Автор Тема: Как да си направим ферит в домашни условия  (Прочетена 24977 пъти)

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Преди време докато експериментирах с водородната си горелка, забелязах как желязото се окислява като при това запазва магнитните си свойства. Също става лесно трошливо и така ми дойде идеята за производство на ферит. Някъде в мрежата срещнах информация, че така правят висококачествен ферит като загретият железен окис рязко се охлажда, капейки върху въртящ се диск.
   Имам обаче някои въпроси, на които нямам отговор. Горелката ми е смес 2 водород-1 кислород, а при горенето от желязото хвърчат искри като бенгалски огън. Предполагам, че това е изгарящ въглерод (графит), защото съм виждал и друг път как той не може да влезе в определени стопилки и изхвърча навън. Ако някой знае дали е така - нека каже. Друго, интересува ме какво е лъчението при това топене на желязото? Дали е само светлинно или има и вредни лъчи (ултравиолетови или рентгенови)? Предполагам, че и при стандартното заваряване има дори по-голямо лъчение, но някой знае ли какво е точно?
   Питам, защото напролет смятам да си направя няколко килограма ферит като го счукам и слепя с някаква смола. Целта ми е да си направя магнитопровод за трансформатор с висока индукция на насищане Bs и с малка остатъчна индукция Br. Ще работи при честоти под 10 kHz.

N9301S

  • Гост
Re: Как да си направим ферит в домашни условия
« Отговор #1 -: Януари 22, 2013, 05:11:11 pm »
Теорията е,  че при разтапяне с ННО стоманата (а и не само тя)се обогатява с водорода и по тази причина става крехка. За избягване на този проблем към горивната смес се добавя въглерод под някаква форма.
Това става като във водния предпазител, ( който си е бълбучник дефакто)  добавяш малко колчество бензин или ацетон.Руснаците препоръчват бензол.Това, което остава като шлак си е железен окис.Междо другото ръждата също е железен окис...май.
Ултравиолетово лъчене има при ел.дъговото заваряване. За този случай...Не съм сигурен, но едва ли.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Как да си направим ферит в домашни условия
« Отговор #2 -: Януари 22, 2013, 07:25:04 pm »
N9301S
Мисля че много погрешно тълкуваш нещата.
При оксиводородната горелка пламъкът е силно окислителен. Тоест кислорода е много повече от водорода. Защо ли, при положение, че при разлагането на водата са се отделили точни количества водород и кислород. Ами защото както вече съм споменавал в други публикации водородът в атомарно състояние има странни свойства, много лесно се йонизира "особено когато е под въздействие на електрически ток", а положителния водороден йон всъщност е един единствен самотен протон и съответно има много повече свойства на лъчене отколкото на материя. Този протон може безпрепятствено да напусне всеки съд в който се опитваме да го съхраняваме "освен ако това не е специален съд за съхраняване на радиация... Та по тази причина се добавят органични разтворители в бъблера, за да може парите им да компенсират избягалия водород, който като свободни протони е познат още и като гама лъчи. С последното мисля, че отговорих и на въпроса на  Иван Димов. Успокоителното е, че протонните лъчи се използват за лечение на рака, ама по-добре да не лежиш на този хълбок. неизбежно при издуване на клетката с голям ток се увеличават загубите от йонизация, тоест някаква радиация.     
« Последна редакция: Януари 23, 2013, 07:32:50 am от Maistora52 »

Активен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Как да си направим ферит в домашни условия
« Отговор #3 -: Януари 22, 2013, 08:07:53 pm »
Иване, евала ти на ентусиазма.
Прочети тази книжка и тогава скачай в дълбокото... ;)
Успех!

N9301S

  • Гост
Re: Как да си направим ферит в домашни условия
« Отговор #4 -: Януари 22, 2013, 09:58:44 pm »
Ради,
чел съм ти почти всички публикации и искам да ти кажа, че много уважавам твоята грамотност като цяло, НО..
     1. Нямам претенции на химик , както и претенции за пълна изчерпателност.
     2. Ако искаш да помогнеш на човека - направи го вместо да се заяждаш.
     3. Критиките предпочитам да ги приемам на лични защото те не помагат на никого от тук присъстващите ами само внасят напрежение.
 Надявам се, че разбираш.
Напоследък в този форум витае дух на заяждане и някакво странно напрежение, което мисля не носи никакви плюсове за никого. Извини ме за прямият тон, но аз така ги виждам нещата. Е мога да съм и още по-прям, но както казах изпитвам  уважение към теб и естествено към всички съфорумци.
Поздрав!
« Последна редакция: Януари 23, 2013, 07:36:11 am от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Как да си направим ферит в домашни условия
« Отговор #5 -: Януари 23, 2013, 04:49:02 pm »
N9301S
Съжалявам че си се почуствал обиден от публикацията ми. Ще се постарая в бъдеще да пиша с по добър тон. всъщност исках само да посоча един прост факт който хвърля в заблуда много потребители сложили си водородна клетка в колите и после се чудят какво става и се опитват да ръчкат по ламбда сондата. а относно помощта помагам с каквото мога, за други неща чакам и аз помощ примерно ето тук:
http://mazeto.net/index.php/topic,6745.15.html най накрая съм публикувал документ на руски език които би бил от полза и за тази тема макар че, има неща които не са ми ясни в детайли. Очаквах някой да съдейства по въпроса но за сега нищо.
Е успех на всички. 
И все още чакам някой от гласувалите за незабавни действия по общи проекти да ми пише на личния.   
« Последна редакция: Януари 23, 2013, 05:08:19 pm от Maistora52 »

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Как да си направим ферит в домашни условия
« Отговор #6 -: Януари 23, 2013, 05:28:28 pm »
   Bat_Vanko, благодаря за книгата. Аз не мисля да произвеждам ферит, а просто ми трябва магнитопровод. Даже си мислех дали да не пробвам с железни стружки от ножовка. Желязото обаче трябва да е магнитномеко и като го омеся с някаква смола няма да има вихрови токове. Четох също, че карбонилното желязо е добро за целта, но май е скъпичко.
   Радико, при мен ННО-то го получавам в железен съд при около 2.2V постоянно напрежение. По-точно са две бутилки последователно на около 4.5V и 250 до 300А ток. Когато си правих горелката нямах интернет за да видя челния опит в областта. Що се отнася до водорода, дори атомарен, вътре в съда няма как да се йонизира и дори да има и такъв не е с висока скорост. Не мисля, че може да премине през 5 мм желязо. Електролитът ми е NaOH 35%. При горенето на ННО и желязото се получава вода в газообразно състояние, а желязото се окислява от кислорода на въздуха. Може и да прехвръква някой и друг протон (йонизиран водород), но с каква енергия е и на какво разстояние може да вреди? Защото кислородът от въздуха веднага ще го окисли. Въпросът е, някой правил ли е замерване дали има йонизиращи лъчения (ултравиолетови или рентгенови) точно при това горене ННО-желязо? Също ми е интересно и при обикновеното заваряване какво е положението. Иначе йонизацията може и да се надушва чрез обонянието - получава се озон, който има характерна миризма. Който е работил с електростатични машини и въобще с високи напрежения ги знае тези работи.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Как да си направим ферит в домашни условия
« Отговор #7 -: Януари 23, 2013, 05:56:49 pm »
Иване повярвай ми пламъкът е окислителен а не е виновен кислорода от въздуха. Аз от няколко месеца гледам и търся из нета какво да направя че да сложа в клетката някаква мембрана за да събера и отделя част от кислорода за да се получи редуциращ пламък. Такъв пламък ще заварява без проблем почти всички метали при това в най невероятни комбинации като например алумин към желязо. Хайде стига по това отклонение от темата. Сега по темата:
в посочения по горе документ руснаците обясняват как точно спичат ферит за експериментите си "не е някаква супер извънземна технология" само ти трябва малко поливинилов алкохол "това  нещо има свойства като желатин.
А относно материала за ферита, Ако си от  или от някъде където се пие рилска вода то проблема ти е решен  ;D
Аз за няма и два месеца ползване на един варел за летен бойлер извадих от него към 150 милилитра перфектен материал за целта. По принцип всички рилски реки носят естествен магнетит който е най добрия материал. Събира се чрез промиване като златото. В речника на златотърсачите в България е познат като "черният пясък" Има го в такова изобилие че, по турско време в Костенец и Самоков това е бил обичайният метод за добив на желязна руда.   

Активен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Как да си направим ферит в домашни условия
« Отговор #8 -: Януари 23, 2013, 09:16:39 pm »
Адаш,
при мен при механичната обработка отпада значително количество прах и по-големи парчета нанокристална сплав. Материала е термообработен и много крехък - по-големите парчета могат лесно да се стрият на прах. Аз ги събирам с цел някога да се пробвам с прахова металургия на магнитопровод. Ако искаш ти да се пробваш пиши на лични!
Успех!

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Как да си направим ферит в домашни условия
« Отговор #9 -: Май 06, 2013, 10:31:47 am »
   Преди време събирах боклука, който остава при рязане на желязо с ъглошлайф. Правих експерименти с него като го топях с водородната си горелка и се оказа, че така може да се използва за нагреватели на леярна пещ тъй-като има полупроводникови свойства. Бях събрал една кофа от този "ценен" боклук и изведнъж ме озари идеята да извлека от него желязото чрез магнит и да го използвам за направа на магнитодиелектрик (ферит). Мисля да го забъркам с полиестерна смола. Някой правил ли е нещо подобно и дали ще има търсения ефект?
   Сиромах човек и от боклук ще направи продукт!

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Как да си направим ферит в домашни условия
« Отговор #10 -: Май 06, 2013, 12:00:40 pm »
А бе хора, не ви ли е идвало на ум да съберете стари магнитопроводи от ТХО или компютърни захранвания.
Може да извадите магнитопроводите и да ги смелите на прах. После с оловна глеч ги месите, формовате ги и ги печете. Колкото по-ситно се смели, толкова по-добре. Сместа трябва да е полувлажна, за да може да се формова.
Набива се много яко, иначе няма да стане добре.
Едно време в Кремиковци около валцовите машини имаше много "накал" - ставаше и с него. Правил съм тороидни сърцевини за съгласуване на антени за предавател.
Може би ще стане и със смола, но няма да издържа на температура.
« Последна редакция: Май 07, 2013, 04:17:46 pm от Ksurnev »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Как да си направим ферит в домашни условия
« Отговор #11 -: Май 07, 2013, 08:15:05 pm »
Слепването най добре става с поливинилов алкохол.