Автор Тема: Различни цифрови проекти  (Прочетена 28548 пъти)

mars79

  • Гост
Различни цифрови проекти
« -: Юли 25, 2012, 01:05:32 am »
И тук има доста интересни и лесно изпълними проекти http://www.best-microcontroller-projects.com/pic-projects.html.

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Различни цифрови проекти
« Отговор #1 -: Декември 18, 2015, 03:01:44 am »
https://www.visuino.com/ Визуален програматор за Ардуино

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Различни цифрови проекти
« Отговор #2 -: Ноември 27, 2020, 01:34:37 pm »
Вчера вечерта направих цифров термометър и влагометър, който ще включва един вентилатор при покачване на влагата над определен процент, примерно над 60%. Целта е да се ограничи влагата при задържане. Проекта ми отне 2 часа от нулата до крайния резултат - създаване на платка и програмиране.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 488
  • Невежеството ражда химери...
Re: Различни цифрови проекти
« Отговор #3 -: Ноември 27, 2020, 03:23:28 pm »
Бравъс :) Който си цени здравето, се труди и за него :)

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Различни цифрови проекти
« Отговор #4 -: Ноември 27, 2020, 05:29:02 pm »
А баба ти повярва ли на тия 2 часа?

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Различни цифрови проекти
« Отговор #5 -: Ноември 27, 2020, 05:32:41 pm »
А баба ти повярва ли на тия 2 часа?
Виждам, че си нямаш хал-хабер. Освен да ти спретна едно видео, да видим за колко време ще направя платката - не повече от 25 мин. и да ти демострирам как се програмира в среда Уайлинг?

Ама ако го направя и ти повярваш, пък аз си загубя времето, готов ли си да загубиш нещо и ти?

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Различни цифрови проекти
« Отговор #6 -: Ноември 27, 2020, 05:52:11 pm »
Ммммда микроконтролерите икономисват много време....
На развойна платка и за 15 минути може да се събере какво ли не (за който има хабер от понятие)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Различни цифрови проекти
« Отговор #7 -: Ноември 27, 2020, 06:07:06 pm »
Михаил Кузмов, направих го за два часа съвсем лежерно, Не съм бързал, защото за мен тая работа е почивка и удоволствие.
Но ако се обложим, ще го направя за 1 час. Ще бързам максимално, сръчност никак не ми липсва и ще ти покажа, че от нулата след един час платка + програмиране нещото ще работи, като швейцарски часовник.

Казваш, че ме ядоса и виждаме кой лъже и кой не...

hristo

  • Гост
Re: Различни цифрови проекти
« Отговор #8 -: Ноември 27, 2020, 07:04:53 pm »
тея универсални платки никак не са професионални
https://jlcpcb.com за 2 долара правят 5 платки по 1кв.дм
и става профи изделието PCB с зелена маска и бял печат.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Различни цифрови проекти
« Отговор #9 -: Ноември 27, 2020, 07:10:19 pm »
Христо, това е най-добрата китайска фирма за платки. Супер евтино, бързо и качествено работят. Имат и собствена среда за проектиране напълно безплатна.

Универсалните платки ползвам за единични изделия, каквито са повечето при мен. Като дойде ред да произвеждам серийно, ще поръчвам платки, но нямам за сега такива намерения.

GMG

  • Гост
Re: Различни цифрови проекти
« Отговор #10 -: Ноември 27, 2020, 09:11:16 pm »
    Идеално ЕДМ, с Ардуиното си се справил чудесно, само имам малка забележка.  :)

Смени на кирилица примерно;
  Темп:   и
   Влага:

  Поради назадничевостта ми, би ли споделил що за птица е това Уайлинг и ако може малко разяснения... никога не е късно да научи нещо ново човек.
   
    Успех в начинанията!

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Различни цифрови проекти
« Отговор #11 -: Ноември 27, 2020, 09:56:27 pm »
GMG, не мога да сменя на кирилица, защото символите на азбуката са записани в контролера на дисплея и те са само на латиница. Има дисплеи и с кирилица, но аз нямам от тях.
Има и друг вариант, създаваш си свои символи и си правиш библиотека, но това е голям труд. Примерно символа за градус го правих аз, защото такъв символ в дисплея няма.
Има и трети вариант, руснаците имат библиотеки с руски символи, но не съм ги пробвал, пък и латиница ме удовлетворява, нали съм лотинофил :D.

Уайлинг се нарича езикът на платформата Ардуино. Някой го наричат С++, но в основата си не е. Това е набор от функции предимно за работа с пинове, които улесняват много програмирането, заменят битовите и логическите операции. После най-вече има функции за запускане на основния таймер, АЦП-то и ШИМ, което да го пишеш на С е много писане и изчисление. Всичко това си има цена и тя е по-бавна работа на програмата. Ардуино е за любителски проекти. Но няма пречка да пишеш една част от кода на Уайлинг, друга на С, все едно да говориш на турско-български и пак ще те разберат. ;)

Да уточня и нещо друго:
Писането на програма не започва от нулата. Използват се темплейти /шаблони/. Това е готов код, който си правил преди това и просто го копираш и поставяш в новия проект, като го пооправяш малко. Примерно, като разцъквам един контролер си правя основните кодове на отделни примери. Когато се наложи да правя нов проект, просто копирам стария и махам от него ненужното, оставям това което иначе бих писал и би ми отнело много време. Така се спестява най-ценния ресурс - времето. По подобен начин си проектирам схемите - никога от нула. С годините имам утвърдени работещи и надеждни модули на схеми, ползвам ги наготово, дори ги зная наизуст и само добавям новите неща. Ползвам често Протеус при настройка на отделни възли от схемата.

GMG

  • Гост
Re: Различни цифрови проекти
« Отговор #12 -: Ноември 27, 2020, 11:02:44 pm »
   Именно това беше уловката в моя въпрос-
не всички дисплеи поддържат кирилица.  :)

Библиотеките на кирилица не тръгват там, да.

Начи тоя Уайлинг си е чисто С+. ясно,
имам идея за едно проектче ЕДМ за което ще се консултираме надявам се, нищо че си русофил и караш Лада.  ;)

Неактивен plcsoft

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 536
Re: Различни цифрови проекти
« Отговор #13 -: Ноември 28, 2020, 07:32:57 pm »
Вчера вечерта направих цифров термометър и влагометър, който ще включва един вентилатор при покачване на влагата над определен процент, примерно над 60%. Целта е да се ограничи влагата при задържане. Проекта ми отне 2 часа от нулата до крайния резултат - създаване на платка и програмиране.

ЕДМ преди 2-3 години и аз бях се заиграл с такъв влагомер защото в стаите се задържаше влага особенно когато има повече хора и бях направил аспиратора в кухнята да се управлява с такъв електронен влагомер. Но се оказа че на моменти течението което създава аспиратора е доста силно(макар и на най-ниската степен) и за това го изключих. На клапите които затварят изхода на аспиратора към комина направих няколко дупки така че, да осигуря естественна циркулация на въздуха който при мен влиза от юг(предната страна на къщата) и излиза от север(задната страна) където е кухнята и за сега съм доволен. Лятото когато е по топло предният прозорец настройвам в летен режим(демек повече се притваря) а зимата когато е студено го връщам в старото положение. И за сега две години и нещо нямам проблем със задържане на влага в стаите. Топлината през зимата се задържа по-добре! Ако е много влажен въздуха включвам аспиратора за 5-10 минути и така осигурявам постоянно свеж въздух. И е много приятно, но без излишно усложняване на нещата!Просто, практично и лесно! Дет` се вика- елементарно Уотсън! ;D

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Различни цифрови проекти
« Отговор #14 -: Ноември 28, 2020, 07:46:41 pm »
plcsoft, това е за гараж. Не искам Жигулата ми да хваща ръжда или роса.  :D