Автор Тема: Разни идеи на хора с "пламнала глава"  (Прочетена 331675 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #225 -: Февруари 26, 2017, 06:21:10 pm »
Брей, Юлиане...издигаш ми се в очите ;D
Аустенит, мартенит, ледебурит...но няма да е лошо да запознаеш аудиторията с тези термини, щото иначе говорите на различни езици, нали?

Лека корекция - не на метала, а на стоманата!

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #226 -: Февруари 26, 2017, 06:31:29 pm »
Аустенит, мартенит, ледебурит...но няма да е лошо да запознаеш аудиторията с тези термини, щото иначе говорите на различни езици, нали?
Надявам се Радико да ги знае тия термини, щом е решил да прави това устройство. Аз лично си признавам, че трябваше да се подсетя че има такива неща. Но ги срещнах точно в статии описващи свойствата на нитинола.
« Последна редакция: Февруари 27, 2017, 01:23:02 pm от atos »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #227 -: Февруари 26, 2017, 09:30:07 pm »
Цитат
Тука бъркаш, но ще го разбереш евентуално чак като сглобиш устройството.
За да не съм голословен - преминаването от аустенит в мартенит е свързано с поглъщане или отдаване на енергия. А точно такова превръщане на кристалната структура в метала позволява този материал да има уникалното свойство да губи и възстановява магнитите си свойства
Не мисля че бъркам. Аустенитно мартензитния преход, мисля че така се пишеше а не мартенитен наистина е свързан със поглъщане на енергия и той е преход от първи род, но този преход и точката на Кюри са две различни неща.
тук е обяснен този преход:
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B7%D0%B8%D1%82 
А в тази статия е обяснено за точката на кюри:
Цитат
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B5%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%B3%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%B8%D0%B7%D1%8A%D0%BC
по точно"
Цитат
Когато температурата намалява термичното движение или ентропията намалява и диполите стават все по подредени. Когато температурата достигне определена критична точка, наречена температура на Кюри настъпва фазов преход от втори род. При него магнитните материали губят магнитните си свойства.
фазовите преходи от втори род са обяснени в този докумнт:
http://uacg.bg/filebank/att_7866.pdf
По синтезирано:
Цитат
б/Фазови преходи от ВТОРИ РОД:
Това са преходи при които нe се обменя топлина с околната среда. В точката на прехода не се променя нито обема нито енергията на ТДС
Слабо Юлияне този път се изказваш доста неподготвено.

П.П. Обръщам внимание на факта че посочените документи изобщо не са единственните по въпроса и съвсем не са изчерпателни. Аз лично съм намерил най много литература по въпросите в руските научни сайтове.

П.П.2 възвръщащите формата си сплави като нитинола имат това си свойство благодарение на мартензитния преход който е от първи род за съжаление
общото е че и двете са силно изразени при гейслеровите сплави, както отбелязах преди време.

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #228 -: Февруари 26, 2017, 09:35:05 pm »
Интересно ми е точните стойности между пълното размагнетизиране и пълното намагнитване на метала- знам, че стойностите са малки, но не знам колко- 1 градус ли, десетки от градуса ли, стотни ли?!

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #229 -: Февруари 26, 2017, 09:45:51 pm »
Здравейте,
Точката на Кюри, не зависи от това дали в метала или сплавта има фазово превръщане. Конкретно за стоманата точката на Кюри е при по-ниска температура, от тази на аустенитното превръщане, въобще не е задължително да настъпи, аустенитно превръщане за да се променят магнитните свойства. Например никелът, няма промяна във кристалната структура във твърдо състояние въпреки това има точка на Кюри, 358 оС. Въобще, магнитното превръщане не е свързано задължително със превръщане в кристалната структура. Но осъществима ли е идеята на Радико, при която неговия двигател би работил без външно подаване на енергия? Тъй като работата на този двигател е свързана с изменения във вътрешната енергия на материалите, по същество това е един топлинен двигател. Знае се, че за да работи един топлинен двигател е необходимо да има два резервоара, при различни температури, и между тях да се обменя енергия. Затова двигателя на Радико, не би могъл да работи без подвеждане и отвеждане на топлина. Термодинамиката важи, независимо от работното вещество и в какво състояние е, твърдо, газ или течност. В случая работното вещество е комбинирано, газ и металната пластина, която си променя магнитните свойства. Въобще може да се каже им ли изменение във вътрешната енергия, на едно тяло и това да е причина за извършване на механична работа, то това е топлинен двигател и за него важат всички закони на термодинамиката. Например топлинни двигатели са, балона със горещ въздух, издигането на топли водни маси, соларните термични комини (естествени и изкуствени), биметалните топлинни превключватели, слънчевите клетки, работата на живата природа растения, животни и хора, механизмите, работещи със сплави с памет на формата и много други.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #230 -: Февруари 26, 2017, 09:48:17 pm »
Ами аз съм се сблъскал с различни материали които имат различни стойности на прехода.
За пълния преход на някой са нужни 50-60 градуса. намират приложение за температурна компенсация при някой електромагнитни измерителни уреди. Други са им достатъчни дори десети от градуса за прехода.
споменатите по горе гейслерови сплави са около 3000 варианта със най разнообрзни качества.
 магнитоуправляем мартензитен преход, тоест спомнят си предишното положение като са в магнитно поле и го забравят когато са извън него. магнитоупрвляем нитинол.
някой от тях си променят размера със 10% но искат енергия за целта
просто не това е нужният ни преход. Точката на Кюри е нужният.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #231 -: Февруари 26, 2017, 09:56:43 pm »
dmitarp
Обяснил ъм го вече веднъж в моята тема в този двигател няма превръщане на топлина в работа
още по просто казано всички други посочни от теб машини изстиват при извършването на работата пропорционално на извършената работа е те това са топлинни машини. Не и тази обаче.
тази изстива еднакво независимо от това дали извършва работа или не извършва. каде е топлината машина тук, кое превръща топлината в енергия. 

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #232 -: Февруари 26, 2017, 10:08:07 pm »
Задавам въпроса защото колкото по- малко разлика в температурата изисква материала, за да се намагнити и размагнити, толкова по- малко енергия за затопляне и изстудяване ще изисква и въпроса ми е за обикновените материали- да речем джанта на трактор.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #233 -: Февруари 27, 2017, 02:52:14 pm »
Джанта от трактор ще рече някакъв вид стомана прехода е доста бърз да кажеме типичният един градус или по малко, но има проблем, че прехода на стоманата е при твърде висока темература около и над 800 градуса. това води след себе си две неудобства първото е че трудно се осигурява такава температура без големи загуби и второто е, че няма известен "поне на мен" магнит който да продълвава да е магнит и при тази температура.
Както отбеляза atos  по нагоре тази работа не е много подходяща за гаражно изпълнеие. във същтност е подходяща, но ако някой преди това направи материалите при подходящите високотехнологични условия. Последващото асемблиране си е гаражна работа.

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #234 -: Февруари 27, 2017, 09:10:58 pm »
Имаше едно клипче дето използваха бръснарско ножче, за да покажат принципа. Демек бръснарско ножче нагрявано със зпиртна лампа и отстрани на него магнит- и си се люлееше- пуска хваща...!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #235 -: Февруари 27, 2017, 09:19:04 pm »
Ами в тубата има стотици такива клипчета дори и със монета от един или 5 долара не помня точно но има монета от почти чист никел. На никела точката му е доста по ниска от на стоманата само 300 градуса. Е има и никелови сплави с точка на Кюри -5 минус пет градуса.
те също не са удобни поради прекалено ниската температура.

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #236 -: Февруари 27, 2017, 09:51:50 pm »
Това не звучи като големи високотехнологични изисквания. Явно няма да е джанта на трактор, обаче!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #237 -: Февруари 27, 2017, 10:08:02 pm »
Цитат
Това не звучи като големи високотехнологични изисквания
А използването на химични елементи като Гадолиний, Самарий, Бисмут, Манган, Арсен.
Това не ти ли звучи малко проблемно за гаражна технология. необходимостта от разтопяване на тези вещества в защитна среда от благородни газове като Аргон също не е гаражна технология. Е успокоителното е, че после вече сглобяването на отделните части става гаражна технология.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #238 -: Февруари 27, 2017, 10:26:18 pm »
Не, Радико, просто може да се намери нужната сплав от готов компонент на готово устройство/машина и да се използва. Както се ползват готови пластини мю метал от хард диск, примерно, а не е нужно да имаш леярна в къщи :D
Само, че...пластините трябва да са много тънки, за да може да реагират на минимално количество топлина, както посочи и Светльо - бръснарското ножче.
Бързо стигат нужната температура и с малко топлина и бързо отдават.


Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #239 -: Февруари 27, 2017, 10:31:41 pm »
Добре, съгласен съм, но не знам от какво да взема пластина която да има точка на Кюри от 60 градуса или 50. Търсих, търсих и накрая се заех да си ги направя сам. Като не ще неволята да помогне...