Автор Тема: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения  (Прочетена 135065 пъти)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Майсторе,
Моят опит спрямо твоя е направо нищожен.  Аз преди 2 години пробвах да направя пробен диск по подобие на Перендев. В малък мащаб с диаметър 15 см. и магнити 5х5х5мм. Само за проба да проверя доколко може да се получи ефект. Естествено се получиха множество стабилни състояния на диска. Тогава измислих да измеря силата на отблъскване на два магнита в зависимост от разстоянието между тях. Постановката беше на базата на електромагнит, регулируем източник на напрежение и един малък неодимов магнит  идеята ми беше да уравновесявам силата на магнита с електромагнит, като променям
тока през бобината. Добър замисъл, но кофти изпълнение :). Бобината прегря и се стопи, а аз не измерих нищо с постановката. Лошото е, че не записах нищо от изводите, които направих тогава. А сега след време не помня повечето от тях. После ми дойдоха едни спешни задачи за вършене и всичко се утече.
Сега от време на време теоретично разглеждам и мисля по въпроса и чакам да му дойде времето :).
Мисля си как може да се измери и нарисува графика на взаимодействието на два магнита (и разни вариации помежду им) във функция от разстоянието помежду им. Нещо механично, що годе автоматизирано.
« Последна редакция: Декември 29, 2012, 06:43:08 pm от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #1 -: Декември 29, 2012, 07:05:12 pm »
Ако търсиш програма за симулация на магнитни постановки, тук някъде из форума се даваше линк за една, но на мен просто не ми е трябвала, и я нямам.
Иначе чертането го има направено - на доста от възможните постановки... виждал съм - трябва да търсиш.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #2 -: Декември 29, 2012, 07:23:29 pm »
А не никакви готови програми. Те не отчитат според мен много неща. Туй е само нечия теория. Не съм срещал чертане. Можеш ли да ми пуснеш линк?
« Последна редакция: Януари 02, 2013, 10:29:08 am от Maistora52 »

Активен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #3 -: Декември 29, 2012, 08:27:13 pm »
Valex,
не прави грешката да правиш програма за определена конструкция - ще внесеш субективен фактор! И най-тъпата конструкция ще се окаже вечен двигател!
При работата с постоянни магнити се стъпва на достатъчно добре изучени процеси на привличане и отблъскване. Съвременните симулационни програми се справят достатъчно точно. СЕ не е във взаимодействието между магнитите, а вътре в самия магнит. Според физиката енергията на магнита е неизчерпаема (естествено в рамките на нормалната работа).
Успех!
И весели празници!

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #4 -: Януари 01, 2013, 04:26:11 pm »
Честита нова година на всички! Бъдете здрави и щастливи! И успехи във всички начинания!
Искам да споделя малко идеи вследствие едни проби с магнити.
Нарисувах една теоретична графика защото не мога да измеря със стойности действащите сили.
Имаме два магнита. Единия е неподвижен, а другия се движи от ляво на дясно. Те са с едноименните полюси един към друг. Върху единия магнит имам парче желязо (една гайка). Опитите са отразени на кривите линии 1..5. Показват относително силата на отблъскване и привличане между магнитите. P- е отблъскване, P+ привличане. Отделните графики се получени при различни разстояния между магнитите при движението на магнита. Примерно за 1-15мм, 2-7мм, 3-4мм, 4-2мм, 5-1мм.
Получава се, че има момент когато при много малки разстояния магнита се привлича от двойката магнит+Fe!!!!!
« Последна редакция: Януари 01, 2013, 07:34:28 pm от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #5 -: Януари 01, 2013, 04:32:56 pm »
Нарочно пиша нов пост.
Погледнете само крива номер 4. Там има участък с пропадане.
Вижте VA характеристика на тунелен диод.
И тя има участък с отрицателно диференциално съпротивление, който се използва за ГЕНЕРИРАНЕ на СВЧ генерации.
Ако се направи някаква аналогия излиза че ползвайки тази част на 4 крива може да се докарат генерации на магнитна система. Само трябва да се направи механичен аналог на R и C които да се включат към магнитите :)
« Последна редакция: Януари 01, 2013, 07:36:01 pm от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #6 -: Януари 01, 2013, 05:49:25 pm »
Вече се сблъсках с подобен ефект, описал съм го в блога си.
Тези последните дни на миналата година реших да си поиграя малко с тези магнити за да проверя има ли шанс  нещо такова да заработи. И по принципа на математиците първо опростих до крайност задачката. Каквото и да правим задачката се свежда винаги до 2 магнита при което е нужно единия да отдели другия от някакъв метал. Може и 2000 магнита да сложите те винаги имат две функции - една част трябва да вършат полезна работа и да избутат другата част, която вече е извършила полезната работа и вече пречи. значи половината работят половината пречат, това е. Въпросът е има ли шанс при два еднакви магнита единият да отлепи другия. Взех два еднакви магнита от стария ми лаптоп „От заключването на капака“, един алуминиев електрод огънат на П,  едно добре излъскано и полирано парче винкел и една малка дървена клечка. Пробих дупки във винкела да минава свободно сгънатия електрод към който прикрепих единия магнит с лепило. След което пробвах дали магнита монтиран на електрода ще успее привличайки се от едното рамо на винкела да накара другия магнит да се приплъзне по другото рамо и да изпадне от него. Не се получи. Не му достига сила.
Втори опит
Намазах повърхността на винкела с масло и пак повторих експеримента . И Ооо изненада.
Вторият магнит се оказа извън винкела  и се задържа само за ръба му, но нещата станаха на границата да не станат. При неколкократно повтаряне на експеримента магнита избърсва маслото от винкела и спира да работи при повторно намазване пак става. Очевидно проблема е триенето, не друго, а това е отстраним проблем според мен.     
« Последна редакция: Януари 01, 2013, 07:40:23 pm от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #7 -: Януари 01, 2013, 06:27:16 pm »
Радико ,
Извинявай, но не ми стана много ясно каква ти е идеята с тази проба.
Моята идея е изхождайки от подобието на графиките да се опита чрез механично подобие на електрониката да се вкара в генериращ режим някаква механика. От там нататък е лесно :)
Тази графика показва как се изчислява генератор с тунелен диод. Работната точка на механиката трябва да е по подобен начин, за да генерира (в смисъл да клати нещо механично).
Надявам се на по-вече коментари :)
« Последна редакция: Януари 01, 2013, 07:41:55 pm от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #8 -: Януари 01, 2013, 06:45:57 pm »
Направих този експеримент и просто го споделям по време, което горе-долу съвпада с публикацията ти. Разглеждай го по-скоро като доказателство, че може да се построй FREE генератор на този принцип. Иначе като кликнеш на зеленото кръгче под името ми ще отидеш точно там където описвам нещо подобно на идеята ти. "Това беше само наблюдение обаче", не съм се замислял над евентуалните възможности.  Ти си го направил. Поздравления, идеята ти ми се струва добра. Давай нататък като ти се избистри в главата.
И Честита Нова Година на всички!
« Последна редакция: Януари 01, 2013, 07:44:43 pm от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #9 -: Януари 02, 2013, 08:37:38 am »
Радико ,
Ефекта, който си описал се получава когато единия магнит е по-слаб.
Механично би трябвало режима на работа да е както на картинката ми. А работната точка трябва да е на пресечката на правата и кривата на силата на магнита. Е туй е въпроса: как да се настрои в тази работна точка? Другия въпрос ми е: как се имитира механично кондензатор и индуктивност (чрез : махало, пружина, друг магнит или нещо друго)?
Това е интересно:
http://studentu5.com/index.php?referat=305991
http://nashaucheba.ru/v5536/%D0%B4%D0%B8%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D0%BC%D0%BD%D0%B0%D1%8F_%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B0_-_%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D0%B8_%D0%B2_%D0%BA%D1%83%D1%80%D1%81%D0%B5_%D1%84%D0%B8%D0%B7%D0%B8%D0%BA%D0%B8_%D1%81%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B5%D0%B9_%D1%88%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D1%8B
« Последна редакция: Януари 02, 2013, 11:35:47 am от valex »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #10 -: Януари 15, 2013, 08:19:34 am »
Докато разглеждах zaryad.com намерих интересен пост на Алик:
http://zaryad.com/forum/viewtopic.php?f=25&t=1089
Добавям картинки на някои правила за магнитни взаимодействия.

« Последна редакция: Януари 15, 2013, 08:35:25 am от valex »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #11 -: Януари 15, 2013, 07:48:53 pm »
Здравейте,
В електроакустиката има аналогия между механична и електрическа, даже акустична система. На индуктивност отговаря маса, на капацитет гъвкавост, реципрочното на еластичност(з-н на Хук), съпротивлението е триене. Механичната система има една степен на свобода. По темата съм се изказвал на други места по форума.
« Последна редакция: Януари 15, 2013, 07:56:11 pm от mi68 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #12 -: Януари 16, 2013, 04:18:02 pm »
Руски размисли :)
http://zaryad.com/forum/viewtopic.php?f=22&t=483
Тук има една идея, че добавянето на маса към магнит усилва силата му. Трябва да се провери !
Освен това магнита като намагнитва не губи от силата си или поне не толкова колкото предава на другото тяло!!!???
« Последна редакция: Януари 16, 2013, 04:36:25 pm от valex »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #13 -: Януари 17, 2013, 08:34:58 am »
Здравейте,
тук съм драснал връзка между електрични, механични, акустични величини. Разхвърляни са но на 5 страница е схемата, уравненията са на първа и втора страница.
« Последна редакция: Януари 17, 2013, 08:43:28 am от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #14 -: Януари 17, 2013, 02:06:58 pm »
Това са вечните двигатели :)
http://no-free-energy.livejournal.com/
Основата на магнетизма :
http://cyberenergy.ru/magnetic/elektromagnit-t393.html
http://fatyf.hop.ru/magnetic-power-lines.htm
Оригинала на горния Алик : http://cyberenergy.ru/magnetic/kompensaciya-magnitnih-poley-t539-10.html
« Последна редакция: Януари 17, 2013, 04:27:37 pm от valex »