Автор Тема: Електронна ключ маса?  (Прочетена 14362 пъти)

to6o-2101

  • Гост
Електронна ключ маса?
« -: Декември 22, 2012, 06:25:56 pm »
Здравейте колеги, търся си схема на електронна (тиристорна) ключ маса. Идеята е следната когато изляза от колата и като включа алармата и да ми прекъсва масата от акумулатора и да остава включена само алармата и централното, като включа алармата и да включва ключ масата. Останалото мога да си го направя само ми трябва схемичка с подходящи елементи както и някой як тиристор който да държи на 400А например.
« Последна редакция: Декември 22, 2012, 07:08:04 pm от Maistora52 »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 538
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Електронна ключ маса?
« Отговор #1 -: Декември 22, 2012, 11:21:37 pm »
Такава схема няма. По скоро търсиш някой да ти я състави.
Такава ключ-маса е безмислена, защото тиристора има 3 р-n прехода и върху него има общ пад на напрежение от порядъка на 1-2 V.
Представи си при стартер, акумулатора пада на 10,5-11 V, извади и пада върху тиристора и не знам дали ще успееш да завъртиш с 8-9 V.
На всичко отгоре, при максимално натоварване на електрическата система ще изразходваш едни 50-100 W отопление на този тиристор, което си е чиста загуба на енергия.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Електронна ключ маса?
« Отговор #2 -: Декември 23, 2012, 01:54:42 am »
Има мофети с Rds 0.0001Ohm, викат им XFET-ти. Няколко в паралел и ще стане работата. :) /но ще трябва по нета да си ги заръчаш/
С тиристорите нямам практически опит, незнам какво им е вътрешното съпротивление....
А що не ползваш механичен ключ или реле/та? :)
http://www.picocanada.com/en/product/9449.php
« Последна редакция: Декември 23, 2012, 02:03:56 am от Радeв »

lazy

  • Гост
Re: Електронна ключ маса?
« Отговор #3 -: Декември 23, 2012, 06:47:46 pm »
По-добре е да си оправиш консумацията. Ако всичко е наред не трябва да е повече от 15 - 25 мА. Зависи от колата, но за по-новите е по-добре да не се разкачва захранването, вервай ми! Ако е по-старичка няма да има фабрично висока консумация и най-често става дума за неправилно вързано радио. Трябва да е вързано така, че при изваждане на ключа да се изключва и при включване в положение АСС (аксесоари) да се включва на същата станция, със същите настройки на звука и запомнени станции.
« Последна редакция: Декември 24, 2012, 08:43:12 am от Maistora52 »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Електронна ключ маса?
« Отговор #4 -: Декември 23, 2012, 10:23:28 pm »
lazy e напълно прав. Оправяй таз утечка, че някоя сутрин да не намериш колата на въглен....
Закачи акумулатора през амперметър, и започни да вадиш предпазители, това ще те насочи къде да търсиш проблема.
« Последна редакция: Декември 24, 2012, 08:44:06 am от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Електронна ключ маса?
« Отговор #5 -: Декември 23, 2012, 10:31:55 pm »
Мога ли да попитам каква точно е колата

to6o-2101

  • Гост
Re: Електронна ключ маса?
« Отговор #6 -: Декември 24, 2012, 02:37:19 pm »
Колата е пасат Б3 старичък е (това е колата на баща ми) та за 1 седмица акумулатора така пада, че не може да завърти. Консумацията му е 0.2А при всичко изключено, и аз си мислех, че е от радиото и без него пак си е толкова, друг ми каза в динамото може да има утечка, откачих и него и пак си е така, откачих всичко освен компютъра и пак си е така, което ме навежда на мисълта, че е от него, а него няма как да го сменя заради инжекцията, а и ще ми излезе солено. Само компютъра няма как да го изолирам с нещо, щото си е бая кабелак а и до колкото ми казаха влизат няколко кабела през различни датчици, които са с "-" както и такива с "+", за това и тоя вариант отпадна. С релета не ми се занимава, щото няма да намеря толкова голямо на приемлива цена, а другия вариант е със шалтер от стартер, но мисля, че имаше голяма консумация, а и не съм сигурен дали няма да загрява, 3-ти вариант е пак със шалтер, но да си го пренавия, което си е доста занимавка, 4-ти вариант е с 5 релета по 80А вързани в паралел, ама става много цигания и едно ако не се включи другите ще поемат товара му и може да се запалят от товара.

Ако имате други предложения ще се радвам да ги чуя и да пробвам.  :)
« Последна редакция: Декември 24, 2012, 06:01:11 pm от Maistora52 »

giunal

  • Гост
Re: Електронна ключ маса?
« Отговор #7 -: Декември 24, 2012, 03:11:12 pm »
Някой от колегите по-горе беше написал да използваш 12v реле на голям ампераж!!! Има такива, продават се по -моргите и в магазините за авточасти!!! Другият вариант е да използваш електрическа ключ маса!!! Има и такива но не знам къде може да намериш!!! Навремето се използваха в някой модели комбайни и К-700. Но сега не знам!!!! От 20 и кусур години не се занимавам с такива неща и да не те подведа!!!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Електронна ключ маса?
« Отговор #8 -: Декември 24, 2012, 03:59:05 pm »
Струва ми се най лесно решение:
Едно електродвигателче от централно заключване "не соленоид" което да задейства щалтер от стартер примерно. Ако е слабо може с двигател от стъкла или шибидах.
Въпроса е, че цената няма да е повече от 20-25 лв.

lazy

  • Гост
Re: Електронна ключ маса?
« Отговор #9 -: Декември 24, 2012, 04:51:55 pm »
        Вярното решение е да започнеш да вадиш един по един бушоните както каза Радев. Захранването на блока минава през бушони. Друг много по-лесен вариант е да отидеш при някой, дето знае какво и защо прави по колите ;)

to6o-2101

  • Гост
Re: Електронна ключ маса?
« Отговор #10 -: Декември 24, 2012, 09:16:30 pm »
Радико идеята за моторчето ми хареса, ще изкормя един шалтер (имам няколко под ръка) ще му извадя частта с контактите а другото ще изхвърля и ще я пригодя към машинката а нея ще вържа към централното и да видим какво ще стане. Но все пак съм отворен и за други предложения така, че давайте някой ако има още идеи.