Автор Тема: Как да сглобим евтин ел. велосипед  (Прочетена 192641 пъти)

Неактивен tosho

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 26
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #15 -: Декември 24, 2012, 05:19:31 pm »
За тези които тепърва ще си правят ел.велосипед. Първо решете как ще го ползвате. Ако ще го карате като велосипед, а двигателя само като помощен от време на време, тогава си изберете лека рамка, двигател от 350 вата нагоре и литиеви батерии, понеже са леки и няма да го правят тромаво колелото. Ако ще го ползвате предимно като скутерче, изберете си здрава и ниска рамка най-добре 20-24 цола, за да може да носи повече акумулатори и тежестта да е по-близо до земята, за по-голяма стабилност. Двигателят ще е добре да е от 500 вата нагоре. Предполагам ще искате да вдигате и малко по-висока скорост, това ще го постигнете като сложите подходящ контролер и вдигнете волтажа.
« Последна редакция: Юли 16, 2014, 01:44:32 pm от Maistora52 »

stanetzz

  • Гост
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #16 -: Януари 30, 2013, 12:22:47 am »
  Колеги, ето ТУК има тема със 70 страници за електровелосипедите "Направи си сам" .
Дано да ви е полезна.
« Последна редакция: Януари 30, 2013, 08:44:39 am от Maistora52 »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #17 -: Юли 14, 2014, 11:13:27 pm »
Току що гледах идея за електрифициране на велосипед.
http://bnt.bg/predavanyia/zelena-svetlina/zelena-svetlina-14-yuli-2014

Батерията + моторът се поставят в касета над предната гума. Предаването е директно сцепление между ел. моторчето и гумата (т.е. трябва плитък грайфер или подходяща шарка).

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #18 -: Юли 15, 2014, 08:44:43 am »
Най-лесния вариант е с фрикционен валяк на гумата. Един електромотор > 200W, а със дебелината на валяка си регулираш предавателното число. /Ако е конус ще имаш скорости/  В Интернет гледам вече се продават и готови моноблокове за монтиране.
http://www.electricbike.com/friction-drive/
« Последна редакция: Юли 15, 2014, 01:43:21 pm от Maistora52 »

врановски

  • Гост
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #19 -: Юли 15, 2014, 06:09:12 pm »
Здравейте, някой мислил ли е за хидромоторче в оста? На наклон ще е яко. На самоход обаче..... :D
« Последна редакция: Юли 16, 2014, 06:45:38 am от Maistora52 »

paparosko

  • Гост
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #20 -: Юли 15, 2014, 10:14:26 pm »
Ако ще ползваш хидромотор за задвижване, то много се утежнява конструкцията. Освен ел. двигател ще е необходима и хидравлична система - резервоар, помпа, предпазен клапан, разпределител, дросел или регулатор на дебит...
Освен това хидропомпите са шумни, а може би да възникнат и други проблеми.
Предимството на хидравликата е безстепенната промяна на скоростта.

 :)
« Последна редакция: Юли 15, 2014, 10:17:51 pm от paparosko »

врановски

  • Гост
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #21 -: Юли 16, 2014, 11:53:25 am »
Така е, даже и рамката може да напълним с масло, а под седалката една горивна помпа от кола. Ще се виждат само два маркуча от каплата. Може да го ползваме и за трактор на ранчото :D

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #22 -: Юли 18, 2014, 09:30:31 pm »
Здравейте!
Ето до къде стигнах. Много добре се получи! Невероятно лек и здрав BMX + моя 500W хъб.
Остават:
1.светлини
2. калници
3. кошничка отпреде

П.С. Липсващите спици ги попълних със стандартни 2.5мм. След като ги отрязах ги приплесках с чука малко, след което им нарязах 2.5мм резба с плашка. За тях използвах железни нипли.
« Последна редакция: Юли 18, 2014, 09:35:18 pm от Радeв »

Неактивен tosho

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 26
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #23 -: Юли 19, 2014, 10:50:59 pm »
Радев сподели волтажа и ампеража  на батерията и колко преход прави само на ток ,аз лично не мога да намеря литиеви батерии с различен волтаж ,примерно 24,18или 12волта и зарядно за тях за да си правя мощността както реша,също така няма и 60-66 волтови,предлагането в бг е много еднообразно,само 36 и 48 волта,никакво разнообразие. :-[

Неактивен tosho

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 26
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #24 -: Август 01, 2014, 10:29:20 pm »
В момента карам с литиева батерия 48волта 10 ампера,прехода е по-малък отколкото с гел оловни батерии 48волта 9 ампера.Или съм попаднал на батерии менте или литиевите са прехвалени.За сметка на това пък теглото ми е по-леко с около 6-7кг така ,че по лесно го карам като велосипед.Някой от вас ако има литиеви батерии да сподели колко е прехода при него за сравнение,при мен е 10км с литиевата , с гел оловните правех 15км

Неактивен tosho

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 26
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #25 -: Август 14, 2014, 10:56:40 pm »
Дадох батерията за ремонт , нещата се оправиха,минах 15км без да падне батерията , когато имам време ще я тествам докато падне и ще ви кажа колко км е прехода  ;)

Неактивен tosho

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 26
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #26 -: Август 16, 2014, 10:03:19 pm »
направих преход до падане на батерията разстоянието е 37км от тях половината по равно  другите по пресечен терен като надолнищата компенсираха нагорнищата т.е. 50/50. Дотук всичко ок .Следващият ми проект е да взема олекотен двигател 4кг,това ще ми свали товара с още 4кг.Но всичко с времето си ,щото парите са кът.  Скоростта с която се движих средно идва 27км/ч,първите 18км с 30км/ч вторите с 25 км/ч ,на 26 цола скоростта е +9 км/ч по мой опит.
В момента -двигател 8кг /батерия3,2кг /контролер и др 0,800---общо 12 кг +колело 15кг=27кг.
Вие може да прескочите моите проби и да си вземете директно това--двигател олекотен +батерия литиева +леко колело(ново) около 1300лв,колкото евтин скутер.Но тук имате колело,скутерче- когато се наложи(макар и с ниска скорост),достъп до паркове, тротоари и централни улици, лесно прибиране и съхранение,никакви последващи разходи(10-15 стотинки на зареждане)--недостатък е ограничения преход и бавното зареждане, т. е. подходящ е само за градски условия ,за междуселски и междуградски преходи, скутера е по добре.
Понеже няма батерии на по високи волтажи,някой от по-разбиращите тук може ли да ми каже кое е по-добре(евтино) да направя-преобразувател от 48в на 66в или контролер с по голяма мощност примерно 800-1000вата за да си дигна скоростта?
« Последна редакция: Август 16, 2014, 10:08:56 pm от tosho »

Неактивен lpoik

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #27 -: Октомври 23, 2014, 03:10:34 pm »
От наличните на пазара китове за ел велосипеди най-евтин по моите наблюдения е 290лв в Конрад в него има ел мотор с капла 26инча 500w 36v +контролер 500w 36v и палец за газта  и спирачки с детектори. Към това може да добавите 3 батерии по 12v 9a/ch   по 22лв едната ,значи общо 356лв.Получава се велосипед 26инча вдигащ 30-35км/ч ,тежи 30-33кг
       
Извинявам се колега искам  да ви питам понеже аз имам същият двигател има ли връщане (рекуперация) на енергия. В описанието на мотора пише, че има, а моят няма тази опция           
   http://www.stbbg.com//?page_id=21&record_id=9776                                                                                                                             
« Последна редакция: Октомври 24, 2014, 08:43:29 am от Maistora52 »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #28 -: Октомври 23, 2014, 04:07:30 pm »
lpoik, ако няма осъществена обратна връзка двигател-акумулатор, няма как да има "връщане" на енергия!
Провери дали има конкретна схема в инструкциите за експлоатация.Да няма някой превключвател на различни режими?
Един прост диод, дето се вика може да спира обратния процес.
В краен случай е правилно да се обърнеш към дистрибутора по този въпрос-трябва да си търсим правата!

Неактивен lpoik

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #29 -: Октомври 23, 2014, 04:47:35 pm »
Благодаря за информацията - на контролера единственото нещо, което има са два кабела, които като са мост, има ограничение на скоростта, другите са за спирачките и двигателя друго нищо няма. В инструкцията пише че има връщане на енергия при спиране и спускане
« Последна редакция: Октомври 24, 2014, 08:46:04 am от Maistora52 »