Автор Тема: Индукционен нагревател с токове на Фуко  (Прочетена 49082 пъти)

Неактивен lz1ico

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 91
  • Пол: Мъж
Индукционен нагревател с токове на Фуко
« -: Октомври 06, 2009, 11:39:04 pm »
Това е принципа на индукционната пещ, забележи амперите 100броя а можеби и отгоре
А това дето е около болта е тръба през която тече вода или антифриз :). В случая се явява бобината. Това е старо като първата бобина дето са навили. Предполагам че ако смениш болта с парченце тел ще се наложи да смениш и честотата.
Нищо ново няма, просто едно неефективно нагряване на метал, поздрави. 

mat

  • Гост
Re: Индукционен нагревател с токове на Фуко
« Отговор #1 -: Октомври 07, 2009, 12:00:48 am »
Хм, от снимките съвсем ясно личи, че нищо не тече през тръбата. Предполагам, че се използва тръба освен всичко и за да издържа на жегата.
Освен това на картинката са написали 400W:


А на другата болта е бял (над 700 градуса) в 45-тата секунда:


Ако това е истина...
Трябва му само един вентилатор да обдухва и подходящо място в стаята, че да не стане пожар...
А и се гони резонанс, а където има резонанс има и фрее.
« Последна редакция: Октомври 07, 2009, 12:07:47 am от mat »

Неактивен jantar

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 169
Re: Индукционен нагревател с токове на Фуко
« Отговор #2 -: Октомври 07, 2009, 08:35:34 am »
Използва се тръба,защото няма смисъл от проводник (поради скин ефекта електроните се движат по повърхността на проводника особено при високи честоти), а самата конструкция отдавна се ползва в индукционните пещи и е с КПД 99%.
Ако искаш отопление - вместо болт или гайка слагаш в намотката желязна тръба по която тече вода и готово - имаш си индукционно котле ;)
Само дето няма да спестиш кой знае колко ток.
По-добре използвай кавитатор (продават вече такива котлета с плазмен разряд във вода получават кавитация). :)

mat

  • Гост
Re: Индукционен нагревател с токове на Фуко
« Отговор #3 -: Октомври 18, 2009, 12:50:39 am »
rebel е пуснал една тема: http://mazeto.net/index.php?topic=1820.msg13560;topicseen#msg13560
с един интересен бюлетин:
Цитат
06. 09 TR 98OB 3E8C ТО Турски изследователски център е разработил индукционно устройство за готвене, което е бързо и реагиращо като система за готвене на газ, но много по-безопасно поради работата без пламък. Устройството намалява загубата на топлина и е енергийно ефективно. Търсят се партньори, които търсят лицензионни и търговски споразумения.

Това ме върна пак на тази тема. Сетих се за многото филмчета които изгледах в тубата как болтове и железа загряват до червено за секунди, после видях оставеното у нас място за бъдещ поточен бойлер за кухнята (при нас нямаме топла вода като в София) и си викам: дали по тази технология не може да се направи един икономичен поточен бойлер? Както и jantar спомена по-горе - една тръба по която тече водата и се нагрява самата тръба.
Обаче дали няма да е по-добре да не се нагрява тръбата - тя да е от друг материал, а в нея да е поставено някакво желязо? Така ако стане авария най-много да изгори желязото и да изтече през чешмата, иначе може да се разтопи тръбата и да стане наводнение. http://www.youtube.com/watch?v=d7DBS2Is0ws&feature=related
Още малко ми трябва и ще го измисля, че току виж и реша да го пробвам :)
« Последна редакция: Октомври 18, 2009, 01:17:05 am от mat »

ppankov

  • Гост
Re: Индукционен нагревател с токове на Фуко
« Отговор #4 -: Октомври 18, 2009, 01:54:03 am »
mat-приятелю,
за да си сигурен, че всичко ще е наред, тествай преди това нещата:
- тубичка 5 или 10 литра, пълни се с вода, вдигаш я на 2 метра, от нея теглиш маркуч (произволно сечение и материал) в долната страна закачваш на маркуча водопроводна стоманена тръба 3/4 или 1/2.
Около тръбата се навиват 8 или 10 намотки, проводник между 2 и 4 квадрата, свързва се схемата с кондензаторите и захранването го подаваш от компютърно захранване, да е най малко 300 вата (трябва як ток).
Пуска се захранването, преди това си дръпнал вода по маркуча и преди тръбата си го прещипал със щипка за пране, дърпаш щипката и водата след малко трябва да потече гореща през тръбата ;)
Веднъж го тествахме с брат ми, но имахме куп друга работа и там си остана постановката, дори и снимки не можахме да направим, но се получи успешно.

Пази си ръцете от изгаряне и поздрави :)

П.С.
Пиши после какво се е получило.

vitan

  • Гост
Re: Индукционен нагревател с токове на Фуко
« Отговор #5 -: Октомври 18, 2009, 01:41:50 pm »
...... Пази си ръцете от изгаряне и поздрави :) ..........
Когато се стигне до такъв момент трябва да се пазят повече едни клетки които са на най-горния край на човешкото тяло и други, които се намират точно в средата :) 8)

Неактивен teofilius

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 712
  • Пол: Мъж
    • Teosfera - free energy - antigravity
Re: Индукционен нагревател с токове на Фуко
« Отговор #6 -: Октомври 18, 2009, 02:08:31 pm »
Преди неколко дена си купих индукционен котлон за готвене и мога да кажа само че е страхотен. Бързо загрява и идеален за готвене.  Може да работи със всякакви електропроводими съдове които са железни, тоест привличат се към магнит. Би могъл да работи еднакво и с алуминиеви , тефлонови и прочее но има магнитна защита. Тоест - индукционната високочестотна бобина се активира само когато съда е с магнитни свойства. Това е с цел котлона да работи само когато има съд върху него, в противен случай се самоизключва. Разбира се бих могъл да го излъжа ако сложа тънка желязна ламаринка вътре в алуминиев или неръждаем съд но имам нужните съдове...

mat

  • Гост
Re: Индукционен нагревател с токове на Фуко
« Отговор #7 -: Октомври 18, 2009, 05:22:03 pm »
Я кажи повече за твоя котлон - колко харчи, колко струва, ако може снимка.

Аз за друго се замислих днес. Дори човек да си направи машина за ток, пак ще е много тъпо ако захранва с нея старата си печка Раховец, стария си 80 литров бойлер и прехваления си климатик (колкото и да ми хвалите климатиците - те са си вредни за здравето). Мисля че един човек занимаващ се с такива практики като правене на машини за фрее енергия би трябвало да седне и да си направи ел. уреди които ако не друго поне да са с кпд 1.
rebel много ме насърчи като каза, че е имал успех с индукцията. Мисля че в един дом трябва задължително да присъстват съвременни ако не "фрее" то поне "зелени" ел. уреди. Затова въпреки мнението на някои хора, че индукционния метод не спестявал кой знае колко (а дали е така) аз си мисля, че си струва да се направи поне бойлер и печка "духалка", а за котлона може би е по-разумно да се купи готов ако не е скъп (най-малкото заради естетическия му вид).

Неактивен teofilius

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 712
  • Пол: Мъж
    • Teosfera - free energy - antigravity
Re: Индукционен нагревател с токове на Фуко
« Отговор #8 -: Октомври 18, 2009, 06:58:38 pm »
Котлона струва 75лв и е от магазин за немски стоки. 1800Вт е максимум. Почти веднага загрява каквото се сложи на него. Температурата може да се регулира от 60 до 240 градуса. Също задавам и предварително времето на работа. Ако няма съд върху него или ако вдигнеш съда, автоматично се изключва. Говорихме с продавача и той обеща да ми даде (подари) един котлон без горната плоча. Вероятно е да има някоя дребна повреда но мен по скоро ме интересува устройството. ..
« Последна редакция: Ноември 01, 2012, 02:47:37 pm от Maistora52 »

ppankov

  • Гост
Re: Индукционен нагревател с токове на Фуко
« Отговор #9 -: Октомври 18, 2009, 10:45:49 pm »
Ето още нещо със индуктивен нагревател:
- турска кана "Sapir" - 1850 вата  ;D,
продават се за около 20 лева със две години гаранция.  ;)
« Последна редакция: Ноември 01, 2012, 02:48:38 pm от Maistora52 »

момчо

  • Гост
Re: Индукционен нагревател с токове на Фуко
« Отговор #10 -: Октомври 20, 2009, 12:27:36 am »
може ли някой да коментира как точно да се направи тази схема, от поста на АЛТИУМ


този най-левият кондензатор, какъв трябва да е?
Диодите 1N4007 стават ли?

аз принципно искам да го използвам за греене на вода, но ме интересува момента с драйверите за MOSFET-ите. на страницата пише, че те са MTW14N50 на "моторола" (виж спецификациите). В уикипедията пише, че честотата зависи от формата и плътността на детайла- 5-30kHz за плътни обекти, 100-400kHz за малки детайли или когато е необходима плитко проникване на индукцията 480kHz микроскопични детайли (справка http://en.wikipedia.org/wiki/Induction_heating). ако се направи понижаващ трансформатор, от който да се извлече възможно най-много ТОК, ще стане ли? или по-точно как точно да се направи?
« Последна редакция: Ноември 01, 2012, 02:50:22 pm от Maistora52 »

ppankov

  • Гост
Re: Индукционен нагревател с токове на Фуко
« Отговор #11 -: Октомври 20, 2009, 06:08:39 pm »
.... и захранването го подаваш от компютърно захранване, да е най малко 300 вата (трябва як ток)...

За да съм коректен, трябва да спомена, че захранването бе "хванато" преди изправителния диод за 12 волта и средната точка на импулсния траф, която точка се ползва за обща маса.
Нормално, компютърните захранвания работят с честоти между 40Кхц-60Кхц, вместо
такова захранване, може да ползвате и мрежови трансформатор, като изходния ток да е по як
10 ампера и нагоре.

Неактивен vlindos

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
  • In the chaos I order
Re: Индукционен нагревател с токове на Фуко
« Отговор #12 -: Октомври 21, 2009, 11:45:44 am »
Интересна демонстрация на индуктивно затопляне: http://www.youtube.com/watch?v=y_-Iv9FddOU

Неактивен gaco

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 42
Re: Индукционен нагревател с токове на Фуко
« Отговор #13 -: Октомври 21, 2009, 01:00:06 pm »
Това е още по-интересно:
http://www.youtube.com/watch?v=aLwaPP9cxT4&NR=1

ppankov

  • Гост
Re: Индукционен нагревател с токове на Фуко
« Отговор #14 -: Октомври 21, 2009, 08:24:58 pm »
...и топлене на вода в канче  ;D
http://www.youtube.com/watch?v=yhwfu9u8Ins&feature=related