Автор Тема: Електромагнитно устройство - патент на Giampaolo Maccanti  (Прочетена 42349 пъти)

Неактивен oneman

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Направи го за да го разбереш
Открих този патент на Giampaolo Maccanti от 1998 година.

Цитат
Импулсите, приложени към намотките 110 и 115 възбуждат магнитно поле, което се сумира със създаденото
от магнита 105, и общата амплитуда е многократно по-голяма от амплитудата на постоянния магнит.
Експерименталните тестове показват, че резултантното магнитно поле има амплитуда много по-голяма
(например няколко хиляди пъти) от полето, създадено от постоянния магнит 105 и че енергията, генерирана
от електромагнитното устройство 100 е много повече от енергията, използвана от модула за генериране на
импулсните последователности 120.
...
Цитат
за двигател:
Резултатите от изпитанията показват, че се получава много голяма мощност на вала (например 20kW),
при обороти на празен ход около 3000 об/мин, като се консумира незначителна мощност от електрическия
генератор 396 (например 0,07А при 12V, което прави 0.84W)

Накратко за устройството (това, което аз разбрах)

Направена е една или две намотки върху постоянен магнит, така че магнитното поле от намотката да съвпада с
полето на магнита. (фиг. 1)
На намотката (намотките) се подава последователност от еднополярни импулси по определена схема и правила,
като основното е, че амплитудата е различна за всеки следващ импулс. (фиг. 2)
Импулсите са с продължителност 10-6 секунди и са 1/10 от периода.
Резултата е сумарно пулсиращо магнитно поле с многократно по-голяма амплитуда от полето на магнита "няколко хиляди пъти"  :o
Според мен на тази рисунка трябва да фигурира още една намотка - 'приемник' на генерираното магнитно поле, от която
да се получава полезната мощност.


Описана е и конструкция на двигател (фиг. 3), основан на този принцип, с механична мощност 20kW при консумация 0.84W.  :o


Прикачил съм текста на патента на английски и превод на руски.
Патента може да се прочете тук на английски http://www.rexresearch.com/maccanti/maccanti.htm


« Последна редакция: Януари 10, 2013, 09:13:03 am от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Супер находка, Oneman! И браво на италианеца. Това според мен се равнява на изобретения механичен усилвател на мощност от перуанеца Фернандо Сиско. На мен ми беше хрумнала подобна идея още преди повече от 20-тина години, но тогава си имах друга работа, и идеята замря.
Сега следва друг сериозен въпрос: Каква е електрическата (електронната) схема, с която италианеца прави промяната на амплитудата? Дали се променя честотата, и какво би се получило ако цялата тази електронна част се изпълни с един прост мултивибратор? Готов съм да експериментирам, обаче съм само любител в електрониката и трябва да "сдъвчете" темата много подробно, за да ми стане ясно и да мога да я направя - с прости транзисторчета, резисторчета и кондензаторчета... (не се смейте... това ми е само хоби, обаче нали знаете - точно някои невежи лаици могат да обърнат всичко нагоре с краката!!!!!)
« Последна редакция: Януари 10, 2013, 09:16:39 am от Maistora52 »

Неактивен oneman

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Направи го за да го разбереш
Аз също не съм много добре с електрониката.
Съдейки от сложния алгоритъм, който е описан, смятам че ще трябва микропроцесорно управление за
формиране на управляващите последователности, а от там ЦАП и силова верига.
Колегите, вещи в електрониката, да дадат идея.

Честотата на импулсите е постоянна, а амплитудата се мени за всеки следващ.
Не ми е ясно каква може да е ползата от тази променлива амплитуда. 
Тук има нещо, дето не го пише в учебниците. :)

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Здравейте колеги,
мисля, че устройството работи на следния принцип:
Колкото е по-неясен принципа на работа - толкова повече инвеститори (балъци) можеш да намериш, а след мен и потоп! ???
Причините да мисля така са следните:
- ако няма магнит (по единия от вариантите на изпълнение) може наистина да се постигне увеличение на магнитно поле хиляди пъти. Но ако имаме магнит Fe-Co с остатъчна индукция 0,6 Т сами преценете? :o - Максималното магнитно поле постигнато в земни условия без разрушаване на установката, с използване на медни дискове като проводници и огромни по стойности токове е 80 Т.
- ако няма магнит започва да ми прилича на обикновен импулсен трансформатор без магнитопровод, тогава откъде идва енергията? :o
- ако има магнит - как аджеба измерват тези огромни стойности на магнитното поле?
Малките камъчета обръщат колата. - народна поговорка
Успех!

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Най-обичам патентите. Някой проверява има ли такава идея патентована и ако няма я патентова. Няма нищо общо работи или не. Пробвал ли е нещо или не. Вярно ли или не. Трябва само да си платиш и вече става истина :) >=1 ns импулс при тази индуктивност няма да има никакъв ток който да създаде някакво магнитно поле още по-вече да въздейства върху магнита . Нищо общо няма напрежението и магнитното поле. Магнитно поле се получава от тока който протича по проводник. Ако някой му се занимава, да пробва патента :)

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Дотук италианеца май се оказва кьорфишек.
Да вземем обаче само първата от схемите (представени от Oneman) - имаме Магнит, имаме Бифилиарна намотка, имаме и Генератор на импулси - Какъв ток и напрежение, и с каква подходяща честота, трябва да пуснем по намотката, за да усилим Сборното магнитно поле? - и изобщо възможно ли е това? - или просто ще съсипем магнита?
Знае ли някой, с какъв ток и напрежение "зареждат" неодимовите магнити, за колко време, поединично ли ги поставят в съответното устройство или по няколко заедно? Някъде прочетох за напрежение от 600 V прав ток. И устройството би трябвало да е нещо като соленоид? - или нещо по-така? Дайте още информация ако знаете.
Поздрави!
« Последна редакция: Януари 11, 2013, 10:03:55 am от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Според мен може да има някакъв ефект на границата на загубата на магнитните свойства на магнита при нагряване. В тази температурна точка примерно с малко побутване от магнитно поле с бобина да става ориентиране или дезорентиране на магнитните домейни и от там да се появи или изчезне магнитното поле -> генерация на ток. Не сам търсил има ли някъде такава идея.

Strashimir

  • Гост
Знае ли някой, с какъв ток и напрежение "зареждат" неодимовите магнити, за колко време, поединично ли ги поставят в съответното устройство или по няколко заедно? Някъде прочетох за напрежение от 600 V прав ток. И устройството би трябвало да е нещо като соленоид? - или нещо по-така? Дайте още информация ако знаете.
Поздрави!

Не съм чувал какво напрежение ползват, но съм чувал за огромни токове - от порядъка на 500 до 1000 Ампера (не съм сложил излишни нули - петстоин до хиляда....)

EDIT: Постарах е да намеря този клип "Как се прави магнит" ( http://vbox7.com/play:82d68d1e&al=2&vid=11360478 ). На 3:53 се вижда обработка с 3-4 волта напрежение и около 6000 ампера (пак не е грешка - шест хиляди) ток!!!! На 4:25 следва втора обработка с около 300 волта и 27 ампера при което се финализира намагнитването....
« Последна редакция: Януари 11, 2013, 08:47:41 pm от Strashimir »

Ctah

  • Гост
  Във повечето патенти завоалират нещата - факт. Ама valex, сякаш някакси учебнически разсъждаваш :(
Извинявам се, но НЕ всичко е така, както пише в книгите четени навремето...
 
  Според мен, там НЯМА магнит - има соленоидална намотка със сърцевина, която изпълнява тази функция!
Трябва да се пробва!

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Магнитите се намагнетизират при полета над 3 Т. За целта се използват специални намагнетизатори с много намотки и не много високи токове, но със концентратори на магнитното поле. Броя магнити които могат да се намагнетизират едновременно зависи от размера им. В момента не могат да се намагнетизират магнити с размери над 100 мм в посока полюсите S-N. Ако размагнитите тези магнити чрез загряване, то при тази честота и така показаната установка не бихте могли да ги намагнитите отново.
СЕ е в магнита, но според мен не е това начина за нейното извличане!
Успех!

Неактивен oneman

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Направи го за да го разбереш
Re: Електромагнитно устройство - патент на Giampaolo Maccanti
« Отговор #10 -: Януари 11, 2013, 11:54:04 am »
Не може да се размагнити постоянния магнит, защото импуслите са еднополярни и магнитното поле
на намотката е съпосочно с полето на магнита.
Може да го размагнитим само при нагряване, но в патента се посочва, че при достигане на определена температура  устройството
спира да работи докато се охлади. ???  По тази причина се предвижда охлаждане при нужда.

Намотката не е бифилярна, макар и създадена от два успоредни проводника. Магнитното поле и на двете съставни намотки е в една посока.
Подават се напрежения (различни, второто е 2.5 пъти по-голямо от първото) между началото и земя на всяка от двете намотки.

Моите разъждения по принципа на работа (ако работи):
Магнитното поле на магнита представлява тор. Той е формиран и постоянен във времето.
Т.е. структурата в ефира е формирана вече. Ние се намесваме с еднополярни импулси и започваме да 'побутваме'
тази структура, но не тръгваме да я създаваме от нула  - това при всички положения пести енергия.
При това ние се намесваме в най-критичната точка на тора - центъра.
Не мога да си обясня защо амплитудата трябва да е различна за всеки импулс.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Електромагнитно устройство - патент на Giampaolo Maccanti
« Отговор #11 -: Януари 11, 2013, 02:22:54 pm »
Ако продължим разсъжденията на oneman "с които съм съгласен" то ако такъв ефект съществува, струва ми се по логично импулсите да имат някаква логаритмична последователност и честота в пряка зависимост от скоростта на спада на хистерезисната крива на намагнитването. "надявам се че се изразих разбираемо"
Струва ми се лесен експеримент за проверка да се направи блокинг-генератор със сърцевина постоянен магнит и да се види как се държи. Примерно да се измерва магнитното поле с аналогов датчик на хол. Има ли положителен резултат после вече е лесно

Ctah

  • Гост
Re: Електромагнитно устройство - патент на Giampaolo Maccanti
« Отговор #12 -: Януари 11, 2013, 07:26:05 pm »
Цитат
Не мога да си обясня защо амплитудата трябва да е различна за всеки импулс

 За да има синус ;)

И кога ще проумеете, че там НЯМА магнит ;D

Ролята се изпълнява от прв. намотка!
« Последна редакция: Януари 11, 2013, 07:33:14 pm от Ctah »

Неактивен oneman

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Направи го за да го разбереш
Re: Електромагнитно устройство - патент на Giampaolo Maccanti
« Отговор #13 -: Януари 11, 2013, 07:57:12 pm »
Синусът предполага синусен закон на последователните амплитуди на напрежението.
В патента изрично е посочено, че амплитуате трябва да се мени по случаен принцип.

Магнит може да има и да няма, но ако няма се ползват магнитните линии на Земята.
Това изисква намотката да се ориентира по посоките на света.

Ctah

  • Гост
Re: Електромагнитно устройство - патент на Giampaolo Maccanti
« Отговор #14 -: Януари 12, 2013, 12:29:52 am »
       Пак се извинявам!
Цитат
Синусът предполага синусен закон
- не е вярно!
Цитат
изисква намотката да се ориентира по посоките на света
- пак невярно!

  Неразбрахте ли, че в някои от учебниците ЛЪЖАТ...
« Последна редакция: Януари 12, 2013, 12:32:54 am от Ctah »