Автор Тема: ИКОНОМИЧНА, акумулираща печка на дърва - Ракетна печка  (Прочетена 145632 пъти)

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: ИКОНОМИЧНА, акумулираща печка на дърва - Ракетна печка
« Отговор #30 -: Октомври 15, 2015, 05:39:26 pm »
Според мен ако се ползват готови тръби за 200-250 лв.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: ИКОНОМИЧНА, акумулираща печка на дърва - Ракетна печка
« Отговор #31 -: Октомври 15, 2015, 06:09:09 pm »
Тези хоризонтални тръби, така ще се пълнят със сажди, ако гориш всичко наред, че ще се наложи да ги чистиш два пъти месечно

Yoro

  • Гост
Re: ИКОНОМИЧНА, акумулираща печка на дърва - Ракетна печка
« Отговор #32 -: Октомври 15, 2015, 06:13:15 pm »
Не си ли давате сметка,че вече гори не останаха....
Дори и клони да гори те са от дърветата.
За това пороите отнесоха цели села и градчета...

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: ИКОНОМИЧНА, акумулираща печка на дърва - Ракетна печка
« Отговор #33 -: Октомври 15, 2015, 09:54:02 pm »
Преди време какво ли не пробвах да запаля водата и все на студено седя зимата .... В най-добрия случай - плазменото горене, то тока който изразходва си е сериозен.
Взел съм едни тръби от вторични да видим какво ще стане, няма да използвам огнеупорни тухли, а залагам на дебелите железа.
Като ги питах дали имат бюджетен модел без лазерни изрязвания и т.н. украси, казаха, че няма как да стане по-евтина и да си направя печка с варел. Пратиха ми няколко снимки.
Ето го прототипа на Гамера, и някой изпълнения с варел:
« Последна редакция: Октомври 15, 2015, 11:54:32 pm от atos »

teslov:

  • Гост
Re: ИКОНОМИЧНА, акумулираща печка на дърва - Ракетна печка
« Отговор #34 -: Октомври 15, 2015, 10:29:28 pm »
Руснаците са царе на печките

https://www.youtube.com/embed/1v88Ga6BfgA

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: ИКОНОМИЧНА, акумулираща печка на дърва - Ракетна печка
« Отговор #35 -: Октомври 15, 2015, 11:23:48 pm »
Да това е варианта на който съм се спрял. Най-лесният вариант е да се използва печка - кюмбе, като се обърне на обратно, така че кюнеца да излиза от долу, А горивната камера да е от дебело желязо, и принудително подаване на студен въздух във вторичната камера. А перата които се сложени за завихряне на газовете ми се струват излишни.
« Последна редакция: Октомври 15, 2015, 11:53:45 pm от atos »

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: ИКОНОМИЧНА, акумулираща печка на дърва - Ракетна печка
« Отговор #36 -: Октомври 16, 2015, 02:48:08 pm »
   Радев, ето ти проверена в практиката от мен идея за печка от бойлер. Прилагам картинка. Вземаш вътрешната част на стар бойлер и го слагаш за час в буен огън (клада) за да му изгори поцинковането. Цинкът като изгори побелява - пожълтява. След това правиш един срез с ъглошлайф в горната му част и така вече имаш горен капак за зареждане на печката с дърва. В периферията на самия капак се заваряват три планки, влизащи няколко сантиметра надолу в тръбата и така той се закрепя устойчиво. Следва пробиване отгоре странично на отвор за кюнеца с бормашина или по друг начин и заваряване на тръба за закрепяне на кюнците към "бойлера-печка". Прави се решетка с три крака, които стъпват вътре в долната част на бойлера. Малко над нивото на решетката се пробиват няколко отвора за въздух (може външно да се постави ламаринка, регулираща големината на отвора за въздух). Заваряват се три крака за "бойлера-печка" и тя заприличва на ракета. Краката да са достатъчно дълги за да има място отдолу за почистване на пепелта. Долу се слага един диск от ламарина да държи пепелта и да не влиза много въздух в печката, защото грее много силно. Използва се резбата и се завива един болт и така долният капак може да се върти около този болт и да отваря и затваря печката отдолу. Тази печка работи перфектно и се чисти лесно - пробвал съм я с дърва и дори с брикети.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: ИКОНОМИЧНА, акумулираща печка на дърва - Ракетна печка
« Отговор #37 -: Октомври 16, 2015, 08:40:03 pm »
Димов, твоята схема е на типична "Циганска любов"...а тук става дума за съвсем друга постановка на горивната камера!

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: ИКОНОМИЧНА, акумулираща печка на дърва - Ракетна печка
« Отговор #38 -: Февруари 03, 2017, 07:48:05 pm »
Да това е варианта на който съм се спрял. Най-лесният вариант е да се използва печка - кюмбе, като се обърне на обратно, така че кюнеца да излиза от долу, А горивната камера да е от дебело желязо, и принудително подаване на студен въздух във вторичната камера. А перата които се сложени за завихряне на газовете ми се струват излишни.

Обикновенно най-лесният за изпълнение вариант не е най-оптимален, поне от гледната точка човешката конструкция.

Коментирам по темата понеже ми предстои да правя такава акумулираща ракетата печка (АРП) това лято. От година и половина отделям време да  изследвам системата и направих елементарни прототипи и така добих увереност за оптималната конструкция.
Метала като конструктивен елемент на горивната камера е събоптимално поради ред причини. Той трябва да е само там където е предназначено да се отделя топлина (металния кужух: варела и въздухопроводите:тръбите), тоест след тъй наречената J камера, за да се постигне оптимално изгаряне. Вкарване на допълнително студен въздух отново е събоптимално, както вече споменаха други колеги в по-горните коментари и поради същатата динамика, водна риза ВЪВ горивната камера не е добра идея ( отимално е добре тя да се навие от външната страна на вътрешния кумин, както колегата satanasko правилно отбеляза). 
1/2 от хоризонталната част на J камерата (погледната от страни имаща форма на правоъгълник, имащ диагонал разделящ го на две части) долният триъгълник, с най-малката страна прилежаща към вътрешния кумин на АРП трябва да бъде изграден от топлинно акумулиращ материал ( акумулиращи тухли ), а горният от топлинно изолиращ. Температурно акумулиращ материал трябва да се ползва и за вътрешния цилиндър от вертикалния вътрешен кумин, и около него трябва да се прелепи друг цилиндър от изолационнен материал (така че двата да се явяват едно цяло) - перелит, глина, цимент и содиев силикат ( за справки: https://www.youtube.com/watch?v=05GkBYUGAU4, https://www.youtube.com/watch?v=05GkBYUGAU4  само тук човека изгражда цялото вертикално тяло от така направената изолационна смес, веместо да изгади по-тънък цилиндър от темературно акумулиращ материал и да го заобиколи с изолационната смес). Идеята е топлината да се акумулира вътре в цилиндъра и да не се задържа отвън, където може да се постави водна риза, което ще спомогне за охлаждащия ефект, и така небоходимата допълнителна тяга надолу, на вече напълно изгорелите газове, да се усили.
По-малкия кумин, така да се каже, или мястото от където се подавт дървата трябва да е направено изцяло от изолационата смес за да НЕ се нагрява до висока темература и така да създава (частично) обратна тяга, която в зависимост от други детайли в системата може да се проявява отвреме на време.
Относно ефективността на изгаряне на дървата ( разбира се приемайки оптимален за горене дървен материал ), в добре направен АРП, е много близко до иделаната, и това съвместимо с акумулационните характеристики на конструкцията, придава иделаните характеристики на тази система (тук между 21 и 25 секудна можете да видите сравнителна характеристика: https://www.youtube.com/watch?v=NKmObgm8ebc , направена от хората с добър опит при направата на такива системи). Трябваа се отбележи че, при добра направа на АРП, топлия въздух които излиза не трябва да е с по-висока темература от 40-45 Целзии. Чистене на системата (по хоризонталните тръби) се прави веднъж годишно (има много клипове на тази тема), рзбира се, ако АРП е конструирана така, че да има оптимално горене и се използва добър горивен материал.
Интересното е че в САЩ по недостоверни данни има над половин милион такива (самоделни) конструкции в различни видове.
В крайна сметка, тази система може да се направи по много начини, но е важно да се спавзат термодинамичните условия които да позволяват (и улесняват) свободно движение на топлинните потоци (на този портал http://stove.ru има обяснения на тази тема) без характеризиран импеданс придаден от конструктивни изменения с цел улесняване на конструкцията.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: ИКОНОМИЧНА, акумулираща печка на дърва - Ракетна печка
« Отговор #39 -: Февруари 03, 2017, 11:01:25 pm »
Само да ви напомня, че свалянето на температурата на изходящите димни газове под 130 градуса води до образуването на кондензи които са киселинни, токсични, миризливи и каквото още се сетите. Отделно че  "тягата" на комина спада пропорционално с охлаждането на димните газове, така че по някое време ще се наложи принудителното им изкарване (или вкарване на свеж въздух).

Пусто снимките на един такъв "експеримент" в Разград останаха на стария телефон... да се насладите на гледката... чисто нова горелка съсипана за дни...

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: ИКОНОМИЧНА, акумулираща печка на дърва - Ракетна печка
« Отговор #40 -: Февруари 04, 2017, 06:30:55 am »
Ето този другар тук прави замервания с датчик за нализ на горивни газове:
https://www.youtube.com/watch?v=HLi4-j0aK6c
Не тества за много разновидни газове но може да е интерсно за колегите които се интерсуват.

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: ИКОНОМИЧНА, акумулираща печка на дърва - Ракетна печка
« Отговор #41 -: Февруари 04, 2017, 08:28:35 am »
     Особено ме впечатли добива на енергия от 65 до 125 %.

Неактивен lpoik

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
Re: ИКОНОМИЧНА, акумулираща печка на дърва - Ракетна печка
« Отговор #42 -: Февруари 04, 2017, 11:25:10 am »
Тази печка много ме кефи.https://www.youtube.com/watch?v=2a0ldNdWci0 :)

Неактивен gvg

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 136
  • Пол: Мъж
  • Скайп: gogopopo5
Re: ИКОНОМИЧНА, акумулираща печка на дърва - Ракетна печка
« Отговор #43 -: Февруари 05, 2017, 10:56:21 am »
Ето още един вариант на хубаво изработена печка,отново руска.За мен е почти идеална.
https://www.youtube.com/watch?v=fwWlRzhdShg

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: ИКОНОМИЧНА, акумулираща печка на дърва - Ракетна печка
« Отговор #44 -: Февруари 10, 2017, 09:35:08 pm »
Хубавостта на изработката е, предполагаемо, въпрос на гледна точка. Ефективността на горвиния процес от друга страна е абсолютна величина. Ето тук този човек добре показва двата основни елемента и обяснява уроците които е научил и как това го води до подобряване на конструкцията:

https://www.youtube.com/watch?v=ZJ5XbLyrVlY

Въпреки неговата кинструктивна разновидност, в стравнение със стандартние изработки, той наблюдава динамиката на процеса и продължава да прави оптимизации.
Интерсното е, че споменава как може да се вземат част от изгорелите газове, между вътрешно изградения кумин и металния кужух, и да се вкарат отново с цел повишаване на температурата на входящия въздух и така да получи още по-добро изгаряне.