Алтернативни енергоизточници > Toroidal Power Unit - Steven Mark

Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)

(1/25) > >>

Радeв:
Здравейте отново, завърнах се по-силен и настървен от всякога!

Ето кратка теория на това с което започнах да се занимавам:
Оригинален текст

В прикаченият файл в края на поста се намира последния и най-пълен БГ превод

URL на източника: Цък.
(според някой хора това е СМ под прикритие  ;D).

Така ето какво имам аз:

1. Направих конструкция с формата на равностранна триъгълна пирамида (19см страни).
2. За бобини ползвам вторични намотки от 9V 500mA адаптерчета.
3. Колектора е навит около ролка от лекопласт с 23 AWG от SFTP LAN кабел.
Цък
 Цък
 Цък

Ето малко видео:
Онагледяване работата на генератора (осцилоскопа ми е еднолъчев :()
магнитен пръстен като компас(Южния полюс на магнита се насочва на север, а северния му на Юг)
опитно опредеделяне на полюсите на бобините(отбележете си при какъв поляритет на изводите)


За генератор ползвам генертор на правоъгълни импулси с тригери на шмит, който се подава като тактова честота на брочи 4017. Единия генерира 3 импулса със запълване 30% и иходите му са свързани към драйвърни транзистори, които клатят 3 мосфета irf840. Втория брояч 4017 брои на 2 и го ползвам за захранване на вертикалната бобина (понеже тактовия сигнал е с два пъти по-висока честота)

За сега опитите ги провеждам на 25V. Според теорията са ми необходими над 300V. С двуполупериодно изправяне на 220V от мрежата и LC филтриране постигнах 310V. (да знаете как плющят 150uF заредени на 300V като електрожен е :P)
Все още ме е страх да пробвам с толкова високо напрежение, въпреки че транзисторите ги дават о 500V.

Навих и още два вида бобини, около ролки от картон, като едните са навити с тел от вторични намотки на гореспоменатите адаптерчета (на работа са в изобилие) а другите са от SFTP кабел  23AWG. Тях мисля да ги сложа на тетръедър наптавен от клечки за шишчета забити в коркова тапа, така ще могат да се местят по осите си.
Според мен индуктивността на бобините трябва да е малка и намотките да са навити с дебел проводник или шина за да се намали действието от скин ефекта. При високи честоти бобините имат безкрайно голямо съпротивление за високите честоти.
Тези дни като се науча да работя с Мултисим ще ви начертая и схемата ми за генератора.

Това е от мен за сега. Ако има някакви идеи, предложения или съвети смело пишете!

Радeв:
Ето малко снимки на по-правдоподобната конструкция според мене:
Цък Цък Цък Цък

ВЕСЕЛА КОЛЕДА НА ВСИЧКИ  ;D

mzk:
Не е ясно дали трябва да са двойни намотки, една от която е със закъснителна група или са стандартни единични намотки. Първият прикачен файл показва двойната бобина, едната й намотка е със забавяща група.

Друг проблем в превода е колекторната намотка. Тя трябва да си е тороид. Т.е. не широк соленоид под формата на тороид, а чист тороид. На графиката с емулацията на магнитните полета (втората и третата по ред картинки) е посочен напречен разрез на конструкцията. На третата картина е начертан и тороидът на колекторната намотка - точно около магнитния вакуум (на третата картина по средата с наситено червено). Горният соленоид е най- високата точка. Т.е. това не е поглед отгоре, а отстрани. Едната от долните три спусъчни намотки е махната за прегледност. Ще видите, че в средата между трите намотки се образува "магнитен вакуум" и точно там трябва да се постави колекторната тороидална намотка (можете да видите също защо трябва да е тороидална).


В част от превода е описана и техника, при която на голяма намотка се пуска прав ток, който създава постоянно магнитно поле, с цел фина настройка на контролните намотки.

--- Цитат ---Установи се, че голям соленоид, захранен с прав ток за да установи постоянно магнитно поле около всички спусъчни намотки, позволява спусъеничте намотки да се настройват с намотките със желязна сърцевина с голяма точност.
--- Край на цитат ---

Т.е. тороидът на Боб Бойс е подобно изпълнение, само че трите спусъчни намотки не са на различни точки в 3Д пространството, а са в една равнина. Освен това четвъртата (горната) намотка в тороида на Боб Бойс е изпълнена чрез една обща навивка около трите спусъчни намотки, на която се пуска прав ток.

Ето и едно филмче, което ще е полезно: http://video.google.com/videoplay?docid=-1233513171344143154&hl=en

MarioBros:
Дайте някакво инфо за импулсите.
Мога да направя схемата за управление.
Има ли някой от Варна, който иска да работи по този проект?
Весели празници.

Радeв:
MarioBros: вече направих схема която мисля че ще свърши работа. Единственното което ме дразни в нея са два брояча които трябва да работят параллно в синхрон. Тъй като няма от къде та взема честотата на вертикалната бобина (clock честотата в 2 пъти по-висока) се наложи да сложа и 2-ри брояч който прои на 2.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия