Автор Тема: Анализ на предварението на ДВГ с детонационни датчици  (Прочетена 34285 пъти)

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Здравейте колеги!

Цената на бензина днес беше 2.69, кръв остава по пистолета и сметката е дали яденето да ходим пеш или горивото ще ни е по-евтино.

По данни на колегата getca, предварението във функция от оборотите при газ е дало сериозна разлика:



При бърз преглед на компютрите за газов инжекцион (пропан-бутан) не установих регулиране на предварението. След разговор с няколко газаджии също не срещнах някакви сериозни аргументи защо да има, или да няма аванс процесор.

Логиката е, че запалителната система на модерен двигател (използващ детонационни датчици) ще следи за детонации и ще увеличи предварението доколкото позволява горивото. Газта е малко над 100 октана и се очаква, че компютърът ще направи подходящо предварение.

Днес свалих данни от моята кола при различни условия. Имах възможност да снема аванса при празен ход (ПХ) и при втора предавка. Градските улици не позволяват нещо повече (представете си да карам на трета с 5000 оборота, това е сериозна скорост).

Ето ги и резултатите:


Тъмно-синята (бензин) и червената (пропан-бутан) линия са данните от руската графика.
П-Б (2) е предварението според друг източник (доста голяма разлика).
Пр. ход (зелена) е предварението на празен ход при моя мотор при загрял двигател (над 90 градуса).
Актуални 1 (лилава) е предварението от 1000 до 5000 оборота на втора скорост по прав участък, но моторът все още не беше достатъчно загрял (от сутринта е) - при температура около 75-80 градуса.
Актуални 2 (синьо-зеленикава) е предварението от 1000 до 4500 оборота на втора скорост, но при наклон (изкачване). Тези данни снех при топъл мотор.

В общи линии данните за празен ход и "Актуални 2" съм снел при едни условия (вечерно време, топъл мотор), а Актуални 1 са от обяд- по-топло време и недостигната работна температура. Ще се погрижа скоро да коригирам този проблем.

Изводите са няколко:
1. Оранжевата крива - предварението от западния източник е доста странно и с доста големи стойности, т.е. трябва да се провери въпроса.
2. След 2000 оборота при моя мотор няма нужда от корекция на предварението.
3. В ниските обороти (800-1500) предварението е значително под изискванията от червената крива (руската графика), трябва да се провери дали лилавата крива ще се измести нагоре при загрял мотор, за да се определи точно до какви обороти е необходима корекция (ако е необходима) на предварението.
4. Електронното управление на предварението се различава рязко от механичното (съдейки по данните за предварението за бензин от съответните графики), но за сега остава проблема с много ниските обороти (800-1500). Това може да е твърдо заложено като параметри в компютъра, но експериментално ще се провери при работа на газ.

ПС: моля, ако има някой колега с газов инжекцион, който да има възможност да снеме данни от работа на газ, да сподели. Ако има желаещи, но нямат възможност - нека ми пишат ЛС.
« Последна редакция: Август 07, 2012, 11:48:28 pm от mzk »

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Здравейте mzk и getca!

Поздравления за изследването! Ползите от аванс-процесора изпитах и оцених още миналата зима, но така и не снех цифрови данни за да ги публикувам. На моят издухан Голф-2 през зимата даде до 30% икономия на газ, а усещането при шофирането е все едно караш на бензин (съчетано с газовата "мазност" при натискането на педала).

Искам само да вметна нещо, което заслужава внимание: състава на LPG през лятото и през зимата се различава по обясними причини (зимата присъства преимуществено по-летливата съставка пропан, а лятото - съответно по-нелетливата бутан), което налага пренастройката на ТАП-а, освен ако той не е с автоматична такава, за оптимална работа. Но дори и без пренастрийка (а дори и без ТАП...) детонации не съм забелязал както при ниски, така и при високи обороти.

ceko26

  • Гост
И аз след като махнах оптимизатора рязко свалих разхода в сравнение с последните 4 год. ! И на мен ми каза Цитадеус, че се натрупал оргон и незнам още какво. Аз мисля, че се научих да карам по-смислено и без да натискам до последно газта и после веднага спирачка. Колата сега по жегите ми харчи почти двойно по-малко спрямо зимните -15 -20 гр. и на бензин ми чука аванса под 2000 оборота при по рязко подаване на газ. Но така били настроени тойотите при високи околни температури.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Горния цитат е само едно предположение, което не е валидно за съвременните ECU. Резултатите го потвърждават.
Извод: Ако карате с LPG/CNG е необходима корекция на изпреварването на запалването с октанкоректор(аванс процесор /ТАП/).

1. Препраткта не работи.
2. Моите резултати са снети САМО за бензин, от които се вижда, че предварението над 2000 оборота е добре, но под 2000 допълнително трябва да се установи дали ще трябва аванс процесор или не. Това е за пропан-бутан. За метан е задължителен.

ПС: според мен по-голямото предварение в по-високите обороти не е птоблем за пропан-бутан, но нека ако греша някой да ме поправи.

ceko26

  • Гост
Kak да разберем дали ЕКУ-то има заложени като възможност тези +9 гр. над нормалното за бензин. Повечето газаджии имат изгода да ти пробутат и аванс процесор.  Ако предваренето е свързано с околната температура може би обяснява повишения разход на   газовите коли през зимата и е нужна допълнителна корекция или влизащия въздух с температура 30+гр. изпарява повече капчите бензин от дюзите и сместа гори по-бавно и съответно ЕКУ-то дава максимално заложения градус за бензин. Колкото повече електроника има толкова по-трудно и скъпо се лъже.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
@ceko26,

Откриването на алгоритъма за изчисление на предварението е доста сложен. Може да се извлече програмата от компютъра, след това да се видят картите вътре. Това е сложно, защото трябва да се знае на кой адрес каква карта отговаря. Аз лично опитах да разгледам вече свалени карти от различни компютри, но без особен успех. Единствено намерих карта, която намаляше предварението с 2.5 градуса при засечени детонации. От там нататък става "мътна и кървава" и според мен предварението може да се изчислява според следните параметри:

- температури (двг и входящ въздух);
- обороти;
- натоварване (функция между ъгъл на дроселовата клапа и обороти; директно измерен обем на входящия въздух или подобно).
- информация за детонации.
- запомнена карта с коефициенти по подразбиране - ако се счупи датчик или заради други причини.

Като оставим целия този проблем настрана, в посочените по-горе графики въобще не е ясно кривата на предварението на бензин при какво гориво е направена и коя година - за оловен/безоловен ли става дума, за какво октаново число.

Трябва да се има предвид, че бензинът в две съседни бензиностанции е различен - например като заредих в Лукойл колата вдигна работна температура с няколко градуса. Започна търсене на повредени перки, теч на антифриз и прочее. Когато поизхарчих това гориво и заредих на ОМВ температурата се стабилизира. Напълно съм сигурен, че точно горивото беше причина за това допълнително загряване.

За капак на всичко не се знае доколко компютъра действа "адаптивно" и по какъв начин - дали си запазва някакви коефициенти на основата на дълговременна работа (средни стойности) или работи директно изчислявайки моментни стойности и т.н.

Също така според мен не си прав за газаджиите - да, те имат интерес да пробутват устройства, но трябва да държат конкурентни цени. Да не говорим, че според мен има голяма доза некомпетентност и страх в прилагането на допълнителни устройства.

ceko26

  • Гост
 Доколкото знам има заложена карта за работа на двигателя на ЕКУ-то , която служи за запалване на двигателя. След това компютъра започва да оптимизира работата  според състоянието на датчиците и двигателя и ги записва на втора карта която става основна. След махане на акумолатор ЕКУ-то минава на основната , затова някои коли особено WV им слагат реле което изключва захранването на компютъра заедно със двигателя за да нямат проблем с бензина след работа на газ.
 Как да разбера дали имам нужда от допълнителни градуси след като карам само на газ. Върви си прилично на газ на бензин ми почуква сега в жегата аванса. Може от стар бензин или ако е запомнила настроиките за газ с максимално предварение. Според графиките горе има нужда от едни 9 гр. точно в оборотите в които се кара градско. Май трябва да си купя стробосопска лампа и да експериментирам.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
ceko26,

getca и PyroVeso докладваха за значително подобрение на работата и движението на ДВГ след корекция на аванса. При PyroVeso се ползва аванс процесор, а при getca корекцията е в делкото. Можеш ли да напишеш модела и годината на колата си, евентуално код на мотора и също какво ти е запалването.

Не бързай да купуваш аванс процесор, имам нещо предвид.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Анализ на предварението на ДВГ с детонационни датчици
« Отговор #8 -: Септември 17, 2012, 04:02:03 pm »
Вече имам монтиран аванс процесор, който работи с триизмерна таблица. Единствения му кусур е, че отмества градусите (времето и импулсите от тригерното колело на маховика) и ги подава на компютъра, като последния внася някакви коекции и предварението не е на 100% ясно. Най-добре би било да управлява директно комутатора, но пълно щастие няма. Аванс процесорът е STAG-TAP-01 и съм прикачил документацията му като pdf.

След разговор с getca се установи, че зададената таблица с предварения за газ е при празен ход. Неговото делко връща 12-15 градуса под товар, така че при изработването на триизмерна таблица ще трябва да се пресметнат различни коефициенти. Все още не съм синтезирал такава, но ще приложа анализ от моя ДВГ под товар. Отбелязвам, че предваренията са напълно еднакви и за бензин и за газ (компютърът не прави разлика  ???).



Следващите две изображения показват таблици с предварения за megasquirt, които изнамерих от някъде (не помня вече) и смятам да ги ползвам като отправни за синтезирането на триизмерна таблица за моя аванс процесор. Таблицата с по-големи стойности е на предварението, а с по-малките е на бензин.

Последната снимка е осцилограма на двата кабела към индукционния датчик спрямо маса. Необходимо е да се определят за правилната работа на аванс процесора.

ПС: в момента процесорът работи със статично предварение от 10 градуса. Не мога да кажа, че усещам някаква разлика във вървенето между бензин и газ. Моторът на газ работи малко по-твърдо, но не знам дали е от промяната на предварението. Следващите дни и седмици ще пиша повече по въпроса.
« Последна редакция: Септември 17, 2012, 04:12:14 pm от mzk »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Продължавам с тестовете.

В началото бях нагласил големи предварения (до над 10 градуса). Припомням, че това е коекция, а не абсолютна стойност. Ако бензиновото ЕКУ дава предварение 5 градуса, с корекцията стават 10. Това има и добри и лоши страни. Добри: при товар или други неясни обстоятелства бензиновото ЕКУ може да намали предварението. Лоши: не е ясно какво е точно предварението във всеки един момент. За максимална точност трябва да се следи докладвания от vag com аванс + текущия коефициент от аванс процесора.

Резултати:
- +10 - +20 градуса, на празен ход - няма проблем.
- +10 - +20, при потегляне - силни и неприятни шумове от мотора. Описвам ги като блъскане с дърво в метал. Не е като типична детонация (характерна с изострен звук, по-скоро като метал в метал). Шумовете строго следват оборотите. Според мен е прекаленно ранно палене, но по данни на getca може и да е изгасване на искрата и палене от компресията.
С тези настройки ДВГ работи по-твърдо отколкото на бензин.

- -1 до -6 градуса (т.е.  намаляне на предварението спрямо бензиновото) - характеризира се с много тиха (мазна) работа на мотора, досущ като бензин. Никакви колебания и заглъхване на мотора при потегляне. Усеща се осезаема загуба на мощност във високите обороти. Внимание: корекцията е до 3600-4000 оборота, след което е 0.

- до +8 градуса в зависимост от оборотите - усеща се леко твърда работа на ДВГ. Според атмосферните условия е осезаема или почти не се усеща (явно влагата във въздуха или температурата на входящия въздух).

Предстои да коригирам отново таблицата. Ще гледам да спазя условията, за които научих от следните сайтове:
http://tuning.mbs.id.au/Tuning/LPG_tuning.htm
http://www.acl.com.au/web/acl00056.nsf/a7d23b8ace0d7e31ca2560d3001fb663/359683e8a538a3e64a2566c0007bb33e?OpenDocument

Цитат
LPG burns slower at low RPM or small throttle openings. It burns faster at high RPM and WOT.
LPG гори по-бавно при ниски обороти и слабо натоварване. Гори по-бързо при високи обороти и голямо натоварване.

Изводи от втората статия:
Цитат
- ДВГ с оптимално запалване за бензин, за П-Б ще има малко предварение в ниските и голямо предварение във високите обороти. Възможни са детонации във високите обороти.
- ДВГ с оптимално запалване за бензин, но с константно увеличено предварение (преместване на дистрибутора) ще дава прекалено голямо предварение във високите обороти.
- ДВГ с оптимално запалване за П-Б ще дава много голямо предварение за бензин в ниските обороти.

Още нещо важно: Also if the compression ratio of an engine is raised for any reason the amount of ignition advance that is needed to achieve best performance usually decreases and failure to take account of this can lead to detonation occurring. - При повишаване на степента на сгъстяване, необходимото предварение се понижава.

Добавка: данни от Rossco (корекция до 8 градуса до 2000 оборота) и bobtail84 от http://www.v8forum.co.uk/forum/viewtopic.php?t=6313 (фигурата LPGVex.jpg е картата за газ, а SparkVex.jpg e картата за бензин). Разгледайте разликите в стойностите, къде предварението е по-голямо от това на бензин и къде е по-малко.
« Последна редакция: Март 13, 2013, 01:06:36 pm от mzk »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Край на тестовете с аванс процесора
« Отговор #10 -: Март 19, 2013, 11:15:48 pm »
Здравейте.

Днес посетих vaskoto1 от vwclub, с когото обсъдих набързо положението с корекцията на запалването при пропан-бутан.
Новостите са, че заедно със сигнала от тригерното колело на маховика има и сигнал (той май си е с датчик на хол) от разпределителния вал. Двата сигнала по принцип са (и би трябвало да си бъдат) в синхрон, тъй като въртенето на коляновия вал е 2 пъти по-бавно от въртенето на разпределителния.

Симулирането на позицията на коляновия вал (чрез аванс процесора) води до загуба на синхрон между двата сигнала. Не мога да кажа какво си "мисли" бензиновото ЕКУ, но това може да доведе от (нищо), през неправилни времена на инжекторите (в широкия смисъл - и спрямо точен момент на подаване и спрямо времетраене (във функция от първото)), до пълна каша (все пак информацията реално представлява прескачащи зъби на ангренаж).

След проведения разговор поставих 0 градуса предварение за всички режими (теоретично изключен аванс процесор), колата се движи нормално, има си съвсем добра динамика в ниските обороти и леко по-твърдата работа на газ, за която бях споменал и по-рано.

Създаването на прецизен аванс процесор е свързано с директно командване на комутатора, емулиране на реалния сигнал (ако има обратна връзка от комутатора) към бензиновото ЕКУ, следене на натоварването по всички възможни начини, което се оказва доста трудна задача. Т.е. на пазара няма такова устройство и вероятно няма да има. Сложността доближава тази на изцяло ново ЕКУ, макар и по-бедно на функции. Остава хората, разполагащи с разни екстри като megasquirt да си играят.

Също така искам да наблегна на два фактора:
1. Предварението на моя ДВГ в ниските обороти е по-голямо от очакваното от намерените графики, т.е. положението не е чак толкова зле.
2. Нямам възможност да направя прецизни измервания. Най-добре би било да се измерва на стендов мотор или дино-стенд, но специално за по-новите мотори си е доста сериозна занимавка и не го препоръчвам на нетърпеливи, незапознати и финансово необезпечени хора.

Ами това е за сега, остава да пробвам с многоискрово/плазмено запалване, но ми трябва първо малко време и ресурси от всякакво естество.

Успех!

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
mzk
По причините които пишеш аз се захванах с това http://mazeto.net/index.php/topic,7273.msg46591.html#msg46591