Алтернативни енергоизточници > Toroidal Power Unit - Steven Mark

TPU Стивън Марк и др.

(1/8) > >>

velstar:
Здравейте, на всички колеги- експериментатори! Преди да ви запозная с моите експерименти, първо искам да благодаря на Алтиум за поканата, в зоната за експериметатори! Аз работя по няколко проекта за нови енергийни генератори, но тук главно ще наблегна на експериментите ми с TPU.

Това е първият ми успешен опит, от общо четири различни изработки на TPU. Тук веднага възниква въпроса за КПД –то. В случая изходната мощност е по малка от входната, но аз го смятам за успех, тъй като изкарах постоянен ток  в колекторанта намотка , който не може да е резултат от взаимна индукция, както при трансформаторите. По време на експериментите изпробвах най различни комбинации от честоти, свръзване на управляващите намотки и колектора. Тук са свързани само двете намотки към генератора на импулси. Това TPU е с четири входни намотки и две изходни, изграждащи колектора.  Всяка от намотките има по 500нв от ПЕЛ0.2. Колекторната има 10 намотки навити бифилярно. За основа изпозвам хартиена ролка от тиксо. Генератора на импулси е програмируем, четири канален, изпълнен с помоща на микроконтролер PIC16F84A, работещ на 20MHZ честота. Програмата има възможност да сканира автоматично, както и в ръчен режим, в диапазона от 1Hz до 3MHZ. Направих още няколко опита, както ще видите от снимките:
Интересното в случая е че, при около 5kHz основна честота, се появи преобладаващо променливо напрежение 62.5V, като тока в изхода при включване на товар, започва от 250mA  и затихва бързо. От измерванията при включване на резистор 5W/510 ома за товар, КПД-то първоначално достига до 650% и бързо пада до 17%, на което ниво се задържа за постоянно. Изумително е, че устройството се държи като динамичен кондензатор. След още експерименти при включен грец и кондензатор на изхода, постигнах 240V право напрежение! Други интересни ефекти които  наблюдавах е че,  глим-лампа при доближаване до намотките, започваше леко да свти.
От приложените тестове достигнах до извода, че това TPU  може да има практическо приложение, като неподвижен и компактен генератор на радиантна енергия, за зареждане на акумулатори по методите на Бедини.  :)


    

EDM electronics:
velstarq, браво!
Работиш много чисто и прецизно. Наистина си постигнал голям успех въпреки че коефициента на трансформация не е над единица.

Ще публикуваш ли схемата и сорса?

На единия клип на Стивън Марк се виждат дебели управляващи намотки и се говори за работна честота от 5 кХц. Може да опиташ.

Успех!!!

velstar:
Благодаря колега. Това е схемата за управление и диаграма, на формата на импулсите. Ако някой реши да повтори опита нека да каже, ще му изпратя четлива схема и сорс, но ще искам актуална информация  за развитието на експеримента. http://vbox7.com/play:aa7eb640   :)

vitan:
И ние благодарим колега :)

Ако имаш желание кажи каква е веригата през R10. На първи прочит не се сещам и предпочитам да попитам. Смело си подходил MCU-то да управлява МОСФТите, но щом върши работа и не изгаря, значи може и така.

Това с ускоряващия кондензатор на гейта не ми се връзва много. Дори е рисково при силно индуктивни товари и/или по-високи напрежения на бобините. По възможност го махни, а намали резистора под него - смяташ ток и пробваш. Но ти си знаеш, аз така МОСФЕТ не съм управлявал.

EDM electronics:
Здравей velstar!

А има ли възможност да се регулира коефициента на запълване на импулсите, ако реша да ползвам по-високи напрежения за управляващите намотки?

Защо няма драйвери?   Какво казва Стивън Марк: Много стръмни импулси..............................

Ако схемата може да регулира и коефициента на запълване, със сигурност ще те потърся, дори би ме устройвал варианта да си закупя от теб готов контролер или поне само платка, ако имаш друга/и/.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия