Автор Тема: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)  (Прочетена 177412 пъти)

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #105 -: Август 10, 2010, 12:59:07 am »
Днес пробвах да екранирам първичните. Резултата е малко по-слаб. След това пробвах да намаля разстоянието м/у бобините. Без да искам превъртях на 20 мхз и нещо проби силно със 1 см искрене за 2-3 секунди през колектора междуфазно??? Но виждам само едната бобина с обгорено петно утре ще видя коя е и другата .... Утре ще прегледам и електрониката че нещо и по схемата замина.
Днес доста време гледах MAGVID на Стефан Маринов. Като концепция много прилича на тетраедъра. Само че то е монофазно => няма да прави идеално кръгово въртящо магнитно поле, а елиптично /като при асинхронните електромотори/. Но информацията е оскъдна ...

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #106 -: Август 10, 2010, 09:32:39 am »
Здрасти Радко,

ще се опитам максимално кратко и ясно да опиша факт, който обсъждахме с колегата mi68!

Съществуват два метода - импулсен (взривен - взривна вълна) и линеен. Средата реагира и на двата.
Първият - искрище (или мощни транзистори), разряд на голям капацитет в първична намотка от малко навивки.

По мое мнение Тесла е използвал високо напрежение, тъй като е било по-лесно да събере високоволтови кондензатори. Енергията на кондензатора е E=(1/2)*C*U2. Разряд на кондензатори с по-малък капацитет, но голямо напрежение през искрище.

В днешно време имаме на разположение мощни мосфет транзистори (с които ще постигнем добра краткотрайност - взривност) и достатъчно големи кондензатори за ниски напрежения. Т.е. взривността ще я получим не чрез високо напрежение и искрище, а чрез ниско напрежение, голям ток и мосфети.

Втори вариант - линеен. Ефектът се постига в областта на високите честоти. Доказателство за това са опитите на проф. К. Мейл. По данните, с които разполагам, трябва да се търси резонансна честота равна на ~1.54 пъти от работната честота на вторичната намотка (за което не съм сигурен).

Моля те дай данни за дължината на проводника във вторичните ти намотки.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #107 -: Август 10, 2010, 11:24:53 am »
Вторични са  2x14.5м всяка бифилярна.
Току що установих че само DDS генератора беше забил. /нямаше сигнал в изхода/ След 2-3 рестарта се орпави ;)

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #108 -: Септември 01, 2010, 08:56:40 pm »
Здравейте.
Четейки теорията на Торсионните полета на акад.Шипов и свойствата на физическия вакуум, смятам че ми се изясни принципа на работа на тетръедъра и съответно приемниците на радиантна енергия.
Това което смятам за груба грешка в досегашната ми работа е изполването на ниски честоти. Насочил съм се към някой драйвъри предвидени за управление на ултразвукови пиезо кристали. Силно разчитам на всякаква помощ от по-знаещите, особенно ако имат виждания за електростатичен вариант натетръедъра или ТПУ.
Върти ми се като като копромис да пусна бобините през кондензатори от пиезо драйвъри.
Все още обмислям нещата и разчитам на вас за свежи идеи!

С нами Бог!
« Последна редакция: Септември 02, 2010, 02:26:10 am от Radko »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #109 -: Октомври 04, 2010, 11:39:28 pm »
Здравейте!
Това с ниските честоти до сега е било загуба на време. Няма как да разчитам на хармоник да стигне NMR на желязото.
Започнал съм работа във ВЧ насока, за целта съм се спрял на avalanche транзистори - ZTX415.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #110 -: Октомври 04, 2010, 11:51:17 pm »
Здравей Радко,

Определено ме заинтригува с този транзистор. Можеш ли да дадеш повече информация - специфики при управлението,  стръмността на фронтовете и т.н.

Подкрепям те напълно във високочестотните изделия!

Прикачвам два файла по отношение на посочения транзистор.
« Последна редакция: Октомври 04, 2010, 11:55:09 pm от mzk »

Неактивен lz1ico

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 91
  • Пол: Мъж
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #111 -: Октомври 05, 2010, 08:37:05 am »
Много се извинявам, Радко би ли разяснил:
1. В цялата конструкция няма никакво желязо.
2. Желязото в чистата си формула има едно NMR, а в смес (примерно стомана)Друго NMR.
3. Принципа на работа нещо ми убягва, тънкостта {Cu + NMR(Fe)} къде е връзката?

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #112 -: Октомври 06, 2010, 12:23:42 am »
Здрасти колега!

Така си ги обяснявам
1. При NMR - огромни вихрови токове, според мен даже е възможно желязото да се пръсне.   /в документа пише - разпада се етерната матрица/.
2. Просто чуждите атоми няма да резонират. Единствено влошават електро /топло-проводимостта.
3. Медта се използва като проводник с добра проводимост. Желязните бобини се ползват като закъснителна верига. Те са условието да се създаде второ магнитно леко дефазирано във времето от първото и да се получи магнитен вакуум. Според мен магнитния вакуум поражда работа на ТПУ в импулсен режим - както го нарича Бойс, а в комбинация с въртенето създава спирална етерна матрица.
Също така честотата на NMR на желязото /което е феромагнетик/ програмира тази матрица да се държи като магнитно поле. Това си го обяснявам като технократския начин за въздействане върху етера. /Пък и за сега с по-добър метод нямаме сякаш..../

П.С. Според мен в центъра на работещото устройството ще има времево изкривяване. /Ще съм ви благодарен, ако не ме сметнете за луд./ ;)
« Последна редакция: Октомври 06, 2010, 12:30:35 am от Radko »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #113 -: Октомври 06, 2010, 12:26:52 am »
Радко, дай акъл за електрониката, която ще използваш. Тези наносекунди са доста изкушаващи и полезни в импулсните системи.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #114 -: Октомври 06, 2010, 12:36:28 am »
Сферикс е дал много добра практическа насока - схема за пулсиране на мощтни лазери. Тъй като той е дал много сложна за изработка резонансна система се отказах. Най-простия вариант, който съм открил е с лавинните транзитори на ZTX /впрочем други май няма/. Голям зор ще е да докопам такива, а дано и да не ме изненадат с непосилни цени.

Неактивен lz1ico

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 91
  • Пол: Мъж
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #115 -: Октомври 06, 2010, 09:33:56 am »
Радко ползваш ли бобина, или сърцевина от желязо или ферит?

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #116 -: Октомври 06, 2010, 11:45:05 am »
Не.
М/у другото ми дадоха някои насоки от www.overunity.com

Velektra

  • Гост
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #117 -: Октомври 08, 2010, 10:04:46 pm »
Радко, здравей!
Виждам, че работиш усилено по темата за TPU-то. Аз бях започнал също, но ми се случиха неприятности от битово естество и засега нямам възможност да се занимавам с това. Смятах ако постигна или не някакви резултати тогава да пиша по темата, но то може да не е скоро затова...
Тъй като не обичам да давам "акъл" на другите, ще ти кажа какво мислех да направя ( и ще го направя, но по-нататък).
Дано това да ти помогне.
По електронната част ще ти кажа, че смятам закъснението м/у двете намотки да не го правя с железни бобини, а да направя генератора с две схеми AD9833 с общ кварц. Честотата на едната схема ще я дефазирам спрямо другата. Може би знаеш или от PDF-то за AD9833 ще видиш, че дефазирането е (2хPI/4096)хPHASEREG. Това дава стъпка на дефазиране 0,088 градуса.
Така може да се екпериментира по-финно и точно, отколкото с железни бобини или други закъснителни вериги при които колкото и да се пресмята закъснението, заради елементната база то ще е някакво друго и даже няма да знаем колко точно е.
По-важното обаче според мен е друго.
Ти сам каза, че въпреки еднаквите медни проводници и брой навивки, бобините се различавали с 2-3 ома или нещо подобно беше.
Точно заради това и други подобни неща мисля, че от изключително значение е взаимното разположение на всички бобини + тороида.
Зная, че е трудно, но смятам да направя така, че трите бобини да мога да ги приближавам и отдалечавам от тороида и то всяка поотделно. Освен това да мога да променям ъгъла им спрямо тороидалната - отново на всяка по отделно. Вертикалната да се движи само нагоре и надолу (въпреки, че може да се наложи и да е изместена спрямо центъра на тороида).
По този начин може да се окаже, че нещата "тръгват" когато едната бобина например е с 1,5 см по-близо до тороида или вертикалната не е в центъра, а е малко изместена.
Движейки плавно бобините при подадена честота се търси местоположението на всяка от тях при което напрежението(тока) в тороида е най-силен. След това може плавно да се променя честотата, дефазирането и т.н. Отново при новата честота и/или дефазиране може пак да се потърси по-високо напрежение(ток) на изхода чрез ново по-финно движение на бобините и т.н. Както казват англичаните - да направим tuning на системата. :)
Мисля, че по този начин ще се компенсират всички неточности при навиването на бобините и от там на изместването на магнитните полета. Ние си мислим, че магнитното поле е в центъра, а то е например на 2мм от заветната цел за получаване на резонанс или лавинообразен процес, или нещо подобно.
Та това в общи линии смятах(смятам) да направя.

Успех!
« Последна редакция: Октомври 14, 2010, 08:07:33 pm от Velektra »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #118 -: Ноември 18, 2010, 11:25:26 pm »
Здравейте!
Velektra@ Повечето генератори/модулатори имат регистър за фаза, би било добре ако споделиш с нас крайния резултат. Този закъснителен импуст не е задължителен долколкото разбирам.

Бутнах малко схемаката, мисля че вече това е най-доброто което може да се получи с CMOS логика.
Естествено с контролерче и/или специализиран чип ще се поучи по-компактно и монолитно крайно решение, но при тази елементарна логика нещата са по-нагледни и всичко е напълно прозрачно още от пръв поглед.
В момента правя новия тетраедър /със 16см страни/ със високоволтови бобини, който ще работи във вътрешността на вече готов соленоид висок 26см и с диаметър 22см. Това би трябвало да намали резонансната честота.

М/у другото преди време бях драснал една схема за МЗК, за управление на класическо ТПУ- Бойс/СМ. Но не и бях предвидил ограничение на импулса - ето как съм ги доработил: ЦЪК
« Последна редакция: Ноември 19, 2010, 12:30:03 am от Radko »

Velektra

  • Гост
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #119 -: Ноември 19, 2010, 10:13:28 pm »
Здравейте!
Цитат
Velektra@ Повечето генератори/модулатори имат регистър за фаза, би било добре ако споделиш с нас крайния резултат. Този закъснителен импуст не е задължителен долколкото разбирам.
Radko не разбрах кой краен резултат да споделя. Фазовия регистър в DDS схемите се програмира като всеки друг регистър.
Аз наистина сега нямам време да се занимавам само с тази задача. Приложил съм PDF файл на схемата която правя в момента (тя е в много "суров" вид). Заградил съм в правоъгълник частта, която разделя сигнала м/у четирите бобини. Схемата я правя с Proteus. Симулирал съм тая част и нещата са точни.
Вероятно другата седмица започвам да пиша програмата за PIC-а.
И на мен ми се струва мудно и бавно да се задава честотата с бутони и затова смятам да я правя с потенциометри през АЦП-то на PIC-а.
Аз все пак имам смътното усещане, че закъснителния импулс на втората намотка ще играе важна роля и затова правя схемата с две AD9833. Питах в КОМЕТ и казаха, че ще ми ги доставят от ФАРНЕЛ за 48 лв. с ДДС.
Обаче според мен тия две намотки трябва да са навити противоположно, но това ще го коментирам по-подробно, когато започна с опитите.
Засега съм избрал тия транзистори IXFH12N50F. Във ФАРНЕЛ са малко над 5 евро. А те са 8 бр....
Такива ми ти работи. Както е казал народа: "С трици маймуни не се ловят".
Няма да може да се възбуди ЕТЕРА с 100-200 лева.