Автор Тема: халогенно отопление  (Прочетена 8639 пъти)

Sn0wBiZz

  • Гост
халогенно отопление
« -: Ноември 19, 2012, 10:29:37 pm »
Здравейте. Отново дойде зима и се появи въпросът за подходящо отопление. Разрових малко форумите да събера информация хората на какво се отопляват и както се и очакваше - инверторният климатик спечели. Обаче в един друг форум попаднах на следното мнение. Цитирам:

Аз като студент имах опит с отоплението с нестандартни методи  :D. Смея да твърдя, че съм откривател на един от най-ефективните и икономични методи за отопление. Само дето не можах да му придам търговски вид  :D

Става дума за следното - отоплявах се с халогенна лампа (от тези стъклените тръбички), 1 киловат, монтирана на една релса за завеси под панелния радиатор в общежитието. Като включиш за първи път, първите 2 часа изгаря почти цялата боя от вътрешната част на радиатора + евентуално част от балатума отдолу (ако не се сложат някакви плочки; после съответно трябва да се проветри). След това вече е "чиста работа" - палиш и след половин час водата в радиатора се чува как ври  :D Зимата в най-големите студове сме стояли на отворен прозорец. Неприятното е, че свети много, но замества нощните лампи, както и споменатите вече леки изгаряния на туй-онуй  :D. Така и не успяхме да намерим добро решение за защита. Иначе както споменах, с 1 киловат се постигат невероятни резултати. За самата лампа даваха по спецификация около 600 градуса работна температура - топличко някак си  ;D

(мнението е във форума http://www.renault-bg.com/smf/index.php?topic=52123.0 )

Много се посмях на идеята обаче след това се сетих, че наскоро по телевизията рекламираха HalogenOven, която работи на същия принцип. Видях, че тези крушки не са скъпи и ми хрумнаха следните няколко неща:
1. подобна халогенна крушка да се сложи в тръбичка от нераждавейка, да се уплътни с пясък, какъвто използват в бушоните и с това чудо да се замени нагревателя на маслен радиатор например
2. за да се запази и лъчевото отопление - с помощта на топлообменник да се нагрява по-голяма площ и съответно тази топлина да се съхрани отново под формата на маслен радиатор

впечатли ме температурата която се развива - 600 градуса при 1 кв консумация и се чудя дали тази температура е по-висока от стандартните нагреватели в тези уреди. В рекламата на халоген овън-а се гороверше, че готвенето става в пъти по-бързо с такава енергия, т.е. и затоплянето би трявбало да е по същия начин.
Ако има хора, които имат идея от тези неща - ще се радвам да споределят мнение. Знам, че ще има такива, които още на ниво идея ще ми се изсмеят, но има и хора с по-широко мислене, които могат да влязат в детайли и да обяснят защо няма да работи.

Поздрави на всички

Неактивен пламгаз

  • Експериментатор
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
  • Пол: Мъж
  • не взимай повече отколкото можеш да платиш!!!
    • plamgaz.com
Re: халогенно отопление
« Отговор #1 -: Ноември 19, 2012, 11:21:53 pm »
 Като хай-напред на в неръждаема а в медна тръба е по добре да се сложи, защото неръждаемата е е по лош проводник. И след като преодолееш всички затруднения по херметизацията идва въпроса колко време ще работи, защото при всички случаи ще прегрява и щв изгори. Прочети внимателно това, което цитираш и си задай ОТГОВОР.