Автор Тема: Мощен и евтин електро-велосипед  (Прочетена 44345 пъти)

ge6aaaa3

  • Гост
Мощен и евтин електро-велосипед
« -: Септември 08, 2012, 02:14:43 pm »
Здравейте,
Започнах да си правя електрическо колело с двигател от динамо/НЕ алтернатор/. Сглобих го и направих тест на 12 волта/не можах да намеря още два акумулатора/ с предавателно число 5.25. Колелото едвам мръдна.На много места пише, че мощността в генераторен режим е равна на тази в режим на мотор... Динамото е 12в/28А, което ще рече 336вата при 12 волта...  Някакви идеи какъв мотор мога да ползвам за задвижване? Изискването ми е да е около 1,5 киловата номинална мощност и цена около и под 50лв. Естествено, за тази цена ще трябва да търся на старо, но въпроса е от каква машина може да се намери? И друго... Някой пробвал ли е да пренавива стартер, с цел да го направи на 36волта?
Знам, че киловат и половина са много, но не е казано, че ще карам постоянно на пълна газ- искам да има запас от мощност. ;)

Неактивен nedbmw

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 37
Re: Мощен и евтин електро-велосипед
« Отговор #1 -: Септември 09, 2012, 10:51:27 pm »
Не се занимавай с глупости, хората отдавна са измислили топлата вода. :)

Неактивен Брадатия

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 111
  • Пол: Мъж
  • Мераклиите са повече от китайците!
Re: Мощен и евтин електро-велосипед
« Отговор #2 -: Септември 10, 2012, 08:03:03 am »
Точно този експеримент, с динамо от Жук и акумулатор, го бях правил 1978 година като ученик в техникума, даже си бях играл релета да му сменям работата и в двата режима (генератор и електромотор). Резултатите бяха същите като при тебе - въртя яко на педалите за да му помогна да се развърти, после покарам малко с електродвигателя и по някой лек наклон надолу, а за по-висока скорост и баир нагоре педалите си бяха задължителни. Направих си кефа за няколко дена, уверих познати и приятели, че наистина съм малко хахо, па ми мина! :D
 Та послушай колегите и не се занимавай с глупости да откриваш топлата вода! ;)

Неактивен tosho

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 26
Re: Мощен и евтин електро-велосипед
« Отговор #3 -: Декември 21, 2012, 10:34:12 pm »
 ;) ето евтин вариант

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Мощен и евтин електро-велосипед
« Отговор #4 -: Юни 15, 2014, 10:43:34 am »
И аз съм решил да прехвърля моята капла на 20", но не мога да намеря спици и капла за пренаплитането. :(
Тошко беше казал една фирма от която ги е взел, но като им писах имейл, ми отговориха че нямат такива неща.
« Последна редакция: Юни 15, 2014, 12:53:51 pm от Maistora52 »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Мощен и евтин електро-велосипед
« Отговор #5 -: Юли 05, 2014, 11:53:28 pm »
Дадоха ми цена за комплект 20" шина + спици - 45лв ...
И понеже се заинатих, отрязах старите спици и им нарязвам резба 2.5мм пък каквото стане...
Оригинално резбата е 3мм на тези спици, но явно е щампована и става плитка и изтърва. Така че минах на стандартния размер.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Мощен и евтин електро-велосипед
« Отговор #6 -: Юли 06, 2014, 07:41:09 am »
Братко, Радев, рядко пишеш и ще си забравим "физиономиите!
Ти си специалист вече по тоците и електровелосипедите (имаш жива практика) и ще е хубаво да споделиш повече за този проект, който разработваш в момента.
Живо се интересувам кое и какво струва 45 лв. Дай му параметрите. От къде го поръча? - имаш ли линк?
Дай идеята за цялостната компоновка, която разработваш, вкл. акумулаторите с които захранваш - с какъв ток, с какъв контролер и пр.
Разпитвам така, защото аз имам идеята да сглобявам 4-колесна рикша - имам по 4бр малки и големи колелета, рами, вериги, педали и пр. - дали тях да оборудвам с ел-двигатели или да ги поръчам два бр. комплектовани? За проби ще използвам първоначално обикновени стартерни акумулатори, но впоследствие се ориентирам към тягови такива.
Обаче нищо не знам за зареждането на тяговите акумулатори - същото ли е като зареждането на стартерните?
Какво мислиш за разработките на Шкондин с неговите двигателно-генераторни колелета?

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Мощен и евтин електро-велосипед
« Отговор #7 -: Юли 06, 2014, 05:13:06 pm »
Електровелосипеда, който карах е разглобен и го монтирам на друг носител с 20" капли.
Комплектацията е следната, Хъб мотор + контролер с регенерация от Щайнбергер. 15Ah LiFePo4 батерия.
Равносметката от наплитането - 2 скъсани спици .... :)
Проблема е че това се дебели спици с диаметър 3мм, мисля че мотомагазините ще намеря само да не са много закалени ....
Да видим дали след центровката статистиката ще е същата. ;)

« Последна редакция: Юли 06, 2014, 05:21:38 pm от Радeв »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Мощен и евтин електро-велосипед
« Отговор #8 -: Юли 06, 2014, 07:16:11 pm »
Радев
Нещо тази снимка не ми се нрави не е ли по добре спиците да се кръстосат в триъгълници. Така както си ги наредил ще имаш усукващи усилия при тръгване и спиране които постоянно ще ги огъват и в един момент ще се изпочупят вследствие умората на материала. Освен това огъването ще е доста интензивно и умората ще настъпи доста бързо. И най лошото, понеже огъването става при ускоряване и забавяне то това ще се случи в движение.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Мощен и евтин електро-велосипед
« Отговор #9 -: Юли 07, 2014, 01:06:09 pm »
Фабрично така ги правят. Не може да се кръстосат, понеже ъгъла става прекалено остър и спиците ще се пречупят от ниплата.
« Последна редакция: Юли 07, 2014, 05:35:04 pm от Maistora52 »

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Мощен и евтин електро-велосипед
« Отговор #10 -: Юли 08, 2014, 02:49:22 pm »
Сега съм спасител на морето и правя планове само, но да ги споделя- смятам на такова балканче като това тука да поставя нискооборотен електромотор, който да завърта не главината, а венеца на педалите. Другото всичко е така както е тук, но проблема със спиците отпада. Смятам да го правя на балканче с дълга седалка с облегалка, под която да стоят батерийте и контролера, а над тях да остане място за багажник.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Мощен и евтин електро-велосипед
« Отговор #11 -: Ноември 24, 2014, 07:26:27 pm »
Ето го и моя електровелосипед, с който ходя на работа, пазар и .... абе май навсякъде. ;D
Добавих му и звук за да предотвратя рисковите ситуации с пешеходци.  8)
http://youtu.be/HQ5kxLrHRCo
« Последна редакция: Ноември 24, 2014, 07:30:06 pm от Радeв »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Мощен и евтин електро-велосипед
« Отговор #12 -: Януари 02, 2015, 12:41:44 pm »
ЧНГ!
Наскоро видях много хитра самоделка.
На предната капла беше монтирано движение с вградени скорости, което се въртеше от 200 вата електромотор.
« Последна редакция: Януари 03, 2015, 09:53:05 am от Maistora52 »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Мощен и евтин електро-велосипед
« Отговор #13 -: Декември 13, 2015, 07:51:34 am »
Последната трансформация:
Катоцяло мнението ми за електровелосипедите е че теса осакатен велосипед. Тежък и тромав. Според мен най-добре е към обикновен велосипед да се добави модул за задвижване. Аз предпочитам МТБ със почти сликови гуми. Имам 2 електромоторчета по 500W, 12T + контролез за моделистика, които са леки и мисля че ще вършат идеална работа. Като можеби 1 е напълно достатъчно.

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Мощен и евтин електро-велосипед
« Отговор #14 -: Декември 13, 2015, 03:29:44 pm »
Радев, има едни хубави китове на Bafang 8fun BBS02 ги водят с различни ватове. Хората са много доволни от тях. :)

Ревю и снимки: http://electricbikereview.com/8fun/bbs02/