Автор Тема: Как да сглобим евтин ел. велосипед  (Прочетена 192622 пъти)

Неактивен ebiker

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 19
    • OFER.bg
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #45 -: Април 17, 2017, 07:56:11 pm »
Не виждам никакъв смисъл от това да си правиш колелото на електро, все пак нали затова си го купил, да се раздвижиш малко. Иначе цената от 400$ не е много висока, все пак едно средно колело е около 1000 лв, нищо не ти пречи да дадеш още толкова да имаш и електро вариант, но за мен е безсмислен, и от друга гледна точка, малко ще му е трудно на това колело да качиш примерно 5 или 10 км баир
Действително е хубаво да се движиш и да си физически активен било то и с велосипед, но от както си електрифицирах за първи път колелото не виждам смисъл физическата ми активност да включва въртене на педали. Сигурно е така защото започнах с 2KW, а сега вече съм на 5-6KW и усещането е по-скоро като за свръх лек и пъргав мотоциклет, но това което искам да кажа е че може да бъде страхотно удоволствие; най-бързия възможен транспорт в града; свободно каране на "мотопед" без нужда от категория, данъци и застраховки или дори и екологичен, евтин заместител на ендуро мотор. Аз виждам и още доста смисъл и "оправдания" да съм влюбен в електрическото колело :)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #46 -: Април 18, 2017, 01:16:14 am »
ebiker, добре дошъл :D

Няма да е лошо да споделиш какво точно караш като "свръх лек и пъргав мотоциклет", понеже за повечето от нас електровелосипедът е далеч по показатели от мотопед.
Ако постнеш и някоя-друга снимка, ще ни е интересно?

Неактивен ebiker

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 19
    • OFER.bg
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #47 -: Април 18, 2017, 06:40:29 pm »
Добре заварил, atos :)
Ами всъщност е просто велосипед с монтиран хъб мотор на задната капла с 45мм широчина на статора
Ровейки из "архивите" намирам само няколко стари снимки когато получих кита за електрифициране и нямах търпение веднага да го изпробвам без значение колко грозно и непрактично беше това :D


След като завърших батерията изцяло направена с елементите от изхвърлени лаптопски батерии, поне се постарах с кутия.



По-късно вече смених самото колело, контролера, подобрих батерията и т.н., но за момента нямам други материали да покажа, освен едно скучно клипче на вървенето му докато работи още на 2KW: https://youtu.be/vA7SQVPlYp8

Мотора остана същия и въпреки, че е предназначен за 3KW номинална мощност, до сега не съм го загрявал осезаемо дори с двойно по-голямата мощност. Вече трудно задържам предното колело на земята докато ускоря до 25-30 км/ч. Усещането за ускорение е несравнимо, защото мощността която се равнява на 8 конски сили и въртящия момент са плавни, постоянни, без падове и превключване на скорости през целия път на скоростта.

Обаче с един приятел в момента се опитваме да заснемем нещо като така наречените по модерно му "влогове" с които да популяризираме този вид транспорт. Там ще покажем накратко какво представляват китовете, какви мощности има и за колко пари, тестове при различни натоварвания и т.н. При интерес ще споделя какво сме направили до момента, но ни очаква още много работа, а времето все не стига :)

Неактивен lpoik

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #48 -: Април 18, 2017, 07:19:59 pm »
ebiker---Здравей и добре дошъл и от мен.Добре е станал велосипеда,може ли малко повече инфо за мотора и батерията на колко волта са и батерйите как са свързани.Благодаря.

Неактивен ebiker

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 19
    • OFER.bg
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #49 -: Април 18, 2017, 08:10:23 pm »
Здравей,
Мотора е MXUS 3000 V1 (демек - първата версия на мотора която е най-неефективна и евтина).
Батерията е литиево йонна с тип 18650 елементи от лаптопи (снимка). Първата с която започнах беше 14 клеткова (3.7V * 14 = 51.8V номинален волтаж) 25 ампер часа - 10кг. И с такъв тип елементи я натоварвах с 40 ампера без проблем. Пробега е около 80 километра със спокойно каране - средна скорост 30-35 км/ч. Но май никога не съм го постигал, защото почти винаги когато може съм карал с максималната скорост (45-55 км/ч според нивото на заряд) и ускорявам с максимална газ. Готино е на светофара с колело да изпревариш всички. А цената на цялата батерия е била не повече от 100-120 лв. с кабели, букси, тинол, силикон, тиксо заради ползването на стари лаптопски батерии.
Сега вече добавих още 6 клетки към батерията за да стане около 75 волта (съответно и скоростта е около 75 км/ч) и по два по-мощни 18650 елемента към всяка клетка за да стане способна да отдава до 80-100 ампера пиков ток. Както и разбира се трябваше да сменя контролера с такъв работещ на по-голям волтаж и способен на 100 ампера.
Трябваше и велосипеда да сменя с такъв със сериозно двойно окачване и добри спирачки. При тези скорости направо си е необходимост. Електрифицирал съм на брат ми също (снимка) доста мощно колело, както и на приятели и мога доста да споделя като опит и лично мнение ако някой има конкретни питания :)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #50 -: Април 18, 2017, 08:17:57 pm »
Търся софтуер с който се бъзикат настройките на тия китайски спиид-вело-контролери?
Най-хубавото у тях е, че са евтини, а най-лошото, че са направени от "капачки за буркани". Транзисторите им са ментеливи "китайски оригинали", кабелите уж от мед, а са твърди и еластични, като стомана, те са от китайска медна стомана - вън мед, вътре стомана. Кабелните обувки нямат нищо общо с медта и мн. др. недостатъци. За да стане като хората контролера трябва да се подмени всичко ментеливо, като се започне от силовите кабели и обувки.

Другото много съществено несъвършенство на контролерите за велосипеди е, че не могат да регулират предварението на импулсите според оборотите автоматично, т.е. мотора е ефективен само на определени обороти, не и на всички останали. Въобще, ако не е ниската цена, спиид-вело-чина-контролерите са пълен ташак.
https://ru.aliexpress.com/item/48V-800W-Electrocar-Brushless-Motor-Controller-Aluminium-Slivery/1891476689.html?spm=2114.13010608.0.0.NJBuRy

Неактивен lpoik

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #51 -: Април 18, 2017, 08:59:21 pm »
ebiker--Благодаря за информацията.Така батериите как си ги свързал паралелно-последователно ли?Къде намираш стари батерии.Моя мотор е 750w 36v много добре върви,но повече от 1000w мотор е вече е опасно за колело повече 40км в час(това е моето мнение).Карам го вече 4г.с гелови акумулатори не са мръднали като нови са,но са много тежки-затова искам да сглобя една батерия от лаптопските.

Неактивен ebiker

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 19
    • OFER.bg
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #52 -: Април 19, 2017, 09:44:02 am »
EDM electronics, напълно съм съгласен за китайските контролери от този ценови клас. Силовите компоненти трябва да се подменят, особено ако ще се "преправя" на по-голям ток, както и трябва да се подсилят трасетата върху платката. За съжаление обаче чиповете обикновено не подлежат на никакво препрограмиране. Въпреки това с малко модификации вършат добра работа. Най-евтините програмируеми които знам са китайските "Infineon" контролери с чип XC846, но там пак няма възможност за задаване на предварения. Единствения за който знам да има достъп до такива настройки и то от бордовия дисплей са Adaptto. Топ клас, без база за сравнение за велосипеден контролер, доста са скъпички, а предварението се задава ръчно и е константно до колкото знам (не може да се сменя автоматично според оборотите).

lpoik, елементите се свързват паралелно за да получим отделна клетка и в количество според това какъв капацитет (ампер часа) искаме да имаме и последователно вече готовите клетки за да получим желания волтаж. Намирам ги обикновено от локални компютърни магазини/сервизи, понякога ги купувам от интернет. Но за да има някакъв резултат и надеждност от крайния продукт, всеки елемент трябва да се замери и тества преди да се вкара в такава голяма батерия. Старите елементи са загубили част от фабричния си капацитет и трябва да се измери настоящия, както и някои от тях може въобще да не могат да държат заряд повече, трети да имат прекалено голямо вътрешно съпротивление (не могат да отдават значителен ток и волтажа пада при най-малкия товар)
Оловните батерии също са вариант, дори най-евтиния, но литиево-йонните имат поне 3 пъти по-добро съотношение на тегло към капацитет. Освен това оловните са ограничени от към "C" рейтинг - т.е. максимален ток който могат да отдават като отношение към капацитета им. Например една оловна 10 ампер часова оловна батерия да кажем може да отдава максимум 20 ампера ток, което означава, че С рейтинга е 2. А някои видове литиево-йонни батерии имат над 15 С рейтинг. Резултата е че с малка батерия можем да извлечем голям ток = голяма мощност.
За над 1000 вата наистина трябва да се гледа като по-скоро на мотопед и да се отнасяме доста отговорно откъм каране, надеждни компоненти по велосипеда (особено спирачки, гуми, главини, кормило), но крайния продукт на мен лично ми доставя много по-голямо удоволствие от колкото карането на мотоциклет.

Неактивен lpoik

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #53 -: Април 19, 2017, 12:08:40 pm »
ebiker---Благодаря за изчерпателния отговор,така и предполагах батериите са свързани паралелно-последователно,само едно ме претеснява при паралелно свързаните батерии дали няма да се самоизяждат,но както казваш ще трябва елементите да се тестват преди да се сглобят в пакет.Някъде да ме насочиш за втора употреба за такива батерии и цени.Благодаря.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #54 -: Април 19, 2017, 01:23:37 pm »
ebiker, я кажи как се настройва автоматично контролера, т.е. предварението? Така и не разбрах. Понякога ми опознава датчиците, понякога не ще. Забелязах, че ги разпознава само, когато леко натоваря мотора, примерно да консумира над 3-4 А. Вероятно взема сигнал от токовата защита?

Аз ползвам контролера не за велосипед, а за друг хоби-двигател. Когато откача датчиците и ако се запусне контролера, те се изключват автоматично и контролера преминава в някакъв бездатчиков режим - върти, но неравномерно. После включвам датчиците, но ту ги разпознава, ту ми се налага 30 мин. бъзикане, натоварване и др., за да ги опознае. Има ли някаква специална методика за опознаване?


Неактивен ebiker

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 19
    • OFER.bg
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #55 -: Април 19, 2017, 05:44:54 pm »
ebiker---Благодаря за изчерпателния отговор,така и предполагах батериите са свързани паралелно-последователно,само едно ме претеснява при паралелно свързаните батерии дали няма да се самоизяждат,но както казваш ще трябва елементите да се тестват преди да се сглобят в пакет.Някъде да ме насочиш за втора употреба за такива батерии и цени.Благодаря.
Ако има един лош елемент в клетката, да тя ще дърпа цялата клетка надолу. На мен до сега не ми се е случвало предвид че съм ги тествал предварително разбира се.
Преди ги купувах от местен сервиз или някакъв форум (3лв./бр.), но човека спря да продава преди доста време. Сега съм в Англия повечето време и тук се снабдявах безплатно от едно магазинче-сервиз, но то затвори и изпитвам и аз затруднения в намирането вече. В ибей са доста скъпи, явно станаха търсена стока, поради причината че много хора разбраха че има още много живот в тези батерии.


ebiker, я кажи как се настройва автоматично контролера, т.е. предварението? Така и не разбрах. Понякога ми опознава датчиците, понякога не ще. Забелязах, че ги разпознава само, когато леко натоваря мотора, примерно да консумира над 3-4 А. Вероятно взема сигнал от токовата защита?

Аз ползвам контролера не за велосипед, а за друг хоби-двигател. Когато откача датчиците и ако се запусне контролера, те се изключват автоматично и контролера преминава в някакъв бездатчиков режим - върти, но неравномерно. После включвам датчиците, но ту ги разпознава, ту ми се налага 30 мин. бъзикане, натоварване и др., за да ги опознае. Има ли някаква специална методика за опознаване?
Може би имаш предвид датчиците на хол, които казват на спийд контролера каква е позицията на мотора?
Би трябвало да работят без натоварване и без каквито и да е методики. Дали са позиционирани правилно? Друг възможен проблем може да е разстоянието между ротора и датчиците да е прекалено голямо? Какъв вид са датчиците? Аз ползвам Honeywell SS41 без проблеми досега с различни контролери.
Можеш да тестваш дали работят правилно като им пуснеш 5V (може да запуснеш контролера, който да подава тези 5 волта) и замерваш волтажа между масата и всеки отделен сигнален кабел на сензорите при бавно въртене (с ръка) на мотора дали се променя плавно волтажа от 5 до около 1 волт.

Неактивен lpoik

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #56 -: Април 19, 2017, 05:59:04 pm »
ebiker---Благодаря,явно трудно ще се намерят евтини батерии.Пожелавам ти успех. :)
« Последна редакция: Април 19, 2017, 06:14:59 pm от atos »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #57 -: Април 19, 2017, 09:12:20 pm »
Може би имаш предвид датчиците на хол, които казват на спийд контролера каква е позицията на мотора?
Би трябвало да работят без натоварване и без каквито и да е методики. Дали са позиционирани правилно? Друг възможен проблем може да е разстоянието между ротора и датчиците да е прекалено голямо? Какъв вид са датчиците? Аз ползвам Honeywell SS41 без проблеми досега с различни контролери.
Можеш да тестваш дали работят правилно като им пуснеш 5V (може да запуснеш контролера, който да подава тези 5 волта) и замерваш волтажа между масата и всеки отделен сигнален кабел на сензорите при бавно въртене (с ръка) на мотора дали се променя плавно волтажа от 5 до около 1 волт.

Аз ползвам датчици A3144, а те са с тригерен изход и са униполярни. Тези които сочиш ти SS41 са биполярни, но не мога да разбера дали не са линейни. Както те разбирам май са линейни, щом си променят плавно напрежението. Знаеш ли, че проблемът ми може да е наистина в датчиците, затова трудно ги опознава контролера. Когато го поръчвах не знаех какви точно датчици се ползват за него и в Алиекспрес за тези пишеше, че са за вело-контролери, та ги взех. Но явно не е така. Откъде да поръчам тези датчици, да пробвам с тях?

Неактивен ebiker

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 19
    • OFER.bg
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #58 -: Април 19, 2017, 09:48:08 pm »
Не знам дали наистина този датчик ще е проблема, тъй като гледам, че и той се ползва за ебайкове, но аз не съм експериментирал с други видове освен SS41.
Иначе тук в Англия поръчвам от rs-components.com, но виждам че и в алиекспрес ги има.

пп: излъгах, ползвам съм и SS40A безпроблемно, но той май е същото нещо като SS41

Неактивен roskoj

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 16
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #59 -: Април 19, 2017, 10:53:40 pm »
Здравейте.
За колегите които се интересуват от батерии, тези не са лош вариант https://hobbyking.com/en_us/b-grade-5000mah-6s-25c-lipoly-battery.html
Аз поне съм с такива, както казва колегата ebiker първо се свързват паралелно по две за 10А пакет, и после в серия за необходимото напрежение.


Поздрави.