Автор Тема: Малък хидрогенератор  (Прочетена 48093 пъти)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Малък хидрогенератор
« Отговор #15 -: Декември 28, 2012, 03:36:09 pm »
http://vetrogeneratori.eu/page.php?48
Това са готови генератори. Някъде бях срещал по-евтини варианти. Ще потърся.
Това е интересна концепция:
http://energia.elmedia.net/bg/2012-6/editorials/%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%86%D0%B5%D0%BF%D1%86%D0%B8%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D0%BA%D0%B8-%D0%B2%D0%B5%D1%86_00590.html
Каква турбина ще ползваш много зависи какви ти са условията по реката (дебит и денивелация).
« Последна редакция: Декември 29, 2012, 02:07:02 pm от Maistora52 »

paparosko

  • Гост
Re: Малък хидрогенератор
« Отговор #16 -: Декември 29, 2012, 10:07:42 pm »
valex,
И двата линка, които си дал водят до интересни материали.

В първия сайт не ми стана ясно какво представляват така описаните там Водни турбини S образен тип с  двойно действащо работно колело, а и няма някаква скица или картинка поне.
Може би представляват турбини с хоризонтален вал и широко турбинно колело с дъгообразни лопатки по цялата ширина - по подобие на старите мелнични или за общо приложение водни колела. Що се отнася до двойно действащото работно колело може би конструктивно наподобява работните колела на тъй наречените двукратни водни турбини.
От друга страна поне за мен тук намерих неща, които ме интересуват като Новия закон за ВЕИ и цените определени от ДКЕВР.

В статията от втория сайт ми направи особено впечатление тъй наречената Двустепенна импулсна турбина - ето какво пише за нея:

HydroEngineTM на Natel е единствената по рода си технология за двустепенна импулсна турбина, предназначена специално за падове между 0.5 и 6m. Турбините HydroEngineTM са налични в пет типоразмера и могат да бъдат инсталирани в построените водни пътища и канали, както на естествени потоци и реки. Малките и средните турбини могат лесно да бъдат адаптирани към съществуващите язовири и бентове, генерирайки между 50 и 500kW мощност. По-големите типоразмери с номинален капацитет от 2MW единична мощност, намират приложение при реките с голям разполагаем дебит.
Турбината HydroEngineTM работи чрез прехвърляне на енергия от падащата вода върху серия от хоризонтални лопатки към задвижващата система, която се върти около горния и долния вал. Към един от валовете се куплира генератор, който се синхронизира с мрежата чрез SCADA съвместима система за управление.

Ей това: Турбината HydroEngineTM работи чрез прехвърляне на енергия от падащата вода върху серия от хоризонтални лопатки към задвижващата система, която се върти около горния и долния вал е за мен интересното какво представлява като конструктивно решение.

Може би ще успея да намеря нещо по въпроса.

 :)
« Последна редакция: Декември 29, 2012, 10:11:04 pm от paparosko »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Малък хидрогенератор
« Отговор #17 -: Декември 29, 2012, 10:13:00 pm »
Пак го пиша:
Каква турбина ще ползваш много зависи какви ти са условията по реката (дебит и денивелация).

Неактивен oneman

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Направи го за да го разбереш
Re: Малък хидрогенератор
« Отговор #18 -: Декември 29, 2012, 11:18:20 pm »
paparosko, ти не можеш да четеш ли или не можеш да работиш с google?
Ако пробваш така https://www.google.bg/search?q=HydroEngineTM+Natel, то на първо място ти излиза сайта на фирмата Natel.

Тази технология много ми прилича на това http://masterclub.org/index.php?m=54&p=350http://poselenie.ucoz.ru/publ/6-1-0-91

paparosko

  • Гост
Re: Малък хидрогенератор
« Отговор #19 -: Декември 30, 2012, 12:13:35 pm »
Пак го пиша:
Каква турбина ще ползваш много зависи какви ти са условията по реката (дебит и денивелация).

Непременно ли трябва в момента да имам условията за ползване на турбина, че да се интересувам от водни турбини?!
И това време ще настъпи.

 :)

paparosko

  • Гост
Re: Малък хидрогенератор
« Отговор #20 -: Декември 30, 2012, 12:19:39 pm »
paparosko, ти не можеш да четеш ли или не можеш да работиш с google?

Е, явно не мога колкото теб.  ;)

Благодаря за интересната информация и помощта!

 :)

Ctah

  • Гост
Re: Малък хидрогенератор
« Отговор #21 -: Декември 30, 2012, 02:00:27 pm »
   paparosko!
Не се коркай човече!  Хората искат да ти помогнат, в един или друг смисъл

 Мойта турбина ми я взе банката заедно с място от 1,2 дкр.
Е, кво от това, дреме ми на шмайзера, ще си купя ново място и ще си направя друга турбина
Ръчичките и онази ми работа не могат ми взе...нъл тъй?
Тъй, че споко и карай напред!  :)

paparosko

  • Гост
Re: Малък хидрогенератор
« Отговор #22 -: Декември 30, 2012, 02:54:28 pm »
Ctah,
Благодаря за успокоителните думи, приятелю!

Съжалявам за това, което ти се е случило. Не знам какви са били причините, но дай Боже да не ти се случва повече.
Уж природните ресурси са на всички, ама само на думи. То и законите са за всички, ама само на книга.
А свободната воля - кучета я яли...

 :(

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Малък хидрогенератор
« Отговор #23 -: Декември 30, 2012, 07:57:09 pm »
paparosko ,
Не се впрягай. Според мен не трябва да се разглежда нещо виртуално, а само това, което може да се ползва в момента.  Съответно да се избере нещо оптимално за условията. Иначе варианти много.
« Последна редакция: Декември 31, 2012, 09:47:50 am от Maistora52 »

paparosko

  • Гост
Re: Малък хидрогенератор
« Отговор #24 -: Декември 30, 2012, 08:34:28 pm »
valex,
Изобщо не се впрягам.
Според мен пък всичко що прехвърля ума е виртуално, та дори и "реалността".
Винаги се появява нещо ново, има още нещо... Вселената предлага неограничени възможности.

 :)