Автор Тема: Идея за електро-мотопед  (Прочетена 143395 пъти)

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Идея за електро-мотопед
« Отговор #60 -: Ноември 22, 2010, 12:41:39 am »
От доста врме с един приятел обсъждаме този вариант. Добра алтернатива е в напрегнатия градски трафик, и при все по-високите цени на горивата в частност на газ-та /LPG/.
Идеята за алтернатора доста ми допадна, и въпроса ми е какво  би се получило ако мотора се управлява с  правоъгълни импулси вместо синусуида?
Иначе без съмнение, че с четков мотор си остава най-лесното решение + 1 шим регулатор и ще заспи.
Но основен проблем на електрическите мотопеди които съм виждал в интернет е липсата на вариращо предавателно число. На мен най-ми допада CVT трансмисията, която сеизползва при скутерите. Но ако намеря такъв скутер със блокирал двигател примерно и го електрифицирам, чичковците от КАТ ще ме карат да го регистрирам, да плащам данъци и застраховки /а това не искам да правя/.

За ефективно използване на енергията генериране при спиране има 2 варианта:
1-вия е чрез повишаващ обратен преобразувател да се повиши напрежението и електромотора /преминал в генераторен режим/ към батериите.
2-рия  е механично да се включи по-ниска предавка /мултипликатор/ -> да се развърти мотора по-високи обороти.

Велосипедите ми се струват доста кекави, примерно моя драг  и без допълнителни 40 кила се чупи без проблеми лятото като го карам....

А ако сложа педали на скутера дали ще стане със статут на мотопед? :D

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Идея за електро-мотопед
« Отговор #61 -: Март 09, 2011, 08:16:22 pm »
Имам мерак да направя отворен проект на достъпен електро-велосипед.
Не мога да намеря добър електромотор затова съм се спрял съм се на алтернатора като двигател,мога да направя управлние.
Предимства:
1. Евтин е.
2. Мощтността му достига 3kW.
Недостатъци:
1. Трябва му редуктор.
2. Тока на възбудителната малко понижава ефективността.
3. Трябва му управление.

Как се изчисляват предавателните числа?
Източник на характеристиките: http://www.rcgroups.com/forums/attachment.php?attachmentid=2856072
« Последна редакция: Март 09, 2011, 08:19:52 pm от Radoslav »