Автор Тема: Турбонатор (завихрител на въздуха)  (Прочетена 130411 пъти)

ownerbg

  • Гост
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #60 -: Март 28, 2011, 11:00:45 pm »
Да се включа и аз. Не знам за атмосферните автомобили, но атмосферен двигател преправен с турбо и ниско налягане на турбината до 0.3-0.5 бара- дава икономия гарантирано!!!

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 529
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #61 -: Май 18, 2011, 09:08:19 pm »
Колега caduceus, един последен въпрос преди да пристъпя към практиката, защото не ми се правят посредствени неща.
Двоумя се дали да не направя турбонатор от твоя последен тип /картинката долу/ или този на Шаубергер. Макар и мястото да е ограничено и това, че ще се получи твърде малко, като размер, няма да е проблем да го избарам. Мисля да дам на стругаря да ми направи капковидните (яйцевидните) сърцевини от мед и да ги полира. После ще запоя медна ламарина-спирала, както си го напрпавил ти, като цялата тая машинария ще бъде вместена в парче тънкостенна медна тръбичка Ф30 и накрая посребрено. Медта се запоява чудесно с калай, така че фиксирането ще стане лесно и дискретно. Впрочем най-добре е на оксижен със сребърен припой, понеже от вибрациите на двигателя може да се отлепи и деректно в цилиндрите.........

И нещо важно според мен: Полирането на детайлите мисля е от съществено значение. Спомням си навремето едно хлапе майсторче, полираше вътрешно въздушния колектор на мотопеда си, така значително му увеличаваше мощността. Предполагам, че и тук при турбонаторите полирането ще окаже съществено значение!

Впрочем що не направя и двата варианта, та да видя после кой е по ефективен  ::).

Ама хубаво щеше да е, ако ми кажаш и откъде се купува тая химия за посребряването.

Какво значи лопатките да са в една равнина? На фиг. 1 ги виждам разположени усукани, т.е. не са една под друга, а на фиг. 4 ми се виждат една под друга - отвесно.  http://www.rexresearch.com/schaub/schaub.htm#134543



« Последна редакция: Май 18, 2011, 09:35:58 pm от EDM electronics »

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #62 -: Май 18, 2011, 09:54:14 pm »
Колега EDM electronics,
това на снимката не работеше като хората - не защото замисълът е лош, просто твърде тясно беше мястото и моторът се задъхваше. Плюс това не е равнозначно да имаш налягане - както е проектирал Шаубергер - и да имаш засмукване, както е в ДВГ. Сега може някой да коментира че в тръба е все едно, но не е! Практиката показва, че поне при турбонаторите, си има особености на насочването на потока при засмукване.
За нареждането - имам предвид да ги разположиш в една равнина по напречното сечение, да има време потока да мине малко разстояние и се завърти към центъра. Патента не го копирай буквално - там има място в тръбата по оста. Ако ще правиш това от снимката - спиралите са завити навътре и стесняват потока центростремително между лентата и стената, а освен това и се върти по оста на конуса пак центростремително. Малко е играчка  :)
Относно посребряването:
   
http://www.getitbg.com/product/2549/hg-srebarno-pokritie.html
Търкаш с едно парцалче, пуска черно. В кутията има сложена и полир кърпа, да не се излъжеш да купиш отделно. Полираш като засъхне - химическо посребряване. Става чат-пат, не е идеално - но има заряд, за разлика от само мед.Това на снимката не е посребрено! Ползвал съм медно тиксо и затова е така грапаво, сори  :)

Това вероятно е по-добро, но го нямаше като купувах:

http://www.getitbg.com/product/2552/hg-raztvor-za-posrebryavane.html

Поздрави

« Последна редакция: Май 18, 2011, 10:01:08 pm от caduceus »

vitan

  • Гост
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #63 -: Май 20, 2011, 12:12:24 pm »
То хубаво турбонатор, но от един момент нататък въздуха тръгва по едни пътища, които според мен намаляват силно ефекта. Всяка кола има различна геометрия на тръбите, но като цяло от турбонатора до цилиндъра пътя е много насечен. Основно по друг начин трябва да се „катализира”.

При Шаубергер всичко е една концепция от-до. Или бъркам?

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 529
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #64 -: Май 20, 2011, 02:26:44 pm »
Щом казват, че има ефект, значи има, макар и да е минимален. Ако турбонатора продължава до самият цилиндър, ефекта ще е по-голям, предполагам.

Всъщност турбонатора не оказва механически ефект на сместа, т.е. дори и да затихва по пътя вортекса, то самият въздух се оргонизира и получава енергията именно от въртежа.

Практиката ще покаже. А и направата на един турбонатор не е някаква сложнотия. Ще отнеме минимално време, говоря за кадърно направен, по предписанията на Кадуцеус!

Аз вече имам идея за конструкцията при моя вариант. Утре ще купувам материалите и предполагам до седмица ще съм готов.
Ще докладвам.
« Последна редакция: Май 20, 2011, 02:32:37 pm от EDM electronics »

koce93

  • Гост
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #65 -: Май 20, 2011, 03:56:30 pm »


Всъщност турбонатора не оказва механически ефект на сместа, т.е. дори и да затихва по пътя вортекса, то самият въздух се оргонизира и получава енергията именно от въртежа.

Колеги имам мнение, че турбонатора завихря горивото и въздуха и по този начин се получава по-добро смеване, а от там и по-добро изгаряне, а от там и икономия. Както когато сложите захар в чай тя пада на дъното, но като се завърти с лъжичка тя се разнася рявномерно. Успех.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 529
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #66 -: Май 20, 2011, 04:15:54 pm »
Вероятно това което казваш е вярно в някаква степен, но ми се струва невероятно да постигнеш близо 40-50 % икономия, каквато твърди, че е постигнал caduceus.

koce93

  • Гост
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #67 -: Май 20, 2011, 04:20:03 pm »
Повече от 10% не го вярвам.

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #68 -: Май 20, 2011, 10:39:48 pm »
Опа, опа... Неточни твърдения! Да, имам резултати вече под 5/100 при Ксантията, но с цялостна система - не само турбонатор. При турбонатор и магнитен оптимизатор - около 5,5-5,8 л., предимно междуградско. При тия двете + система за активно подхранване на турбонатора, връзка на горивопровода, излъчвател на резервоара и електронен блок - вече под 5 и максимум 40-45% икономия. Оттук нататък няма да се мине без обедняване на сместа и може би аванс процесор, инжекционът не е карбуратор, за да му запушиш жигльора с тел. И си иска специалисти, които разбира се ще потърся.
Колеги, моля не ми приписвайте неща, които не съм казвал. Само с турбонатор едва ли повече от 20% да направите - няма място за пълно развитие на синтезния процес. Затова се налагат и останалите системи.
Поздрави 

zen

  • Гост
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #69 -: Май 29, 2011, 02:25:29 pm »
Здравеите.Ето малко снимки на примерен турбонатор

zen

  • Гост
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #70 -: Май 29, 2011, 02:32:50 pm »
Въпрос с какво да завихря въздушния поток. С това дали ще е добре

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 529
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #71 -: Май 29, 2011, 06:52:20 pm »
zen, много добре си го направил, ама що не драсна някой ред как. Матрица ли първо направи? Това полиестерна смола и стъкло-влакно ли е и т.н.

zen

  • Гост
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #72 -: Май 31, 2011, 07:20:46 am »
За матрица ползвах бутилка с форма на хиперболична фуния.Навих върхо ния 10м меден проводник 0,75mm2 закупен от Brikolaj по 0,25ст метъра,за да запазя формата ползвах епоксидна смола и фибростакло.Перките са от медна ламарина.Ето снимка на нешто което при мен свали разхода с 1л газ на 100км,взето от руски саит.

donhuann

  • Гост
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #73 -: Май 31, 2011, 10:20:54 am »
Kво е туй нещо?  ;) ;) ;) дай линк към сайта де  ;D

koce93

  • Гост
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #74 -: Май 31, 2011, 11:32:44 am »
Това съм го виждал тук:
http://www.fuelsavers.com.au/