Автор Тема: Моля за малко помощ.  (Прочетена 6238 пъти)

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Моля за малко помощ.
« -: Октомври 02, 2012, 04:30:39 pm »
Здравейте,

целта ми е да създам едно бутало, което трябва да се самоцентрира чрез магнитна система. Т.е. самото бутало трябва да левитира изцяло на магнитно поле. Буталото ще прави движение около 2см, по 1см във всяка посока. Като цяло доста време мислих как да стане, но в крайна сметка всички варианти като че ли показват някаква форма на нестабилност.
Въпроса ми е дали някой е правил подобно нещо и знае как да центрирам подобно нещо без то да се криви насам натам. Най-вероятна ми се стори комбинацията, която съм прикачил като снимка към темата, но въпреки всичко пак ми се струва, че ще има някакви неочаквани наклони и т.н. Как ви се струва? Дали такава комбинация ще левитира свободно?


Strashimir

  • Гост
Re: Моля за малко помощ.
« Отговор #1 -: Октомври 02, 2012, 09:34:31 pm »
Абсурд е да вкараш буталото в магнитния пръстен (ако предположим, че е магнитен пръстен на схема) - силите на отблъскване ще са много големи. Или трябва да са супер слаби магнити, или трябва огромна хлабина между буталото и пръстена за да се отслаби магнитната сила на отблъскване. Но, ако е голяма хлабината ще възникне "клатене" на буталото в зависимост от страничните сили, които ще действат върху него. Аз имах една играчка с принцип като на схемата - беше много ефектна :-) Но хлабината там беше огромна - около 4-5 пъти диаметъра на централната магнитна пръчка. Всичките магнити бяха скрити в една плоска пластмасова чинийка, а централната магнитна пръчка беше в химикалка. Ефекта беше, че поставяш химикалката в центъра на чинийката и тя седеше права във въздуха. Дори да вземеш и да накланяш чинийката - химикалката си оставаше на мястото :-) Добър номер беше...

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Моля за малко помощ.
« Отговор #2 -: Октомври 03, 2012, 02:16:15 am »
Strashimir, тази конструкция ще е най-вероятно правоъгълник. Т.е. буталото ще е квадратно, влизащо в квадратна дупка. Магнитите не смятам да са силни, нито големи. Оста на буталото ще е 5мм х 5мм, направено от пластмаса и хода му както писах, ще е максимум 2см, по 1см във всяка посока. Според мен няма да има проблем да се набута буталото в дупката, но въпроса е дали ще се криви?

Това с химикалката е интересно, но не ми върши работа. Химикалката има опорна точка, което прави нещата много по-лесни.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Моля за малко помощ.
« Отговор #3 -: Октомври 03, 2012, 06:35:02 am »
Абсурд е да вкараш буталото в магнитния пръстен (ако предположим, че е магнитен пръстен на схема) - силите на отблъскване ще са много големи. Или трябва да са супер слаби магнити, или трябва огромна хлабина между буталото и пръстена за да се отслаби магнитната сила на отблъскване. Но, ако е голяма хлабината ще възникне "клатене" на буталото в зависимост от страничните сили, които ще действат върху него.
Страшимир е прав. Задачата ти е почти непосилна, ако не и невъзможна, особено пък и с правоъгълни магнити, с които винаги ще има "кривене" и/или "клатене". Можеш да търсиш вариант с цилиндрични многополюсни магнити (мъжки и женски), но тях готови ги няма в офертата на дистрибуторите. Трябва да направиш поръчка, което ще ти оскъпи задачата. Важно е и да знаеш, че магнитите продавани "на парче" също никога не са с изравнена сила, един е по-силен, друг по-слаб, и става "куче на магаре". Изход от този тупик (без изходност) виждам в използването от двата края на електромагнити, които да държат "буталото" в един свой вече контролируем център, но това ти усложнява конструкцията, а и вече ти е извън заданието. Все пак разгледай устройството на домашните звънци тип "бим-бам", които са на променлив ток. В тях имаш соленоид с бутало. Разиграй си въображението.
Успех!
ПС! - Ето това е магнитен лагер, за който ти казва seeker в следващия пост, но при него няма навлизане на буталото в насрещника, няма и тази магнитно-полева междина между буталото и стените. Може обаче да се рационализира и да стане. Идеята на seeker е чудесна.
« Последна редакция: Октомври 03, 2012, 09:55:33 am от Maistora52 »

Seeker

  • Гост
Re: Моля за малко помощ.
« Отговор #4 -: Октомври 03, 2012, 06:59:22 am »
@ nizo
 Съществуват магнитни системи, които се използват като магнитни лагери. Размерите им обаче са доста малки.
 Виж в ПРАМИЗ, там правеха подобни неща    http://www.pramiz.com/frambgp.html   .
« Последна редакция: Октомври 03, 2012, 07:01:13 am от Seeker »

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Моля за малко помощ.
« Отговор #5 -: Октомври 03, 2012, 10:02:57 am »
Не ми давате голяма надежда!  ;)

Имайки предвид, че магнитните мотори не работят поради изравнени сили, то е странно, че не може да накараме и нещо да застане неподвижно. Според мен може, просто трябват опити.

Аз пуснах подобна схема, защото видях този патент: http://www.google.com/patents/US20050067907
след това намерих и този: http://www.google.com/patents/US5894181
... като цяло констукцията винаги сочи към подобен вид устройство. Някакъв обем, който влиза в друг обем, като външния обем обгръща вътрешния.
Мислил съм и по други конструкции, ще нарисувам и тях пък да видим, дали ще измислим нещо.