Автор Тема: Разни идеи на хора с "пламнала глава"  (Прочетена 331886 пъти)

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #135 -: Ноември 25, 2014, 12:48:21 am »
Атос с въпроса за фитнеса ме връщаш в буйната ми младост преди 10-15 години- тогава си го мислех това, само че тогава мислех сам да си направя уреди, които да задвижвам собственоръчно и да си произвеждам сам тока, който ми трябва. Не си спомням кой накарах да ми изчисли ентусиазма, с който мога да се заредя и да превърна в движение а от там и в ток, но този човек ми обясни че ще произведа в пъти по- малко ел енергия от тази която ми трябва за да си захраня само хладилника да речем. Тогава взех да мисля как да извлека метана от собствените си изпражнения и след като и това безумие беше отхвърлено, взех да мисля за животинската тяга- казах си "Един ден ще гледам животни и те ще ми произвеждат ток. Щом вол може да оре, може и да върти електрогенератор" Единствения проблем беше в това, че и до сега не съм се впрегнал нито аз, нито бивол, тъй като не ги отглеждам. 6 месеца от живота си бях пастир на 8 говеда, един кон и две кози. Цял ден си мислех ако впрегна едни двуколки с генератори на колелата на тези животни и сложа акумулатори да зареждат, дали не би станало чудото?! Още не знам. Ако някой ден се върна на село ще си направя в двора един голям кръг, ще сложа един прът да стои като диаметър на тоя кръг и по средата ще има генератор. В тоя прът постоянно ще има нещо впрегнато от двете му страни- или аз или говедото ми или магарето ми, а може и прасето ми! Все още не знам, ама на всичко ще си му дойде ред! Подозирам, обаче, че преди това ще измисля нещо по- добро, но това като краен вариант за отърване от енергото винаги ще си остане актуално! :))))) Забелязвате сериозния ми тон!  :-X Е може би не тряя много много да припарвам покрай психиатри и психолози, ма с изключение на тва другото си ми е екстра.

А относно схемичката- това със Зеебек го учихме на времето в електротехникума и си спомням че принципа се използва най-вече за измервателна апаратура, защото ЕДН-то било твърде малко. Спомням си че тогава мислех да пусна една жица в язовира на 40-50 метра дълбочина, където е близко до нулата и една жица горе на слънцето през лятото на 40 градуса, но даскала тогава ми каза че било тъпа идея. Ако обаче това не е така и има хляб в това какво би станало ако вместо любимият ми Стърлинг използвам това и да речем сложа вода от 15 градуса в края на единият проводник и огън на 300 градуса в края на другия това колко ел. енергия би ми дало? Питам защото ми се струва че това което даваш тук идва малко, но пък ако греша принципа може да се използва доста широко, а аз определено може да греша защото не съм много по формулите.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #136 -: Ноември 25, 2014, 01:11:06 am »
Виж, това за животинската тяга е измислено преди столетия - в местата, където е нямало вятър или реки, мелничните камъни са се задвижвали от магарета или волове, обикалящи в кръг...но сега би се третирало като жестока експлоатация на животните.
Шансът ти там е да си намериш животно на което ще му е удоволствие да я върши тая работа ;) Например хамстер, който бяга за забавление във барабана на въртележката?
Само, че ще имаш проблем с мащаба, може да си отгледаш генно модифициран, с размерите на теле,например...или ако имаш път към Чернобил...

Относно схемата за елементите на Пелтие и Зеебек-не е малко, просто е по-скъпо, но пък е еднократно вложение.
Тези елементи трябва да контактуват с цялата си равнинна плоскост и към горещата и към студената страна, не става с някакви пуснати кабели там...
Но температура от 280 градуса на ауспуха и 90 градуса от охлаждането са добра разлика мисля.Колкото до мощността, разгледай линка, който съм постнал накрая и си ги представи 20 броя паралелно свързани, дори и при 50% от посочените им характеристики.

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #137 -: Ноември 25, 2014, 01:30:01 am »
А стига бре!!!! ??? Т``ва на снимката реално ли е!!!??? С една такава чафка от 21.50 и 30 на 30 на 3.3 мм правя между 12 и 14 волта и четири и половина ампера?! Относно хладилниците разбирам само общия принцип на работата им така че кажи ми възможно ли е едната страна на това нещо да се нагрее с огън а по другата да минава течаща вода и тая гад да работи???!!! А ако се изложи на слънце през лятото от едната страна на 40 градуса а другата да е във вода? Това за караваната ми е идеално!!!
« Последна редакция: Ноември 25, 2014, 09:05:23 am от Maistora52 »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #138 -: Ноември 25, 2014, 01:37:16 am »
Да, въпреки, че това което гледаш е в режим пелтие, на нас ни трябва обратният-Зеебек.При него ако спазиш постоянната температурна разлика, ще имаш близост до тези мощности, но все пак ще трябва верига от елементи.
Ползването на течаща вода за охлаждане е добра идея, но трябва да сложиш радиатор от алуминий няколко сантиметра и да топиш него във водата, защото нищо няма да попречи на някоя вълничка да залее и топлата страна на "тази тънка чафка"...от другата страна обаче може да сложиш яка лупа, виж и този:
http://tpetrov.com/search.php?prod=%D0%95%D0%BB%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82+%D0%BD%D0%B0+%D0%9F%D0%B5%D0%BB%D1%82%D0%B8%D0%B5+TEC1-12710+89W
Най-добре е да се ползва радиатор от процесор с водно охлаждане.Пускаш водата да минава през отворите и това е.
« Последна редакция: Ноември 25, 2014, 01:41:09 am от atos »

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #139 -: Ноември 25, 2014, 01:59:13 am »
Суупееррр! - а няма ли начин топлата и студената част да се разделят някак- това много ядове ще спести!!! И схемата ти за ауспуха е уникално проста и практична!!! Не може да не може, в смисъл ако търсим точно този принцип (на Зеебек) би трябвало това нещо просто да се разглоби, раздели и да се търсят или лупи или огън към едната му плоскост и течаща вода към другата!!! Може би излиза по-скъпо от слънчева батерия, но пък ще работи и с лупа и с огън от газов котлон да речем!!! И ако е така това си е находка, то и обикновен компресор става на парен двигател и никой не обръща внимание на това, но това е доста по-добро решение!!!
 И ако това дето предлагаш на схемата захрани целия ел на колата вкл акумулатора, мисля че си струва инвестицията!!! А ако изкара и повече ел. енергия може и моя ел. мотор на коляновия вал да захрани!!! Е това си е находка, определено! Добре си го измислил!
« Последна редакция: Ноември 25, 2014, 09:08:19 am от Maistora52 »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #140 -: Ноември 25, 2014, 08:44:39 am »
Пелтие елемента има проблеми при работа над 70 градуса (като почти всички електронни компоненти). Така че просто забравете топла страна +250, студена +90...

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #141 -: Ноември 25, 2014, 10:41:06 am »
juliang,естествено, че не става който и да е елемент на Пелтие, разбира се:)
Сега, с новите технологии има такива с по-екстремни температурни режими, затова не е евтино много изпълнението.
Трябва да се търси елемент, произведен с идеята да се ползва като Зеебек...
Светльо, не става да "разделиш" компонентите, няма как да стане, те работят само споени!
То е все едно да разцепиш един чип и да очакваш да работи? Или да си построиш къщата на едно място, а покривът-в съседния двор:)

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #142 -: Ноември 25, 2014, 11:53:32 am »
Здравейте,
BMW е разработил 1 kW термоелектрически генератор, който се поставя на аспуха и заменя алтернатора.

https://www.youtube.com/watch?v=1sMZD6iK3m4

П.с. Това е моят опит, по идея на  Болотов, да направя термоелектрически генератор от стоманени шайби и никелови пластини.
Заварени по периферията и в центъра, по периферията на вътрешния отвор.
Получава се "мех на акордеон".
В средата е поставен нагревател от печка "Лъч".
Нагрява се до около 1000 С, измерено с китайски мултицет.
От вън се охлажда с вентилатор.
« Последна редакция: Ноември 25, 2014, 12:14:59 pm от madsatbg »

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #143 -: Ноември 25, 2014, 08:50:01 pm »
E жалко. Все пак има хляб у това! Аз като си правя сметката май излиза по- евтино от солар??!!

Пък за хамстера и въртележката днес много мислихме с един приятел-решихме да направим кон ГМО който в галоп да вдига 200 километра и да комбинираме хамстер и бивол способен по 24 часа да върти въртележка! Генинжинер ми е новото амплоа ::) Ма не казвайте на никой че докторите ще ме натиснат!!!

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #144 -: Ноември 26, 2014, 12:14:05 am »
madsatbg, не го бях виждал това, но...ето, че МОЖЕ!!!
Въпросът защо не се прави е ясен на всички, мисля...
Явно всеки трябва "да се спасява поединично"...

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #145 -: Ноември 26, 2014, 01:27:09 pm »
http://www.rs-auto.bg/news/article/5719/bmw/

По подробна статия за плановете на BMW и други фирми, за използването на топлината на изгорелите газове.

p.s. Статията е от 17.05.2008 година.
Сега къде ли са вече?

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #146 -: Ноември 27, 2014, 10:19:12 am »
Истината е че тези разработки са ги направили вече и си знаят за ползите от тях- това което пускат са фишеци за да дразнят!!! Въпроса е как ние да си ги направим.

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #147 -: Февруари 13, 2017, 01:29:30 pm »
https://www.youtube.com/watch?v=V9S0uGi51AM https://www.youtube.com/watch?v=va703syks1o Бах мааму!!! Солена вода!!! Що не знаех по- рано!

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #148 -: Февруари 13, 2017, 02:19:58 pm »
Даааа, да преоткриеш волтовия елемент (както и топлата вода) си трЕБЕ гениалност ;)

Светльо, къде ходиш, бе, калпазанин такъв? Кога те пуснаха ония, с белите престилки ;D ;D ;D

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #149 -: Февруари 13, 2017, 02:31:55 pm »
 ;D отдавна, ходя си по света и у нас даже и герой станах, а сега нямам пукната пара за дето се прекарах зимата, но повече няма така да става. Бях отсвирил групата за известно време заради дупката- не ми идваха на акъла никакви, ама никакви нови идеи, освен може би за печка, която да гори гума и да сепарира саждите така, че лесно да се изхвърлят после и да не мирише. А ето и работното ми място през лятото: https://nova.bg/news/view/2016/08/14/156355/%D1%81%D0%BF%D0%B0%D1%81%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB-%D0%BE%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%8F%D0%B2%D0%B0-%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D0%BD%D0%BE-%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%BD-%D0%BE%D1%82-%D0%BD%D0%B0%D0%B9-%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D1%81%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%B6%D0%BE%D0%B2%D0%B5-%D1%83-%D0%BD%D0%B0%D1%81/ То не било грешно човек да се фука, но не ме възприемайте като герой. Пресата малко пресилва нещата! Същност не много малко.