Автор Тема: Нов проект за ветрогенератор  (Прочетена 42494 пъти)

kokouaz

  • Гост
Нов проект за ветрогенератор
« -: Декември 05, 2012, 01:18:55 pm »
Здравейте,

Първо искам да отбележа, че имам за цел да изработя ветрогенератор с любителска цел, но ми липсват познания и затова се обръщам към Вас. Предполагам, че на повечето от Вас ще им е безинтересно нивото на което се намира моята тема, но ще съм благодарен на всеки помогнал ми в начинанието.

Моята цел:
Изработка на ветрогенератор, който да произвежда ток за нощното осветление на вилата (4-6 енергоспестяващи крушки 11-18W) и в последствие ако системата се окаже работеща и надеждна да прехвърля осветлението на цялата вила.

С какво разполагам:
1. Ветровит район.
2. Алтернатор (тук е момента да си призная, че не знам дали е алтернатор или генератор) от трактор 24V - 26A.
3. ЮПС
4. Много желание ;D

Какво съм решил до момента:
1. да поставя генератора на покрива на вилата (ето тук търся съвет) или да да го монтирам на стар бетонен стълб (не знам с каква височина е, но лежи на 20м от вилата и никой няма да го търси)
2. генератора ще е с три перки изработени от ПВЦ тръба. Ще потърся дебело-стенна около 10мм и смятам перките да са около 1000 мм дълги( тук отново очаквам съвет)
3. ще направя или закупя някакъв прост редуктор
4. от тук на сетне вече имам сериозна нужда от помощ.......това което си мисля е да вържа 2 акумулатора последователно и единия от тях да вържа към ЮПС-а (като ще ги въртя, за да съхраня по-дълго батериите) Ако някой има по-добри идеи как да реализирам схемата ще съм благодарен да сподели.
5. вече от ЮПС-а да си захранвам каквото е нужно.....
6. перфектният вариант е да монтирам някаква спирачка за този генератор, но тук също ми липсват идеи. Това, което мога да направя е ръчна механична спирачка, но не е вариант. Видях, че се продават устройства, които включват някакво натоварване, но това не ми е вариант, и също гледах един сайт (май американски) с един човек, който е направил електро-механична спирачка и май ще целя да намеря нещо такова......

Не целя да произвеждам кой знае какъв ток, на този етап просто искам да реализирам един проект и да видя, че работи и с времето ще го усъвършенствам, така че ако някой може да помогне ще съм му благодарен.

Поздрави на всички!

« Последна редакция: Декември 05, 2012, 01:32:25 pm от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Нов проект за ветрогенератор
« Отговор #1 -: Декември 05, 2012, 01:34:43 pm »
Братко, това видя ли го цялото?: http://mazeto.net/index.php/topic,6637.0.html
Има и други сходни теми - във "Ветро генератори", виж ги.
« Последна редакция: Декември 05, 2012, 01:36:30 pm от Maistora52 »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Нов проект за ветрогенератор
« Отговор #2 -: Декември 05, 2012, 01:39:19 pm »
Особено важна според мен е и тази тема: http://mazeto.net/index.php/topic,5572.0.html
В пост 6 има данни за типа ветрогенератор спрямо условията.

Seeker

  • Гост
Re: Нов проект за ветрогенератор
« Отговор #3 -: Декември 05, 2012, 06:30:22 pm »
Всички сметки и избор на определен тип ветрянка, опират до натрупана статистика от самото място като:  скорост, турбулентност, посока, вариации на посоката, пулсации в скоростта и други параметри. Определението за мястото като "ветровит район" не означава нищо.  Алтернаторът трябва да се върти с над 4000 об/мин за да почне да генерира нещо. Мултипликатора (а не редуктор) трябва да е над 1:30, но ще  има КПД<70% .  Има и много други битови особености, които трябва да се отчетат, за да не отиде цялата пара в свирката на кораба!

"2. генератора ще е с три перки изработени от ПВЦ тръба. Ще потърся дебело-стенна около 10мм и смятам перките да са около 1000 мм дълги( тук отново очаквам съвет)" - зависи какви са ветровите условия, лопатите ще се изчислят за конкретни скоростни напори. Оттам нататък ще се определи технологията за изработка (надлъжникови, полумонокок или монокок).

"4. от тук на сетне вече имам сериозна нужда от помощ......." - всъщност оттук нататък е много по-лесно. Защото става въпрос за електроника. Има достатъчно готови модули за менажиране на мощностите.

"6. перфектният вариант е да монтирам някаква спирачка за този генератор, но тук също ми липсват идеи. Това, което мога да направя е ръчна механична спирачка, но не е вариант."  - можеш да използваш някакъв спирачен барабан от кола, което се задейства от жило (  ръчна спирачка), и един двигател за чистачки с запазен редуктор. Към рамото на редуктора закрепяш жилото на спирачката.  Отделно на върха на мачтата се поставя ветромер - три чашки на една ос въртят двигател от вентилатор с премахната навивката на късо (за да почне да генерира някакво напрежение), после напрежението се изправя и така полученото напрежение задейства пряко или непряко реле, което включва двигателя на чистачките и така освобождава или натяга жилото към барабана. Така при силен вятър спирачката ще се задейства, а при слаб ще се освобождава. Трябва да се въведе хистерезис в схемата, за да се избегне бързото включване и изключване на спирачката, при вятър който се колебае около критичния.
« Последна редакция: Декември 05, 2012, 11:06:35 pm от Seeker »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Нов проект за ветрогенератор
« Отговор #4 -: Декември 05, 2012, 07:25:19 pm »
Темата посочена от майстора съм я започнал аз. Понаправил съм някой неща по въпроса но нещата по ред причини вървят по бавно отколкото ми се иска. Аз също съм се спрял на алтернатори "4 на брой при това" защото това е най евтиното рационално решение "алтернатори по моргите колкото искаш за малко пари" С удоволствие ще помагам с каквото мога.

kokouaz

  • Гост
Re: Нов проект за ветрогенератор
« Отговор #5 -: Декември 10, 2012, 01:27:08 pm »
Здравейте на всички,

принципно искам да кажа, че съм изчел всички публикации в тук, относно ветрогенераторите и чак тогава си позволих да Ви пиша.
В интерес на истината се чудих към какъв тип ветро генератор ( вертикален,хоризонтален) да се насоча и тъй като  не открих просто обяснене(като за мен) реших да е хоризонтален.От там насетне се спрях на три перки. В интернет гледах няколко клипчета как се правят перките от тръба с голям(около200- 250мм)диаметър и видях, че проработиха и затова се чудех просто колко да са дълги а широчината мислех сам да си реша, ама явно от и тук ще е трудно.
Напълно ми е ясно, че когато се прави подобно нещо трябва да се подходи отговорно, за да има изобщо някакъв смисъл и се надявам да не се откажа преди да съм почнал!!!Хем си повтарям, че не целя някакви страхотни резултати ама да не се окаже, че ако не го напрявя по всички изисквания няма да стане абсолютно нищо?!?!?
Та.... вчера си говорих с човека който ми даде "алтернатора" и той ми каза, че не било баш алтернатор ами динамо и това било по-добре за това което ще правя.(Отново се извинявам за невежеството ми и се надявам да продължите да ми помагате!!)
Относно мултипликатора, как ви звучи маховик и бендикс от кола???
Относно спирачката идеята е уникална  ;) в мазата имам заден мост от пежо205 т.е. две малки и леки главини барабар с жилата както и две моторчета със редукторите за  стъклоповдигачи...... .Въпросът е дали няма да натоваря цялата система с излишна тежест.Принципно когато си мислех за механична спирачка си мислех дали да не използвам дискова спирачка от колело, реално  мога да го комбирам и с моторчето от стъклоповдигачите, но пък незнам дали изобщо ще задържи и колко ще е податлива на външните условия!Вие как смятате?
Един последен за сега въпрос, ако аз спрява с механичната част има ли някой от вас или можете ли да ме насочите към някой който срещу заплащане да ми направи електронните компоненти по системата, защото както ми става все по ясно нама да са малко, а на мен това ми е най плашешто ?!

Поздрави на всички.

« Последна редакция: Декември 10, 2012, 01:38:44 pm от kokouaz »

Неактивен oneman

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Направи го за да го разбереш
Re: Нов проект за ветрогенератор
« Отговор #6 -: Декември 10, 2012, 02:32:49 pm »
Колега, виж това видео. Може да си промениш решениете. Гледай след 1:30 мин.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=376UAQWKbck#!

kokouaz

  • Гост
Re: Нов проект за ветрогенератор
« Отговор #7 -: Декември 10, 2012, 04:12:09 pm »
Определено си мисля, че вертикалния генератор ще е по лесен(за изработка) и дори докато пишех предишния пост си мислех отново кое по разумното, но както преди казах, тъй като няма просто написано какви са предимствата на единия и другия вариант, аз заложих на хоризонталния(въпреки, че ако още някой каже нещо положително може и да променя решението си).
Не си позволявах да питам( тъй като е написано много, но просто не мога да го разбера) но може би от тук трябва да започна...........

Неактивен oneman

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Направи го за да го разбереш
Re: Нов проект за ветрогенератор
« Отговор #8 -: Декември 10, 2012, 04:44:50 pm »
Ето ти една статия за перки от тръба и др. работи
http://ibud.ua/ru/statya/vetrogenerator-svoimi-rukami-100873

Статия с подробни чертежи:
http://otherenergy.ru/wind-power/12-samodelnyj-vetrogenerator.html

така се прави генератор от асинхронен двигател
https://www.youtube.com/watch?v=CrWg_3SRvGY

А може просто да си купиш един готов генератор 500В за ~ 1000 лв. и да си решиш проблема  ;)

@praktik

  • Гост
Re: Нов проект за ветрогенератор
« Отговор #9 -: Декември 10, 2012, 05:50:00 pm »
Цитат
А може просто да си купиш един готов генератор 500В за ~ 1000 лв. и да си решиш проблема 
Доста по скъпо е, отколкото да си го направи човек, по показаният по горе във видеото начин. ;)

@praktik

  • Гост
Re: Нов проект за ветрогенератор
« Отговор #10 -: Декември 10, 2012, 06:00:39 pm »
Униполярният генератор на Фарадей, подходящ ли е за ветрогенераторна система ? А някой да знае къде може да се намери или как да се направи, ниско оборотен право токов генератор за напрежение12V и с мощност около 200W, да може да зарежда 12 волтов акумулатор ?
« Последна редакция: Декември 10, 2012, 06:02:06 pm от Maistora52 »

Неактивен oneman

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Направи го за да го разбереш
Re: Нов проект за ветрогенератор
« Отговор #11 -: Декември 10, 2012, 06:56:48 pm »
Ами като не искате да си купувате генератор, той се прави така:
http://www.youtube.com/watch?v=Hw0WQCx9kgc
http://www.youtube.com/watch?v=Iv3cIaibD2w&feature=plcp
Тук има подробни снимки и таблица за профила на лопатките от тъба ф160мм
http://vk.com/album-11998700_117090833
Успех!

@praktik

  • Гост
Re: Нов проект за ветрогенератор
« Отговор #12 -: Декември 10, 2012, 07:51:10 pm »
Най сериозен ми се струва, генераторът от асинхронен мотор, в по горното видео. Проблемът е че ще е тежък и неповратлив, на стойката която трябва да е самонасочваща се спрямо вятърът.
A да питам, за перка, подходяща ли е от големите вентилаторни ?

kokouaz

  • Гост
Re: Нов проект за ветрогенератор
« Отговор #13 -: Декември 11, 2012, 04:47:47 pm »
Здравейте,

не разбирам какъв е смисълът да правя генератор с тези магнити или да използвам асинхронен мотор???????
Не е ли по разумно да си използвам алтернатора който имам, какви са предимствата на другите варианти ???
Ще съм много благодарен ако някой ми разясни............четейки всичко се сещам че имам един вентилатор за таван с метални перки (перките са малко намачкани, тъй като са от някаква тънка ламарина, но предполагам, че лесно ще бъдат възстановени или сменени с аналогични като размер но от друг материал) въпросът е има ли смисъл да правя този вариант????


Поздрави.
« Последна редакция: Януари 12, 2013, 07:45:19 am от Maistora52 »

emos

  • Гост
Re: Нов проект за ветрогенератор
« Отговор #14 -: Януари 12, 2013, 01:46:15 am »
Проблема при алтернатора е, че трябва да го въртиш на 3000, 4000 и нагоре обороти за да генерира нещо. А вятърните турбини се въртят до макс 300-400 оборота и после стават на парчета. Затова имат спирачки. Те държат тези обороти докато могат и после спират изцяло турбината.
Та този тип генератори се правят за това - генерират при ниски обороти и не ти трябват редуктори.
За домашни условия, според мен е по-добре да се строи VAWT защото:
1. Конструкцията е много по-елементарна и много по-устойчива.
2. Площта на витлата им е много по-голяма и от там работят при ниски скорости на вятъра.
3. Могат да се строят в населени места (мачтата е ниска и ротора е здрав).
4. Нямат нужда от насочване по вятъра та отпадат и ротационните токопредаващи устройства от върха на мачтата до земята. При хоризонталните ги има за да не се навиват проводниците около мачтата.

Та ако след тези неща сте се убедили да строите VAWT. Забравяте за всякакви алтернатори и редуктори и започвате с изработката на един нискооборотен трифазен генератор като намотките ги правите с възможно най-дебелия проводник. Като показания в по-горния пост. С мачтата и ротора се експериментира по-лесно.