Автор Тема: Индукционен нагревател с токове на Фуко  (Прочетена 47887 пъти)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Индукционен нагревател с токове на Фуко
« Отговор #15 -: Октомври 22, 2009, 04:08:49 pm »
Това ще свърши ли работа ?

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: Индукционен нагревател с токове на Фуко
« Отговор #16 -: Ноември 20, 2011, 06:07:28 pm »
Здравейте отскоро ми се върти една идея по този въпрос, дали би могло на резонансен принцип да се загрява водата в тръбите на домашното парно, като идеята е с малко енергия на входа да се генерира в контура голяма мощност и по този начин да се загрява водата. Предполагам, че това е възможно тъй-като индуктивноста на бобината не би се изменяла от влиянието на товара (водата) и не биха се сривали генерациите. А относно индукционното загряване на различни метали дали не е по практично вместо да се използват мощни захранващи източници за резонансните инвертори да се конструират автоматично настройващи се на съответната честота резонансни генератори с ниска консумация реагиращи в зависимост от промяната на индуктивноста на бобината в кръга. А, и още нещо много важно по втория въпрос бих добавил, че промяната на индуктивноста в голям диапазон също променя и характера на резонанса от токов в напрежителен така, че трябва да се има и това впредвид.
« Последна редакция: Ноември 20, 2011, 09:21:47 pm от x_name41 »

varvarin

  • Гост
Re: Индукционен нагревател с токове на Фуко
« Отговор #17 -: Ноември 20, 2011, 10:38:26 pm »
Ако навиеш намотка директно върху стоманената тръба може и да се получи. Само дето топлинната енергия ще е почти равна на консумираната електрическа. Индукционния принцип на нагряване се използва най вече със феромагнитни материали поради факта че полето на бобината се концентрира във феромагнетика. Индукционното нагряване на други материали ми се струва неефективно тъй като голяма част от полето се разсейва в пространството без да свърши работа.
Преминаването от токов към напреженов резонанс става чрез промяна свързавнето на бобината и кондензатора няма как да стане с промяна на индуктивността :)
Поздрави!

Неактивен teofilius

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 712
  • Пол: Мъж
    • Teosfera - free energy - antigravity
Re: Индукционен нагревател с токове на Фуко
« Отговор #18 -: Ноември 20, 2011, 11:31:03 pm »
Наскоро правих някои експерименти в тази насока макар и недовършени.  На тороиден трансформатор, като вторична използвах една навивка от медна търба дадена накъсо. Консумацията на входа е около 150Вт. През търбата протича 420 ампера а при малко по-различни условия над 600 ампера при около 0,3 волта. Търбата за броени секунди се нагрява до около 250 градуса. Опитах да захраня радиатор като използвах и циркулационна помпа но температурата  на водата не успя да стане повече от около 30 градуса.  Мисля че при 500Вт на входа и около 1000 А и малко повече ще вдигна температурата на радиатора на около 60-70 градуса. Може да използвам и кондензатор паралелно на входа в резонанс и допълнително да се вдигне ефективността но в момента работя върху други неща.   Ако използваш железна търба през която да циркулира вода а търбата е контур от магнитопровод и така хем е магнитопровод хем е намотка на късо. Върху другата част от магнитопровода използваш първична намотка в резонанс. Може и да се получи добър резултат но трябва да се експериментира иначе само с говорене няма да стане...

Неактивен wendala

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 37
Re: Индукционен нагревател с токове на Фуко
« Отговор #19 -: Февруари 23, 2012, 04:51:54 pm »
Колеги, а този вид нагряване, индукционен ли е според вас ?

Нагряване на медна тръба, като се въртят постоянни магнити около нея.

http://www.youtube.com/watch?v=bzmHGmAqMJc&list=FLGcg1xPyE7RpDWVNS43XpVA&index=3&feature=plpp_video

http://www.youtube.com/watch?v=_F8vhx8DU1c&list=FLGcg1xPyE7RpDWVNS43XpVA&index=1&feature=plpp_video

Какво мислите, дали може да се постигне високо КПД ?

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: Индукционен нагревател с токове на Фуко
« Отговор #20 -: Март 07, 2012, 06:13:40 pm »
Ето тук http://realstrannik.ru/forum/19-svobodnaya-energiya/41817-energoeffektivnye-i-energosberegayushhie-ustrojstva.html колегата "mustafa007" от руския форум се е постарал да направи индукционен котел на резонансен принцип за, който бях споменал по горе. Вижда се, че човекът е посочил консумация от 470-520Вт., но би трябвало да е възможно тя да се намали до около 30Вт. при което би било възможно и непосредственното и захранване от акумулатор.
« Последна редакция: Март 07, 2012, 08:22:28 pm от altium »

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Re: Индукционен нагревател с токове на Фуко
« Отговор #21 -: Март 09, 2012, 08:32:05 pm »
Здравейте,
опитвам се и да си направя индукционен отоплител от готов китайски котлон.
Има ли някой колега да му се намира схемата на индукционен котлон.
имам проблем с запускането на котлона,
"гадината " познава , че индуктора не е оригинален и отказва да го запусне.
Изписва ми Е01 - грешка в управлението.
Схемата , навярно, работи на квазирезонансен принцип.

p.s. Допускането ми за  квазирезонанс ще излезе грешно.
Намерих схема на един индукционен котлон.
До колко разбрах, със компаратори се следи пада на напрежение - тока  през индукционната бобина.
« Последна редакция: Март 10, 2012, 10:32:27 pm от madsatbg »

v.donchev

  • Гост
Re: Индукционен нагревател с токове на Фуко
« Отговор #22 -: Март 11, 2012, 08:30:14 pm »
Здравей madsatbg и аз се интересувам от такъв начин на загряване на водата. Ако имаш напредък със запуска на котлона пиши. И успех.

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: Индукционен нагревател с токове на Фуко
« Отговор #23 -: Март 11, 2012, 10:39:12 pm »
Във посоченото котлонче някъде вътре около бобината би трябвало да има безконтактен датчик за наличие на съд и затова може и да не тръгва със друга външна бобина.

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Re: Индукционен нагревател с токове на Фуко
« Отговор #24 -: Март 12, 2012, 10:54:39 am »
... и аз се интересувам от такъв начин на загряване на водата. Ако имаш напредък със запуска на котлона пиши...

Здравейте,
за сега опитите продължават с частичен успех.
Няма датчици за наличие на метален-феромагнитен съд. Поне в моят котлон .
При поставяне на метал над спиралната бобина, индуктивността й се променя от 100 uH
на 30 uH.
Това води до промяна на тока, а от там компаратор дава разрешение.
Направих следния опит:
навих на един ферит бобина 100 uH.
Включих я на мястото на оригиналната.
При включване на котлона / on - off /, собствения теста минава  и котлона застава в изчакване .
При подаване на команда за включване / задаване на температура например /
процесора включва за две секунди, разбира / вероятно по тока / че няма съд и изключва
 след което започва да мига индикацията.
Тогава аз добавих  една намотка на късо, на ферита със бобината от 100 uH, индуктивността й стана 30 uH.
Процесора бе "излъган" успешно и котлона се включи , но намотката накъсо, буквално, се взриви в резултат на което изгоря и IGBT.
Сега работя върху това как да огранича тока през бобината.
Благодаря на Росен за схемата.

п.с. На просторите на Нета ми попадна още една схема.
Извинявам се на автора, че не мога да цитирам името му :(
« Последна редакция: Март 12, 2012, 03:13:58 pm от madsatbg »

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Re: Индукционен нагревател с токове на Фуко
« Отговор #25 -: Март 13, 2012, 03:59:01 pm »
Здравейте,
на "Битака" ми попадна ето тази платка за индукционен котлон.
Свалих част от схемата на платката.
Търся за тази ревизия клавиатурата / бутоните за управление /- схема или снимка. :-\
 
« Последна редакция: Март 13, 2012, 06:45:38 pm от madsatbg »

Неактивен Брадатия

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 111
  • Пол: Мъж
  • Мераклиите са повече от китайците!
Re: Индукционен нагревател с токове на Фуко
« Отговор #26 -: Май 27, 2012, 01:25:09 pm »
Имам едно питане към колегите които са в час с индуктивните пещи. Може ли някой да изработи генератор за такава пещ с мощност около 4kW (монофазно захранване) и работна честота от 8-20 kHz, с регулиране на степени?
« Последна редакция: Май 27, 2012, 11:52:42 pm от altium »

Неактивен Брадатия

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 111
  • Пол: Мъж
  • Мераклиите са повече от китайците!
Re: Индукционен нагревател с токове на Фуко
« Отговор #27 -: Май 29, 2012, 06:52:59 pm »
Благодаря за бързия отговор. Да си призная че с електрониката съм скъсал взаимоотношенията, още когато хората започнаха да правят Тригера на Шмит не от 2 транзистора, а с интегрална схема, силициевите транзистори бяха все още рядкост. Този електрожен има ли необходимата честота? Можеш ли да ми посочиш някакво промишлено наименование на такъв електрожен?

Altium: http://vadne1.narod.ru/ - електрожена
Обаче ти писах лични съобщения, които ти не благоволи да четеш. Защо така?
« Последна редакция: Май 30, 2012, 10:31:57 am от altium »