Автор Тема: Кавитационни роторни топлогенератори  (Прочетена 124337 пъти)

Неактивен kkrasi1967

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 44
Re: Кавитационни роторни топлогенератори
« Отговор #45 -: Май 23, 2014, 11:16:57 am »
Това е кавитаторчето в почти завършен вид,трябва му стойка и ремъчна шайба само

Неактивен kkrasi1967

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 44
Re: Кавитационни роторни топлогенератори
« Отговор #46 -: Май 23, 2014, 11:18:07 am »
..поради малкия си диаметър (100мм.) ще трябва да се върти с около 8500 об.м.
« Последна редакция: Май 28, 2014, 02:49:25 pm от Maistora52 »

@praktik

  • Гост
Re: Кавитационни роторни топлогенератори
« Отговор #47 -: Май 23, 2014, 12:36:20 pm »
Обясни как си го направил. От ел мотор на водна помпа дали ще стане .

Неактивен kkrasi1967

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 44
Re: Кавитационни роторни топлогенератори
« Отговор #48 -: Май 28, 2014, 12:45:55 pm »
точно с такъв мотор смятам да го развъртя,750 вата 2900 об.м.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Кавитационни роторни топлогенератори
« Отговор #49 -: Май 28, 2014, 02:46:44 pm »
Досега каквото съм запомнил за кавитаторите е, че им трябва по-голям диаметър на шайбите с отворите (вдлъбнатините), поне 30 см, и много сериозна скорост - от 5000 rpm нагоре.
Тук гледам и диаметърът малък, почти никакви са тези 10-12 см на шайбите, и предполагаеми обороти около 3000 rpm - ще си имаш просто мини водна помпа.
Може и нищо да не стане.
За този малък диаметър ти трябват поне оборотите на малък флекс - 10 000 - 11 000 rpm. Има и едни свръх-скоростни прахосмукачки - с около 12 000 rpm.

Неактивен kkrasi1967

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 44
Re: Кавитационни роторни топлогенератори
« Отговор #50 -: Май 30, 2014, 10:28:43 am »
бе къде е наредено че ел.мотора трябва задължително да върти директно вала,ремъчните шайби с различни диаметри за какво са измислени?

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Кавитационни роторни топлогенератори
« Отговор #51 -: Май 30, 2014, 12:41:58 pm »
И как си представяш тези високи обороти с ремъчна предавка? Или дори зъбна такава? - във флексовете зъбните колелца са много малки и търпят тези високи ъглови скорости, но ако поставиш едно голямо зъбно колело (или ремък) на вала на ел-двигателя и съответното по-малко на вала на кавитатора - приготви си и бункер за защита от шрапнели.
Защото, за да добиеш кавитация с това което си направил, трябва да му осигуриш минимум 10 000 rpm. И с ел-мотора от 2900 rpm ти трябва предавка с отношение поне 2,5 - 3.
Внимавай с високите обороти, за да не дадеш фира.
Мен ме е трепало такова нещо, та затова си говорим ...
« Последна редакция: Май 31, 2014, 07:49:23 pm от Maistora52 »

Неактивен kkrasi1967

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 44
Re: Кавитационни роторни топлогенератори
« Отговор #52 -: Май 31, 2014, 09:41:34 am »
голямата шайба ми е 153мм.,малката ще е 50мм.,при 2900 об.м. очаквам приблизително развъртане на 8500 об.м.,каква е разликата ако го развъртя с двигател от прахосмукачка който върти на 17 000об. само че шайбите са разположени в обратен намаляващ аспект,роторчето на кавитатора е от предна ролка на сузуки саваж 650см.3.,много здрава стомана па и оформена с прави зъби при ширина 45мм. със затваряща странична периферия,тоест облекчава ми работата по дупченето с бургия 10мм. па и за капак на всичко си е балансирана заводски..
 Още не съм го пробвал щото не съм взимал малката ремъчна шайба но поне знам откъде да се снабдя с такава

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Кавитационни роторни топлогенератори
« Отговор #53 -: Май 31, 2014, 03:35:01 pm »
Разликата е че ще ти изгори двигателя от прахосмукачката. Тези двигатели са проектирани да работят при много голямо охлаждане.


Неактивен sorrry

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 145
Re: Кавитационни роторни топлогенератори
« Отговор #55 -: Септември 28, 2018, 11:56:45 pm »
   Малко обяснения относно видеото
   
   кавитационен топлогенератор
   задвижван с 2000 об.м. от струг и повишени до 10 000 с ремък 5/1
   потока е единствено от разлика в периферната скорост
   кофа 10 литра
   първоначална температура 12гр.
   време до завиране 4 минути
   максимална мощност на струга-4киловата при товар( ротора не създава голямо усилие, след изключване на съединителя установката се върти инертно)
   

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Кавитационни роторни топлогенератори
« Отговор #56 -: Септември 29, 2018, 11:15:49 am »
   Малко обяснения относно видеото
   
   кавитационен топлогенератор
   задвижван с 2000 об.м. от струг и повишени до 10 000 с ремък 5/1
   потока е единствено от разлика в периферната скорост
   кофа 10 литра
   първоначална температура 12гр.
   време до завиране 4 минути
   максимална мощност на струга-4киловата при товар( ротора не създава голямо усилие, след изключване на съединителя установката се върти инертно)
 

Като чета за този кавитатор, се запитвам дали не може да се използва голям маховик (консерватор на кинетична механична енергия). През нощта когато цената на ел енергията е по ниска, да се ползва за развъртането на маховика, а през деня с фотоволтаик да се добавя енергия в този маховик, който от своя страна ще задвижва кавитатора? А кавитатора как го правиш ако не е тайна?

montanar

  • Гост
Re: Кавитационни роторни топлогенератори
« Отговор #57 -: Септември 29, 2018, 11:51:15 am »
технократ кавитацията е интересна - не знам в конкретния клип доколко това е реално работеща установка - но принципно кавитацията не произвежда конкретно топлина но допускам че е възможно да се комбинират процеси триене и кавитация и да се постигне нещо подобно но по-големия проблем при кавитиращите устройства е че самата кавитация причинява повече щети отколкото да носи ползи в разните и проявления.
А относно запасяването на кинетична енергия в маховик еле с тоя калкулатор си сметни какъв маховик ти трябва за конкретните изиквания http://www.calculatoredge.com/mech/flywheel.htm само гледай да не ти стане лошо от получения резултат ::)

Например маховик дисков с диаметър 1 метър и маса 1 тон въртящ се с 2000об/мин събира 15кв/ч мене ме е малко страх от такова животно да се върти покрай мен с такава скорост  :o
« Последна редакция: Септември 29, 2018, 12:18:05 pm от montanar »

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Кавитационни роторни топлогенератори
« Отговор #58 -: Септември 29, 2018, 04:09:50 pm »
технократ кавитацията е интересна - не знам в конкретния клип доколко това е реално работеща установка - но принципно кавитацията не произвежда конкретно топлина но допускам че е възможно да се комбинират процеси триене и кавитация и да се постигне нещо подобно но по-големия проблем при кавитиращите устройства е че самата кавитация причинява повече щети отколкото да носи ползи в разните и проявления.
А относно запасяването на кинетична енергия в маховик еле с тоя калкулатор си сметни какъв маховик ти трябва за конкретните изиквания http://www.calculatoredge.com/mech/flywheel.htm само гледай да не ти стане лошо от получения резултат ::)

Например маховик дисков с диаметър 1 метър и маса 1 тон въртящ се с 2000об/мин събира 15кв/ч мене ме е малко страх от такова животно да се върти покрай мен с такава скорост  :o

С кавитация загряват вода, и от клипа се вижда. Пък идеята ми за маховик не е нова, но защо пък да не се помисли, вярно трябва огромен маховик, ама не е невъзможно нали? друг способ за консервиране на енергията е чрез разлагането и на оксиводород – (недостатъка при него е свързано със съхранението и безопасността)  но няма идеални решения. Вода може да се загрява и чрез метода на индукцията проявяващ се при въртенето на магнитен пръстен около медна серпентина, може и с прости реотани. Проблема е съхранението на потенциалната енергия, която може да бъде добита когато я има от вятъра, слънцето, приливите-отливите,геотермалната, ит.н. и да бъде натрупана в достатъчно количество за да задоволи едно домакинство до следващият път когато отново ще може да се хване. Ние се къпем в океан от енергия около нас, но не знаем как пълноценно да го използваме :)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Кавитационни роторни топлогенератори
« Отговор #59 -: Септември 29, 2018, 05:02:09 pm »
... Проблема е съхранението на потенциалната енергия, която може да бъде добита когато я има от вятъра, слънцето, приливите-отливите,геотермалната, ит.н. и да бъде натрупана в достатъчно количество за да задоволи едно домакинство до следващият път когато отново ще може да се хване.

Да, не е евтино... еле па безплатно, но има решение.