Автор Тема: Теория на заряд на акумулаторните батерии  (Прочетена 163058 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #45 -: Септември 19, 2018, 12:50:28 am »
О кей, идеята ми е 10 от тези батерии как да ги навържа така че да дават 12 волта и да им стане капацитета 120 A/h. При този вариант, ако е възможен, ще може ли да се захрани електрически двигател за надувна лодка от 1,1/2  Hp - конски сили?
Така...абстрахирам се от подмятанията на колегите (въпреки, че са прави) :D
Да вземем идеалния случай - батериите ти са наистина по 12 A/h едната и са истински (хипотетично, нали).
Няма как хем да ги навържеш последователно, за да имаш 12 волта, хем да им сумираш капацитета, сякаш са свързани успоредно!
Прегледай "свързване на кондензатори" http://www.referati.org/fizika-formuli/13406/ref/p3 , за да ти се изясни картинката. Още по-дилетантско обяснение има тук -

" Паралелно и последователно свързване на акумулатори

88AhTruckBasic-BlockHDАко искате по-голям капацитет, отколкото можем да постигнем с достъпните акумулатори (или място за тях), акумулаторите могат да се свързват паралелно – (+) с (+), (-) с (-). Такъв комплект се държи като един акумулатор със сбора от амперчасовете. Просто е, ако се спазват следните правила:
* Не се свързват паралелно акумулатори с различна технология (обслужеаеми, необслужеаеми, гелови, AGM).
* Не се свързват паралелно стартерни и полутягови акумулатори.
* Паралелно се свързват само нови акумулатори.
* Кабелът между двата акумулатора да е поне толкова дебел, колкото от акумулаторите към останалата мрежа.
* Силно препоръчително е акумулаторите да са от една марка, модел, капацитет и по възможност с близки серийни номера.
Ако искате двойно по-високо напрежение (24 волта вместо 12) се използва последователно свързване – (+) на единия с (-) на другия, а свободните два края – към ел. мрежа на машината. Такъв комплект се държи като акумулатор със същия капацитет като съставните, но с двойно напрежение. И тук има правила, за да се получи както трябва:
* Не се свързват последователно акумулатори с различна технология (обслужеаеми, необслужеаеми, гелови, AGM).
* Не се свързват последователно стартерни и полутягови акумулатори.
* Не се свързват последователно акумулатори с различен капацитет, марка, модел.
* Последователно се свързват само нови акумулатори.
* Кабелът между двата акумулатора да е толкова дебел, колкото от акумулаторите към останалата мрежа.
* НИЩО не се свързва към средната точка между двата акумулатора. Ако ви трябва половината напрежение, вземете си преобразувател!
* СИЛНО препоръчително е да се вземат два акумулатора с близки серийни номера, пристигнали при дистрибутора в един контейнер.
"

 

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #46 -: Септември 19, 2018, 02:12:34 pm »
Виж бе човек, вземи напиши типа на акумулаторите. Това Li-Ion 3.7 v 12000 mah все още е недостатъчно. Поне на снимка покажи!

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #47 -: Септември 19, 2018, 08:11:24 pm »
Виж бе човек, вземи напиши типа на акумулаторите. Това Li-Ion 3.7 v 12000 mah все още е недостатъчно. Поне на снимка покажи!

Параметрите и марката са :  Rakieta -  18650 - 12 000mAh. 3,7v - ion Руски са, тежат, снимка не мога да пратя, съжалявам. Абе ще си поиграя да свържа успоредно няколко от тях. Капацитета може да е истински ама стартовият ток Imax може да е недостатъчен за двигателчето което е кон и половина. Най добре ще е да се експериментира. Някакви съвети как ще е най добре да се разбере?

Така...абстрахирам се от подмятанията на колегите (въпреки, че са прави) :D
Да вземем идеалния случай - батериите ти са наистина по 12 A/h едната и са истински (хипотетично, нали).
Няма как хем да ги навържеш последователно, за да имаш 12 волта, хем да им сумираш капацитета, сякаш са свързани успоредно!
Прегледай "свързване на кондензатори" http://www.referati.org/fizika-formuli/13406/ref/p3 , за да ти се изясни картинката. Още по-дилетантско обяснение има тук -

" Паралелно и последователно свързване на акумулатори

88AhTruckBasic-BlockHDАко искате по-голям капацитет, отколкото можем да постигнем с достъпните акумулатори (или място за тях), акумулаторите могат да се свързват паралелно – (+) с (+), (-) с (-). Такъв комплект се държи като един акумулатор със сбора от амперчасовете. Просто е, ако се спазват следните правила:
* Не се свързват паралелно акумулатори с различна технология (обслужеаеми, необслужеаеми, гелови, AGM).
* Не се свързват паралелно стартерни и полутягови акумулатори.
* Паралелно се свързват само нови акумулатори.
* Кабелът между двата акумулатора да е поне толкова дебел, колкото от акумулаторите към останалата мрежа.
* Силно препоръчително е акумулаторите да са от една марка, модел, капацитет и по възможност с близки серийни номера.
Ако искате двойно по-високо напрежение (24 волта вместо 12) се използва последователно свързване – (+) на единия с (-) на другия, а свободните два края – към ел. мрежа на машината. Такъв комплект се държи като акумулатор със същия капацитет като съставните, но с двойно напрежение. И тук има правила, за да се получи както трябва:
* Не се свързват последователно акумулатори с различна технология (обслужеаеми, необслужеаеми, гелови, AGM).
* Не се свързват последователно стартерни и полутягови акумулатори.
* Не се свързват последователно акумулатори с различен капацитет, марка, модел.
* Последователно се свързват само нови акумулатори.
* Кабелът между двата акумулатора да е толкова дебел, колкото от акумулаторите към останалата мрежа.
* НИЩО не се свързва към средната точка между двата акумулатора. Ако ви трябва половината напрежение, вземете си преобразувател!
* СИЛНО препоръчително е да се вземат два акумулатора с близки серийни номера, пристигнали при дистрибутора в един контейнер.
"

Разбирам, Мога да им вдигна чрез успоредно или последователно свързване или само капацитета или само волтажа. Ами ако им сумирам капацитета примерно на 10 такива батерии чрез успоредно свързване и да вържа пак успоредно едно оловно акумулаторче на 12 волта, няма ли да се получи? идеята ми е да снижа тежестта на захранването, не че ми свиди да си купя един 100 амперчасов оловен, ама тежи яко, пък лодката ми не е параход.

Е там е работата че не се съмнявам а съм проверил на практика а не си говоря празни приказки. То интересно що питаш като не вярваш, ма както искаш щом имаш време и пари за губене, позанимавай се.

Прекалено си предубеден, така не се постигат успехи.

Колега, кефиш  :D  ;D  :D
Ти рибарче ли си? Да не си от моята секта дето броди по водоемите зиме, лете, деня и нощя? Хвърляш ли мрежи, бракониерстваш ли, обираш ли рибата от водоемите, хищник ли си - все въпроси, на които, ако сгрешиш, няма да получиш отговор на задачата.  ;D  :D  ;D
Интересно ми е, какъв е модела на тоя мотор за лодка 1 PH  2 PH, че първо да изясним какво е електрическа и какво механична мощност /много ми се видяха тези конски сили нещо/, докато ти кажа решение на твоята задача за акумулатора и въобще ел. задвижването на лодки и техните подобия.

Рибар съм разбира се, та затова имам надувна лодка, ползвам я за риболов на влачене с изкуствена стръв. Двигателя ми е обикновен китайски, забравих му името но не ми е правил въртели вече 6 години, кон и половина е, икономичен, не развива голяма скорост и не се спира от насрещен вятър, но за какво ми е висока скорост, няма да правя водни надбягвания със скутери  :)
« Последна редакция: Септември 28, 2018, 02:38:46 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #48 -: Септември 19, 2018, 08:59:49 pm »
Ами ако им сумирам капацитета примерно на 10 такива батерии чрез успоредно свързване и да вържа пак успоредно едно оловно акумулаторче на 12 волта, няма ли да се получи? идеята ми е да снижа тежестта на захранването, не че ми свиди да си купя един 100 амперчасов оловен, ама тежи яко, пък лодката ми не е параход.

Абсурд!!!
Ако ще и 100 да "сумираш" успоредно, напрежението им ще е пак...3.7 волта! Какъвто и друг акумулатор с по-висок волтаж да включиш към тях - скапваш го!
Понеже тяхното напрежение няма как да се вдигне с повече от 5-6% , 12 волтовият ще ги "захранва", както консуматор!
В резултат на това той ще грохне, а те ще се изпържат. И това, преди да включиш консуматор още! Като го включиш вече, нещата стават непредвидими (дано лодката ти е киселинно-устойчива).

Обаче, аз те разбирам какво искаш да направиш, та ще ти дам съвет:
Свържи ги в 3 групи последователно по 3 броя, така ще имаш 11.1 волта на група, която е 12 A/h.(един ти остава за резерва).
После самите 3 групи ги свържи успоредно, така ще имаш общ блок с напрежение 11.1 волта и капацитет 36 A/h.
Пробвай да захраниш лодката (само да не забравиш да си вземеш греблата) :D

Едва ли за риболов ти трябва повече от 15-20 минути работа на мотора за излет...освен ако не си в морето, но тогава самата идея за електродвигател е неуместна!
Ако ти е малко - купуваш си още акумулатори и добавяш нови "тройки", толкоз!



fantom4e

  • Гост
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #49 -: Септември 19, 2018, 10:16:07 pm »
Без управление (платки+) само ще постигне бум, с вода и бензин ще е хипнотизиращо :) за тия дет го гледат от далече.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #50 -: Септември 19, 2018, 10:16:14 pm »
Рибар съм разбира се, та затова имам надувна лодка, ползвам я за риболов на влачене с изкуствена стръв. Двигателя ми е обикновен китайски, забравих му името но не ми е правил въртели вече 6 години, кон и половина е, икономичен, не развива голяма скорост и не се спира от насрещен вятър, но за какво ми е висока скорост, няма да правя водни надбягвания със скутери  :)
Колега, и аз съм тролингист или трол  :D, тук по форумите така се казва - трол е човек който троли, т.е. влачи нещо, завлича, дърпа, тътри и т.н.  :D. Та троля с акумулатор с тегло 6 кг и капацитет 1 240 Вт/ч, като с едно зареждане изминавам със скорост 3,5-4 км/ч 120 км в сладка вода и със скорост 5-6 км/ч около 70 км в солена вода. Максимална скорост 12 км/ч мога да поддържам 2 часа до разреждане на акумулатора, като двигателя ми е забележи 0,75 к.с. механична мощност, странно по-мощен от тия китайските с 1-2 к.с. и значително по-икономичен ;D. Консумация при 3-4 км/ч само 30 Вт!
Тролинга при мен е продължителен 8-12 часа, не е 15-20 мин.

За литий-йонната батерия:
Това не е просто една батерия, като останалите, в нея има електроника - БМС. Има и специално зарядно устройство. Те заедно определят в какви граници ще работи батерията и определят живота й.
От въпросите ти разбирам, че батерия сам е абсурд да направиш. Най-добре е да си я купиш готова, излиза около 20% по-скъпа от материалите, ако си я правиш сам. Но и да знаеш, тази батерия е бомба в некомпетентните ръце. При използване във вода, този показател се умножава по 10, а при солена още по 10. Такава батерия трябва де е 1001 % хидроизолирана. Много има да се говори на тази тема, но спирам до тук, защото не знам доколко си готов да инвестираш в нещо качествено, за да имат смисъл обясненията. Твърде вероятно е батерията да се окаже по-скъпа от лодката ти заедно с двигателя.


Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #51 -: Септември 19, 2018, 10:54:12 pm »
https://www.dcpower.eu/lithium-ion-batteries
Откровено казано елемент 18650, 12000 mah пък ако ще и от руската космическа индустрия да е, изглежда фантастично!

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #52 -: Септември 19, 2018, 11:09:52 pm »
https://www.dcpower.eu/lithium-ion-batteries
Откровено казано елемент 18650, 12000 mah пък ако ще и от руската космическа индустрия да е, изглежда фантастично!
Кузмов, общоизвестно е, елемент 18650 с най-голяма енергийна плътност е на Панасоник, мисля беше 3 650 мА/ч. Санио и Самсунг и те имат такива, всъщност те това са фирмите за литий-йон, другото е БОКЛУК. По-нататък от това няма, за руско да не говорим. Руснаците правят завод за литиеви батерии, но мисля от по-ново поколение и все още нямат нищо на пазара. В космическата индустрия се използват атомни батерии, те са нещо като фрии енерджи.

Обаче елемента с най-голяма енергийна плътност е за сметка на дебелината на електродите. Т.е. такъв елемент има малък коефициент на натоварване, не повече от 1-2С. Затова се ползват най-вече елементи със средна плътност, примерно 3 000 мА/ч. С тях теглото и обема става с 20% по-голям, но за сметка на натоварването, което е в пъти по-голямо и продължителността на живот също.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #53 -: Септември 19, 2018, 11:43:42 pm »
Без управление (платки+) само ще постигне бум, с вода и бензин ще е хипнотизиращо :) за тия дет го гледат от далече.
Пропуснал си нещо - тук бензин  няма!

EDM, що го мъчите така момчето, защо го хвърляте сега в дебрите на дълбокия размисъл?
Човекът търси просто и евтино решение, или му го дай, или си хихикай безмълвно в тъмното ;D

П.П. Да припомня - даваш съвет или мълчиш - не е целта тук, като влезе някой некомпетентен (той, ако е компетентен, няма да пита), да го убедиш колко не е в час, а да му помогнеш...засрамете се малко.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #54 -: Септември 20, 2018, 08:08:36 am »
atos. когато практиката говори, и боговете мълчат! Смятам че с EDM, единствено искаме да спестим разочарование на човека. Би трябвало, линковете които пуснах да говорят нещо.
Хайде сметни му сега този кон и половина, конвертиран в мощност, при това напрежение, какъв ток ще трябва да дръпне от батерията! На мен на ум ми се получават повече от 100 А. Без да коментирам еф. на мотора, хидро динамика на лодката, ми изглежда че няма да мръдне във водата с така коментираната батерия. И тук напълно ще се съглася с EDM, батерията вероятно ще струва повече от всичко останало!
Разбира се всичко е в негови ръце. Може да провери, но когато предварително е подготвен за резултата, разочарованието ще бъде по малко. Мисля че така е честно, пък ако се получи, ние ще пием по една студена вода!

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #55 -: Септември 20, 2018, 03:14:04 pm »
Да, и по мойте сметки излиза че дори и с 10 тина от тези батерии, двигателят ми ще работи по малко от час при условие че дърпа около 100 ампера. Но защо да не разискваме такива работи, нали затова е форума  :) аз си карам лодката с оловен на 60 амперчаса, и държи 3 часа тролене  :) просто искам ако има вариант да олекотя захранването че ми омръзна да мъкна тежък оловен, ама няма как, литиевите с голям капацитет струват много скъпо. Пък и съм решил да си купувам бензиново моторче за лодка, ама спестявам че е по скъпичък от електрическият ;)

Цитат
Ако ще и 100 да "сумираш" успоредно, напрежението им ще е пак...3.7 волта! Какъвто и друг акумулатор с по-висок волтаж да включиш към тях - скапваш го!
Понеже тяхното напрежение няма как да се вдигне с повече от 5-6% , 12 волтовият ще ги "захранва", както консуматор!

Така е, но как оловният ще ги захранва като другите са заредени? това дето казваш по 3 - последователно, после групите успоредно, е все същото като един оловен успоредно към останалите които са в група последователно.
« Последна редакция: Септември 28, 2018, 02:40:03 pm от atos »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #56 -: Септември 20, 2018, 03:46:01 pm »
Така е, но как оловният ще ги захранва като другите са заредени? това дето казваш по 3 - последователно, после групите успоредно, е все същото като един оловен успоредно към останалите които са в група последователно.
Колега, личи че не си запознат не само с възможността на акумулаторите, но и с двигателите. Не е вряно, че бензиновите мотори струват по-скъпо от електрическите. Най-евтиния електрически мотор струва 3 500 лв., а китайските са извън класацията за електрически мотори. Има съвременни електрически задвижвания за моторници и яхти с цени до 100 000 $. И има клиенти за тях. Има хора се чудят какво да си купят и къде да си похарчат парите, защото си дават сметка, че живота е лимитиран.  :D

Не са ти правилни и сметките за конските сили, не са верни и данните на китайските двигатели. Ти даваш ли си сметка каква сила имат четири конски бута на два коня, т.е. 8 мускулести бута  :D, че китайския мотор с диаметър на ротора 30-40 мм да е 2 к.с.? Тези к.с. са относителни сравнения с бензинов мотор и нямат нищо общо с реалните сметки и реалната мощност на мотора, особено китайския. Това са маркетингови трикове. Едно е електрическа мощност в конски сили, съвсем друго е механичната - реална мощност на мотора, която се измерва не в к.с., а в статична тяга, това е силата с която дърпа мотора силомер от място във вода, т.е. силата с която бута лодката, а един кон дърпа 300 кг. на мисля по спомен 25 м. Китайчето дали ще може да издърпа 600 кг на такава височина?  :D Затова никога няма да излязат сметките.

Преобразуването на електрическата мощност в механична е свързана със загуби: нагряване на проводниците /топлинни загуби/, вътрешно съпротивление на батерията, редуктор, ефективност на пропелера, кавитация и т.н. При китайците ефективността е 25-30%, при лидера Торкидо е 45%, при някои авторски разработки-прототипи достига 50-52%  :D

С твоята конфигурация от няколко стотин лева няма как да се получи онова, което ти се иска, затова смятай, че си постигнал предела на възможностите, не че няма друго...
Не знам и колко си успешен тролингист, но да се запътиш към бензинов мотор при условие, че всеки кадърен и успешен тролингист ползва ай-пилота за тролене, а бензиновия само за предвижване при изтощаване на акумулаторите, смятай, че се връщаш там, откъдето другите идват.  :D

Ако искаш ефективно, култово, най-доброто под слънцето ел. задвижване на твоята лодка - ел. мотор + акумулатор, трябва да приготвиш 4 000 лв. За 200-300 лв. може да се намери в някоя кофа за боклук само ненужната опаковка на това задвижване.  :D
« Последна редакция: Септември 20, 2018, 04:12:34 pm от EDM electronics »

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #57 -: Септември 20, 2018, 04:24:42 pm »
Колега, личи че не си запознат не само с възможността на акумулаторите, но и с двигателите. Не е вряно, че бензиновите мотори струват по-скъпо от електрическите. Най-евтиния електрически мотор струва 3 500 лв., а китайските са извън класацията за електрически мотори. Има съвременни електрически задвижвания за моторници и яхти с цени до 100 000 $. И има клиенти за тях. Има хора се чудят какво да си купят и къде да си похарчат парите, защото си дават сметка, че живота е лимитиран.  :D

Не са ти правилни и сметките за конските сили, не са верни и данните на китайските двигатели. Ти даваш ли си сметка каква сила имат четири конски бута на два коня, т.е. 8 мускулести бута  :D, че китайския мотор с диаметър на ротора 30-40 мм да е 2 к.с.? Тези к.с. са относителни сравнения с бензинов мотор и нямат нищо общо с реалните сметки и реалната мощност на мотора, особено китайския. Това са маркетингови трикове. Едно е електрическа мощност в конски сили, съвсем друго е механичната - реална мощност на мотора, която се измерва не в к.с., а в статична тяга, това е силата с която дърпа мотора силомер от място във вода, т.е. силата с която бута лодката, а един кон дърпа 300 кг. на мисля по спомен 25 м. Китайчето дали ще може да издърпа 600 кг на такава височина?  :D Затова никога няма да излязат сметките.

Преобразуването на електрическата мощност в механична е свързана със загуби: нагряване на проводниците /топлинни загуби/, вътрешно съпротивление на батерията, редуктор, ефективност на пропелера, кавитация и т.н. При китайците ефективността е 25-30%, при лидера Торкидо е 45%, при някои авторски разработки-прототипи достига 50-52%  :D

С твоята конфигурация от няколко стотин лева няма как да се получи онова, което ти се иска, затова смятай, че си постигнал предела на възможностите, не че няма друго...
Не знам и колко си успешен тролингист, но да се запътиш към бензинов мотор при условие, че всеки кадърен и успешен тролингист ползва ай-пилота за тролене, а бензиновия само за предвижване при изтощаване на акумулаторите, смятай, че се връщаш там, откъдето другите идват.  :D

Ако искаш ефективно, култово, най-доброто под слънцето ел. задвижване на твоята лодка - ел. мотор + акумулатор, трябва да приготвиш 4 000 лв. За 200-300 лв. може да се намери в някоя кофа за боклук само ненужната опаковка на това задвижване.  :D

Не съм съгласен, както и да е, жив и здрав  :)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #58 -: Септември 20, 2018, 04:27:30 pm »
Не съм съгласен, както и да е, жив и здрав  :)
Имаш това право!  :)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #59 -: Септември 20, 2018, 04:39:51 pm »
технократ, тези сметки нещо не излизат???
" оловен на 60 амперчаса, и държи 3 часа тролене", при натоварване 100 А ???
Сметката е проста - ако държи 3 часа със 60A/h акумулатор, значи консумацията ти е 20 А и то в идеалния случай!
А идеален случай НЯМА, понеже оловният не можеш да го изцедиш докрай, както алкалния! Следва, че реално моторът ти дърпа...с 10 А, че и по-малко :D


С колко ще намалиш тежестта на захранването?
С 4 кг. или с 6? Толкова ли са решаващи?
Хората ти казват, че не е желателно свързването на различни видове акумулатори!
"Как ще ги захранва" ? Ами така - падът на напрежението при тях (при такава мощност на двигателя) ще се поема от оловния. Получава се сложна ситуация на реверсивно зареждане.
Дори и да си ги свързал в групи по 3 за 11.1 волта, това е номинал, реално би било около 10.5 волта в идеалния случай.
Вместо да си бацаш само с оловния, ти го товариш и с литиевите - той ще грохне!
За 120 A/h модул ти трябват 30 акумулатора от тези - 10 тройки по 3 в група! Можеш да залееш целия модул с епоксидна смола против навлажняване (необслужваеми).
Хайде сега прецени "ползите":
1. Колко ще ти струват 30 акумулатора?
2. Колко тегло ще спестиш от цялото упражнение?
3. Каква гаранция имаш, че модулът наистина ще е 120 A/h ?
4. Не е ли по-лесно да си купиш още един 60 A/h, като този, който имаш и да ги свържеш успоредно?