Автор Тема: Моля за малко помощ (вод. клетка)  (Прочетена 91216 пъти)

Lido

  • Гост
Моля за малко помощ (вод. клетка)
« -: Август 29, 2012, 11:41:20 am »
Здравейте! Нов съм във форума, и не знам дали така и тук се пуска тема. Ако съм объркал нещо моля да бъда извинен. Почти всичко съм изчел във форума по въпроса с електролиза, и  установих че има доста умни хора тук, които могат да ми дадат някой полезен съвет за това как да си подкарам моята клетка(тип суха). Да ви разкажа на кратко как съм я направил и от какво. Отскоро научих за разлагането на водата и водородните клетки, след което изгледах 10, 15 клипчета в You Tube, прочетох малко за тях и седнах да я правя. Ламарината която ползвам я закупих от вторични суровини, тя е 2мм и не знам каква е но е неръждавейка със сигурност. Някъде  бях чел че няма значение колко е дебела ламарината, но и без това избор нямах. Купих О-пръстени 3х100. А за страници ползвам някаква пластмаса дебела 1см, която ми се стори тънка и и подложих по едно парче от ламинат, които е 1смм зад пластмасата. За електролит ползвам сода бикарбонат. Казанчето за електролита съм го направил от PVC съединения които ползват от ВиК, но на снимките които ще видите е шише.  Направих клетката отначало с 13 ламела но като я пуснах и.... нищо не стана, развалих я, и я опитах с 11, имаше резултат нооо, беше слаба работа. Пак я развалих и опитах тоя път с 9, резултатът беше много по добър. Направих тест и резултатът беше 1 литър за 1.50мин., но бях сложил само около 50 грама сода на литър и половина вода и то чешмяна. Знам че водата трябва да е дестилирана и че трябва да е с калиева основа и с натриева, но това беше опит както и всичко останало. От самите ми опити ламелите сигурно са се кондиционирали сами защото не ми цапа водата вече.  Работната част на ламела е, 10см в диаметър както вече сте се досетили сами. Така се получиха и ребра за охлаждане на клетката. Последният ми опит беше с един литър преварена вода и около 120 грама сода, с 9 ламела. Балончета излизаха мисля доволно, но след 30 мин. работа на клетката  тя загря до 53 градуса. Изключих я за малко и после като я включих пак и забелязах че двигателя си променя звука за малко, все едно се мъчи. Не използвам никаква електроника. Целта ми беше да постигна 2 литра в минута но никак не е лесно без точните познания. Опитах да направя някакви замервания но нищо не разбрах, или аз не мога или ампер клещите ме лъжат. За ампери не знам колко дърпа, но като пусна клетката на колата и замеря ламелите ми дава 3,5 волта на клетка до 3,8.  Дали не трябва да я направя пак на 11 ламела? Кажете ми къде бъркам. Сега съм си купил 13 ламела неръждаема  ламарина тип 304 подготвил съм и страници, мисля да я направя пак с О-пръстени 3х17. Но ме страх да я почна. Тук има хора които са постигали 2,3 литра в минута, без никакви електроники. Как? Питайте ако съм пропуснал да спомена нещо.
« Последна редакция: Септември 08, 2012, 12:58:14 pm от altium »

eiffel65

  • Гост
Re: Моля за малко помощ(вод. клетка)
« Отговор #1 -: Август 30, 2012, 02:27:36 am »
Първо, следваш всичко по това http://mazeto.net/index.php/topic,614.0.html
След това сам ще достигнеш до отговора. Със 13 ламела, според това което си написал. Ще имаш 2 клетки с 2,4 В  м/у ламели.След подготовка както е описано в темата по горе, ще започнеш с посоченият разтвор 5%. И следиш двигателя да не променя  оборотите ( загуба на ток/напрежение в електрониката на компа ). Моят опит е със сериен тип. Успех.

Lido

  • Гост
Re: Моля за малко помощ(вод. клетка)
« Отговор #2 -: Август 30, 2012, 06:58:34 pm »
Значи, според вас ще е най добре да съм с 13 ламела и да пробвам с калиева основа? 5% са 50 грама за литър вода ? А, как да разбера кога съм стигнал върховият капацитет на клетката? Свързването пак ли да го направя така, +ННННН-ННННН+ , или да е по друг начин ? Струва ми се че има много тънкости които въобще не са описани в наръчника! Аз съм го прочел много преди да се регистрирам тук. Благодаря предварително! П.С. - Вчерашният ми опит пак беше с 11 ламела и около 100 гр. сода. Направих тест, 1.10мин. за половин литър. Крайно разочароващо. Мисълта ми е че колкото повече се увеличават ламелите толкова и производителността намалява. Не ми е ясно как с 13 ламела ще стане, но ще пробвам съветът ви. Надявам се и другите съфорумци които са сполучили, да изкажат и своето мнение!!! 

Lido

  • Гост
Re: Моля за малко помощ(вод. клетка)
« Отговор #3 -: Август 30, 2012, 08:55:09 pm »
За проби използвам едно зарядно за кола, 6 ампера пише на него. Но като я пробвам на колата продукцията е по хубава. Не случайно споменах че, не разбирам много от замервания. Имам ампер клещи но като меря ампери нищо не ми показва. Може и аз да не ги меря правилно. Последно като пробвах клетката с 11 ламела, на колата забелязах че не загрява толкова бързо. И като замеря напрежението между всеки един ламел, варира от 2.1В, до 3.2В., не знам това дали е добре.  А що се отнася до калкулатора, аз си го дръпнах отдавна но не мога да го отворя.

vladtod

  • Гост
Re: Моля за малко помощ(вод. клетка)
« Отговор #4 -: Август 30, 2012, 08:57:13 pm »
Зарежи тази сода и вземи калиева основа, слагай по -малко /писано е как става/ и наблюдавай амперметъра.

Lido

  • Гост
Re: Моля за малко помощ(вод. клетка)
« Отговор #5 -: Август 30, 2012, 08:59:39 pm »
Да аз това мисля да направя. И с нея ако не стане, вече не знам къде да се хвана.

amdatlon

  • Гост
Re: Моля за малко помощ(вод. клетка)
« Отговор #6 -: Август 30, 2012, 09:05:51 pm »
Значи, според вас ще е най добре да съм с 13 ламела и да пробвам с калиева основа? 5% са 50 грама за литър вода ? А, как да разбера кога съм стигнал върховият капацитет на клетката? Свързването пак ли да го направя така, +ННННН-ННННН+ , или да е по друг начин....

Давам само съвет за да не си хабиш парите на празно за експерименти, като мен.

Като за начало, ако си решил сериозно да правиш клетка, направи я стабилна още в началото. Имам в предвид, да е добре укрепена от към течове.
Направи я с квадратни уплътнения, за да може да използваш по-голяма площ от ламела. Колкото по-голяма площ - толкова по-голям ток може да понесе, следователно по-голямо количество газ.

Имам клетка с 15 ламела, работна площ 175х175 мм.
При 27-28 А прави 2л/мин газ. Така че, трудно ще постигнеш 2 литра с тази площ която имаш.
Ползвай основа за електролит и дестилирана вода.
Трябва така да наредиш клетките и електролита  че, напрежението между 2 ламела да е 2-2,4 V.
Може да свържеш клетката по този начин, така ще имаш повече брой клетки, на същото напрежение.

http://mazeto.net/index.php/topic,6611.msg39121.html#msg39121
« Последна редакция: Август 30, 2012, 09:07:57 pm от amdatlon »

eiffel65

  • Гост
Re: Моля за малко помощ(вод. клетка)
« Отговор #7 -: Август 30, 2012, 09:10:06 pm »
Аз, заради тази разлика  във волтажа, не харесвам суха клетка. Имаш пробив или по скоро различно количество разтвор, между ламарините. Това може да се получава от малките горни отвори. Газа избутва течноста, и в средата или в единият край е различна  работната площ на електролита. При серийната клетка, това и е хубавото, че не може да се промени. При добре изолирани прегради. Това е моето мнение.

Lido

  • Гост
Re: Моля за малко помощ(вод. клетка)
« Отговор #8 -: Август 30, 2012, 09:22:38 pm »
Грешката ми беше че я надупчих за О-пръстените. После я пробвах с квадратни гарнитури но дупките остават по към средата и не може да се напълни. Трябва да я разклатя че така да се напълни цялата. А и пробата ми беше с гарнитури от балатум, но ми се струва че той различно подава и разтоянието става различно между ламелите. Квадратните гарнитури са проблемни не само за мен. Трудно се намира материал за изработката им. А с О-пръстените течове нямам. Това вече го разбрах с волтовете между клетките. Знам как да ги наредя така че да се получат, ако има голям волтаж между тях просто добавям по още две.

Lido

  • Гост
Re: Моля за малко помощ(вод. клетка)
« Отговор #9 -: Август 30, 2012, 09:28:47 pm »
тази схема не мога да я разбера, http://mazeto.net/index.php/topic,6611.msg39121.html#msg39121   .

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Моля за малко помощ(вод. клетка)
« Отговор #10 -: Август 30, 2012, 11:20:23 pm »
Колеги, наръчника не е обновяван и това, което не го пише вътре е, че при сухи клетки е най-добре да имате само един отвор на пластините. Зареждането с електролит става по-трудно, но се избягват други проблеми.
« Последна редакция: Август 30, 2012, 11:29:18 pm от altium »

amdatlon

  • Гост
Re: Моля за малко помощ(вод. клетка)
« Отговор #11 -: Август 31, 2012, 12:08:24 am »
тази схема не мога да я разбера, http://mazeto.net/index.php/topic,6611.msg39121.html#msg39121   .

Първата и третата пластина са свързани с мост, а захранването го подаваш на 2-ра и последна.
Така имаш 7 клетки, но подаваш напрежение като за 6.
Т.е. имаш паралелно свързани 1 и втора клетка.

Lido

  • Гост
Re: Моля за малко помощ(вод. клетка)
« Отговор #12 -: Август 31, 2012, 08:51:59 am »
Така ли да го разбирам или това е схема за серийни клетки?

От администратора: пробвай да рисуваш схеми с тази програма: http://mazeto.net/index.php/topic,345.0.html - Paint.net - Свободна програма за чертане и обработка на изображения
« Последна редакция: Август 31, 2012, 09:06:55 pm от altium »

amdatlon

  • Гост
Re: Моля за малко помощ(вод. клетка)
« Отговор #13 -: Август 31, 2012, 08:35:16 pm »
Не точно, на картинката която съм дал е показана половината от клетката.
Правиш както си го нарисувал ти, но от дясно е също както от ляво.
Симетрични да са!
По твоята катринка:
От ляво е така.
От дясно местиш плюса на пред-последната ламела, и пак слагаш мост между последната и  пред-пред-последната.

Но така както си го нарисувал ти, ще имаш 4 клетки между (+) и (-).
Добавяш още ламели така че, да се пада по 2-2.4 V на клетка.

Lido

  • Гост
Re: Моля за малко помощ(вод. клетка)
« Отговор #14 -: Август 31, 2012, 08:47:15 pm »
Мерси за отговора. Сега вече ми е ясно това свързване. Ще го направя само да ми донесат КОН, която си поръчах вчера.  А, как да измервам колко ампера ми гълта клетката. Аз слагам ампер клещите на плюса на клетката която е свързана към акумулатора ама не ми отчита нищо. Показва ми 00. Така измервано от мен правилно ли е или не?