Автор Тема: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)  (Прочетена 177417 пъти)

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #60 -: Октомври 16, 2009, 04:59:03 pm »
Ами за сега е само теория, но като вникнеш в нея има голям смисъл. Все още никой не знае какво е материята т.е. протона и електрона от какво са направени. Етъра обяснява всичко това. Правил съм експерименти с RC генератор на предложения  от тебе, доста е нестабиле особенни при по-високи честоти (пробвал съм го и с акумулатор мислийки си че е от захранването).

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #61 -: Октомври 16, 2009, 05:02:35 pm »
От резисторите след диодите няма смисъл. С тях нма добро регуиране на кофициента на запълване от 0 до 1. Без тях не се поврежда гейта, през него минават 4-5pA, а всичко останало през кондензатора. Имам една подобна схма с шим регулатор на мултисим мога да ти я пратя на мултисим да се увериш.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #62 -: Октомври 18, 2009, 02:26:43 pm »
Предлагам един мой вариант на схема за Тетраедъра и ТПУ !

Използват се TTL схеми а не CMOS, причините съм ги изтъкнал по-горе. Имаме брояч, дешифратор, чакащ мултивибратор, логика /тригер на Шмидт/, драйвери, мосфети, товарни бобини.

От изхода на четвъртия разряд на дешифратора се нулира брояча, т.е. той брои до "3". Брояча се превключва с отрицателния фронт на импулсите, така съм избрал и същия фронт за превключване на чакащия мултивибратор.

В изходите на логиките ще има последователни импулси чийто широчина /за всички импулси, цялата поредица/ ще зависи от времето на чакащия мултивибратор, което всъщност се настройва с тримера. От другия изход на ч. мултивибратор се взима сигнала за горната намотка, която работи паралелно със всички останали заедно /виж графиката на схемата/.
Драйверите са с инвертиращ вход, така че в изхода си ще имат "лог. 1" когато на входа е "лог. 0".

Мосфетите са за 500 волта, свръх бързи са. Има и по-добри и като пробивно напрежение и като бързина, но в случая не е необходимо, тия поне са и свръх евтини.

Схемата би могла да се ползва и при ТПУ, а също и да се добавят идентично още каскади по желание.

Три захранващи напрежения, 5В за ИС, 18 В за драйверите и 400 В за товарните намотки.


vitan

  • Гост
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #63 -: Октомври 18, 2009, 03:01:55 pm »
Най-после нещо смислено да се появи. Благодарност за приноса :) Това е каймака на фрии енерджи-то (ако не е пак някоя дезинформационна димка). Нека и от мен малко принос:

- Новобранец не може го подкара това, щото липсва и захранващата част. Тя съвсем не е маловажна (съответно и елементарна).
- В зависимост от работната предполагаема честота има важно оразмеряване на бобините, което не е за подценяване.
- С 500V MOSFET-и на 400 волта захранване няма да стане според мен по ред причини.

Нека Радко или който иска да потроши време и средства да пробва на 300V. Когато няма адекватно отдаване на енергия (несъгласуваност в търсене на резонанс) при индуктивен товар пиковете на напрежение може да са и по-големи от 3,5 пъти захранването.... факт.
3,5 х 400V = 1400V MOSFET, т.е. на 1500V MOSFET
3,5 x 300V = 1050V MOSFET, т.е. на 1200V MOSFET

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #64 -: Октомври 18, 2009, 08:13:10 pm »
Gogo55, знаеш ли защо не се чука жена на площад ?

- Защото ще се намерят хиляди като тебе де дават акъл и казват колко не ставаш и колко те са знаещи и можещи !

Да видим твоето практично схемно решение ?

vitan

  • Гост
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #65 -: Октомври 18, 2009, 09:43:54 pm »
...защото такава идеално работешта схема няма никъде по нета и отделно струва доста парички!...
Да де, нищо лично, но сега ти май стана тоя дето реве за пари.... :) Споко, естествено тия неща струват доста пари - и като ноу-хау и като части.
Ако двамата обаче се съревновавате в материята ВИСОКИ ВОЛТАЖИ + ВИСОКИ ЧЕСТОТИ, аз ще заложа на EDM electonics, най-малкото защото знам неща, които ти не знаеш. Иначе за теб е лесно да се събере необходимата информация в Нета - просто ти си я написал.

Схемата може да се подкара и на 100 kHz + 300V. Това е минимума според мен, но габарита ще е доста голям. Иначе, както ти е известно на човек, който е в час му е достатъчна само идеята за дадено устройство - нищо повече. Тук има повече от това. Което си дал като забележки може да се допълни с още препоръки. И ти вероятно го знаеш. Мислиш ли, че EDM electonics не е наясно със захранвания, развързвания, писти и пр.? Е, може да не е подкарвал мощни двигатели, но пък е подкарвал други работи.

Защо този, който е пуснал в Нета Етерния вихър е дал само идеята? Лично на мен ми е предостатъчна, за да знам колко време, пари и балтия след това струва.... И автора се е сетил, че този който го започне този проект, ако не е в час, може да не се сети за балтията. А ако не  е в час, няма да стигне до никъде. Щото морето не е до колене. Щото това си е мини ел. централа - ако не е поредната димка на МАТРИЦАТА разбира се.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #66 -: Октомври 18, 2009, 10:45:47 pm »
Хора не се карайте. Нека пазим форума чист. И без това не ни е леко да се съобразяваме с всички и пишещите тук да са доволни.

Моето мнение е, че когато яденето е безплатно нямаме право да коментираме качеството му. Нека коментарът на Гого55 е ориентир за схемата. Всеки който реши да се занимава с това има глава на раменете и надали хора, които не разбират от електроника ще се втурнат веднага да търсят свободната енергия. Аз също смятам, че моят опит е доста скромен, макар времето да минава.

В този ред на мисли ще ви призова да не превръщате темата в ненужен спор, нека се съобразяваме с етерния вихър.

 ;)

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #67 -: Ноември 01, 2009, 08:20:45 pm »
Здрасти!
Ето малко снимки на новия ми макет. Този път всичко е оразмерено до милиметър. Спазени са размерите на правилен тетраедър.
Радиусите на описаната окръжност на който съм разположил бобините са от клечки за зъби.
Ролките на които са навити бобините са 43mm с диаметър 1,4cm навити са от ивици ксерокс хартия слепени с  лепило от брашно и вода, всяка от тях има по 60 навивки от лакиран меден проводник с диаметър 0.5мм. За външната конструкция е скроена отс тирофон и залепена с каноколит.
Ето снимки:

vitan

  • Гост
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #68 -: Ноември 01, 2009, 09:40:44 pm »
Радко, за какви напрежения, честоти, токове/мощност говорим? Да беше посмятал малко и да бе казал за какво иде реч... Току виж си се учудил от себе си.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #69 -: Ноември 01, 2009, 11:29:36 pm »
Индуктивноста е 18uH. А тока зависи от напрежението и честотата, и няма да превишава 8A което означава че няма да работя с високи напрежения при ниски честоти и обратното при високи честоти ще работя в по-високи напрежения, но според теорията тука се гони определен хармоник (а при хубавите правоъгълни импулси + индуктивен товар = ефира е предоволно пълен с хармоници), по този повод дори мисля да пробвам по-нататък и с IRFZ44N - нискочестотни мосфети с нулево съпротивление на дрейна (под 20mOhm). (правят най-стръмния фронт който съм виждал някога при товар 10-12A). Като ще променя схемата да намаля коефициента на запълване.
Z=2*pi*f*L     //И като се взме в предвид че подавам коеф. на запълване е 1/3...
Мисля да Пробвам със 120V (с таакъв трансформатор разполагам) като за начало. Но преди това ще видя на осцилоскoпа до каква честота се справят IRF840 с активен товар.

@vitan, защо си мислиш че доматите ги ям с колчетата?

vitan

  • Гост
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #70 -: Ноември 02, 2009, 09:47:09 am »
Радко, първо огледай всичко преди да стигнеш до колците  :)

Аз лично не обичам да работя с хармоници, но мисля, че допускаш грешка. Дори, ако искаш хармоници, то те с увеличаването на "височината" им, ще падат катастрофално като ниво/мощност. Така, че от 120 волта, най-много да извадиш колко? А според теорията се искат 300. Не знам какво точно мислиш, не си споменал честотата...

Друго - едва ли отчиташ скин ефекта. ВЧ токовете не се смятат както постоянните.

D= 66,2/(sqrt(F)) , D - диаметър в милиметри, F - честота в херци. Ефективното сечение при ВЧ намалява много, така че, тия токове не знам как ще ги прекараш през тънък проводник 0,5 мм. Ориентировъчно може да гледаш какво ефективно сечение (сметни D) за какъв ампераж предпазител се слага. И 30-33% инженерен запас минимум отгоре. Какво ще правиш си е твоя работа, но 300 V/100 kHz все някога ще ги скочиш. Другото е трупане на опит.
« Последна редакция: Ноември 02, 2009, 11:26:27 am от vitan »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #71 -: Ноември 02, 2009, 12:37:48 pm »
Бладгодаря,@vitan. За високите напрежения мисля да навия бобини 100-200 uH. Другото което си мисля е сърцевини от фетит от феритни антени. Но си прав за скин ефекта и аз съм си мислил по този проблем. А какво би казал ако използвам плосък проводник? Бих могъл да валцувам обикновен и после да го лакирам.
Сега се колебая дали изобщо да експериментира с тези бобини....

vitan

  • Гост
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #72 -: Ноември 02, 2009, 01:02:56 pm »
Сега се колебая дали изобщо да експериментира с тези бобини....
Изпозваш ли ферит си прецакал въобще философията на Етерния вихър. Така мисля.

Плосък проводник е най-добре, но ако го имаш. Ако го валцуваш, лакираш и пр., по-добре вземи малки проводници и ги увий в 1 голям.

Да използваш бобините на снимката за мен си е загуба на време, но ако искаш да се упражняваш - ти си. Както намекнах по-горе, габарита може да се окаже много голям (особено за високите волтажи). Има и други моменти, но не си стигнал до тях. Наблюдавай обаче много внимателно реакцията на GSM-и, радио и телевизия. От MAZETO за мазето е този проект :)

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #73 -: Ноември 02, 2009, 01:30:50 pm »
Да със снопче тънки проводници е чудесна идея, благодаря ти! Имам досста първични намотки от адаптерчета.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #74 -: Ноември 02, 2009, 01:42:07 pm »
Някой има ли интересна информация относно разработките на Harold Aspden?

New Physics
Превод:Нова физика
« Последна редакция: Ноември 02, 2009, 02:02:50 pm от Radko »