Автор Тема: Как да сглобим евтин ел. велосипед  (Прочетена 192677 пъти)

Неактивен tosho

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 26
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #105 -: Април 19, 2018, 08:37:27 pm »
Нов проект,централен двигател,750 вата,батерия 51,6 волта,14,5 амперчаса,общо тегло 23кг,преход на равно 60 км(не съм го тествал до падане на батерия,при минати 30км показваше номинал),максимална скорост при тези зъбчатки 6 броя ,най-малката задна 14 зъба - 40 км/ч,ако сложа задна 11 зъба,ще достигне около 50 км/ч.Първи впечатления , плюсове-1 удобно при нагорнища (избираш си скорост според трудността),2 удобно при педалиране (можеш да настигаш скоростта на въртене на двигателя,но само при по-бързите скорости-малките зъбчатки),3 абсолютно тих двигател,засега не съм успял да го чуя.Минуси-1 поради наличието на предавки, лагерчета и др предавателни елементи, няма да е толкова траен като предния директен хъб,който ползвах 8 години без никакви износвания(продадох го работещ без никакви луфтове или повреди),2 лоши фабрични настройки на контролера,подпомагането при педалиране те изстрелва няколко метра при тръгване и не можеш да ползваш за да минеш само метър два,когато пък караш само на педали нямаш газ,ръчката не работи(тези настройки могат да се оправят с кабелче и софтуер за настройки на контролера,но не ги продават там откъдето го взех и ще трябва след време да си ги поръчам от китай)

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #106 -: Април 24, 2018, 01:51:13 am »
Здравейте!
Ето го моя проект.  48V 12Ah lifepo4

Неактивен ebiker

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 19
    • OFER.bg
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #107 -: Април 25, 2018, 01:53:44 am »
Здравейте!
Ето го моя проект.  48V 12Ah lifepo4

На колко ампера смяташ да товариш мотора :)

Неактивен tosho

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 26
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #108 -: Април 25, 2018, 08:22:11 pm »
Радев, колко вата е моторът и теглото на комплекта, като гледам, ще го ползваш по всякакви терени, това ли е идеята за големите гуми?
« Последна редакция: Април 26, 2018, 03:08:29 pm от atos »

Неактивен tosho

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 26
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #109 -: Ноември 11, 2019, 02:19:04 pm »
Един съвет за избор на литиева батерия,когато решите да си взимате такава,преценете какъв е средния ви дневен пробег и вземете батерия,която издържа двойно по-голям от него.Пример-за пробег 30км,взимате батерия за 60км,защо?-по мой личен опит литиевите батерии губят около 15% годишно от капацитета си,тоест,след 4години ще изминавате около 30-40 км с батерията за 60,значи още ще ви върши работа за прехода,който ви трябва.Ако вземете батерия за 30-40км като нова,след втората година ще трябва да въртите и педали,а освен това,ще я изразходвате докрай на всеки преход и ще скъсите още по-бързо живота и,който е около 6 години ако не я изчерпвате повече от 50-60% на преход

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #110 -: Ноември 11, 2019, 04:18:40 pm »
Може би защото двойно по-голямата батерия струва двойно повече?

Неактивен key5

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 71
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #111 -: Ноември 11, 2019, 10:36:49 pm »
Здравей tosho,
тук всички пропускат един тънък момент. И аз в началото изчислявах разход/живот... 50км х 600 /до 1100/ цикъла заряд разряд. Па после го разпределях по 5месеца годишно и отиде.... та се не виде. Истината е че след втората година се само изплаща и - новия модел.
;)
Другата част от истината е, че може да я коментира само който я познава.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #112 -: Ноември 11, 2019, 11:34:52 pm »
Ае да съм и на това гърне мерудия :)
Тъй като съм съпричастен и към тая тема с недовършен проект (от мърза най вече)  ще си позволя да си изкажа мнението за ЕЛ велосипедите.
Поне според мен едни 300 вата са достатъчни за нормална употреба - повече от това според мен лишава концепцията от същността и и се превръща вече не във велосипед а нещо друго......
Както и законово го определиха.

Да 300 вата не са достатъчни, а за сериозен баир, преди него човек е отпочинал и спокойно може да помогне на двигателя.
Другото полезно при тая концепция е отпадането на нуждата от огромни и скъпи акумулатори едни 10А/ч на 36В са пре-достатъчни за изминаването на 40 че и повече километри в такъв режим с нормална велосипедна скорост.
Тук  не коментирам кефа от голямата мощност и голямата скорост  - говоря за чисто практическия смисъл какъвто е в един велосипед.

   tosho за батерията си прав но от части - животът и пряко зависи от степента на разряд - и при всички случай е добра идея двойния запас по капацитет - най малко по-лекият режим от към консумация върху нея .....
« Последна редакция: Ноември 12, 2019, 09:50:11 am от atos »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #113 -: Ноември 12, 2019, 10:21:32 am »
Има и друга гледна точка за батериите.
Ако се купи батерия която издържа по-вече от 4 години означава примерно 2 пъти по-големи инвестиции (и тегло!!!)
След 4 години ще има чисто нови по-добри и по-евтини батерии и е по-добре е да си купиш от тях след като ти се е скапала малката 4 годишна батерия.
А и парите от разликата, която няма да дадеш сега за по-голяма батерия ще можеш за 4 години да 'инвестираш', да ги 'развъртиш' и да имаш пари вече за по-добро колело :)

Неактивен tosho

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 26
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #114 -: Ноември 12, 2019, 06:31:33 pm »
valex аз от 5 години карам с литиеви,смених ги преди година,предните ми бяха 12амперчаса издържаха 37км като нови ,на 4 тата година издържаха около 27км,защото зная как да ги пазя и не съм минавал никога повече от 28км на един път.Между другото,когато ги смених, новите нямаха по-ниска цена или повече преход,затова взех 14,5 амперчаса,за да минавам 30 км дневно и да съм сигурен,че до края на живота им ще мога да ги минавам,вярно е,че е по-скъпа батерията и по-тежка с 2 кг,но за мен е важно да разчитам на прехода ,който ми трябва.Всеки решава за себе си,можех да взема 8 амперчаса и щях да минавам 30-35км първата година,но на третата не повече от 25км,което означава,че трябва да въртя педали 5км и да харча батерията докрай,заради,което няма да има 4-та година експлоатация и ще пада мощността след 15 ия километър и няма да вдига велосипеда повече от 25-27км по равно

Неактивен key5

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 71
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #115 -: Ноември 12, 2019, 08:43:12 pm »
Втори и последен коментар.
В международното право е приета мярката 350W на батерията която гарантира среден пробег в км, на 75кг тегло и безопасност във въздушния транспорт. Вместо да алабалаирите със словесни еквилибристики.... отворете международните норми и четете. Най-малкото, вижте максималния капацитет на батериите разрешени за транспортиране от авиокомпаниите - позволен за хората с определена инвалидност.
Относно мощността - учудващо е но 350W те "отлепят", но никой не казва за разликата в "старта" между оловните и литиевите акумулатори. Защото там е тръпката. Но като гледам и тук, коментират хора които никога не са имали досег до това което обсъждат.
:)

Неактивен ventsy74

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 422
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #116 -: Ноември 12, 2019, 10:47:19 pm »
На нас Българите там ни е силата.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #117 -: Ноември 12, 2019, 11:03:00 pm »
Цитат
  Втори и последен коментар 
Разгеле, че ми писна да чета високопарни глупости на надути пуяци.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #118 -: Ноември 13, 2019, 09:07:17 am »
Втори и последен коментар.
В международното право е приета мярката 350W на батерията която гарантира среден пробег в км, на 75кг тегло и безопасност във въздушния транспорт. Вместо да алабалаирите със словесни еквилибристики.... отворете международните норми и четете. Най-малкото, вижте максималния капацитет на батериите разрешени за транспортиране от авиокомпаниите - позволен за хората с определена инвалидност.
Относно мощността - учудващо е но 350W те "отлепят", но никой не казва за разликата в "старта" между оловните и литиевите акумулатори. Защото там е тръпката. Но като гледам и тук, коментират хора които никога не са имали досег до това което обсъждат.
:)
Колега, отново се изхвърляш:
1. Какво е това международно право, което ти поставя ограничение от 350W въобще за батериите? Едно е да има забрана за транспортиране на литиеви батерии със самолет, защото са взривоопасни и се транспортират мисля в контейнери и на други цени, съвсем друго е, ако някой реши да си ползва батерията в бита, дали трябва да се съобразява със самолетното ограничение. Това е друга хипотеза. По тази логика не би трябвало да има батерии повече от 350W и американските Тесла трябва да са в разрез с твоето международно право.

2. Кой нормален човек ей така от нямай си какво да прави, ще тръгне, да чете международни договори и конвенции? Ако не търсиш нещо конкретно и четеш просто ей така международноправни норми, това говори за патология  :D. Никой нормален няма да тръгне да се интересува от международното право, като си избира акумулатора за велосипеда, това трябва да ти е ясно.

3. Изясни си понятията преди да се правиш на компетентен и бъди по-прецизен, защото тук не сме пасли патките, с книгата сме лягали, с книгата сме ставали през целия си живот  ;). Няма понятие - батерия 350W! Все едно да кажем, че една бутилка минерална вода има една атмосфера. Бутилката и акумулатора имат капацитет - вместимост, който се определя от напрежението му и токът, който може да отдаде за единица време. Капацитета на една батерия се измерва във W/h, не в А/h, и не във W. Във ватове се характеризира товара. В контекста на разговора се говореше за капацитет, не за мощности на товара, ти къде пращаш аудиторията в трета глуха?

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #119 -: Ноември 13, 2019, 09:29:13 am »
Капацитета на една батерия се измерва във W/h, не в А/h, и не във W.
Предполагам е неволна грешка, но в книгите, с които лягате и ставате, не пише ли, че капацитет се измерва в Ah?
« Последна редакция: Ноември 13, 2019, 09:33:50 am от EDM electronics »