Автор Тема: Още един вариант на Tesla Swich  (Прочетена 10084 пъти)

plamil

  • Гост
Още един вариант на Tesla Swich
« -: Януари 01, 2009, 08:56:11 pm »
Като разглеждах внимателно този линк:
http://drspark.com/2cycle.jpg

реших да се опитам да реализирам една схема.
Благодарение на съветите на Altium си инсталирах на компа симулатор на електронни схеми Multisim 10.0 от тук: http://rapidlibrary.com/index.php?q=serial+multisim+10&filetype=0
Не знам дали аз съм се побъркал, или това наистина ще работи.
Транзисторите се управляват с 25 Hz, DTC - 50% Vpp 7,2V
Захранващо напрежение - 7,2V ( предположение че в бъдеще ще захранвам схемата с 2 бр. Li-Ion клетки)
Прикачвам симулацията и снимка на екрана.
Най горния уред мери изходящата мощност, този в средата - напрежението захранващо транзисторите, а този най-отдолу - мощността която се тегли от захранващия източник.
Предлагам да разчепкаме малко схемата и да видим дали ще има някакъв смисъл да се лепи работеща схема.
« Последна редакция: Януари 01, 2009, 09:32:24 pm от plamil »

plamil

  • Гост
Re: Още един вариант на Tesla Swich
« Отговор #1 -: Януари 02, 2009, 12:45:54 pm »
Точно затова направих снимка на симулацията
При захранващо напрежение 7,2V върху С5 се установяват приблизително 24V.
Консумацията от захранващия източник е приблизително 0,1 миливата, а мощността отделена върху товара (R1 - 10 ома) е приблизително 3,2 миливата т.е. Ризхвх = 32  ??? ??? ???
Какво излиза - че КПД е >1?

Ще поработя още малко със симулатора за да оптимизирам процеса и ще кача резултатите.

MarioBros

  • Гост
Re: Още един вариант на Tesla Swich
« Отговор #2 -: Януари 02, 2009, 05:15:26 pm »
Това нещо го правих на практика. Мерих с осцилоскопа изходните и входните импулси върху бобината. Получават се много кратки импулси с много голяма амплитуда. Затова реших да вдигна честотата. Пробвах за грец да сложа бързо включващ ВЧ диод, но пак не мога да оползотворя енергията, кондензатор от 1000 мф се зарежда за 5 секунди на изходната намотка. При по висока честота не се слага Грец, поради капацитета на диодите всичко се шунтира. Слага се еднопътен изправител.

plamil

  • Гост
Re: Още един вариант на Tesla Swich
« Отговор #3 -: Януари 03, 2009, 07:36:11 pm »
Ще започвам със лепенето на схемата.
Само ми трябва малко помощ за да разчета параметрите на трафото, от Multisim-а.
Напр. като брой намотки или поне преводно отношение :)