Справочници, схемотехника, теория > Практически опит

Как да си направим ферит в домашни условия

(1/3) > >>

Иван Димов:
Преди време докато експериментирах с водородната си горелка, забелязах как желязото се окислява като при това запазва магнитните си свойства. Също става лесно трошливо и така ми дойде идеята за производство на ферит. Някъде в мрежата срещнах информация, че така правят висококачествен ферит като загретият железен окис рязко се охлажда, капейки върху въртящ се диск.
   Имам обаче някои въпроси, на които нямам отговор. Горелката ми е смес 2 водород-1 кислород, а при горенето от желязото хвърчат искри като бенгалски огън. Предполагам, че това е изгарящ въглерод (графит), защото съм виждал и друг път как той не може да влезе в определени стопилки и изхвърча навън. Ако някой знае дали е така - нека каже. Друго, интересува ме какво е лъчението при това топене на желязото? Дали е само светлинно или има и вредни лъчи (ултравиолетови или рентгенови)? Предполагам, че и при стандартното заваряване има дори по-голямо лъчение, но някой знае ли какво е точно?
   Питам, защото напролет смятам да си направя няколко килограма ферит като го счукам и слепя с някаква смола. Целта ми е да си направя магнитопровод за трансформатор с висока индукция на насищане Bs и с малка остатъчна индукция Br. Ще работи при честоти под 10 kHz.

N9301S:
Теорията е,  че при разтапяне с ННО стоманата (а и не само тя)се обогатява с водорода и по тази причина става крехка. За избягване на този проблем към горивната смес се добавя въглерод под някаква форма.
Това става като във водния предпазител, ( който си е бълбучник дефакто)  добавяш малко колчество бензин или ацетон.Руснаците препоръчват бензол.Това, което остава като шлак си е железен окис.Междо другото ръждата също е железен окис...май.
Ултравиолетово лъчене има при ел.дъговото заваряване. За този случай...Не съм сигурен, но едва ли.

Радико:
N9301S
Мисля че много погрешно тълкуваш нещата.
При оксиводородната горелка пламъкът е силно окислителен. Тоест кислорода е много повече от водорода. Защо ли, при положение, че при разлагането на водата са се отделили точни количества водород и кислород. Ами защото както вече съм споменавал в други публикации водородът в атомарно състояние има странни свойства, много лесно се йонизира "особено когато е под въздействие на електрически ток", а положителния водороден йон всъщност е един единствен самотен протон и съответно има много повече свойства на лъчене отколкото на материя. Този протон може безпрепятствено да напусне всеки съд в който се опитваме да го съхраняваме "освен ако това не е специален съд за съхраняване на радиация... Та по тази причина се добавят органични разтворители в бъблера, за да може парите им да компенсират избягалия водород, който като свободни протони е познат още и като гама лъчи. С последното мисля, че отговорих и на въпроса на  Иван Димов. Успокоителното е, че протонните лъчи се използват за лечение на рака, ама по-добре да не лежиш на този хълбок. неизбежно при издуване на клетката с голям ток се увеличават загубите от йонизация, тоест някаква радиация.     

Bat_Vanko:
Иване, евала ти на ентусиазма.
Прочети тази книжка и тогава скачай в дълбокото... ;)
Успех!

N9301S:
Ради,
чел съм ти почти всички публикации и искам да ти кажа, че много уважавам твоята грамотност като цяло, НО..
     1. Нямам претенции на химик , както и претенции за пълна изчерпателност.
     2. Ако искаш да помогнеш на човека - направи го вместо да се заяждаш.
     3. Критиките предпочитам да ги приемам на лични защото те не помагат на никого от тук присъстващите ами само внасят напрежение.
 Надявам се, че разбираш.
Напоследък в този форум витае дух на заяждане и някакво странно напрежение, което мисля не носи никакви плюсове за никого. Извини ме за прямият тон, но аз така ги виждам нещата. Е мога да съм и още по-прям, но както казах изпитвам  уважение към теб и естествено към всички съфорумци.
Поздрав!

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия