Автор Тема: Самозахранващ се мотор-генератор тип Adams  (Прочетена 18302 пъти)

Неактивен lz1ico

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 91
  • Пол: Мъж
Самозахранващ се мотор-генератор тип Adams
« -: Октомври 13, 2011, 09:57:31 am »
Да ама при мен не се получи. Схемата е тривиална няма да я обяснявам отново.
Успоредно на батерията включих кондензатор 10000uF , след като откачих батерията и всичко спира за не повече от 1-2 секунди. Нещо има особенно в бобините, руснака пише че била за 24В от реле, аз ползвам 12В от електрическа брава.
Значи това е двигател, който се води свръх икономичен, с добавяне на диод става още по-икономичен, но при мен не се самозахранва.

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Самозахранващ се мотор-генератор тип Adams
« Отговор #1 -: Октомври 13, 2011, 08:05:01 pm »
То това е по скоро въртележка, а не мотор (много малък въртящ момент нищожен дори). Аз доста време си играх с различни вариАнти на тези въртележки и от обратна индукция не съм успявал да получа самозадвижване. Всички моделчета, които съм правил са с с много добра и прЕцизна изработка т.е. изключвам абсолютно механична некадърност.   Въртенето е само с една единствена цел - комутация на тока през бобинките. Мога да кажа само , че колкото са по слаби магнитчетата толкова по добър ефект има от към обратна индукция , а колкото са по-силни, толкова по-високи обороти достига въртележката. С обратна зависимост е масата на ротора  - малка маса  -  добре. Голяма маса -  зле. С използването на МУК резултатите са по добри от колкото транзистор, но МУК-а прави нагар за съжаление. Добре е също да се използват  високоиндуктивни бобинки- просто консумацията е по-малка и позволява по-бавно разреждане на кондензаторите и по удобно за измерване. Добавянето на товар към изхода (даже и късо) понякога води до увеличаване на оборотите , но не и на мощността. В общи линии това са ефектите които аз съм наблюдавал , дано да са полезни на  тези които се занимават с този тип мотори.
Поздрави
« Последна редакция: Януари 09, 2016, 01:10:39 am от atos »

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Re: Самозахранващ се мотор-генератор тип Adams
« Отговор #2 -: Януари 08, 2016, 08:11:19 pm »
... Аз доста време си играх с различни вариянти на тези въртележки и от обратна индукция не съм успявал да получа самозадвижване....С използването на МУК резултатите са по добри от колкото транзистор, но МУК-а прави нагар за съжаление. ..
Поздрави

Здравей coke2k,
От известно време са забавлявам със подобна "въртележка".
Дай идея за по мощна рийд ампула, имаш ли идея за какви максимални токове има?
Максималното което намерих бе за 1 ампер.
С какво би могло да се замени.
Действително, замених рийд контакта с датчик на Хол
 и веднага паднаха оборотите.
Предполагам, че вътрешното съпротивление на транзистора влияе, а и времето за отпушване или запушване на транзистора - дори и да е мосфет оказва влияние на оборотите.
За сега постигнах самостартиране при включване на захранването, но не и самозахранване.

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Самозахранващ се мотор-генератор тип Adams
« Отговор #3 -: Януари 08, 2016, 08:54:00 pm »
Здрасти, последно използвах едни рийд ампулки от алиекспрес с позлатени контакти. Около 3 долара струваха 10 бройки. С тях получих най добър резултат, но не и самоподдържане. Мисля че е необходимо да се работи с 2 бройки рийд контакти на бобина и да се направи нещо като девиаторен ключ с който да се измести съвсем леко във времето момента на изключване на бобината. Не трябва напомпването с ток и изпразването на акумулираното магнитно поле да се случват по естествен начин, а да има малка рамп площадка. Тази рамп площадка да е толкова дълга, колкото да се изравнят посоките на оедн с обръщането на полюса на преминаващия магнит. Не знам дали се разбра какво искам да кажа. Климатик! Надуваме... изчакваме... изравняваме в среда с по силно магн. поле без да консумираме или каквото и да било вмешателство за да не предизвикаме ленцово противодействие.... изпускаме в среда с недостиг ..  абе в общи линии оедс да се сумира по посока и големина с затихващото магнитно поле от преминаващия над намотката магнит.
« Последна редакция: Януари 09, 2016, 01:12:19 am от atos »