Автор Тема: Как да сглобим евтин ел. велосипед  (Прочетена 192675 пъти)

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #90 -: Април 27, 2017, 10:52:05 am »
Ето тук човекът обяснява "с думи прости" какво е фалшива батерия и как се мери капацитета и:
http://www.instructables.com/id/DIY-Constant-current-load/

fantom4e

  • Гост
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #91 -: Май 02, 2017, 01:49:12 pm »
fantom4e, с две думи искаш да кажеш, че колкото е по-тънък материала на анода и катода, толкова по-леки ще бъдат батериите и това няма да влияе на работната площ, т.е. капацитета? 1
Добре, има логика, това е познато, но изтъняването на електрода е за сметка на тока на натоварване. Кел файда, че е лека батерията, т.е. с голяма енергийна плътност, като не можем да черпим от нея голям ток и й се намалява броя на циклите, защото логично при по-малко материал, по-бързо ще се скапе. 2
Именно затова "най-енергийните" батерии на Panasonic NCR18650GA 3.45Ah не са за голямо натоварване и всъщност не са най-добрите, по-добри от тях са с по-малката енергийна плътност, т.е. с по-дебелите електроди за сметка капацитета, или Panasonic NCR 18650PF - 3 Ah. Т.е. правим малко компромис с обема и теглото за сметка на натоварването и продължителността на живот.

В заключение, не знам коя е по-лека и коя по-тежка, но все още никой не е произвел по-добра литий-йон батерия от Panasonic и не случайно автомобила Тесла е именно с техни елементи. Но и те не дават гаранция на батерията и продължителност на живота й. Батерията е късмет, може да те кара дълго, може и да се скапе и до 5-тия цикъл.
1 Да по-тънко значи и по-леко, но връзката площ-капацитет е по-сложна и има и други фактори които и влияят
2 Тънките електроди не са в пряка зависимост от тока, тука най-голямо значение има материяла, има материали които позволяват бърз заряд/разряд с голям ток, и такива които не могат.
Циклите зависят от материала, но не толкова от количеството му. Определящо в случая е как се циклира клетката (т.е. тук е основната роля на BMS)

Литиево-йонните имат един голям плюс в сравнение с всички други ХИТ, това е възможността да си направиш клетка с желано напрежение. Кеф ти 1 волт, кеф ти 2, че и кратни стойности, вече като ги асемблираш в пакет, вадиш 4, 8, 9, 12, 19 и т.н. волта. Получаването на елемент с различни напрежения, се постига като комбинираш различни електродни материали. Обаче различните материали имат различни характеристики и  съответно различни + и -. Има материали с голям капацитет, но с ниско токово натоварване, и обратно с не много голям капацитет, но пък с възможност за бърз заряд/разряд.
Варианта за батерия с голям капацитет и с бърз заряд/разряд все още не е навлязла в производство, така че е въпрос на компромис какво искаш да получиш. Или да го кажа с аналогия: имаш бюджет от 10к $ и трябва да пренесеш товар от Варна до Пловдив. Имаш вариант, да си купиш малка кола и да направиш 5 курса, или да си купиш камион и да направиш 1 курс, как ще действаш си преценяваш.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #92 -: Май 02, 2017, 02:09:43 pm »
... Литиево-йонните имат един голям плюс в сравнение с всички други ХИТ, това е възможността да си направиш клетка с желано напрежение. Кеф ти 1 волт, кеф ти 2...
Литиева батерия 1 волт? 2 волта? Май нещо съвсем се омеши... :)

fantom4e

  • Гост
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #93 -: Май 03, 2017, 10:01:08 am »
Като комбинираш 3 волтов катод с 2волтов анод, ще се получи батерия с потенциал 1 волт
https://www.google.bg/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwihpM-Ik9PTAhXRERQKHct4CQEQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fpubs.rsc.org%2Fen%2FContent%2FArticleHtml%2F2015%2FCP%2Fc4cp05552g&psig=AFQjCNEE6UuTVQo9fI-hCuEY1AvrzPHPlQ&ust=1493881073945521
на картинката синьо с червено
други картинки, някой са по-подробни https://www.google.bg/search?q=electrode+potential+for+lithium+ion&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwis0b_lktPTAhXGCCwKHZeNCVUQ_AUIBigB&biw=1280&bih=927#imgrc=1hF4eCrcfRr4rM:
почти всякакви напрежения са възможни, въпрос на комбинация на електродите

Valdano

  • Гост
моля за съвет
« Отговор #94 -: Май 29, 2017, 04:27:59 pm »
Здравейте,
 Искам да Ви помоля за съвет. Реших да сляза от колата и да променя
начина си на придвижване ...с елколело. На 62 г. съм и тежа 96 кг. Имам къща на село, до която почти всеки ден ще трябва да се изкачвам  по стръмен около 10 км асфалтов път. До сега каквото прочетох в нета,  разбрах  че трудно ще се намери фабрично 20 цолово сгъваемо ел. колело, което да преодолява тези наклони с така предлаганите техн. показатели.
Затова моля за съвет:
 – какъв КИТ и откъде да го закупя;
 -  кой ще може да комплектова едно максимално леко сглобяемо 20” колело.
 -  Желанието ми е общото тегло на елвелосипеда да е около 20 кг, защото живея в блок на 3 етаж и ще ми бъде трудно всеки ден по няколко пъти да го качвам до апартамента.
 -  какво  максимално леко колело да закупя, което да може да издържи необходимите техн.  показатели.
Благодаря предварително.
    В бъдеще , когато вече ще имам това колело, смятам в края на деня да го сгъвам и оставям в багажника на колата, а батерията да я свалям и зареждам вкъщи.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #95 -: Май 29, 2017, 06:07:14 pm »
Проблема е стръмният път само, да не дойде равно на петдесетина километра равен път. Иначе аз на твое место бих сглобил един сандък здраво захванат към блока нещо като мини гараж за колелото. За да не го качваш нагоре по етажите.
« Последна редакция: Май 29, 2017, 08:56:34 pm от Maistora52 »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #96 -: Май 29, 2017, 06:32:18 pm »
"Сандък"...хахаха...
Остава добрата стара верига, вързана за гръмоотвода...

П.П.   Valdano, ако си по-нисък от 190 см. препоръчвам ти обикновен велосипед със скорости...супер здравословно е!

Valdano

  • Гост
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #97 -: Май 30, 2017, 07:38:59 am »
Благодаря Ви , че ми се подиграхте така интелигентно,
подобаващо за мъдри и всезнаещи люде. Благодаря ви също, че изобщо не схванахте
моето питане или не искахте. Но това го отдавам на първите ви седем години
и на възпитанието Ви като последствие от членуването ви в комсомолската организация на младини.


Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #98 -: Май 30, 2017, 08:08:03 am »
... на възпитанието Ви като последствие от членуването ви в комсомолската организация на младини.
Много ми хареса това !

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #99 -: Май 30, 2017, 08:49:40 am »
Valdano
Въобще не съм ти се подиграл това което написах е съвсем сериозно. А пък атос се пошегува с мен а не се подигра не на теб. Колкото и нелепо да звучи ядеята за сандъка в такава държава като нашата е много актуална и реална. В нелепа държава нелепи решения.
Това ти го предложих защото съм го виждал вече. Качествен кит за електровелосипед на добра цена можеш да си купиш от Евпартс:
https://evparts.alle.bg
А цял електровелосипед китайски от Телком инжинеринг.
Въпреки че ги няма на страницата им продават както велосипеди така и автомобили електро.
Техните са най евтините нови електромобили в България. около 15 000 лв.
http://www.telcom-eng.com

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #100 -: Май 30, 2017, 08:51:21 am »
Valdano, не се цупи, никой не ти се подиграва.
Решението на твоето желание е обикновен електро ролер, прилича на голяма тротинетка, дават му около 30 км. пробег с едно зареждане.
Компактен, лек, преносим... зарядното му е почти като на лаптоп.
Няма смисъл да се напъваме да правим проекти, чиито изпълнения ще са по-скъпи и по-трудоемки от готово изделие.
« Последна редакция: Май 30, 2017, 06:06:55 pm от atos »

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #101 -: Май 30, 2017, 08:57:12 am »
Valdano, привет, не обръщай внимание на задевките, тук е така, сборище от възпитани многознайковци. :) На въпроса - имаш два варианта:
> Купуваш си кит от Конрад и сам си правиш колелото, предверително закупено;
> Отиваш в специализиран магазин/фирма, даваш необходимото количество финикииски знаци и получаваш исканото.
Ако си от София мога да посоча такъв магазин, живея наблизо. Имат всичко, могат да ти направят каквото им кажеш. Говорил съм с управителя, който кара звяр с два ел.мотора по 500Вт, които носят няколкократно претоварване. Казва, на светофара кола трудно се мери с него на старт :o. За съжаление удоволствието е скъпичко, основно батерията товари цената. Отделно колелото трябва да е със стабилна конструкция. В крайна сметка трябва да заделиш от 2к нагоре левчета за нещо наистина вършещо работа. имаш баир да качваш, а и явно си едър с тия кила, та ше ти трябва доста енергия за целта.
Ей такива работи ми въртят из главата. Иначе и на мен ми се нрави идеята за ел.колело, но засега приоритетите са други.
Поздрави!..

Неактивен ebiker

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 19
    • OFER.bg
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #102 -: Август 01, 2017, 08:02:40 pm »
С приятел се вдъхновихме да направим някакви аматьорски клипчета свързани с електровелосипедите, които с малко срам бих желал да споделя :D
Първия ни "епизод" просто показваме какво представлява един 1000 ватов, но доста базов и достъпен кит с хъб мотор за електрифициране на обикновено колело: https://youtu.be/Qesyu61XJQU

Снимали сме и сглобяване върху самото колело и тестове в градска и офроуд среда, но остава да ги сглобя и кача. Предстои да правим и модификации за повече мощност и още тестове.
Само ще подскажа че този въпросния кит във фабрично състояние без проблем (макар и доста тромаво) тръгва и ускорява по над 15% селски баир с 85кг. пътник върху него без помощ с педалите. Определено 1000 вата имат повече сила от педалирането на нормален човек и по-малко от мотопед.
« Последна редакция: Август 02, 2017, 06:14:01 am от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #103 -: Август 11, 2017, 08:22:42 am »
Държа да подскажа на колегите, че названието "шестограМ" е неправилно - то просто не съществува и не означава нищо.
Правилната дума е "шестограН" - означаващо, че има шест "страни" (гран-ове).

Неактивен ebiker

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 19
    • OFER.bg
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #104 -: Август 17, 2017, 10:48:30 pm »
Най накрая е готов и съществения епизод с теста на 1000 ватовия кит в града и извън него :)
Доста дълъг се получи, но исках да включа без изрязвания цялостното каране за да се добие по-точна представа за възможностите му