Автор Тема: Linux  (Прочетена 48467 пъти)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Linux
« Отговор #15 -: Ноември 18, 2011, 09:06:36 pm »
С тези суперлативи за Линукс, сега си отворих работа да разучавам нова ОС. Особено ми харесва това, че е безплатно, не на последно място - антимонополно, а и някак опростено.

Пробвах единия от вариантите Линукс, който getca предложи /на български/, но от ДВД-то работи малко бавно. Има много за учене обаче. Не е възможно от раз да се работи.

Имам някои въпроси:
1. Старите Уорд файлове ще ги разчита ли, това ми е най-важното?
2. Може ли да се направи така, че да работи на първо време и стария Уиндоус и Линукса по избор. После, като посвикна, мога и да поизоставя Уиндоуса, .....като се сетя колко свободно време ми е глътнал за бекапи, преинсталации и пр. аварии  >:(.
3. Във всички версии на Линукс ли са инсталирани сбор от програми, като Акробат, Рар-Зип, Флаш-плеари, Торент, Експлорер и т.н.?

« Последна редакция: Декември 04, 2017, 03:04:01 pm от atos »

velstar

  • Гост
Re: Linux
« Отговор #16 -: Ноември 18, 2011, 09:48:04 pm »
Ще отваря както старите, така и новите уорд файлове. Може да се направи да работи заедно с уиндоуса и  го препоръчвам.  Относно програмите, всяка дистрибуция си има набор от програми. Основните програми са еднакви, но има и различия. Най богат набор от програми има USU Linux. Той си има всичко и нищо няма да ти се наложи да инсталираш.  :)

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Linux
« Отговор #17 -: Ноември 19, 2011, 10:53:46 am »
Естествено, че от ДВД ще е бавно, ЕДМ...ако и РАМ паметта ти е малко още по-бавно и така... ;) Имаш три варианта за инталация на УСУто:
  На отделен дял от диска, който го форматираш с Ext3/4 файлова система и големина около 10Гб да речем. Линукса си слага менажер за начално зареждане Grub, който ти дава възможност за избор на ОС и разпознава дали имаш инсталнат Windows.
  Вътре в Windows с инсталатора Wubi, но остават всичките недостатъци на основната ОС.
  На външен Flash носител, като диска изобщо не се пипа при работа. За това си има специална програмка.
Сега се сещам за още предимства на Линукс като ефективната работа с оперативната памет и твърдия диск например. Когато съм с Ubuntu много рядко може да се случат интензивни дискови операции, освен ако приложния софтуер не е такъв, докато под Windows яко чегърта. Системата ми има само 1ГБ RAM и е много показателно, че Линукса почти не пипа Swap дяла. В горния панел съм си сложил индикатори за товар на процесор, памет и диск, отделно има и температурни такива. Много полезни екстри, които не товарят допълнително машината.
Относно ученето си прав, но ако гледаш чисто потребителски почти няма какво ново да се учи. Философията на интерфейса е подобна с тази на Windows, само дето е по-подредено и изчистено. Всяка инсталирана програма си знае мястото в Старт менюто, софтуерният център е подреден по категории, в менажера за обновяване можеш да избираш интервала и вида му. Е, има малки различия(няма C: D: и т.н. дялове напр.), но се учат в движение. А файловете и програмите, за които говориш са достъпни във всяка Ubuntu дистрибуция, като има и алтернативни варианти на програмите.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Linux
« Отговор #18 -: Ноември 19, 2011, 05:17:15 pm »
Забелязах, че ДВД-плеара няма бутон за субтитрите. Направо си е мъка да намериш и му сложиш субтитри. После няма и регулировка на големината им, трябва да се кьориш, отблизо да гледаш. Иначе качеството му е страхотно.

Може ли да се променя цвета на папките /стандартно жълт/? А промяната на големината им /на работния плот/, само една по една ли става?

Ако може линк за торент програма за Линукс?
« Последна редакция: Ноември 19, 2011, 05:20:48 pm от EDM electronics »

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Linux
« Отговор #19 -: Юни 21, 2013, 11:12:26 am »
Привет, отдавна не е писано тук, та реших малко да раздвижа нещата. За мен ОС с отворен код има пряка връзка със СЕ. Избягват се лицензи, пиратски копия и куп други неприятни неща. Е да, но си има и кусури, казват някои. Вярно, но платените продукти също не са идеални, примери много. Първите СЕ устройства също ще бъдат несъвършени, предполагам. Идеята е с общите усилия на цели общности от хора, заразени от идеята, да се усъвършенствува непрекъснато продукта. Типичен пример е Линукс общността.
  Та, в тази връзка ми се ще да споделя моят опит за създаване на работна ОС, базирана на Убунту Линукс. Идеята беше да се вземе стар, надежден хардуер с акцент върху мобилността, тъй като няма да се използуват тежки програми, изискващи много ресурси от машината. След известно ходене по фирми и четене на форуми се спрях на IBM Thinkpad T43. Мобилен процесор на Intel 1.86ГХц, 1ГБ памет, видео ATI. Мда, изглежда като джудже покрай модерните, лъскави машини с купища ядра, огромни количества памет и дискове. Но, машина с легендарна здравина, надеждност и ергономия, правена да работи дълги години без грижа. Да видим сега как ще се държи под Линукс, макар че беа проблем подкарва и Windows 7. Избирам Убунту 12.04 с XFCE(Xubuntu 12.04LTS) графична среда, поради дългата поддръжка и по-леката графична среда. Зареждам ОС от живо СД и...почти всичко работи. Никакви допълнителни драйвери и проблеми. Супер, инсталирам на харда върху дял 10ГБ, напудрям малко външния вид и се захващам с подробностите. Трябва ми информация от температурните сензори, инсталирам съответния пакет и хоп...излизат 10-на. Изкарвам ги на панела, да се виждат на преден план. Не ми харесват нещо стойностите под товар, следва четене, мъдрене и решителни действия - отваряне на машината(елегантна работа, правена е с мисъл), чистене, смяна на термопаста. Ммм, има леко подобрение, но аз съм максималист  :) и искам нещата да са перфектни. Намирам информация за работа на процесора с понижено напрежение под Линукс. Действам, тествам и резултатът надминава очакванията ми - 0.288В надолу. Спада не само максималната температура, но и времето за нормализирането й. Сега пък вентилаторът се пъне излишно, затова една малка програмка решава проблема, като позволява гъвкаво управление без излишен товар на процесора. За десерт подкарвам и сензора за ускорение на машината, който отчита пространственото й положение.
  ОС се държи стабилно, няма забивки и забавяния при работа с различните приложения. Паметта е пълна наполовина, харда се пипа много рядко, защото виртуалната памет(swap дяла) не се ползува. Мениджърът на обновявания си върши работата перфектно. Даже подкарвам виртуална машина с Windows XP, никакви проблеми. Също инсталирам Wine и подкарвам специфичен медицински софтуер през него. Дотук имам всичко необходимо за ежедневна работа - браузър, мейл клиент, чат клиент, текст, таблици и т.н. Безжичната връзка е много стабилна, машината стартира и се гаси бързо, приспиването работи. Записвам си на СД собствена дистрибуция за тоя тип машини, която може да е спасителна за мен или да се инсталира на друга подобна. При така настроената ОС следват само редовни обновявания и безпроблемна работа плюс удовлетворението от оригиналния собствен облик на ОС.
  Следват прикачени картинки от външния вид на ОС и някои от настройките.
« Последна редакция: Юни 22, 2013, 10:03:49 am от getca »

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Linux
« Отговор #20 -: Юни 21, 2013, 05:44:51 pm »
Колега getca,

Изглежда по въпросите за Операционните Системи (ОС) с отворен код и СЕ цари пълно единомислие. Мен обаче вятърът ме отвя в съвсем друга (хардуерна) посока. Вместо да наблегна на старата, изпитана, доказала се и добра техника - хвърлих се надолу с главата на съвсем нова китайска разработка. За безкрайна изненада и на мен самия, взе че се получи!





Тази глуповато изглеждаща джаджа, малко по-голяма от стандартна флашка, всъщност е компютър с двуядрен ARM (Advancen RISC Machine)-процесор на 1,6GHz (RK3066), с 1GB DDR3 RAM и 8GB-flash-памет (все едно 8GB SSD). Видеоускорителен HD 3D чип Mali-400 с хардуерна декомпресия на MPEG, H264, XviD и повечето от нещата за които се сетите. Има слот за MicroSD-карта до 64GB. Вграден WiFi 802n (150Mbit/s), 2 USB-слота и HDMI-изход! ДЗВЕР!!! Към него могат да се вържат безжична клавиатура и мишка, както и жични USB-такива през USB-хъб.

На него без проблеми се качва точно Ubuntu 12.04 с XFCE (може и с Gnome), а след това и MySQL-сървър, Apache, PHP, играе се дори Quake на 3D! Истинска жестока Linux-машина, която можеш да си прибереш в малкия джоб! Този сайт, примерно, се търкаля на подобна свирка, като в Real time info можете да видите разпределението на ресурсите... :)

От Нова Година насам няколко подобни джаджи го играят основни DB-сървъри на: верига ателиета за химическо чистене, верига мини-маркети и т.н. на клиенти, като в момента готвя и за едно предприятие. Абсолютно надеждни са. Струват ~$40 парчето (пристига безплатно и без мито/ДДС от Hong Kong). В стандартен (ненатоварен) режим харчат около 1,5-2W електрическа мощност (може да се регулира честотата на процесорните ядра и да се мери софтуерно температурата им). С един малък акумулатор 6-7Ah, зарядното на EDM или на Майстора и едно DC-DC на 5V става UPS за... дни наред! :)

Съвсем наскоро излезе и 4-ядрената версия на съответната джаджа - с процесор RK3188. Очаквайте скоро включване и от там.
« Последна редакция: Юни 21, 2013, 06:05:50 pm от PyroVeso »

Seeker

  • Гост
Re: Linux
« Отговор #21 -: Юни 21, 2013, 07:45:17 pm »
Дай линк към сайто за пазарене на РС-то.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Linux
« Отговор #22 -: Юни 21, 2013, 09:37:58 pm »
Брей, открили сте топлата вода. От вече не знам колко години използвам Виндоза само ако е наложително. Е, аз работя на MINT с дългите дистрибуции и DEBIAN, в дстрибуциите им има над 40000 пакета с приложения. Най-важното е, че не им пука от Биловите вируси, и когато нещо вирусяса, и е трудно под Виндовза да се оправи, с ЛИНУКСА става със строева крачка. Има още едно много голямо предимство - няма невидими виндозки неща.
За някои хора ще е непривично, но се свиква бързо, особено за хора, които правят интернет търговия е много-по сигурно.
Не харесва SiS чипсет и някои от VIA-та. За Ubuntu - малко нещо напудрено ми се струва, ама и тази ОС става за всичко.
За регулиранията на хардуера нямам думи - може да се настройва почти всичко. Другото, което може да се каже е, че няма значение каква е машината стига да е с INTEL никога не съм имал проблеми.
Ето и един добър антивирус Bitdefender for Unices
getca и Радев специални пздрави!
« Последна редакция: Юни 21, 2013, 09:44:26 pm от Ksurnev »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Linux
« Отговор #23 -: Декември 03, 2017, 03:25:56 pm »
 Като начинаещ, установих че може веднага да се започне с Linux OS. Рабира се далеч не с нещата с които сме свикнали и боравим под windows. Но с основните да. Наличието на графичен интерфейс улеснява. В ровенето из нета, попаднах на ръководство което мисля е добро, макар и от 2011г. Това е линк към сайта, и по точно към абревиатурата УСУ която не разбрах какво точно значи.
http://help.learnfree.eu/7/?page_id=48
В ляво е целият наличен списък с материалите, които можем да четем. Надявам се повечето да са актуални, но тук имат думата напредналите в Linux. От тук започвам с основните неща step by step!
Поздрави на Linux общество!
« Последна редакция: Декември 04, 2017, 03:01:15 pm от atos »

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Linux
« Отговор #24 -: Декември 03, 2017, 09:23:04 pm »
Здрасти, Михаиле,
УСУ е българска дистрибуция, базирана на Kubuntu и се превежда като Учи Свободен с Убунту. Пробвал съм я преди време, но се отказах поради проблеми и недоработки. За жалост KDE средата е тежичка, иска ресурси и лично за мен натруфена с излишни неща. Цитираното от теб ръководство е от времето, когато работната среда на УСУ е била Gnome 2 и версиите на някои от програмите са стари, но въпреки това има доста полезна обща информация.
Давай, чети, щракай с мишката и ще коментираме :)
« Последна редакция: Декември 04, 2017, 02:59:18 pm от atos »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Linux
« Отговор #25 -: Декември 04, 2017, 07:59:43 am »

Между другото, при бърз преглед установих че при мен в cinnamon поне 30% от нещата с УСУ съвпадат. Намирам че за образователно начало това ще ми свърши работа.
« Последна редакция: Декември 04, 2017, 03:00:33 pm от atos »

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Linux
« Отговор #26 -: Декември 04, 2017, 10:29:09 pm »
Бате Мишо, това ще ти свърши работа.
http://alv.me/linux-mint-i-ego-cinnamon-Ocherki-primenitelya-CHast-1/
https://losst.ru/nastrojka-linux-mint-18-cinnamon-posle-ustanovki
PDF е на руски.

СЕ от Смолян - Коцето.


Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Linux
« Отговор #27 -: Декември 11, 2017, 09:33:27 pm »
Има мнения, че инсталирането на Linux операционна система може да бъде трудно. През 2017 г. това вече е абсолютно невярно (с изключение на Arch, което е). Преди години инсталирането на дистрибуция беше трудно, но в днешно време може да бъде направо лесно. Честно казано, инсталирането на Linux може понякога да е по-лесно от Windows тези дни, тъй като не е нужно да отидете на лов за драйвери и софтуер в цялата мрежа. Ако сте се страхували да замените Windows 10 с операционна система като Linux Mint - защо?

Но добре, разбира се, някои хора се притесняват да променят операционната система на компютъра си. Ако това сте вие, аз съм щастлив да кажа Linux Mint разполага с чисто ново ръководство за инсталиране, което трябва да разсея всички страхове. Не само тя помага с технически аспекти, но може да ви насочи към най-доброто издание за вашите нужди. Mint в частност е чудесна алтернатива на Windows 10.

Екипът на Linux Mint казва следното.

Ръководството за инсталиране на Linux Mint е готово. Понастоящем това ръководство е достъпно на английски и френски език и в момента се превежда на много други езици. Предвиждат се още три ръководства: Общ преглед на Linux Mint, ръководство за разработчици и ръководство за отстраняване на проблеми / bug_reporting. Тази нова колекция в крайна сметка ще замени старото "Ръководство за потребителя на Linux Mint"

Ако сте готови да инсталирате Linux Mint и искате да използвате това ново ръководство за инсталиране, можете да го отворите тук. Ако предпочитате, можете да сканирате и горещия QR код по-горе, като използвате смартфона си. Това е много полезно, тъй като лесно можете да следвате ръководството на телефона си, докато правите инсталацията на вашия компютър.
Материалът е от тук:
https://betanews.com/2017/12/10/linux-mint-installation-guide/
Линнковете и OR кода също!
Поздрави на Linux общество!

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Linux
« Отговор #28 -: Декември 11, 2017, 09:37:36 pm »
https://blog.linuxmint.com/?p=3478
Тук можете да свалите гида, има линк!

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Linux
« Отговор #29 -: Декември 17, 2017, 09:54:03 pm »
Мисля че намерих това което търся. Изглежда чак параноично.  OS работеща през флашка, Tor мрежа и сякаш 100% сигурност!  Нещата изглеждат така, Mint (който замества windows) за по общи неща, и Tails за финансови операции!
https://en.wikipedia.org/wiki/Tails_(operating_system)
Сайта на Tails с пълна информация:
https://tails.boum.org/
Поздрави на Linux общество! Някой има ли поглед в/у тази дистрибуция?