Автор Тема: Разни идеи на хора с "пламнала глава"  (Прочетена 335141 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #210 -: Февруари 24, 2017, 08:39:48 pm »
Значи най простата идея за която съм се сетил "има и чертеж в темата" е едно бутало от подходящият метал движещо се в цилиндър главата на който се затваря от магнита. Магнита привлича буталото което при хода си нагоре компресира някакъв газ при което температурата на газа се покачва и той нагрява буталото до температура над точката му на кюри. в този момент привличането от магнита в главата спира да действа на буталото и то тръгва назад избутвано от компресираният вече газ. избутвайки буталото газа извършва работа порди което рязко се охлажда и съответно охлажда и буталото до температура под точката на Кюри.
сега вече мгнита в главата отново го привлича и цикъла се затваря и така до безкрайност.
Длъжен съм обаче малко и да поохладя ентусиазма ти. техническата простота на решението е заблуждаваща и прикрива много сериозна технологична сложност. 

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #211 -: Февруари 24, 2017, 09:45:17 pm »
Изглежда доста хитроумно, но на мен май ми звучи като да се уравновеси в определен момент!широко бутало широка повърхност на контакта с магнита и къс ход, при което да нагнетява достатъчно въздуха. То май пак ще заприлича малко на стърлинг само че вечен. Имам чувството че съм го чел някъде тъдява това. Явно си го поствал някъде.

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #212 -: Февруари 24, 2017, 10:03:22 pm »
Да, да ама не. И как я мислите тая работа, имате ли на идея колко сила трябва за да се сгъсти обем въздух че да се нагрее достатъчно, мое да се пробвате да завъртите на ръка колянов вал на некой дизел и тогава да помислите дали има толко силен магнит. Пък то не е само тоя проблем как ще решите въпроса с охлаждането на блока на буталото, все пак се нагрява и има някаква инертност и няма да може да изстива достатъчно бързо и вследствие на това температурата му ще се повишава.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #213 -: Февруари 25, 2017, 08:24:45 am »
Цитат
имате ли на идея колко сила трябва за да се сгъсти обем въздух че да се нагрее достатъчно
Да имам идея а ти имаш ли идея с колко градуса трябва да се промени темперарурета на ГАЗА вътре в устройството ГАЗА защото никъде не съм казал че непременно трябва да е въздух Освен това имаш ли идея с колко градуса се променя температурата на фреон R420 при промяна на налягането му с една атмосфера.
Определено критичното ти изказване е много неподготвено.
Съвсем конкретен отговор на въпроса ти:
 -ДА ИМАМ ПРЕДСТАВА

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #214 -: Февруари 25, 2017, 09:38:03 pm »
Пипилиция, колкото и бавно да се нагрява и изстива буталото, все ще се движи, защото можем да го принудим да го прави съобразно ритъма на нагряване и изстиване!

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #215 -: Февруари 25, 2017, 10:11:29 pm »
ОК Сори ако ти звучи лошо но това ми е стила на писане, леко телеграфичен, но в никой случай заядлив или менторски дори и така да изглежда.

Та на случая с компресията, не нямам идея за фреона, но колкото и да се нагрява няма да стане нещото по няколко причини. Трябва много добро уплътнение между буталото и цилиндъра да не се изсъска фреона, а доброто уплътнение създава допълнително усилие за преодоляване. Колко трябва да е хода на буталото че дори и силен магнит да има сила да го дръпне от ДМТ че и да почне компресия, е да речем ще туриш маховик да помага.
Как ще регулираш топлообмена ако не успее да се охлади достаъчно бързо системата ще прегрее и ще спре да работи.
До тук за тва се сетих, ти мое да си се сетил и други неща, но помисли и върху това което ти пиша, не е скептицизъм, по скоро е градивна критика, нали знаеш в спора се ражда истината.
Ся се сетих да питам фреона като се компресира се нагрява това добре но дали ще се изстуди достатъчно при разширението в цилиндъра, не знам нищо не разбирам от фреони.
Приветствам те че ръчкаш по нещо и се опитвам да ти помагам като ти задавам въпроси и ти казвам слаби страни, може би не си мислил по тях.
И аз ръчкам по една установка но не съм пуснал тема щото за сега съм до средата, и като  чели има заяк в храста ма дали ще го изкарам.

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #216 -: Февруари 26, 2017, 07:05:22 am »
        Пак изпускате най-важното. За колко време става "превключването " на магнита от едно положение в друго? Каква енергия е необходима за това превключване? Как и за колко време ще се охлади магнита за да си върне качествата?
        Бих те посъветвал да се опиташ да направиш енергиен баланс на цялата система и да видиш какво се получава.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #217 -: Февруари 26, 2017, 08:02:41 am »
https://www.youtube.com/watch?v=iVyUp_M74KA
Има си формула за смятане на максимално КПД на Стирлин мотор. Формулата е някъде в съорветните теми. Мисля, че за 60 градуса температурна разлика максималното теоретичното КПД беше около 10%.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #218 -: Февруари 26, 2017, 12:44:58 pm »
Мисля, че идеята на Радико е ценна като идея сама по себе си.
Разбира се, че в директно изпълнение няма как да работи без да затихне движението - топлината от триенето ще загрее цялата система до неработоспособност в даден момент.
Скоростта на загряване и охлаждане на металните компоненти няма да е достатъчна, за да се синхронизира с едни "работни обороти". Може би има някакъв шанс ако се изолират топлопоемащия и топлоотдаващия сектори чрез керамично, междинно звено, но...както знаем, тези технологии са много скъпи и неприложими за "гаражна" изработка! Освен това, за рязко охлаждане с такава скорост, може би ще е нужен втечнен газ...
(не ми се мисли кои материали биха издържали умората при няколко цикъла нагряване-охлаждане за секунда)

Не трябва да се прави аналогия със стърлинг двигател, понеже при него работа се върши само чрез температурната разлика, на практика общата температура на системата се повишава с работата, не се гонят фиксирани работни температури. Дали буталото е 150 или 250 градуса, това не пречи на процеса.
Както вече споменах, идеята е интересна и може би ще даде резултат, ако се ползва в комбинация с други принципи...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #219 -: Февруари 26, 2017, 02:06:01 pm »
всички тия въпроси вече са дъвкани, но нищо не пречи да ги предъвкаме още веднъж все в един момент ще се случи на някой да му хрумне някоя полезна идея.
та започвам отзад напред.
Атос прегряването да е проблем ще се грееме безплатно и готово.  ;D ;D ;D
valex сравнението със Стърлинг е неподходящо двете системи нямат абсолютно нищо общо.
Dedo
Цитат
Как и за колко време ще се охлади магнита за да си върне качествата?
Първо не магнита ще се охлажда а една малка и тънка пластинка която магнита привлича.
за скоростта е показателно едно старо устройство използващо този принцип за запис на информация "Lomega ZIP" на времето те постигаха "фантастичната" скорост от 256 килобита в секунда. Т.Е. нещо в това устройство променяше фазата си Точката на Кюри 256 хиляди пъти в секунда. летвата е много високо повдигната нали.
Цитат
Каква енергия е необходима за това превключване?
Ами това е фазов преход от втори род. този втори род е различен от първия единствено с това, че не изисква енергия за преминаването през прехода. Точно този "парадоксален факт" създава малко противоречие със закона за запазване на енергията.
ppipilica
Понеже фреона ще извършва работа ще се охлажда повече от колкото се загрява от компресирането
 Този факт налага въвеждане на евентуално регулиране по електронен път на процесите в устройството.
« Последна редакция: Февруари 26, 2017, 03:57:24 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #220 -: Февруари 26, 2017, 03:59:37 pm »
Не може прегряването да не е проблем - няма да има "връщане" на магнитните свойства!

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #221 -: Февруари 26, 2017, 04:33:43 pm »
При прегряване машината се оставя в покой докато изстине и отново тръгне. Отдадената топлина се ползва за отопление. ;D

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #222 -: Февруари 26, 2017, 05:14:14 pm »
Ъхъъъ....имаш автомобил, чийто двигател загасва на всеки 200 метра. Докато чакаш по 20-30 минути да се охлади, че да го запалиш пак (за следващите изминати 200 метра) те "топли" идеята, че се топлиш...хитро ;D ;D ;D

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #223 -: Февруари 26, 2017, 05:51:24 pm »
     Радико, и какво общо има между точката на Кюри и записването на информация на дискета?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #224 -: Февруари 26, 2017, 06:13:04 pm »
... Ами това е фазов преход от втори род. този втори род е различен от първия единствено с това, че не изисква енергия за преминаването през прехода.

Тука бъркаш, но ще го разбереш евентуално чак като сглобиш устройството.
За да не съм голословен - преминаването от аустенит в мартенит е свързано с поглъщане или отдаване на енергия. А точно такова превръщане на кристалната структура в метала позволява този материал да има уникалното свойство да губи и възстановява магнитите си свойства.