Автор Тема: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения  (Прочетена 135040 пъти)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #45 -: Януари 29, 2013, 04:35:39 pm »
fade
Мисля, че отговор на твоите въпроси няма да намериш. По-точно ще има много обяснения и нито едно, което да обхваща всички или поне повечето ефекти на магнетизма. По всяка вероятност може би проблема е, че всички робуваме на това което са ни учили или сме чели. Затова и аз поне не съм срещал някой, който да се е заел сериозно и научно да изследва ефектите на магнетизма. Магнетизма се взема за даденост с няколкото известни формули при определени състояния.
Пробвах да възпроизведа няколко експеримента на Alesk с неодимови магнитчета 5х5х5 мм. Направих водачи от пластмаса и замервах разстоянието на отблъскване на магнитите. Получиха се интересни неща.
Първият експеримент - отблъскването го приемам за 100%. Всичко се мери в мм. Вторите резултати след наклонената черта са с едно малко неодимово магнитче, което се отблъсква, и един или два магнита от 'шкафче'.
Грешката ми в измерването е доста голяма +- 1мм., но по-важна е тенденцията.
Някои изводи:
1. добавянето на още един магнит НЕ вдига двойно силата на двата магнита както се очаква.
2. добавянето на желязна маса към единия магнит повишава силата на магнитната система. Като зависи от големината на желязото ( в  случая човка на клещи ). При варианта с неодимовия магнит се получаваше в някои случаи реакция както на добавяне на магнит, а не желязо. Просто грешката на мерене ми е голяма или поради силата на неодимовия магнит прави желязото на магнит (ориентира почти всичките му диполи, които са към магнита и така то става на магнит, който се добавя към другия). Трябва да се доуточни измерването.
3. получава се така, че не може да се компенсира изцяло с еднакви магнити магнитното поле. Тоест два магнита събрани с еднакви полюси пак си остават магнит.
4. предполагам, че същите изводи могат да се направят и ако магнитите се мерят на привличане. По-трудно е измерването.
5. по всяка вероятност при малки разстояния между магнитите нещата ще изглеждат по друг начин
Е сега някой да ми опише с уравнения какво точно става :)
« Последна редакция: Януари 29, 2013, 07:06:32 pm от Maistora52 »

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #46 -: Януари 29, 2013, 08:39:19 pm »
Valex,
Не мисля, че някой ще може да опише с уравнения това което те интересува!
При измерване на магнитната индукция на повърхността на магнита, тя е най-силна по-близко до периферията (370 mT) спрямо центъра (270mT). Това е логично като се има предвид, че магнитните силови линии от центъра изминават по-дълъг въздушен път и имат по-голямо магнитно съпротивление. При залепяне на два магнита, магнитната индукция се повишава на 400 mT в центъра и 470 mT в периферията. При залепяне на три магнита - 470 mT / 520 mT. При 7 магнита - 540 mT / 560 mT. Магнитите са ниодимови NFB38 с размери 20х15х5 мм.
Като се има в предвид, че силата на привличане зависи от индукцията на квадрат можеш сам да сметнеш промените на силите.
Успех!
« Последна редакция: Януари 29, 2013, 08:53:57 pm от Bat_Vanko »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #47 -: Януари 29, 2013, 09:11:53 pm »
Здравейте,
Проблемът е неразбирането на физиката на магнита. За това трябва да се повторят опитите с железни конусни наставки на магнитите.
Тук е голяма приликата с флуиди. При преминаване на флуид през стеснение, се получава под налягане. Това е от закона на Бернули. Практическо приложение е карбуратор. Припомням, че силни магнити с конусни наставки йонизират въздуха подобно на корона от високо напрежение. За това тези магнити се държат под петрол.
Магнитът е неутринен ток, който не може да породи електронен ток, но обратното електронен ток може да породи неутринен, но може и да не породи примерно в безиндуктивна бифилярка. Работата се свежда да се събира известно количество неутрино и да имаме параметрично генериране на енергия. Пример при Тесла, 90% ток в земята, 10% ток в пространството (електромагнитни вълни). Обикновен радиопредавател 90% електромагнитни вълни, 10% ток в земята, много показателна логика.
« Последна редакция: Януари 30, 2013, 12:14:20 am от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #48 -: Януари 29, 2013, 09:38:54 pm »
Bat_Vanko
За уравненията имах в предвид, че надали може да се опише в някоя програма за симулация точно тази ситуяция.
С какво си измерил индукцията толкова точно?
По принцип има концентрация на магнитни силови линии по ръбове.
Нещо не ми се вързва. Ако силата на привличане зависи от индукцията на квадрат то и силата на отблъскване ще е със същата зависимост. Но защо си мисля, че силата на привличане зависеше от индукцията намаляща квадратично спрямо разстоянието?
Позволих се да направя една таблица:

1 маг.   270 / 370 
2 маг.   400 / 470 -> разл. 130 / 100  -> +48% / +27%
3 маг.   470 / 520 -> разл. 70   / 50    -> +18% / + 10%
....         ..............
7 маг.   540 / 560 -> разл. 70  / 40      ->  +14% / +8%  (спрямо 3 магнита)
Ако можех да попълня и междинните данни? :)
« Последна редакция: Януари 30, 2013, 08:52:43 am от valex »

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #49 -: Януари 30, 2013, 08:00:05 pm »
Valex,
аз работя с "Maxwell 14.0", но досега съм симулирал (и съпоставял с реалните резултати) само ПМ като част от магнитна верига (имам предвид в магнитопровод). Не съм симулирал и измервал силите на привличане и отблъскване между магнити. Индукцията измервам с китайски гаусметър. Индукцията на повърхността на магнита при увеличаване на броя им се променя по експоненциален закон, и при измерване на 4,5 и 6 магнита е възможно част от стойностите да се припокриват поради грешката на измерване и затова мисля, че е безпредметно да се прави. А относно индукцията във функция от разстоянието може и да си прав, виж този калкулатор http://www.magnetsales.com/Design/Tools1.htm#disc . Ще видиш, че индукцията зависи и от избраната схема на свързване на магнитите и от мястото на измерване. Има доста информация за изработката на ПМ и използването на концентратори на магнитен поток за тази цел.
Успех!

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #50 -: Януари 30, 2013, 08:21:33 pm »
Bat_Vanko
Мерси!

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #51 -: Февруари 01, 2013, 05:02:33 pm »
Ровичках се да търся магнито-резистивен датчик, за да си направя някаква измервачка на магнитно поле, но се оказа, че има много варианти и не знам кой да избера. Ако някой ги е ползвал да мери силно поле да се обади ако може !
Сетих се един метод за обемно визуализиране на полето. В прозрачно шише се слага бебешко олио или друго прозрачно трудноподвижно вещество и се насипват железни стружки. Разклаща се да се хомогенизира сместа и се доближава до магнита. За съжаление няма от къде да намеря стружки :(
« Последна редакция: Февруари 01, 2013, 05:42:08 pm от Maistora52 »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #52 -: Февруари 01, 2013, 05:21:33 pm »
здравей колега,
Тук има сайтове за магнити и там продават железен прах не знам колко микрона.
За електрично поле е тебеширен прах или марулено семе. Хубаво е на магнита да се види и електричното поле и да се определи изток и запад.
« Последна редакция: Февруари 01, 2013, 05:40:54 pm от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #53 -: Февруари 01, 2013, 05:52:01 pm »
Ако искаш да купуваш - електронен магазин на ПРАМИЗ.
Ако искаш, можеш да си ги събереш лично във всяка работилница в която обработват метали със стругове, шлайфове и др. - взимаш две кофички от кисело мляко, сложени една в друга. Слагаш във горната един два силни магнита и правиш рейдове по пода, или по машините и обираш каквото е паднало. Поставяш кофичките над съд в който да изсипеш добива, и изваждаш кофичката с магнитите. Прахът сам пада в съда. Естествено ще има и по-едри стружки, но взимаш едно пластмасово сито и си ги пресяваш. Дават добър резултат. Най-фини стават стружките от чугун добити с флекс - направо прах, пудра.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #54 -: Февруари 14, 2013, 04:39:19 pm »
Интересно: http://www.youtube.com/watch?v=BqlpRRXWsuM
на базата на магнитен капан се правят магнитни лагери .
Още интересни неща: http://www.matri-x.ru/forum/index.php?/topic/1092-%d0%bc%d0%b0%d0%b3%d0%bd%d0%b8%d1%82%d0%bd%d1%8b%d0%b9-%d0%bf%d0%be%d0%b4%d1%88%d0%b8%d0%bf%d0%bd%d0%b8%d0%ba-%d0%bf%d0%be%d0%b4%d0%b2%d0%b5%d1%81-%d0%bd%d0%b8%d0%ba%d0%be%d0%bb%d0%b0%d0%b5%d0%b2%d0%b0/page__st__20
 цитат:
В нашем эксперименте использовались различные магниты (как по размерам, так и по материалам.) Во всех опытах магниты, расположенные Северными полюсами друг к другу отталкивались на меньший угол, чем магниты, расположенные друг к другу Южными полюсами. Величины отклонений были разными, а соотношение – всегда одно и тот же. То есть, полюса магнитов, которые ПРИТЯГИВАЛИСЬ к Южному полюсу стрелки компаса (черная сторона стрелки) отталкивались на меньший угол. А полюса магнитов, которые ПРИТЯГИВАЛИСЬ к Северному полюсу компаса (красная сторона стрелки) отталкивались на больший угол. (Фото 5, Фото 6 ).

http://www.skif.biz/index.php?name=Pages&op=page&pid=166
http://www.youtube.com/watch?v=DY6_GOySO6s

Втова има страхотно много 'хляб' :)
http://kino.tr200.biz/?id=1610564
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%B3%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%BD%D0%B0%D1%8F_%D1%81%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%BA%D0%B0_%D0%A5%D0%B0%D0%BB%D0%B1%D0%B0%D1%85%D0%B0
http://tube.sfu-kras.ru/video/271
http://www.youtube.com/watch?v=BqlpRRXWsuM
Изработка на магнитен масив на Халбах: http://zaryad.com/2011/02/28/magnitnaya-sborka-halbaha/
« Последна редакция: Февруари 16, 2013, 03:52:49 pm от valex »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Преди 2 седмици си бях поръчал датчик на хол от tpetrov SS49.
Днес ми остана време да го пробвам.
Много ми хареса.
При захранване с 5 волта и въздействие с неодимов магнит 5х5х5 мм:
- при  липса на въздействие изходното напрежение е около 3 волта. а при максимално и минимално доближаване на магнита е 1.4 - 4.4 волта.
Мисля че този чип е много добър за тестване и измерване на магнити. Има насоченост по вертикала на плоскостта му.
Проблема му е, че не е температурно стабилен. Може да се въведе температурна корекция. И доброто е линейната му характиристика. Дават го +- 400 гауса, но на графиката характеристиката му е линейна +-1000 гауса.
И цената му е никаква 5.5 лв
« Последна редакция: Юли 02, 2013, 07:56:53 am от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Свързване на SS49

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Някъде в темите стана на въпрос за "магнитна яма" или "магнитен капан" и както му казват "особени точки" на магнит.
В това филмче : http://tube.sfu-kras.ru/video/271 след 6.00 мин. добре е обяснен ефекта.
В тези магнитни ями магнитен материал (в случая е желязно топче с ториодален магнит) стои на определено разстояние от магнита без да се привлича или отблъсква. Свалил съм от филмчето местата на "магнитните ями"  (отбелязани са с червено) при тороид и при два тороида.
Същото би трябвало да се получи и с правоъгълни магнити (точно както е представен  разреза на тороида), но тогава "ямата" няма да е точка в пространството, а линия по протежение на магнитите.
Възможно е да се използва ефекта за "левитация" на железни предмети!
« Последна редакция: Юли 04, 2013, 07:53:55 am от Maistora52 »

Неактивен fade

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
Гледай ти какво съвпадение :)
И аз снощи го гледах това филмче, защото отдавна ми се върти идеята за магнитен лагер, имам магнитите за малък прототип, но за съжаление последните няколко месеца имах доста работа и не ми остана време да работя по този проект. Сега обаче нещата са се "поолабили" през лятото и мисля да го направя. След този филм идеята за магнитният лагер ми се оформи окончателно и мисля, че ще се справя. Големият въпрос е дали ще му е необходима аксиална опора, както на повечето които съм виждал YouTube. Ще ми се да стане като на Николаев, без аксиална опора. Всъщност, то не е ясно дали неговите, имат или нямат аксиална опора, защото са затворени и не е много ясна конфигурацията на магнитите вътре и дали има или няма опора може само да се гадае.
П.П.
 Между впрочем аз успях да направя магнитна яма, но доста импровизирано и не беше много устойчива. От време на време единият дипол успяваше да се "лепне" за другия.
« Последна редакция: Юли 03, 2013, 10:57:00 pm от fade »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Според мен и на Николаев имат аксиялна опора. Като се заклаща оста се държи много "твърдо" по остта на оста, а би трябвало ако може да се клати по едната посока да може и по другата да се мърда. Все пак е магнитно окачване.
Според мен двигатели с магнитно окачване може да имат проблем при режим на пуск и стоп. Тогава се получават несиметрични сили, които могат да "издърпат" оста в някоя посока.