Автор Тема: Турбонатор (завихрител на въздуха)  (Прочетена 129002 пъти)

vess

  • Гост
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #105 -: Декември 01, 2011, 01:05:46 am »
За тая цел из авто форумите имаше тук там полезно инфо за дължината и диаметрите на рънърите на всмукателни изпускателни.
Гонеха определен резонанс. Тези дни при наличие на време ще поизкопая и ще пиша. Там нейде имаше описание на замерване количеството въздух,  което се подава на всеки един цилиндър. Огромна разлика, което автоматично ме наведе на мисълта, че всмукателния колектор има нужда от подобрения също. На картинките едно, а всъщност не са толкова добре направени двигателите.  >:(

bigfinger

  • Гост
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #106 -: Февруари 14, 2012, 04:10:05 pm »
Колеги от всичко написано единствено cadiseus има напредък защото е разбрал как оргонира потока въздух, и гориво. При него нещата са взаимно логически свързани, използва метал, неметал. Някъде из форума бях чел за оргонизиране на горивото. Докато при колегата EDM турбонатора е поставен директно на колектора който е алуминиев ако не ме лъже зрението. Нали идеята е да има заряд на въздуха?

Колкото до изпускателната с-ма на автомобила най важно е  да се изчиства добре горивната камера от изгорелите газове. И в тази мисъл ако успеем да имаме ламинарен поток с вихър около оста си би било отлично. Както се получава при турбонаторите на cadeseus. Защо ще попитате?

Отговора се крие в това че горивната смес в хомогенна среда гори с да кажем с 20 m/s (не спомням точно), но ако има вихър горивната смес гори 1.5 до 2 пъти по бързо което би следвало да се окислява по добре.


Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #107 -: Февруари 14, 2012, 05:42:26 pm »
bigfingerq, зрението те лъже. Турбонаторите ми са изолирани с изолирбанд. На следващо място преди алуминиевия колектор има пластмасова кутия в която стои филтъра, те стоят след него и са поставени в пластмасовите отвори.

При мен има осезаемо покачване на мощността, но не знам дали има икономия от това, тъй като все пак запушват въздуховода и така обогатяват сместа. Не съм правил замервания.

Като цяло, турбонатора и магнитния концентратор в градски условия и планински терен при мен нямат ефект. Ефект съм забелязал едва при някакви идеални условия - магистрала, слънчево време, висока предавка/ниски обороти и т.н., средно с около 25%.

pe6kata212

  • Гост
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #108 -: Март 23, 2012, 12:36:28 am »
Привет момчета!
Днес се захванах с изработката на турбинатор, но се нуждая от малко помощ от Ваша страна.
Следвах примера на колегата EDM eleсtroniсs, но при мен резултата беше различен.
В центъра от към изхода, не остава светъл отвор.
Питането ми е, нужно ли е да огъвам още лопатките или просто трябва да ги скъся.
И още нещо, в тази си конфигурация, ще има ли ефект.
Отворен съм за критики и съвети за което благодаря предварително.
http://media.snimka.bg/s1/0223/026689458.jpg
http://media.snimka.bg/s1/0223/026689462.jpg
http://media.snimka.bg/s1/0223/026689465.jpg
http://media.snimka.bg/s1/0223/026689473.jpg
http://media.snimka.bg/s1/0223/026689472.jpg

Неактивен piton2012

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 274
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #109 -: Март 23, 2012, 11:47:50 am »
Здравей рe6kata212,
Това, че няма светлина изобщо няма значение / според мен/. По -важно е да не намалиш много притока на въздух. Аз се опитвах да правя едни, които приличат на черупка на охлюв, но е сложна формата и нещо не се получават добре. Иначе през тях няма как да има светъл отвор, за това пък има двойно спирално завихряне. За броя на лопатките, дължина, ъгъл на поставяне, ефект май няма теория. Пробвай, променяй и пак пробвай.

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #110 -: Април 10, 2012, 10:13:53 pm »
Здравейте колеги,
току-що гласувах в анкетата с "намален разход и увеличена мощност." Това като резултат си го зная и отпреди, но досега не бях стигнал до конструкция на турбонатор, която да изпълнява всичките ми изисквания. Те са основно тези - безопасност, простота, вътрешна мъдрост - покриване на теорията на Шаубергер за енергийното зареждане на динамичен флуид, както и добра работа при всички режими на ДВГ и обеми въздух постъпващи в него. Особено последното беше проблем досега при всичките ми /повече от 10/  тествани конструкции. Стесняването на тръбата при ниски обороти не пречеше, но над 3000 на колата не и достигаше въздух и губеше мощност поради повишеното хидравлично съпротивление на турбонаторите. Така преди няколко месеца забих в трета глуха и въпреки, че мислех да направя поредният вариант, този път с променлива геометрия, това някак не ми харесваше - подвижните части правят конструкцията уязвима и по-сложна. Та реших тогава да зарежа за известно време турбонаторите, докато ми светне, което стана преди няколко дни  :)
Направих нова конструкция, на база малко по-различна концепция. Тествам вече два дни, междувременно изхвърлих два междинни прототипа и сега карам с трети. Той се представя отлично, колата върви като змей горянин, въпреки че съм свалил оптимизатора. Преди това карах около седмица без никакво допълнително устройство, за да се разсее натрупания оргонен заряд и опитите да са чисти. Нещата се движат около 20% надолу само с шаубергеров турбонатор от новия тип. Моторът възстанови заряда си от над 9,3/10 за тридесетина км. Ще видим как ще е след добавяне и на оптимизатор
Конструкцията стеснява сечението на тръбата горе-долу наполовина, но това е малко и явно не пречи. Системата е базирана на сноп усукани по специфичен начин тръби, с медно-сребърни вложки и осови завихрители вътре, без намаляване на сечение, конуси, яйцевидни тела и прочие. Като се убедя с малко повече каране, че това е правилната конструкция, ще пусна снимки и разяснения. Искам да потвърдя статистически досегашните резултати, засега само ви информирам с този пост, че има сериозен пробив по темата.
Поздрави   
« Последна редакция: Април 10, 2012, 10:17:56 pm от caduceus »

donhuann

  • Гост
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #111 -: Април 11, 2012, 12:00:53 pm »
Браво, браво. Чакаме с нетърпение подробности ;)

Неактивен piton2012

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 274
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #112 -: Април 11, 2012, 03:53:59 pm »
Браво колега caduceus!
След като не ги стесняваш и не търсиш центроустремителното движение, може би ги усукваш, както в топлогенератора на Шаубергер. И аз правих такива, но за съжаление не мога да се похваля с някакъв ефект.
Успех на всички!

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #113 -: Април 21, 2012, 12:30:37 am »
Здравейте колеги,
дотук изтествах три варианта на последния ми турбонатор. Резултатите /само с него на колата/ са както следва:
1. "Прост" втори /първият не беше добър и давеше мотора/ вариант със сноп усукани циклоидално тръби /три концентрични степени/ и медни осови завихрители на входа - подобрена мощност, разход на извънгадско над 20% надолу. В града- около нулата
2. Подобрен уж трети вариант с посребрена медна жичка /като диамагнитен синтезен катализатор/ - леко подобрение в икономията на извънградско, но проблем при рязко ускоряване - двигателят почна да се задъхва пак. Нищо и никаква жичка, сечението на практика не се е променило, но явно се нарушава завихрянето на потока. Май ще отпадне
3. Предстои вариант с конусни вихрови тръби и помедняване + посребряване на вътрушността им. Също и тест на комбинация от две устройства, за да има пулсация на налягането в потока. Възможно е и да сложа по-голям шаубергеров турбонатор от две степени, но ще се наложи да сменя въздуховода.
Продължавам с действията, предстоят и полеви тестове на турбонатора + оптимизатор К1 на дълъг път от 1100-1200 км.
Поздрави 

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #114 -: Април 24, 2012, 12:56:11 pm »
Някои междинни резултати от новия шаубергеров турбонатор + оптимизатор К1. Минати 208 км с 11,2 л. обикновен бензин А95, или 5,38 л/100 км. В пробега има и около 35 км градско, т.е. чисто извънградското излиза около 5/100. Колата - Ситроен Ксантия 2,0 л бензин, 134 к.с., 209 хил. км., по принцип гори над 7 извън и над 10 в града. Скорост навън - 110-120 км/ч, в града - 50. Трима човека в колата + багаж. Резултатът мисля е добър  :) Последни корекции по конструкцията.
Поздрави
« Последна редакция: Април 24, 2012, 12:57:52 pm от caduceus »

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #115 -: Май 06, 2012, 10:42:10 am »
Колеги,
минах над 1400 км, остават още около 200 да довърша нещата. Определено разходът на колата с комбинация оптимизатор + турбонатор от новия тип е под 6/100, някъде около 5.4-5.5 л. Това е с пет човека и багаж /към 500 кг общо/, по магистрала 120-130 и около 50 км градско вътре в общите километри. Климатик през повече от половината път и зимни гуми утежняват положението допълнително. По-точно ще се определи като приключа с теста - до няколко дни. Бензинът е А95, обикновен от Ромпетрол и ОМВ.
За сравнение колко е голям ефекта, вижте разхода на подобна неъпгрейдвана кола - с около 2 л. нагоре. Инфо от тази тема:
http://file.citroen-bg.net/forum/viewtopic.php?f=57&t=19715&start=30

Данните ми са все още междинни, обаче стана ясно, че по-надолу е трудно без корекции в електрониката /намаляване на подаването на гориво и увеличаване на предварението с цел частичен автотермичен режим при азотен цикъл/. Поне при бензин е така, при газ може би има начин софтуерно  или с ТАП. Малко снимки на пъвоначалния леко първобитен вариант  :) :
http://prikachi.com/images/399/4732399E.jpg
http://prikachi.com/images/400/4732400e.jpg
http://prikachi.com/images/401/4732401b.jpg
http://prikachi.com/images/402/4732402X.jpg
http://prikachi.com/images/403/4732403c.jpg

Сглобена, кутията на възд. филтър изглежда нормална:
http://prikachi.com/images/416/4732416p.jpg

Има още терен за подобряване на устойството - конусни тръби, помедняване и посребряване вътре, оптимизиране на размерите и формата, засилване на синтеза чрез различни методи. С това ще му вдигна нагоре ефективността, но принципът е тоя без съмнение.

Поздрави


« Последна редакция: Май 06, 2012, 10:51:50 am от caduceus »

icrow

  • Гост
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #116 -: Май 06, 2012, 11:16:23 am »
 Тази мрежичка ми се вижда доста плътна и ми се струва, че доста намалява дебита, от което може би МАФ-а ти отчита по-малко постъпил въздух, и за това компютъра пуска по малко гориво.
« Последна редакция: Май 06, 2012, 11:21:13 am от icrow »

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #117 -: Май 06, 2012, 06:26:44 pm »
Тогава обаче колата щеше да върви по-спънато, а тя си има мощност. Мрежичката е доста пропусклива и с немалки дупки. Сечението е намалено около 2 пъти поради местата между тръбите и дебелината им, но това не пречи. При истинският прототип стените ще са тънки и конусни, между тях ще има пълнител, а завихрителите ще са в областта на тръбите малко преди изходния край. Тогава се надявам съвсем да няма съпротивление и да липсва защитната мрежичка  :)   
« Последна редакция: Май 06, 2012, 06:29:37 pm от caduceus »

icrow

  • Гост
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #118 -: Май 06, 2012, 09:28:30 pm »
 Можеш да пробваш да измериш стойностите на МАФ или МАП (не знам с какво си, но измерването е горе долу същото) и да видиш примерно при 2000 оборота със и без мрежичката. А и твоя двигател е оргонизиран все пак. Можеш да проваш на някоя друга кола да видиш дали ще се спъне. ;D

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #119 -: Май 07, 2012, 09:01:19 pm »
В момента правя за един приятел такъв тестов турбонатор, ще видим на неговата кола какво ще покаже като ефект. За всички които искат да си спретнат такъв обяснявам как се прави първобитният вариант, с подръчни материали.
1. Вземате около 5-6 м. прозрачно, обикновено пластмасово маркуче Ф 6-7мм., не съм го мерил с микрометър - продава се по железариите
2. Отрязвате едно парче горе-долу 20 см и го навивате на една химикалка - клечка, тя е с подобен диаметър. Навивайте леко, един пълен оборот, надясно /от вас навън по часовниковата стрелка/. Прикрепвате с тиксо да не шава , режете излишното ако стърчи от изхода /след края на химикалката/.
3. Режете още пет такива парчета, намотавате до първото плътно, но без да се приплесква много сечението /т.е.не зверски  :)/ Малко тиксо за фиксиране. Първият концентричен ред е готов.
4. Повтаряте операциите 2 и 3, но с по-дълги парчета маркуч - вече диаметърът е нараснал. Имате втори концентричен ред с повече бройки маркучета. След това правите пак така трети, последен ред. Облепвате цялата чудесия с тиксо да не шава.
5. Режете от медна ламаринка тесни правоъгълници горе-долу 20-30 мм/ 5-6 мм и ги усуквате осово така, че въздухът да върви въртейки се по канала надясно /както е и посоката на въртене на маркучите/. Получават се осови завихрители, които натиквате във входа на турбонатора. Може пластинките да са леко уширени към входа за да се заклещят и да не слизат по тръбите.
6. Набутвате смело готовото изделие във въздуховода след филтъра. При гаражно изпълнение като това е добре да се сложи и предпазна мрежичка да не влезе някой засмукан хлабав завихрител в мотора.
 
Цялата идея е въздухът да се върти в системата двойноциклично и надясно - един път по оста, втори път като спирала. Идеалният случай е тръбите да са конусни и с диаматнитни материали вътре за катализатор, за да стане синтез и натрупване на оргон в потока въздух. За да е по-пълно насищането потокът се разделя на много части, затова са и толкова тръбички. Така изпълнено нещото работи примерно на 50-60 %, но пък е лесно направимо.

Дано е станало ясно - погледнете пак снимките за сверка. Желая успех при изработката! Имайте предвид, че цялата работа излиза около 60 мм в диаметър и затова аз съм я сложил в кутията на филтъра, където тръбата плавно се стеснява от 65-70мм до 50-55 и турбонаторът се самозаклещва прекрасно  ;D

Поздрави
 
   
 
« Последна редакция: Май 07, 2012, 09:44:51 pm от caduceus »