръзнал изпарител".
Фреона се ползва защото има точка на изпаряване която не налага използването на много високи налягания за да се докара фазовия преход до удобни за работа температури. Също така тази точка е много зависима от налягането така че с промяната му можеш сравнително лесно да я променяш. При атмосферно налягане фреон 134 се изпарява при -40 градуса, а при 20 бара - вече на +70. Това е повече от достатъчен температурен интервал за почти всички битови приложения.
Другия най-близък кандидат е амоняка, но ... много е отровен, много е агресивен и вече почти не се използва. Теоретически можеш да го направиш и с пропан, ма едва ли искаш освен отровен да имаш и възпламеним агент в инсталациите :) Макар че напоследък се ползва някакъв изо-бутан точно за климатична и хладилна техника - бил по-малко агресивен към озона в атмсферата...

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #260 -: Ноември 28, 2017, 12:10:09 pm »
Аха, това звучи добре. Ако само заради това удобство се ползва фреон, то един як компресор и една яка бутилка ще ми свършат чудесна работа- аз само бутилката на метана като гледам в колата какво прави, как почти се обледява посреди лято, а метана си е газообразен през цялото време... Оня ден в дъжда на метанстанцията пак беше яко скрежасала, а не беше толкова студено- Точно преди да заредя имаше минимум 20 градуса разлика между околния въздух и бутилката!

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #261 -: Ноември 28, 2017, 12:47:31 pm »
Системата за охлаждане с използване на въздух се използва при самолетите, които летят на височини, по големи от 6, 7000 метра, поради удобство. В тези самолети по принцип си има компресори ( компресорите на двигателите), а околният въздух е достатъчно студен за да се използва за охлаждане дори с малка топлообменна повърхност, след компресора. Така цялата система става по лека, практична и безоопсна, от тази с използване на фреон.

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #262 -: Декември 07, 2017, 03:13:56 pm »
Оня ден ми хрумна малко шантава идея, но като се позамисля не е толкова шантава! Змиорките произвеждат трицифрено число волти ток, когато решат да парализират жертвата си. Чудя се дали отглеждането и "доенето" на няколко змиорки не би излязло на сметка ако този ток по някакъв начин се съхранява и използва? Какво толкоз яде една змиорка и колко ли би изяла?! Да речем приучваме змиорката сама да си отваря някаква амбразура с храна и колкото по силно удари с ток, толкова повече храна да й се отпуска. Токът от токовите удари може да се съхранява в кондензатори, а от там в акумулатори!

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #263 -: Декември 07, 2017, 03:35:10 pm »
И човечетвото усмърдява планетата всеки ден с 5 000 000 000 литра газове. Средно по 1,5 литра на глава.
Кой може да си помисли да ги събира, ами говедата колко.

СЕ от Смолян Коцето.

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #264 -: Декември 07, 2017, 03:39:46 pm »
Ем така е, по това време на годината кво да прайш друго освен да гледаш телевидение, да гледаш както се казва нат гио див.

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #265 -: Декември 07, 2017, 04:04:30 pm »
И да ти идват брилянтни идеи! ;D

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #266 -: Декември 07, 2017, 04:33:48 pm »
Хахаха или да направим ферма за светулки и с тях вечерно време да осветяваме фотоволтаици....

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #267 -: Декември 08, 2017, 11:37:41 am »
Колко светулки ще ти трябват за един волт ток? А змиорката дава як чакмак!!! ;D

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #268 -: Декември 08, 2017, 09:31:22 pm »
Колко светулки ще ти трябват за един волт ток? А змиорката дава як чакмак!!! ;D

И отделно може да ги вържеш за воден впряг да те теглят::)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #269 -: Декември 09, 2017, 02:21:14 am »
Колко светулки ще ти трябват за един волт ток? А змиорката дава як чакмак!!! ;D

Като си почнал с разрядите на змиорките, давай, доразвий идеята направо светкавици да ловим в суперелектрети;D