Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Други нагревателни устройства

Нов метод за отопление на д-р Константин Тренчев

(1/18) > >>

Радeв:

--- Цитат ---Нов метод за отопление, който може да сгрява цялата къща, но да ни излиза в пъти по-евтино, представиха лидерът на КТ "Подкрепа" д-р Константин Тренчев и инж. Борислав Борисов. Изобретението им е отнело 2 години. Според тях методът е евтин, безопасен и лесно приложим в различни сфери на производството и бита.

Водата е в ролята на проводник, по който преминават 2 киловата мощност. Така се образува плазма, която сгорещява водата за секунди, отвеждайки я до свързаните радиатори. При процеса се развива температура около 6000 градуса. Така, освен за отопление, тази плазма може да се използва и за обработка на метали. Топи дори волфрам и керамика.

Инж. Борислав Борисов: Освен това и за изгаряне на отпадъци, включително и опасни. Имаме много експерименти, направени в тази област. Напълно безопасна е инсталацията. Няма високи налягания. Няма опасност от пожари и от каквото и да е друго.

Устройството е заявено за патент. Изобретателите споделиха, че то би влязло в употреба в медицинските заведения, както и като част от ядрени инсталации. Окончателният му вариант обаче ще бъде много по-голям от този, който беше показан.

Автор: Диляна Здравкова
--- Край на цитат ---

http://bnt.bg/bg/news/view/88973/nov_metod_za_otoplenie

Принципа според мен е елементарен, използва се водата като нагревател, течейки на тънка струя. Но понеже има високо собствено съпротивление трябва високо нпрежение. От протеклия ток водата се загрява и се обрзува браун газ. /щом топят волфрам ..../
 Според мен това може да се направи с трансформатор от микровълнова като напрежението се изправи и подаде на 2 струи течаща вода в общ съд от където се изпомпва през отоплителните съдове и обратно до чучурите образувайки два кръга. Най-хубавото според мен е че няма основа, което променя много нещата.

Радико:
Решението е жестоко просто просто та чак гениално.
Всички други машини за генериране на плазма използват много скъп циркониев или друг още по скъп електрод и някакъв подходящ газ, който също е пари. за да реализират разряд за достатъчно дълго време.
Намеря ли свободно време ще пробвам да преработя малко моята плазма и да експериментирам по въпроса

Радeв:
За да се образува плазма, ползвайки водата като електрод трябва струите да текът в отделни съдове. По принцип ми е доста интересно взаимодействието на високи напрежения с вода. Пробвал съм разни работи, но просто от любопитство.

EDM electronics:
Доста обещаващо изобретение  :).
Колко просто е наистина! Остава да разберем, каква е икономическата му ефективност обаче. Дори да е равна на тази на обикновения климатик, пак е нещо - климатиците никак не са евтини, а и бързо се скапват.

Едно котле с високо напрежение би могло да топли примерно два радиатора, които циркулират в отделни кръгове, а водата в тях служи за електроди.

Ако пламъка наистина развива до 6 000^С, това говори на само за йонизация и тлеещ разряд, вероятно има и плазма. Вижда се в разряда, че има и пламък, което говори за процес на горене.

Както се казва в демонстрацията, напълно възможно е консумацията да е 2 kW и нагоре. В казармата навремето топлихме вода с бързовар, направен от две лъжици и една дървена щипка за изолатор. Консумацията беше бясна - над 5 kW. Помня, излизаха и пламъци във водата /водата се палеше частично/. Кофа вода се топлеше за 10-15 мин.

valex:
Здравейте,
Ако поразгледате по-подробно клипа ще забележите някои неща.
Уредите отзад показват:
  41.4 градуса
  2996 волта
  2274 вата  (2996*0,759)
  0,759 ампера
Естествено се променят с времето.
Цвета на пламъка говори за неговата температура (има си таблица)
Не мога да определя дебита (може само опитно през подобни тръби да се пуска вода и да се мери колко изтича) за да се сметне каква ефективност има постановката.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия