Автор Тема: Как да сглобим евтин ел. велосипед  (Прочетена 192616 пъти)

Неактивен geordgeo

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 63
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #135 -: Декември 11, 2019, 11:17:07 am »
Какви са за сега най читави(каква марка).На мен ще ми трябват поне 40 бр.около 300лв. Оловните са ми около 120лв,но повече от 5 години не изкарват и са по тежки.Какъв живот им дават на твойте.

Има избор измежду PANASONIC, SAMSUNG, LG и SONY например. Карам с панасоник просто, защото ми се струват най-надежни като качество, а и моите ми изпаднаха, както казах вече. Батерията ми е на 1.5 години, на 8000 км и засега е "бетон" като показатели. Колко ще изкара? Един Господ знае, но щом на едни обикновени li-polymer китайски нонейм клетки им врътнах 16000 км за 5 години и още са живи в на баща ми колелото, тези се надявам да изкарат поне колкото тях. За тези години и това каране съм им избил парите многократно така, че за мен този разход е оправдан и парите ги давам с кеф. ;)

Активен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #136 -: Декември 11, 2019, 11:33:10 am »
Според мен и не само, питал съм тези дето правят по занятие акумулатори, Панасоника е най-доброто под слънцето. При не щадящо натоварване издържат най-малко 500 цикъла до 80% от първоначалното. Ако използването е щадящо, като при мен с примерно 1/20 - 1/40 от номиналния капацитет, ще издържат най-малко 1000-1500 цикъла. Като го сметна моето задвижване в километри се получава над 100 000 км.

Качеството на акумулатора и BMS-а си личи от саморазряда. Мерил съм при съхранение от 9 месеца на 20 гр. температура, нямам саморазряд дори 0,1 В - на 33,6 V батерия! Ако се съхранява под 5-10 гр. няма да мръдне и 3 г. саморазряда. Но много важен е BMS-а. Повечето китайски са боклуци.

Има сега в Алиекспрес едни копия на Панасоник по 2-3 долара, казват че държали капацитет реален 3 500 мАч. Колко цикъла издържат обаче няма отзиви. Скоро ще поръчвам от тях, да видя за какво иде реч.

Акумулатора най-много се скапва от заряд на студено, разряд може, но не и заряд. Трябва при заряд температурата де е поне 20 гр. за добра грижа.

Неактивен geordgeo

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 63
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #137 -: Декември 11, 2019, 11:54:31 am »
Има сега в Алиекспрес едни копия на Панасоник по 2-3 долара, казват че държали капацитет реален 3 500 мАч. Колко цикъла издържат обаче няма отзиви. Скоро ще поръчвам от тях, да видя за какво иде реч.

Специално за тези от алито не бих казал, че стават. Моите (made in Japan), които по дейташийт са 2900 mA/h със щадящ разряд от 200 mA докараха до 2850... При интензивното натоварване, в което ползвам батерията с разряден ток до 20А, капацитета им е около 2500 mA/h  на елемент, демек, капацитета на батерията ми идва около 10A/h, толкова ми показва и колометъра, който съм инсталирал в нея, за да си следя параметрите... :)

Неактивен lpoik

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #138 -: Декември 11, 2019, 12:01:55 pm »
Много благодаря и на двамата.Ще трябва и аз да си търся Панасоник.

Активен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #139 -: Декември 11, 2019, 01:24:48 pm »
Много благодаря и на двамата.Ще трябва и аз да си търся Панасоник.
Търси Панасоник отзад да пише PF. Те са 2 900 мАч. Тези елементи издържат на големи натоварвания, имат по-дебели електроди, т.е. тягови. Има и по 3 450 мАч, но те са за малки натоварвания.

Ето ги твоите: https://www.alibaba.com/product-detail/Li-ion-18650-3-7v2900mAh-rechargeable_60620578498.html?spm=a2700.details.maylikever.8.30446904FJ4l76

А относно китайските geordgeo не прави аналогии. Последните китайски ментета на Панасоник са много качествени елементи, на цени поне 2 пъти по-евтини от оригинала. Капацитета им отговаря напълно - проверено хилядократно. Само броя цикли не е проверяван.

Така стои въпроса с много други китайски стоки, които лично съм измервал и доказал, че си струват цената от всякъде и нямат конкурент с нищо "марково".

https://ru.aliexpress.com/item/32364018657.html?spm=a2g0o.cart.0.0.4c753c005UxF2A&mp=1

https://ru.aliexpress.com/item/32852708464.html?spm=a2g0o.cart.0.0.4c753c005UxF2A&mp=1


Неактивен lpoik

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #140 -: Декември 11, 2019, 01:36:37 pm »
Благодаря за информацията.Къде мога да ги намеря или линк в София тези FP.

Неактивен geordgeo

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 63
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #141 -: Декември 11, 2019, 01:47:38 pm »

А относно китайските geordgeo не прави аналогии.

Аналогии не правя, просто трябва да се внимава от мястото на пазаруване. Ползвам почти изцяло китайски стоки, за всичко, което правя. Доволен съм, а от алиекспрес пазарувам доста години най-редовно. Елементите, които
ползвам в моята батерия са точно тези на панасоник, дори се виждат от снимката, която съм качил: NCR18650PF, данните, които съм споделил в предишния си пост са точно за тях... ;)

Неактивен lpoik

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #142 -: Декември 11, 2019, 02:24:37 pm »
Трябва ли с някое умно зарядно да се зареждат или да се следи да не превишава 1/10 от капацитета.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #143 -: Декември 11, 2019, 02:56:09 pm »
lpoik, контролер ти трябва задължително който следи заряда и разряда на батерията, това което е върху батерията на geordgeo, отделно трябва зарядно взависимост от волтажа на батерията. Контролера ти определя тока на заряд и баласира клетките а при разряд следи да не се превишава определен ток и изключва батерията преди да се е разредила напълно, обикновено остава 20-30% заряд в батерията. Това е за да удължи живота на батерията и заради тези контролери много хора си мислят че литиевите батерии спадат отведнъж.

Неактивен geordgeo

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 63
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #144 -: Декември 11, 2019, 03:15:38 pm »
Трябва ли с някое умно зарядно да се зареждат или да се следи да не превишава 1/10 от капацитета.

Има човек, с който мога да ви свържа, ако имате интерес пишете ми на лични. Занимава се само с батерии, BMS-a (контролера за батерията) се проектира от него (а съм с такъв в моята батерия от снимката), прави сглобки (за напрежение и капацитет на батерията) по изисквания на клиента, със зарядно и всичко това е с една година пълна гаранция. Ползвал съм негова батерия (36V 15Ah) и останах много доволен.

Без управление на батерията нещата много лесно излизат извън контрол, не е препоръчително да се ползва така...

Активен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #145 -: Декември 11, 2019, 03:28:56 pm »
Има човек, с който мога да ви свържа, ако имате интерес пишете ми на лични. Занимава се само с батерии, BMS-a (контролера за батерията) се проектира от него (а съм с такъв в моята батерия от снимката), прави сглобки (за напрежение и капацитет на батерията) по изисквания на клиента,

BMS-a с микроконтролер ли е?
Ако да, проявявам интерес от тоя човек, ако не, не проявявам интерес. Мислих сам да си разработя схема на кадърен BMS-a, но за единични бройки не си струва, защото и за да стане малка платката, трябва да е с най-малките СМД-та, което пък не се лепи на ръка.

Дай някакъв адрес за връзка.

Неактивен lpoik

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #146 -: Декември 11, 2019, 03:55:44 pm »
Краси--Малко сложна ми се вижда тази батерия!Благодаря ти все пак за информацията и на всички отзовали се.Ако събера малко повече финанси може и да се получи.Благодаря на всички.

Неактивен ebiker

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 19
    • OFER.bg
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #147 -: Декември 16, 2019, 05:40:24 pm »
geordgeo, поздравления за успешния проект и добрата работа която си свършил за да постигнеш дълготраен резултат, който да удовлетвори очакванията без да е необходим голям бюджет. Според мен това е чистия минимум който се изисква за да се наслаждава човек на електрическия велосипед.

Относно клетките - не си поръчвайте от aliexpress, оригинални Panasonic е почти невероятно да се намерят, а Liitokala са си ментета (не от най-пълните, които нямат и 30% от капацитета, но определено не отговарят на заводските спецификации като вътрешно съпротивление и живот)
За поръчки на дребно най лесно става от https://eu.nkon.nl
Клетките са само маркови и се доставят от Холандия до цяла европа.
Ето и линк към въпросния модел Панасоник, който както се вижда не е толкова скъп, особено ако се вземат повечко бройки: https://eu.nkon.nl/rechargeable/li-ion/18650-size/panasonic-ncr18650pf-3-7v-2900mah.html

И все пак за да не отиде инвестицията на "вятъра" препоръчвам да се прави батерия за електрическия велосипед само ако човека е добре запознат със спецификите на този вид клетки, точковото заваряне и значението на управляващата платка наречена BMS. Ако това не е на лице и няма желание да се научи/изработи точкова заварка, то определено ще е по на сметка да се поръча изработката на батерия ot човек, който се занимава с това.

Неактивен geordgeo

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 63
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #148 -: Декември 17, 2019, 09:34:30 am »
Благодаря, ebiker, колелцето съм си го правил изцяло сам, тествал съм го с различни двигатели (имах проект с 250 ватов четков двигател с верига), но тази конфигурация в момента ме удовлетворява напълно. За мен най-важния параметър е надежността, а хъб мотора засега перфектно покрива това изискване.

Колкото до клетките и тяхното окомплектоване в пакет - аз моите винаги съм ги запоявал с поялник  ;) (просто съм добър с поялника), щото все пак 30 години с това си вадя хляба и знам, че с добър флюс и внимание към детайла нещата почти винаги се получават. За хората, които нямат опит наистина не е препоръчително да се пробват, защото възможността да скапят клетките е голяма...

Неактивен tosho

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 26
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #149 -: Март 16, 2020, 01:50:32 pm »
информативно:Състояние след 2 години ползване,преход по равно около 50 км,ако карам с до25 км/ч ще мина 58 км,ако карам на пълна мощност 40-42 км,тъй като карам смесено - 50 км.Като беше нова батерията минавах 60 км,значи капацитета и пада с 10% на година,добри резултати,правена е при Лорети Виденов,изминати до момента 5300км от които 5000км само на ток.Все още вдига 40 км/ч по равно,по нагорнище малко падна мощността,пример-едно и също място го качвах с 27.1км/ч,като нова,а сега с 26.4км/ч,не е много падането.Все още няма ремонти по мотора,на 3000 км отворих и гресирах външните предавателни зъбни колелца(пластмасови са,но явно от яка пластмаса)на редуктора,това е всичко,нямам засега разходи по експлоатацията на велосипеда,зареждането е под 10 стотинки и не си струва да се споменава,ползвам го основно за транспорт,въртя педали само за физическа тренировка понякога.