Автор Тема: Регулируемо захранване за голям ток  (Прочетена 11926 пъти)

amdatlon

  • Гост
Регулируемо захранване за голям ток
« -: Септември 16, 2012, 12:38:33 am »
Здравейте,
 много се рових за схеми на регулируемо захранване за голям ток.
Знам че има доста такива в нета, но ви предлагам една малко по-нестандартна.
НЕ Е моя, взех идеята от... не помня от кой сайт вече,  като малко я промених за моите цели.
Стана малко като да трепеш муха с бомба, но аз така исках, пък и имах под ръка тези елементи. Обаче всеки може да си я преправи както му хареса и с каквото разполага.
Управлява се микроконтролер ( PIC), използва детекция на преминаването през нулата, на синусоидата и отпушва или запуша МОСФЕТ транзистори, с цел пропускане част от захранващото напрежение.
До тук нищо странно.
Но всичко това е на ниската страна на трансформатор и след изправител.


Ето видео на работата и графика от осцилоскопа,  импулсите на отпушване на транзисторите:
http://www.youtube.com/watch?v=RqSdjPTMAK4&feature=colike


Прикачвам пълна схема и код за програмиране на процесора. 
1.  Схема на управлението: бутони за регулиране и LCD дисплей
2. Схема на детектирането на 'нулата'   + схема на мосфет драйверите
3. Схема на силовата част със транзисторите
3.1 Пълна схема
4. HEX код за програмиране на процесора
5. Сорс код за процесора- ако някой иска да си го пригоди за негови цели.
Тъй като съм начинаещ, не се смейте много на странностите в кода, толкова са ми възможностите :)
6. Цялата схема като симулационен проект в протеус.
 Компилатора за микроконтролера е CCS 4.128
Тъй като всичко програми с които съм работил са кракнати, нямам право да държа което съм направил само за себе си. Нека е полезно на който му трябва.


« Последна редакция: Ноември 19, 2013, 08:11:09 pm от Maistora52 »

eiffel65

  • Гост
Re: Регулируемо захранване за голям ток
« Отговор #1 -: Септември 16, 2012, 12:50:30 am »
HHO Power Control
Със каква програма се отваря защото нямам такава да си я дръпна,  че напоследък много ми се случва  >:(

amdatlon

  • Гост
Re: Регулируемо захранване за голям ток
« Отговор #2 -: Септември 16, 2012, 12:54:14 am »
Е написъл съм де :)
6. Цялата схема като симулационен проект в протеус.
 Компилатора за микроконтролера е CCS 4.128

Трябва ти PROTEUS 7.7
и CCS C Compiler


 HHO Power Control_Grec_Mosfet.hex   не се отвяря, а се налива в процесора с програматора.
« Последна редакция: Септември 16, 2012, 12:55:55 am от amdatlon »

amdatlon

  • Гост
Re: Регулируемо захранване за голям ток
« Отговор #3 -: Септември 23, 2012, 03:18:20 pm »
UPDate:
Пускам малко пооправена версия на схемата, дано така е по-разбираемо.
ТУК
Да кажа също че схемата не следи и не поддържа тока постоянен,  регулира се ръчно!

Малко разяснение към схемата:
Да уточня че, е нужен мощен трансформатор да осигури тока който, ще ни трябва, а схемата която е дадена е за регулирането му(  тока, напрежението ). Пробвал съм го до 40 А, като ме е страх да надуя повече за да не прецакам изправителя :)

Най-добре вторичната намотка на тр-ра, да е със средна точка и изправител от типа 2-ва бързи шотки диода за голям ток( в общ корпус).

Всичко което давам не е някаква новост, и предполагам всички сте запознати с теорията, но все пак ако на някой му е интересно:

-пускам няколко осцилограми на напрежението на първичната и вторичната страна на тр-ра. Както и напрежението в/у товара.
С червено е импулса на отпушване на мосфет-а.
Със синьо-вторичното напрежение, изправено(двуполупериодно).
Трите графики са при различни проценти на времето на отпушване.

Ето и клип в реална работа( пусках го в друга тема преди )
http://www.youtube.com/watch?v=ZxFsHvruSZU&list=UUO4JEPwu5Uj62YbrO59KLig&index=2&feature=plcp
« Последна редакция: Септември 24, 2012, 12:24:56 am от amdatlon »

amdatlon

  • Гост
Re: Регулируемо захранване за голям ток
« Отговор #4 -: Септември 23, 2012, 08:59:46 pm »
Да, извинявам се за недооформянето по схемата, но това ми е работната схема и съм я четал както ми е удобно на мен.
Изображенията ще ги коригирам, нямах много време за това са така.

Относно работата на схемата:
Не се вижда нискоомен резистор за следене на ток, защото..... ами защото няма такъв :)
Няма следене на тока или напрежението, прави се ръчно корекцията.

Честно казано имах силно желание да го направя, т.е ПИК-а да следи тока и да коригира стойността, но не става така лесно както предполагате.
Защото наистина схемата работи както е написано: следене минаването през нулата.
А на импулсен ток трудно се следи големината му по цифров път. За това минах на варианта с аналогов ампремер(стрелкови).
 

След изправителя, се получава дву-полупериодно изправено напрежение и спрямо тези полупериоди се отпушва и запушва транзистора.
Кондензатора който е преди товара, ако се вгледате ще видите че е 1000 uF!!!
Което едва ли е достатъчно да изглади ток от 20-30 А, така че той е там за обиране на пиковете в напрежението при запушване на мосфета.
А и на звук много помага този кондензатор, трансформатора доста бръмчи без него ;)

amdatlon

  • Гост
Re: Регулируемо захранване за голям ток
« Отговор #5 -: Септември 24, 2012, 08:53:29 pm »
Както казах по-горе, идеята я видях в някакъв сайт,  и само я приложих с малко доработки :).
Наистина ако може да се следи тока ще ми е много полезно.
Ако имате идеи как да стане, ще се радвам да споделите.
Но не ми се занимава да правя АЦП следене във всеки момент, после да се интегрира площа на импулсите.... не си струва труда.
Знам че има разни чипове за тази работа(като в електромерите), но се усложнява доста схемата.
Така че, ако имате някоя хитра идея за това, ще е супер.

amdatlon

  • Гост
Re: Регулируемо захранване за голям ток
« Отговор #6 -: Октомври 07, 2012, 02:44:00 pm »
Пооправих някой стойности ( на съпротивленията)  в схемата, така работи по добре. Някои резистори леко загряваха, та за това се наложи промяна.
Оптимизирах също някой връзки.
Нов вариант на схемата
'Схемата'


С токов резистор, ШИМ и ООВ.
Ако може да ме насочиш към схема или материал че, не мога да се ориентирам  как да стане при импулсно напрежение.
« Последна редакция: Октомври 07, 2012, 02:47:41 pm от amdatlon »

amdatlon

  • Гост
Re: Регулируемо захранване за голям ток
« Отговор #7 -: Октомври 08, 2012, 09:28:41 pm »
Благодаря за схемата ще я разгледам и пробвам като ми остане време :).

А схемата ще опитам да я оправя( нямам много опит, да знаете) да изглежда пригледно.
Всъщност я начетрах така за да се заграничат отделните модули.