Автор Тема: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)  (Прочетена 177378 пъти)

hellvanio

  • Гост
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #45 -: Юни 01, 2009, 08:11:06 am »
Здравей Radko имам интерес към този тетраедър можеш ли да ми кажеш с какъв генератор подаваш тези дефазирани правоъгълни импулси и да публикуваш схема ако може благодаря ти предватително

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #46 -: Юни 18, 2009, 07:01:14 pm »
Здравей.


В момента нямам инсталиран мулсим, да ти пратя окончателния вид. Той се състори и бърза серия на  4017 (HC4017), което е брояч на джонсън на 10. За да се създадът импулси дефазирани на по 120 градуса и с коефицент н за пълване 33% се ползва броене през 3.
4-тия импулс е вземат от 3 транзистора в схема ОЕ в паралел с бази свързани към съответните изводи на брояча.
Скоро като си пооправя нещата ще ти кача всичко подробно.
Проблема за развиеието на проекта ми е генератора. Схемата неще и неще да тръгва. :(

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #47 -: Септември 09, 2009, 10:10:45 pm »
Здравейте!

http://www.kn34pc.com/construct/orbb_dds_gen.html

Ето на какво се спрях.
Състои се от AD9833, пик и едно LCD. Поръчах си две AD-та от K1.
С едно филтърче от 4-5 ред в изхода и леко усилване, нещата ще заспят.
Лошото е че чак към края на септември ще ги получа АД-тата.

Да запрятаме ръкави!
« Последна редакция: Септември 09, 2009, 10:47:10 pm от Radko »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #48 -: Септември 21, 2009, 10:06:37 pm »
Ето схемата която ще ползва за управление на бобините:

Осцилоскоп:


Всички лог. елемети трябва да са от HC/HCT серия (имат нужното бързодейтвие). За лог ИЛИ ползвам 74HCT32.
Според мен е най-добре да се ползва HC a не HCT (това е CMOS логика съвместима с ТТЛ нивата), но просто такива намерих.
Някой ако има идеи за синхронен вариант на схемата да се чуства свободен да споделя, мен лично ме притеснява малко този асинхронен модел тъй като може да има известна разлика в бързодействието на отделните гейтове.

За ДДС-са ми остана да намеря кварц и бърз ОУ.
« Последна редакция: Септември 22, 2009, 01:49:25 am от Radko »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #49 -: Октомври 13, 2009, 03:21:56 pm »
   Здравей Radko, приятелю !

     Виждам, че си блъскаш главицата с тоя проект. Вярно интересен е, но без теория практиката няма да върви, независимо в какъв обем е тя.

     Бих ти дал следният съвет:
Мосфетите ти гърмят или греят, защото ти е голяма средната стойност на мощността, голям ти е коефициента на запълване на импулсите, имайки предвид, че работните намотки са с импеданс почти нула ома /просто така го приеми като си правиш изчисленията и оразмеряваш електрониката/. За целта не е подходящо да променяш коефициента на запълване като прескачаш разряд на дешифратора, така няма да ти станат кратки импулсите, може но ще ти трябва дешифратор с много разряди или да ползваш ПИК, но и с ПИК не е практично за проби /само за крайно решение/.

     Аз ти предлагам да ползваш дешифратор на 3 без да прескачаш разряд, и във всеки негов изход да вържеш по един чакащ мултивибратор, като RC-времезадаващата група захранваш общо и за трите, с потенциометър ще променяш напрежението на групата, а от там и периода на мултивибраторите /т.е. коефициента на запълване/. Така ще постигнеш много кратки импулси които ще можеш да регулираш финно с този потенциометър, и вече ще можеш да включиш ВИСОКИТЕ НАПРЕЖЕНИЯ, без тах накъде, без да те е страх, защото средната стойност на мощността ще бъде ниска, така и трябва, та нали с малко енергия ще изкарваме много  :D, или ще правим обратното  :D.

     Второ, предлагам вместо CMOS схеми да ползваш TTL, защото са по-бързи и най-вече защото са устойчиви на смущения, електростатични разряди и електромагнитни полета, и най-накрая щото изхода им е пригоден направо за драйверното стъпало, което при импулсни схеми си е направо задължително, компромиси с това, много ядове и труд на вятъра.

     Относно получаването на високото напрежение за захранване на крайното стъпало, съветвам те не ползвай за това мрежовото напрежение, там има огромни мощности и най-малката грешка може да доведе до сериозен сакатлък, дори и при много опитни и самоуверени елктрончици. Виждал съм осакатени хора от гърмеж на електролитен кондензатор, трябва много да се внимава !!!

     Затова, аз ти предлагам следното......., направи си за пробите по най-простия начин, един блокинг-генератор с импулен трансформатор, като тия за трансфертерите на луминисцентните лампи, сложи един бърз грец в изхода и един високоволтов /съставен/ електролит, .....и си готов, чисто нов си, няма де ти гърмят мосфетите или по-малко ще гърмят, ако нещо укъси по схемата, просто ще ти клекне захранването.

     И мисля да кажа най-важното в случая, както казва един колега във форума, че всички пътища към ФРИИ ЕНЕРДЖИ не водят до Рим а до Тесла, то е важно да се знае:

Кратки импулси, високи напрежения, резонанс /електростатичен/ !!!

    ТПУ се указа че работи на 5 kHz, видяхме какви дебели управляващи намотки има /що, ми да текът бясни токове през тях/, т.е. много кратки импулси с много-големи мощности, и друго дето се пропуска - високите напрежения. За резонанса, той е свързан с тороида, който според мен е "кондонзатор", в скаларната вълна няма магнитна компонента, бобина не ни трябва, дори ако не ме лъже паметта, имаше едно ТПУ на Стивън Марк, при което двата тороида бяха доста широки, като кухи дискове, т.е. плочи на кондензатори.

    Ако имаш желание и аз време, бих ти драснал една схема за всичко  :D !!!

                                                                                       Успех!
    
« Последна редакция: Октомври 13, 2009, 03:28:33 pm от EDM electronics »

vitan

  • Гост
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #50 -: Октомври 13, 2009, 04:24:13 pm »
Tова е голям проект, който може да глътне много време и немалко пари. Опита с високи волтажи и честоти си е задължителен. С ЕТЕРНИЯ ВИХЪР или се почва (отделят се 1-2 години) или не. Иначе Радко е фен :) и каза, че ще подари резултата на хората на пук на МАТРИЦАТА... Ако вкара толкова средства и време дали още ще е на същото мнение? :)


Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #51 -: Октомври 13, 2009, 05:22:34 pm »
На същото мнение съм но имам проблеми с честотния генератор. Трябва да го оживя.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #52 -: Октомври 15, 2009, 10:48:36 pm »
Здравейте!
Днес отделих повечко време. И проблма с генератора е решен. Захващам се за истинскта  работа вече.
Както знаете спънките винаги се кръят където най-малко очакваш!
Оказа се че паралелни порт на латопа който ползвам по подразбиране е в някъв режим с ниски нива (1.8V). В биоса ги разръчках и всичко бачка. Програмирах си контролерчетата както трябва, програматора си е бачкал както трябва а от няколко дена в чудо се видяхда му търся проблемите.
В момента се занимавам с разгадаването на един ОУ 100MHz MA3006, с който остава само да усиля синуса и след това да направя правоъгълник.

Неактивен jantar

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 169
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #53 -: Октомври 16, 2009, 09:24:05 am »
Не мога да разбера, защо използваш синосуидален сигнал за да го правиш правоъгълен, като е сто пъти по-лесно да си направиш генератор на правоъгълни импулси ( с един инвертор с тригер на Шмит и резистор и кондензатор)???
Ако приемаш съвети - наистина използвай последователно изходте на дешифратора и слагаш или диференциална RC група, или чакащ мултивибратор за кратки импулси след него

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #54 -: Октомври 16, 2009, 02:04:11 pm »
Приемем критики! Незнам защо сте останали с впечатление, че не го правя. Но за разработката на ТПУ ще изпробвам всички версии!
Няма логика да не приемам критики точно от вас понеже вие сте хора с много опит и знания а аз съм от зелен по-зелен. ;)

Неактивен jantar

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 169
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #55 -: Октомври 16, 2009, 02:40:06 pm »
Ето ти един генератор :)

Можеш да му променяш и честотата и коефицента на запълване и работи безотказно
« Последна редакция: Октомври 16, 2009, 02:42:29 pm от jantar »

vitan

  • Гост
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #56 -: Октомври 16, 2009, 03:40:39 pm »
След U1A имаш U1B - т.е. един буфер (от същия чип) да се минимизира влиянието на следващото стъпало в/у генерациите. Нямаш голяма стабилност на честотата, но вероятно не е критично. Ако имаш честотомер може да мернеш колко плава честотата (аз имам 2 >> по-качесвен и самоделка).

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #57 -: Октомври 16, 2009, 03:43:16 pm »
Един въпрос:

Това чудо, тетраедъра, някой по света направил ли го е, има ли данни че то найстина работи или е просто една теория.

Ако някой има информация, клип на работещ тетраедър - моля да я сподели !

Неактивен jantar

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 169
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #58 -: Октомври 16, 2009, 03:55:34 pm »
какво разбираш под стабилна честота :)
Ако искаш суперстабилна честота - слагаш кварц.
Не мисля че тук е ит такова значение стабилността на честотата, а продължителността на импулсите към намотките.
А втори буфер не е необходим като се има предвид че управлява cmos вход (споменаваще се за 4017) иначе ако иска да ги навърже всичките свободни буфери след генератора.
Останал съм с убеждението че Radko търси просто и надеждно решение иначе варианти мнооого ;D
« Последна редакция: Октомври 16, 2009, 03:58:42 pm от jantar »

vitan

  • Гост
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #59 -: Октомври 16, 2009, 04:36:17 pm »
Колега, имам достатъчно опит да твърдя, че един RC генератор, особено ако не е добре проектиран и направен може след 1-2-5-10-20 минути може да избяга от честотата. Не е необходима голяма точност, но ако бяга от честотата какво правим? При тоя проект се търси и резонанс...

Слагането на буфер след генератор си е в нормите на добрата практика, а той ще има излишни...

Между + и - на захранването на чипа трябва да има минимум и развързващ кондензатор, съобразен с честотата.
« Последна редакция: Октомври 16, 2009, 04:38:18 pm от vitan »