Автор Тема: опит за приложение на Тесла трансформатор  (Прочетена 35868 пъти)

tc.project

  • Гост
Здравейте, аз съм художник и сценограф. Бих искал да използвам Тесла трансформатор в инсталирането на произведение, за да симулирам мълнии.

-Нямам техническите умения и знания, за да го изработя сам.
-Може ли да ме насочите към някой, който вече е изработил прототип и желае да експериментира ?
_____________________________________________________________________
тук може да се види последният ми експеримент, където обаче използвах лампи:
линк към видео 01:35 мин.
http://vimeo.com/53811989

_____________________________________________________________________
Ако има някой заинтересован да види Тесла трансформатор "приложен" в сроден експеримент моля да се свърже с мен!
Благодаря ви
« Последна редакция: Декември 16, 2012, 09:19:20 am от Maistora52 »

Неактивен oneman

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Направи го за да го разбереш
Re: опит за приложение на Тесла трансформатор
« Отговор #1 -: Декември 16, 2012, 01:56:48 am »
Моят съвет е да не си правиш сам експерименти с Тесла трансформатора. Това не е играчка.
Правилно си се обърнал към колегите от форума. Тук има кой да ти помогне, стига да имаш бюджет.
По-добре използвай плазмено кълбо (plasma ball) и някакви кино ефекти за уголемяване и наслагване на образи.
https://www.google.bg/search?q=plasma+ball&hl=bg&tbo=u&tbm=isch&source=univ&sa=X&ei=yg_NULStLoeEhQe_rIHABg&sqi=2&ved=0CEEQsAQ&biw=1920&bih=919

Относно клипа - звука ти хич не прилича на гръмотевица, а светкавицата трябва да осветява къщата отвън, а не отвътре.

(И изглежда повече, все едно някой работи с електрожен вътре, а светкавиците присветват другояче, с друга амплитуда. Модератор)
« Последна редакция: Декември 16, 2012, 09:19:44 am от Maistora52 »

tc.project

  • Гост
Re: опит за приложение на Тесла трансформатор
« Отговор #2 -: Декември 16, 2012, 11:49:25 am »
С плазмена лампа няма да постигна това което ми е нужно, а именно насочваща се мълния (в една посока)
Ще се радвам ако някой от форумът ми помогоне да разбера от първо лице как изглежда трансформатора (без значение от неговите размери)
______________________________
относно клипа: това е симулация на буря вътре в сградата, звукът се чуваше много добре на място (4 000в) а електрожените които осветяват целия етаж всъщност са 15 000 в. блицове с DMX миксер.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: опит за приложение на Тесла трансформатор
« Отговор #3 -: Декември 16, 2012, 01:45:36 pm »
Здравей и добре дошъл!
Тесла трансформаторът не е подходящ за симулация на мълнии - не е автентично. Трябва да зареждаш много голям високоволтов кондензатор от него...
Мълние-защитите доколкото знам ги тестват с  Маркс Генератор:
http://www.youtube.com/watch?v=IrQsghadA8A
http://www.youtube.com/watch?v=vPPMaDH7L7I
Както виждаш сложно начинание е, и УБИВА!
Според мен най-подходящо за сценични ефекти е да ползваш стробиращи LED ленти или стринг от ксенонови лампички за светкавица на фотоапарат.
П.С. Клипчето ти пресъздава лабораторията на Тесла отвън. :D
Поздрави!
« Последна редакция: Декември 16, 2012, 04:26:52 pm от Maistora52 »

tc.project

  • Гост
Re: опит за приложение на Тесла трансформатор
« Отговор #4 -: Декември 16, 2012, 02:25:24 pm »
Благодаря за Маркс Генератора!
Бих искал да Ви покажа Tesla Orchestra повреме на фестивала "Ars Electronica 2011" в Линц, Австрия:

http://www.zeit.de/video/2011-09/1142224705001/starkstrom-performance-ars-electronica-tesla-orchestra
http://www.aec.at/origin/en/2011/08/30/tesla-orchestra-soundcheck/


Тези хора според Вас как не са били убити от напрежението?




Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: опит за приложение на Тесла трансформатор
« Отговор #5 -: Декември 16, 2012, 03:32:32 pm »
Защото са облечени в ризница и тока протича през нея а не през тялото.

tc.project

  • Гост
Re: опит за приложение на Тесла трансформатор
« Отговор #6 -: Декември 16, 2012, 05:30:30 pm »
Разбирам !
Сега въпросът е: как да намеря човек в България който има малък трансформатор ?

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: опит за приложение на Тесла трансформатор
« Отговор #7 -: Декември 16, 2012, 06:54:56 pm »
Здравей,
 Има схеми на теслови трасформатори. Провери във форума на Теслови трасформатори. Закранването става от трасформатор на микровълнова печка, контролери с електродвигатели. Има доста информация.
Ток с честота над 800Хц има само топлинно действие. Действието при трансформатора трябва да е примерно до 5минути. След това може да има вредни влияния. След преживяването се чустваш идеално!

tc.project

  • Гост
Re: опит за приложение на Тесла трансформатор
« Отговор #8 -: Декември 16, 2012, 09:13:53 pm »
 Уважаеми mi68,
след като месеци наред се ровя именно в "във форума на Теслови трансформатори" разбрах че това е материя която не разбирам напълно (завършил съм художествена академия уви)
Това в което ме "бива" е създаването на визуализации базирани на научни и инженерни експерименти.

Благодаря относно безценната информация за евентулните вредни влияния!

В тази връзка, и в посока на правилното приложение на трансформатора пред публика Ви питам знаете ли повече относно вредните влияния:
- каква според Вас е минималната дистанция за наблюдение на ефекта който трансформатора би произвел.
- има ли значение средата в която трансформатора би работил: закрита/открита, температура, влажност на въздухът....

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: опит за приложение на Тесла трансформатор
« Отговор #9 -: Декември 17, 2012, 09:53:21 am »
Познавам човек, който има подобно устройство работещо на над 120 хил. волта.
За работа с умалени макети ще е перфектно. Ако искаш да заснемеш истински мълнии, обърни се към лабораторията на "Хюндай трафо" - това е бившият завод "Васил Коларов" - техният апарат достига над милион волта, но е стационарен. сферата му е от месинг и е с диаметър към 2 метра.
Ако искаш да правиш ефекти подобни на клиповете ще трябва да се конструира такова ново уникално устройство. Предвид риска за хората ще е необходимо да се вложат много висококачественни материали и без да се ангажирам с нещо конкретно, цената на материалите определено ще надмине 5000 лв.     
« Последна редакция: Декември 17, 2012, 11:42:12 am от Maistora52 »

tc.project

  • Гост
Re: опит за приложение на Тесла трансформатор
« Отговор #10 -: Декември 17, 2012, 02:58:14 pm »
Преди да премина към правене на трансформатор било то скъп или евтин, бих желал да  видя физически как той действа (без значение от размерите му )

Така, че търси се Трансформатор  ;)

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: опит за приложение на Тесла трансформатор
« Отговор #11 -: Декември 17, 2012, 03:46:43 pm »
Ради, прати му на колегата на лични, координати на твоя познат със 120 хил. волтовия траф, да иде да види... ясно е, че ще се прави, но първо трябва да се види - и аз съм така, и изобщо човека е така: "око да види, ръка да пипне!"
Ето още малко информация - може да е от полза:
Продукти на завод "Хюндай Трафо" София, бул. Рожен № (виж)
Трансформатори
НОМИНАЛНИ НАПРЕЖЕНИЯ
Трансформаторите се произвеждат за номинални напрежения на празен ход: ВН 6,10,15,20 и 33 kV, НН 0.400 kV. По желание на клиента се изработват и трансформатори за максимално напрежение — 36 kV. Напрежението се регулира на страна ВН с помощта на превключвател при напълно изключен трансформатор. Стандартният диапазон на регулиране на напрежението е ±5% (±2x2.5%)Uн.
СХЕМА НА СЪЕДИНЕНИЕ
Трансформаторите с мощност до 160 kVA включително са със съединение на намотките Yzn5, а за мощност 250 kVA и нагоре със съединение Dyn5. Неутралната точка на намотка НН за всички трансформатори е изведена върху капака с отделен извод, който може да се натовари с пълния номинален ток и при двете схеми Yzn и Dyn и е изолиран за най-високото напрежение на мрежата НН.
ЗАГУБИ
Загубите на празен ход, загубите под товар и напрежението на к. с. съответстват на EN 50464-1 : 2007 ( наследник на HD 428.1S1:1992, на CENELEC). Толерансите за тях и за други технически данни отговарят на IEC 76, DIN 42500, респ. на БДС 3067.
ТЕМПЕРАТУРНИ ПРЕВИШЕНИЯ
Максималното температурно превишение на намотките, измерено по метода на съпротивлението, е 65° C за продължителен номинален режим на натоварване, а на маслото под капака, измерено с термометър е 60° C.

Пускам ти в темата и карта от Гугъл с местонахождението на завода. Там като отидеш, ще получиш всякаква актуална и компетентна информация по твоя въпрос - ще питаш къде могат да ти обяснят - отдел Конструктори, Инженери, Пласмент и т.н. нали знаеш - "с питане да Цариград се стига"...
« Последна редакция: Декември 17, 2012, 03:52:12 pm от Maistora52 »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 493
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: опит за приложение на Тесла трансформатор
« Отговор #12 -: Декември 17, 2012, 03:51:34 pm »
Давате ли си сметка, че разрядите от Тесла-трансформатор могат да бъдат твърде опасни?

Не Рьонтген, а именно Тесла е откривателят на рентгеновите лъчи. Той ги нарекал Х-лъчи. Открил ги е около 1885-1887 г. Установил, че светкавиците отделят Х-лъчи. Доказал ги е, като направил вакуумна тръба с катод и анод, в която ускорени електрони се удрят в метален отражател-анод и се оделя електромагнитна вълна, която обаче е биологично активна - влияе на здравето.

Тъй като съм правил подобие на рентгенова лампа - "Райф лампа", не случайно в нея има хелий, не само заради плазмата, но и за по-нисковолтов пробив. Над 2 kV вече има излъчване на рентген. Да не говорим за по-високи напрежения.

Това го знам от теорията, не съм правил замервания. Особено силно е излъчването на рентгенови лъчи, когато пробивите са между метал. А разряда във въздуха е около 1kV/мм, т.е. всеки може да изчисли за какви напрежения иде реч.

Да не станат после изкуствените светкавици от играчка-плачка.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: опит за приложение на Тесла трансформатор
« Отговор #13 -: Декември 17, 2012, 05:17:14 pm »
Да има опасност да стане от играчка плачка ако се прави от хора които не са наясно какво правят. Всичко е въпрос на сметки и опира до напрежение, вътрешно съпротивление и съответно максимален ток на трансформатора. Ако тока дори и при късо съединение не превишава 40-50 милиампера не може да стане конфузия.
Иначе трансформаторите на Хюндай не са предназначени за такива напрежения но лабораторната им машина е предназначена за тестване на издръжливост на мълнии на електроенергийно оборудване. Там токовете хич не са малки.   
« Последна редакция: Декември 17, 2012, 06:09:26 pm от Maistora52 »

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: опит за приложение на Тесла трансформатор
« Отговор #14 -: Август 13, 2013, 11:08:21 pm »
интересно приложение на тесла трансформатор за произвеждане на вода от електричество :)
Eто и уебсайта на Dr. Lipra Sloof. Вижда се че използва някакъв метал който не мога да разбера как му е името, но прилича по звучене на "sulphenium" или "рениум"- (rhenium), като втория е много скъп и специален метал, можете да се уверите във това ако потърсите в интернет информация за него. Между прочем забележете, че всички обръщат внимание само на закачката със името и датата а не си правят труда да се поинтересуват за вида, характеристиките, свойствата на използвания метал и т.н. Не изключвам възможноста това да е направено нарочно и умишленно, с цел прикриване на определена истина
« Последна редакция: Август 14, 2013, 07:21:03 pm от x_name41 »