Автор Тема: Теория на заряд на акумулаторните батерии  (Прочетена 162674 пъти)

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #15 -: Юли 26, 2011, 10:57:17 am »
Насочил съм се към нещо с кондензатори /повечко в паралел/ + малко зарядно което да допълва загубите.
За сега ключа към зарядното не го мисля, само с 3 мосфета мисля да го пробвам.
Ако метода работи и си засужава мога да сложа контролер с който да се организира цикленето, т.е. след достигане на дадено минимално напрежение 10.5 да включва към заряд до към 14.4V след което пак разряд и така ....
« Последна редакция: Юли 26, 2011, 04:38:15 pm от eng. Radoslav »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #16 -: Юли 26, 2011, 11:48:22 pm »
Здрасти Радко,

Да разбирам ли, че си се отказал от метода на японците? В предпоследния си пост си написал, че зареждаш акумулатор с нефилтрирано импулсно захранване.  ::)

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #17 -: Юли 27, 2011, 12:33:08 am »
Японския метод не даде осезаем резултат за стари SLA акумулатори.... Просто търся нови по-ефективни методи с още по-ударен заряд/разряд и по-малко загуби, за съживяване на съвсем скапани батерии.

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #18 -: Юли 27, 2011, 11:47:10 am »
Аз си поиграх с това- виж картинката. Навих бобините на феритен пръстен. Получават се импулси от порядъка на 150 - 200V. Изпробвах го на един акумулатор, който е на 10 години и даваше 0.1V, тоест беше на практика "умрял". След 3 часово зареждане даде 7.5V. Вероятно се е де - сулфатизирал. Схемата е елементарна и тръгва "от раз". В нета е известна като Joule Thief. Колко е "крадец на джаули" е отделен въпрос.
Успех инженере! 

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #19 -: Юли 29, 2011, 09:07:24 pm »
Vetap, благодаря за споделения опит!
На читав акумулатор /с ниско съпротивление/ е трудна работа да му направиш 200V пулс на клемата. Японския активатор правеше 40V импуси но минавайки по 10-15см кабел 3мм^2 на клемата имаше не повече от 8-10V импулси .... при положение че е с 50-60A VMOS-Fet  RDS=0.01Ω.
Тези дни ми се върти из главата идея за BURP зарядно/активатор със симисторно управление. Идеята ми е с прецизно регулиран симисторен регулатор който да свързва мрежата директно със акумулатора. И с регулиране на ъгъла м/у 160° - 170° би трябвало да се получи доста добро циклене - заряд/разряд даже и със необходимите паузи.
Какво мислите, има ли хляб?

П.С. Всъщност чувал съм за тиристорно зарядно на акумулатор директно от контакта, но не съм виждал.

MarioBros

  • Гост
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #20 -: Септември 23, 2011, 04:49:16 pm »
Правя и аз една схема на токоизправител и преди да му направя кутия си мисля да му направя и функция за десулфатизиране на акуулатори.
Чета на Нобел описанието и нищо не мога да разбера, какви са тези 10 цикъла при единия, неговия имал 11 цикъла, дори повече.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #21 -: Октомври 07, 2011, 10:08:26 am »
Сега изпробвам нещо по-елементарно и по-ефективно според мен.
« Последна редакция: Октомври 07, 2011, 08:22:09 pm от altium »

MarioBros

  • Гост
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #22 -: Октомври 07, 2011, 10:00:50 pm »
PWM-a на каква честота е ?

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #23 -: Октомври 08, 2011, 04:48:29 pm »
20uSx0.5V на деление. Абе би трябвало да е към 12kHz, но май е по-висока защото не я "чувам" като пищене.
В противотактно трансформатора свързване работи по-добре. Иначе се увеличават загубите от комутацията. :)

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #24 -: Октомври 15, 2011, 12:26:09 am »
Успях да възстановя стар гелов акумулатор 7.5Ah до 5.5Аh. Чрез доливане и няколко дена циклене.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #25 -: Май 28, 2012, 02:12:54 pm »
Най-простия десулфатизатор.
Прави пикове по 130А.
Недостатъка е че е  шумничък. Където има предпазители и дросели се чува бръмчене.:)

Пробвах първо със керамичен кондензатор, но бързо, бързо прекъсма. След което го смених със съветски 250V - квадратес с размери 2.5x2.5cm.
Симистора е BTB16, със радиаторче.
Ако сложа на мястото на батерията грец със яки шотки диоди мисля че ще стане и за зарядно. А също така и за пулсиращо захранване за Браун Газ клетката.

П.С. Прекарах веригата през кюстендилски мрежов филтър. Смущенията намаляха с 40-50%. Но обратно на очакванията токовите пикове станаха над 160A....... :D
« Последна редакция: Май 28, 2012, 06:05:51 pm от Радeв »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #26 -: Септември 30, 2012, 09:55:48 pm »
Здравейте на всички!
Интересна тема е това. Но все си мисля че проблема не е сулфатизацията(или аналогично прецакване на акумулатор ), а това да не се стига до там. Имам идея : Проблема е че има некоректен заряд/разряд на акумулатора. От там му се скасява живота т.е. циклите заряд/разряд. За да се избегне непрекаснатото кратко заряд и после разряд да се ползват два акумулатора. Единия само  да се разрежда, а другия само да се зарежда. Като се зареди на максимум само тогава акумулатора да минава на разряд. Съответно като се разреди на мах да спира разряда. Така да се редуват акумулаторите с подходящо управление.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #27 -: Октомври 10, 2012, 06:49:18 pm »
Здравейте!
Днес отивайки в магазин за електронни компоненти, до коша за батерии забелязах много запазено гелово акумулаторче 12V 7.5Ah, на външен вид в отлично състояние. Попитах дали мога да го откупя, магазинерката каза че нямат такъв механизъм, отказа да приеме /някой др. лев да се почерпят/ каза да го взимам все едно не е видяла.
След като се прибрах го измерих, напрежението му беше 8.5V. Долях му вода и сега го пуснах да се зарежда през посочената схема. :) След което ще го оставя да се цикли няколко дена. /т.е. без грец-а/

П.С. Греца е направен от мощни шотки диоди.
« Последна редакция: Юни 09, 2013, 07:26:30 am от Maistora52 »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #28 -: Юни 08, 2013, 03:47:28 pm »
Здравейте!
Днес намерих малко време да си поиграя с една идея, която ми се въртеше преди време. Десулфатизаторите които съм правил до сега разчитат на индуктивност, което е съпроводено с редица загуби и най-вече такива от комутацията и.... /с изключение на последния, който си е направо просташки и зашумява мрежата... :D/
Идейката е следната:
Зареждат се два кондензатора в паралел, след което се разреждат серийно.
Времето за кликане на релетата е около 0.5 сек.  Тъй като са малки реленцата ми - 10А , си позволих да ги управлявам директно от изхода на един 555.....
Единствено ме притеснява колко ще издържат релетата. /Те са харизани от стара апаратура, където подменихме всичките./
Хубаво е кондензаторите да са повече и в паралел с "LOW ESR", в случая съм добавил и керамични кондензатори 470nF.
За захранване на релетата и 555 ползвам външен адаптер, просто искам да видя какви ще са загубите.

ПС: Приятно тиктакат релетата, като часочник от съюза... 8)
« Последна редакция: Юни 09, 2013, 07:28:23 am от Maistora52 »

Неактивен fade

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #29 -: Декември 04, 2013, 04:22:07 pm »
Има ли някакви резултати за публикуване колега от последните Ви опити?
Попаднах тия дни на нещо интересно от Питър Линдеман за точно такова кондезаторно десулфатизиращо и зарядно устройство, и се сетих за тази тема.
Поздрави