Автор Тема: Push pull 220VAC-40VDC  (Прочетена 34029 пъти)

GMG

  • Гост
Re: Push pull 220VAC-40VDC
« Отговор #15 -: Ноември 22, 2015, 01:00:49 pm »

GMG е първият в този форум, който лъжеше потребителите, че направил ген. на СЕ. Така се пънеше, че имаше големи дискусии навремето за това. Бяха го изгонили за патологично и хронично лъжене, но като се смени ръководството той получи трибуна на новите си лъжи.
   Няма нищо вярно в това, което пишеш!
Мери си приказките, то се вижда кой какво прави ;)
  Нещо си се изнервил и правиш грешки, та чак atos
те редактира тутакси ;D

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Push pull 220VAC-40VDC
« Отговор #16 -: Ноември 22, 2015, 01:04:40 pm »
Превръщате и тази тема в плацдарм на лични разправии!
Обсъждайте, спорете, но без лични нападки и класификации!

П.П.
Всеки има право да си излага вижданията, стига да спазва прилично поведение.
« Последна редакция: Ноември 22, 2015, 01:36:09 pm от atos »

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Push pull 220VAC-40VDC
« Отговор #17 -: Ноември 22, 2015, 04:46:58 pm »
EDM electronics, като изключим някои поредни полемики съвсем добронамерено бих желал да коригирам лекото заблуждение в което си. Моля, разгледай по подробно MOS технологията и след това сам ще разбереш, къде бъркаш. За да ти спестя време обаче, ще си позволя да дам обяснение или поне ще се опитам  ;) .
Класическия MOS транзистор има четири извода, изброявам ги: G,S,D,B (гейт, сорс, дрейн и подложка). Кондензатора за който говориш е между "гейта" и "подложката". Именно спрямо подложката се формират два полупроводникови прехода NP или PN в зависимост от типа транзистор. Предполагам е ясно(видно), че  фабрично единия преход - този към сорса се дава на късо и съответно е към (-) за N-канален и на (+) за P канален транзистор. Надявам се разбираш какво казвам, не съм много по обясненията.
В този ред на мисли управление през "дрейн"-а няма как да се случи, то винаги става през "сорс"-а, като за N-канален транзистор е достатъчно напрежението на гейта да бъде положително спрямо сорса независимо къде е вързан същия.  Използването на MOS транзистора с разменени дрейн и сорс има само едно разумно приложение и ти го каза, а именно защита от обръщане на поляритет. Точно същата роля играе и транзистора  в платката която показва X-name. Понеже платката консумира голям ток, ако защитата от обръщане на полюсите се направи дори и с шотки диод падът на напрежение ще бъде 0.4V и при 3А ток ще имаме загуби от 1,2W които не могат да се разсеят без допълнителен радиатор, докато използването на MOS транзистор в случая прави схемата идеална именно използвайки факта, че положителното напрежение на гейта през СОРС-а и обратния диод в самия транзистор, който в случая се явява в права посока имаме възникване на полевия ефект и получаване на дрейнов ток. Надявам се разбираш сега за какво става въпрос.

П.П. X-name ако дадеш на късо дрейн и сорс на този транзистор захранването пак ще си работи без никаква промяна, само ще трябва да внимаваш да спазваш поляритета към захранването т.е. да не обърнеш полюсите. :)
« Последна редакция: Ноември 22, 2015, 10:55:38 pm от dymelsoft »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Push pull 220VAC-40VDC
« Отговор #18 -: Ноември 22, 2015, 05:26:27 pm »
Не знам дали не е за отделна тема, но понеже нещата се случиха едновременно със полемиката относно мосфетите тук та за това пиша тук.
Отдавна ми трябваше управление на двигател с обратна връзка по обороти но все нямах време. Накрая си купих един кит на неомонтана за управление с ШИМ, но той се оказа дефектен и изгърмя. тогава си рекох:
Всяко зло за добро и набързо спретнах на хартия една схемичка но реших първо да я опростя да пробвам нещата едно по едно. Първата проба я направих снощи и се оказа, че работи неприлично добре.  сега ще си поиграя с нея още малко да я поусложня да видя ще мога ли да я накарам да работи по добре. Използваният мосфет е този защото този ми попадна пръв от чарковете. Схемата държи много стабилно оборотите с изключение на много ниските при които двигателя работи малко на импулси.