Автор Тема: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения  (Прочетена 135081 пъти)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #75 -: Февруари 06, 2014, 08:29:12 pm »
Иван БГ
Според мен отговора е много прост. Защо като намагнитиш една отверка след време губи магнитните си свойства?
За мен отговора е въпрос на материал и на начин на намагнитване. По скоро какво става с неодимовите магнити след време поставени с едноименните полюси един към друг?

Vector
Има на такъв принцип и магнитни двигатели, не знам точно къде бяха. В отговор 10 при правилата има някои насоки.
Имам идея да иследвам и този начин на взеимодействие, но нямам подходящи магнити.
« Последна редакция: Февруари 06, 2014, 08:37:02 pm от valex »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #76 -: Февруари 10, 2014, 11:04:30 am »
Здравейте valex
темата ви е много интересна и вярна. Аз отначало избрах "Тема за размисъл" като мислих че така по-бързо ще стигна до онзи момент за който може да оправдае присъствието ми тук, но уви. Вие точно отговаряте - "3а мен отговора е въпрос на материал и на начин на намагнитване" - по втория въпрос мога да ви кажа следното:
- Няма разлика между тях от гледна точка на размагнитване. Има разлика само в количеството напрегнатост което е 1:10 спрямо обема.
Моите опити ме карат да мисля следното:
- когато ДВА магнита се поставят с едноименните си полюси един срещу друг с известно отстояние между тях, те запазват своите свойства.
-когато ДВА магнита се поставят един до друг, като полюсите са в една равнина и посока, а отстоянието между тях е по-малко от тяхната ширина или дължина те се размагнитват.
- един магнит вече намагнитен с N количество енергия, едната му страна независимо коя, може да се увеличи напрегнатостта и то без допълнително намагнитване. И обратното.
Бъдете!
Иван

« Последна редакция: Февруари 10, 2014, 03:24:02 pm от Иван БГ »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #77 -: Февруари 10, 2014, 01:24:07 pm »
Иван БГ
Мисля, че твоите изводи косвено имат връзка с картинката 4 от отговор 66 на темата, а тя е от форума  http://realstrannik.ru/forum/82-magnity-magnitnye-sistemy/120641-magnity-skalyarnye-magnity.html. Конкретно за разстоянието междумагнитите >= на дължината/ширината на магнита

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #78 -: Февруари 10, 2014, 02:45:20 pm »
Здравейте Валех,
разгледах снимката във форума. Според мен самите скици и описанията на полюсите с тези зачерквания и така неглиже направени са меко казано подвеждащи. Да вземем например самото наименование "скалар"? Какво се влага в това наименование. До колкото си спомням скаларът е променлива величина по големина и по направление, или и двете и по големина и по направление. Моето твърдение е по-близко до пост 57 снимка 3. Съберете мислено двата магнита, като се знае, че магнитните линии не се пресичат. Това имах предвид.
Бъдете.
Иван

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #79 -: Февруари 17, 2014, 01:44:51 pm »
Покрай заигравката с магнитите забелязаах следното:
Примерно (доколкото може да им се вярва) в http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%B3%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%BD%D0%BE_%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B5 'магнитното поле е силово поле'. И съответно има навсякъде картинки като тази, която се получава при насипването на железни стружки върху лист хартия, а отдолу е магнита. Да, но тези железни стружки визуализират само магнитните линии. А силовите линии са други!!!! Имам в предвид силовото поле, което изобразява графично местата с еднаква СИЛА на привличане. Показвам 'магнитното поле' (с черните линии) и 'силовото поле' (зелени линии) на моята картинка. Най-простия начин да се убеди човек е да се прекара железен предмет по дължината на пръчковиден магнит. С ръка се усеща промяната на силата на привличане по дължината на магнита. В средата е най-малка или я няма, а в краищата е най-голяма.
Така, че това което се изобразява обикновенно са само магнитните линии на магнита, а не 'магнитно-силовото поле'.
Нас ни интересува силата на привличане/отблъскване на магнитите така, че трябва да се работи с изображението на 'силовото поле' на магнитите. И съоветните вектори на това поле.

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 681
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #80 -: Февруари 17, 2014, 02:22:31 pm »
Това с черните линии, са магнитните силови линии на бобина соленоид. А това със зелените линии е магнитното поле на пръчковиден магнит. На хартията никога не може да се види формата на полето на постоянен магнит, защото го наблюдаваш в една плоскост, а не триизмерно. Магнитното поле на постоянен магнит е завито, като спирала или осмица около магнита. Проверява се много лесно с компас. Като тръгнеш от единия плюс, към другия, колкото повече наближава средата, толкова по-малко реагира стрелката и в средата на магнита полето е нула. Точно там става извивката на полето в осмица „ образно казано“. Четете Лидскалнин, той всичко е обяснил много просто.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #81 -: Февруари 24, 2014, 12:48:01 pm »
В неделя с един колега от форума поработихме с магнити. Излязоха някои нови 'ефекти':
Доказателство за разлики между силовото и магнитното поле. Първата картинка. Пробата се прави в единия случай с магнит със същата полярност, като магнита се движи хоризонтално на разстояние от другите два магнита. После по същия начин се прави с парче желязо. Усещат се сили, които не са иденични в двата случая. Може би извода е , че  ако се работи с магнити се гледа магнитното поле, а ако се работи с желязо - само силовото поле. Но все пак желязото става на магнит, а магнита  има желязо :):):)
Втората картинка е за появата на някакъв вид хистерезис при линеино движение на  магнит по дължина на друг магнит. Хистерезисната крива, която съм нарисувал се засича най-лесно с поставен магнит в прозрачна тръбичка и се мери разстоянието на повдигането му.
И един добър сайт: http://fatyf.narod.ru/magnetic-power-lines.htm
« Последна редакция: Февруари 24, 2014, 05:27:37 pm от valex »

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #82 -: Февруари 24, 2014, 07:25:39 pm »
valex, зелената и черната графика много ме кефят!  ;D
Дали магнитните полета не ни показват неприлични жестове на ентусиазма?!

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #83 -: Февруари 24, 2014, 08:13:47 pm »
Може и от тази гледна точка :)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Публикувам резултати от следния експеримент:
Измервам с едно китайско кантарче силата на отблъскване между два магнита с диаметър 5мм. и височина 5мм. Получава се следната крива, която е на картинката.
Извода, който може да се направи е че 'полезните' или 'достатъчно големи' сили са само в обхвата до 5-6мм разстояние. За други магнити разстоянията ще са различни, но ще се запази предполагам формата на кривата.
Тоест взаимодействия между магнитите трябва да се правят на минимални разстояния между тях ако не искаме да губим 'магнитна мощност'. За тези магнити смятам да се ползват максимум на 3-4мм разстояние.
« Последна редакция: Март 06, 2014, 02:11:05 pm от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Много интересен според мен български сайт за измерване магнитни въздействия : http://www.pmgsh.bg/bg/articles/category1/article29.html
Прилагам резултатите  от измерването на привличане на магнит. Приличат доста на моите измервания :)
« Последна редакция: Март 15, 2014, 08:43:33 am от valex »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Миналата седмица си поръчах малко магнити от Прамиз ( http://www.pramiz.com/frambgp.html ). Цената наистина е без ДДС както е в сайта. Поръчах си цилиндрични магнити с диаметър 10мм и височина 20мм(4кг), детектор на магнитно поле 75ммХ75мм и метални топчета с диаметър 10мм. Пратката пристигна на другия ден.
 Прилагам измерената характеристика на отблъскването между два магнита.
Детектора на магнитно поле : http://www.pramiz.com/frambgp.html се оказа, че работи не както аз си мислех: да потъмнява от магнитното поле, а по-скоро той се държи като метални стружки (явно и така е направен) : когато полетата са вертикални е тъмен, а при хоризонтални е светъл.
« Последна редакция: Март 18, 2014, 01:14:06 pm от valex »

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #87 -: Април 11, 2019, 11:19:50 am »
https://www.youtube.com/watch?v=0tJfqMYHaQw
Проф. Ерик Лейтуейт. Доста стар филм - но има показани интересни взаимодействия.

Неактивен sbk1

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 198
    • sgcar.hit.bg
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #88 -: Декември 04, 2019, 02:06:56 pm »
Книга: Разкриване на липсващите тайни на магнетизма (Кен Уилър).

https://archive.org/details/magnetism1small/page/n53

 Възгледите му за науката са най-малко нетрадиционни.

Връщайки се към „великите“ на Максуел, Тесла и Щайнмец, той съживява както разглеждането, така и
диелектриката и теорията на етера. Основното му твърдение е, че магнетизмът има общо с
разширяването и движението на пространството , а диелектричността има общо с контрапространството (етера) и инерцията.
Електричеството е съединението на диелектрика и магнита, за магнетизма това, което диелектричността е маса / гравитация.

Неактивен Pegas

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 136
  • Пол: Мъж
  • Всичко е една голяма лъжа!!!
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #89 -: Февруари 22, 2020, 09:53:42 am »