Автор Тема: Как да сглобим евтин ел. велосипед  (Прочетена 192676 пъти)

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #75 -: Април 25, 2017, 10:10:34 am »
Извинявам се! Останал съм с впечатление, че съм изпратил и другата снимка, на която се вижда батерия, която на вид е същата, но е с 8 g по -лека. Изпращам снимката.
Това разбира се е в сила докато братята китайци не зпочнат да ги пълнят с пясък и да ги правят по - тежки и от оригиналните. Не съм теглил оригинална батерия на "Panasonic", "Sony" , "Samsung", но от приятели, които ги ползват знам, че са от порядъка на 39-43g.
Прикачвам снимката на доказана фалшива батерия

fantom4e

  • Гост
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #76 -: Април 26, 2017, 10:46:23 am »
Масата на батерията има много малка връзка с нейното качество, и съвсем никаква с капацитета и. Много по важен показател е напрежение на отворена верига. Което ако може да си го обясните ще ви стане ясно защо масата не играе.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #77 -: Април 26, 2017, 10:56:31 am »
Масата на батерията има много малка връзка с нейното качество, и съвсем никаква с капацитета и. Много по важен показател е напрежение на отворена верига. Което ако може да си го обясните ще ви стане ясно защо масата не играе.
Я, я обясни, че аз нещо не мога да си го обясня?

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #78 -: Април 26, 2017, 11:38:45 am »
Ами направи "дисекция" на една фалшива и една оригинална батерия и ще видиш защо фалшивата е по-лека. Разбира се теглото, както казах не е 100% гаранция.
Вчера тествах една от батериите, които се използват в скъпите LED фенерчета. На батерията пише 5200 mAh. Батерията е нова и тежи 31g. Тестът показа 0.3 Ah.
Според Митко "Батерията", мой добър приятел и специалист по батерии и всякакви акумулатори само една оригинална батерия му е дала 4.5 Аh, ( Samsung 5200 mAh). Така че, правете си съответните изводи за това какво е положението в света на батериите и акумулаторите. Изглежда най-мъдро е да се купи нов лаптоп акумулатор  от доказана марка и да се "разкулачи".
« Последна редакция: Април 26, 2017, 01:29:58 pm от Maistora52 »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #79 -: Април 26, 2017, 11:50:25 am »
Кажи на твоя добър приятел Митко Батерията, че не е измервал достатъчно батерии. Капацитета на батерията се мери с генератор на ток. Най-лесно става, като се вземе един китайски импулсен стабилизатор и му се постави товар, като цялата тая "работа" се захрани от тестваната батерия. Така консумирания ток ще е постоянен във времето до краен разряд и ще се получи точно измерване. Трябва да се съблюдава също и разрядния ток да не надхвърля 1:10, защото обикновено капацитета го дават най-много с такъв разряден ток, а някои дори с 1:100.

Аз също не съм измервал капацитет на маркови батерии, на китайски да, но това е така, защото съм чел достатъчно отзиви на руснаци в Алиекспрес, които са правили тестове и твърдят, че Panasonic винаги надхвърлят обявения капацитет с 50-150 м/ч. Така че има, има батерии, на които обявения капацитет е минималния.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #80 -: Април 26, 2017, 12:35:14 pm »
Vetap, ако говорим за 18650 клетки, най-високия ми известен капацитет е 3 600 мАч. До преди година ги правеше само Панасоник, сега не знам дали не се е появил още някой.
Ако някой е написал нещо друго, по-голямо на етикета ... значи просто лъже.
В лаптопите елементите най-често са 2 600 - 2 800 мАч.
И както казва ЕДМ-а - много е важно с какъв ток ще се разреждат елементите. Някои просто не могат да дават голям ток и като им го поискаш, клякат още на 1/5 от капацитета си.

Също така този капацитет е от напълно заредена клетка до достигане на минимално разрешеното от производителя напрежение - между 3.2 и 2.7 волта. Никога батерията не се разрежда до 0. Ако се цица до 0 вероятно ще се изкара още някакъв заряд, но батерията ще умре буквално за десетина цикъла (да не говорим че при зареждането на такава батерия може да има фонтани и фойерверки).

fantom4e

  • Гост
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #81 -: Април 26, 2017, 01:41:58 pm »
масата на една батерия се определя от вложените всички материали, което е логично, Но капацитета се определя от анодния материал и катодния материал. Ще дам пример че ми е по-лесно. Повечето батерии (литиеви) на пазара имат анод който е някакъв въглероден материал, само че този материал може да има специфичен капацитет от 100 до 300 мАч/г. Което значи до 3 пъти разлика в теглото при един и същ капацитет. Вече при катодните материали разликата не е чак толкова голяма, но горе-долу и те са в диапазона 100-200 мАч/г.
Сега, искам да добавя че има въглеродни материали с капацитет над 500-600, но не съм чувал да са комерсиализирани. Докато има вече нови в производство и продажба елементи със силициев анод, който на теория има капацитет над 3000 мАч/г (мисля че са следните: Samsung SDI INR18650-35E 3.5Ah, Panasonic NCR18650GA 3.45Ah, LG Chem INR18650MJ1 3.5Ah, A123 18650, 26650 cells, Sony US18650VC7, но не съм задълбавал, така че може и да греша).
Общо взето тази логика за масата би била правилна само при суперкап.
Толкоз накратко, ако имате въпроси или искате нещо да конкретизирам с удоволствие :)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #82 -: Април 26, 2017, 04:42:52 pm »
fantom4e, с две думи искаш да кажеш, че колкото е по-тънък материала на анода и катода, толкова по-леки ще бъдат батериите и това няма да влияе на работната площ, т.е. капацитета?
Добре, има логика, това е познато, но изтъняването на електрода е за сметка на тока на натоварване. Кел файда, че е лека батерията, т.е. с голяма енергийна плътност, като не можем да черпим от нея голям ток и й се намалява броя на циклите, защото логично при по-малко материал, по-бързо ще се скапе.

Именно затова "най-енергийните" батерии на Panasonic NCR18650GA 3.45Ah не са за голямо натоварване и всъщност не са най-добрите, по-добри от тях са с по-малката енергийна плътност, т.е. с по-дебелите електроди за сметка капацитета, или Panasonic NCR 18650PF - 3 Ah. Т.е. правим малко компромис с обема и теглото за сметка на натоварването и продължителността на живот.

В заключение, не знам коя е по-лека и коя по-тежка, но все още никой не е произвел по-добра литий-йон батерия от Panasonic и не случайно автомобила Тесла е именно с техни елементи. Но и те не дават гаранция на батерията и продължителност на живота й. Батерията е късмет, може да те кара дълго, може и да се скапе и до 5-тия цикъл.

Моята практика е, че Panasonic е куче марка, предвид, че имам цял куп китайски боклуци, така ми стоят, като киеци из шкафовете - пълна загуба на средства. Затова вече купувам само проверени от мен неща и ми излиза много по-евтино.
« Последна редакция: Април 27, 2017, 10:15:17 am от Maistora52 »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #83 -: Април 26, 2017, 05:11:29 pm »
fantom4e
........ все още никой не е произвел по-добра литий-йон батерия от Panasonic и не случайно автомобила Тесла е именно с техни елементи.
................
Моята практика е, че Panasonic е куче марка
................

Уважавал съм мнението ти винаги, но сега не мога някак да го схвана?

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #84 -: Април 26, 2017, 05:19:12 pm »
Уважавал съм мнението ти винаги, но сега не мога някак да го схвана?

 :D е кое не можеш да схванеш, пък и кое е толкова важно?
Ако имаш предвид израза "куче марка", ако той те обърква, това означава добро, здраво, стабилно, качествено и т.н.
Не разбирам кое те озадачава?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #85 -: Април 26, 2017, 06:19:07 pm »
Аха...по мое време "куча марка" значеше "менте" - гаражно изпълнение, помислих го за грешка ;D

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #86 -: Април 26, 2017, 06:32:18 pm »
Измерванията, до колкото ми е известно са правени с тестер за батерии, купен от магазина за хоби - магазините. които продават  модели и зарядни устройства за самолети, въртолети и т.н. Не е абсолютно професионален тестер, но тестването става при поддържане на постоянен ток на разряд и може да се избира токът на разреждане. Батерията, която аз тествах носи гръмкото име Ultra Fire AX18650 5800mAh, (даже не 5200), но на практика е  Fuck off Fire. За фенерче става все пак.
Лаптопните захранвания са обикновенно от 6 батерии по  3200 mAh. Вероятно това е последната стабилна технология. "Все остальное - дорожная пьiль"   

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #87 -: Април 26, 2017, 11:19:21 pm »
Разглобил съм доста такива вече негодни елементи най много на Самсунг. Вътре има две фолия едното медно другото алуминиево, между тях има сух електролит черен на цвят явно заради голямото количество въглерод в него. Електролита е на много тънък слой, около една десета от милиметъра, така че теглото му е много малко. Тия фолия заедно с електролита са навити на руло, като при истинските батерии рулото изпълва целия обем на батерията, а при китайските само част от обема. При тези батерии най тежката част вътре в тях е медното фолио.

velko

  • Гост
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #88 -: Април 27, 2017, 08:43:38 am »
Най евтин велосипед според мен е с кит от Конрад и батерии от тежките :(Моя педалег 250вата вече започна шеста година 6000км.като още не съм сменял батерии.

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #89 -: Април 27, 2017, 09:08:18 am »
Да  "krasias",точно за това говорех, като дадох съвет да се направи "дисекция".
« Последна редакция: Април 27, 2017, 10:18:04 am от Maistora52 »