Автор Тема: Запалителни системи с управление на предварението  (Прочетена 88569 пъти)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Запалителни системи с управление на предварението
« Отговор #30 -: Декември 26, 2013, 01:59:00 pm »
juliang
По принцип става и по твоя начин. Това за вкарването на времето за изпълнение на кода в сметките не е много удачно. Правил съм го, не е удобно. По лесно е кокато влезеш в прекъсваме веднага да си инициализираш нещата на таймерите и после да си прави каквото искаш с кода вътре. Така, че таймерите си продължават да вървят и времето на изпълнение на кода няма значение.
C- то е по-удобно за работа ако имаш доста код и сметки да пишеш. Аз когато ми трябва точност пиша на PASCAL и асемблер. Там се знае абсулютно точно какво става с процесора.

 

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Запалителни системи с управление на предварението
« Отговор #31 -: Декември 26, 2013, 02:06:38 pm »
По-лесно - да, но само виждаш че не ти стигат таймерите.
А за С, или който и да е друг език от високо ниво... трудно ще си сигурен колко точно процесорни такта ще заеме един твой ред след компилирането. Понякога става с 1 инструкция, понякога стават 2-3, че и повече ... и когато трябва да комуникираш с друго устройство където всички ти е разчетено до микросекунда... нещата загрубяват зверски.
Ламбда контрола дет го правих... сложих един китайски дисплей (то па все едно има други :) ) дето се сърди ако не задържиш фронта на сигнала точно еди-колко-си микросекунди, или времето между два знака не е точно еди-колко-си мкс. Играл съм си с NOP-чета едно по едно докато успея да изградя стабилна комуникация. И при всяка промяна в кода трябваше да променям закъсненията така че да не излизам от точно 238-те (примерно) процесорни такта между предаването на 2 знака...
А да ползвам прекъсване и таймер за това ... ставаше още по-зле. И без това не ми стигаше време да си сметна всичките сметки, остава да губя по 2 такта за влизане и 2 такта за излизане от прекъсването, евакуацията на регистрите - отделно...

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Запалителни системи с управление на предварението
« Отговор #32 -: Декември 26, 2013, 02:41:49 pm »
Не съм попадал на толкова капризен дисплей.
А езика си е въпрос на вкус :)
Зависи какво имаш да правиш като задание.

koko5

  • Гост
Re: Запалителни системи с управление на предварението
« Отговор #33 -: Декември 26, 2013, 03:47:20 pm »
valex,
относно времената, и аз си мислех така, преди да ми дадеш алгоритъма. Важно е да се отчете и промяната на ускрението. Защото ако сравняваме само намаляването на времената(нарастването на скоростта), няма да знаем в следващия период дали нарастването ще се е увеличило или не. Затова най добре да си остане алгоритъма(усещам че искаш да спестиш малко време, ама няма как да стане точно от тук).

juliang,
Идеята ми харесва :) наистина се спестява единия таймер. Но има и едно условие - да работим само с предварение.

Все пак ако се доразвие...
1 вариант: ще трябва още веднъж да се спре таймера - за започване на зареждането
2. вариант: зареждането ще повтаря входа(така при аванс ще ядм времето на бобината)
3. вариант: пускаме другия таймер да "тича" за да измерва и дава предварение на зареждането

А относно "силовата страна на решението" - ако решиш да се бориш и с ТАПовете - ползвай моята схема(има я в началото на темата). Пробвана е, работи... но условието е в пика да е записано изход=вход - тоест софта ми куца. Така съм карал колата няколко дни.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Запалителни системи с управление на предварението
« Отговор #34 -: Декември 26, 2013, 04:01:36 pm »
Току що пуснах на тест аванспроцесора на Румен. Държи се много добре по обороти. Но променя времето на заряд на бобината. Зададено е твърдо на около 5mS. Така, че той не мери ширина на импулса. Като при високи обороти естествено се скъсява заради намаляне на времето за оборот.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Запалителни системи с управление на предварението
« Отговор #35 -: Декември 26, 2013, 04:48:59 pm »
Няма такова понятие като "зареждане на бобина". В момента в който подадеш напрежение към нея, то генерира магнитно поле, което индуцира напрежение във вторичната намотка.
И ако трябва да сме точни: няма трансформатор на прав ток, или по-точно познатия ни трансформатор с две намотки не работи на прав ток защото индукцията на вторичната намотка се получава при ПРОМЯНАТА на напрежението в първичната. Ако ще и 5 секунди да държиш бобината включена към източник на прав ток - ще изкараш една искра за хилядна от секундата в началото и толкова. Няма да имаш 5 секундна искра.
Аз ако съм на мястото на Румен щях да скъсам тия 5 милисекунди на 2-3 импулса по 1 милисекунда и да направя многоискрово запалване. Или поне да дам опция на потребителя с джъмпер да пробва как върви с една искра и как с 2-3.
Така че таймер за продължителността на импулса не трябва. Опитно ще се види колко микросекунди са необходими на електрониката да се задейства, да дигне напрежението към бобината до макс и по-нататъшно поддържане на напрежението към нея е само напразно греене на намотката.
« Последна редакция: Декември 26, 2013, 04:54:35 pm от juliang »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Запалителни системи с управление на предварението
« Отговор #36 -: Декември 26, 2013, 05:19:49 pm »
juliang
Не знам дали знаеш, че има висоомни и нискоомни бобини. По различен начин се работи с тях.
В случая говоря за времето което се нарича 'Dwell' и е времето през което се пуска ток през бобината за да се създаде магнитно поле при прекъсването на което се генерира високото напрежение и искрата. Това време основно зависи от напрежението на източника (акумулатора), а и от други неща. Bosh пишат, че за газ трябва напрежението да се вдигне.

Най-интересното е че при Румен няма промяна в зависимост от оборотите. А по-интересно от това е че няма и зависимост от ъгъла на палене ???? С ключетата се задава едно предварение от 0..1mS което е еднакво при всички обороти !!!!!!!!!!!!!!!!!
« Последна редакция: Декември 27, 2013, 10:31:59 am от Maistora52 »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Запалителни системи с управление на предварението
« Отговор #37 -: Декември 26, 2013, 05:32:45 pm »
...Това време основно зависи от напрежението на източника (акумулатора), а и от други неще.
... но не зависи от оборотите на двигателя предполагам. Така че пак казвам - не е необходим отделен таймер който да мери времето за "зареждане на бобината". Аз лично бих изхвърлил тази подробност от логиката на процесора и бих я оставил на външна електроника. Процесора само ще дава сигнал "подай искра", а как и с каква продължителност - не е негова работа. Процесора трябва само да смята предварението и оборотите.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Запалителни системи с управление на предварението
« Отговор #38 -: Декември 26, 2013, 06:26:30 pm »
Не мисля, че е коректно ако автомобилния процесор е сметнал определено време то да се променя без причина. Според мен трябва да запазва това време коректно.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Запалителни системи с управление на предварението
« Отговор #39 -: Декември 26, 2013, 09:13:17 pm »
Да, съгласен съм. Достатъчно е с осцилоскопа да се види какво прави ЕКУ-то на колата без ТАП и да се "имитира" неговото поведение. Почти съм сигурен, че ще се окаже че "заводското" ЕКУ има константно време в което подава захранване към бобината/бобините. Просто не виждам смисъл то да варира - нали целта е да се произведе искра. Или горивото ще се запали, или не. Запали ли се - вече не е необходимо свещта да продължава да гори.
Сега вече остават подробностите - дали искрата прескача при подаване на напрежението, или при отпадането му. И ако е при отпадането и времето на захранването варира - да се вземе предвид това и ТАП-а да работи като почва да мери времето от падащ фронт на подавания от ЕКУ-то сигнал...

П.С. Сега пред очите ми изплува начина на формиране на искрата на Жигулата... :) Да, времето за захранване на бобината варира - чукчето се отделя от наковалнята от една гърбица която се върти според оборотите на мотора. Но едва ли трябва да се копира начина на работа на карбураторен мотор от 60-те....
« Последна редакция: Декември 26, 2013, 09:15:51 pm от juliang »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Запалителни системи с управление на предварението
« Отговор #40 -: Декември 27, 2013, 08:52:26 am »
Честита Коледа и на теб getca !
Според мен твоя пост е типичен пример на това, как  не трябва да се пише.
Първо ако те дразни нещо в темата можеш  да не пишеш и да не четеш. Нали?
Второ ако знаеш нещо повече, по информиран си, просто го кажи и на нас непросветените и тъпо пишещи.
Трето ако поне знаеш къде има информация по темата - пусни линк, а не пускай общото "четете".
Поздрави!

п.п. Аз съм във форума за да науча нещо. И от най-тъпия коментар понякога могат да произлязат идеи.


« Последна редакция: Декември 27, 2013, 10:35:40 am от Maistora52 »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Запалителни системи с управление на предварението
« Отговор #41 -: Декември 27, 2013, 09:43:23 am »
@valex, съгласен съм, че тропването по масата е малко стряскащо, но едно дете затова яде шамари. Темите, за които говори getca са "залепени" в съответния раздел: http://mazeto.net/index.php/topic,6127.0.html

Разбира се, става въпрос за времето на натрупване на енергията, отношението на ГВС и т.н. При обеднени смеси, например, има файда от многоискрово запалване и/или запалване с повишена енергия на разряда, за да се запали равномерно цялото гориво и да се предотвратят детонации.

Мисля, че двете теми трябва да се прочетат за обща култура.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Запалителни системи с управление на предварението
« Отговор #42 -: Декември 27, 2013, 10:13:58 am »
mzk
Естествено, че съм чел темите. Чел съм и доста други неща по темите с двигателите. Доколко и какво съм разбрал е друг въпрос :)
Мислиш ли, че поста на getca допринася с нещо за форума?
Спирам до тук с коментара.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Запалителни системи с управление на предварението
« Отговор #43 -: Декември 27, 2013, 11:12:01 am »
Сори пичове че стана скандала заради мен. Спора тръгна от броя на необходимите таймери в микропроцесора на ТАП-а...

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Запалителни системи с управление на предварението
« Отговор #44 -: Декември 27, 2013, 11:59:39 am »
Относно задачката, която бях пуснал във връзка с предсказанието решението да квдрадратно уравнение:

D<0 няма решение  - мисля, че не е такъв случая, числата са положителни
D= V/4                    - туй е краен случай
D>0                        - има два корена:

t2=(-V-SQRT(V~2+4as)) /4  - отрицателно решение, което не е в в нашата област

t1=(-V+SQRT(V~2+4*a*s)) /4
V (началната скорост) може в този момент да се изчисли
а (ускорението)              ---//----
s (пътя)  за да отпадне може би ще се съкрати някъде в формулата на а, освен това са на равни интервали
Ще трябва да замествам още :)


« Последна редакция: Декември 27, 2013, 12:05:07 pm от valex »