Автор Тема: Система умножения мощности на Fernando Sixto Ramos  (Прочетена 83284 пъти)

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 461
Какво открих наскоро в един руски сайт - http://x-faq.ru/index.php?topic=1961.0
http://www.larepublica.pe/13-04-2012/conozca-sixto-ramos-el-peruano-que-invento-el-sistema-multiplicador-de-fuerza - публикация
http://peswiki.com/index.php/Directory:_Fernando_Sixto_Ramos_Solano:_Force_Multiplier_System - в енциклопедията

Това е т. нар. "Система за умножение на мощност" на изобретателя с нарушено зрение Фернандо Сиксто Рамос Солано. Системата е електро-механична.
На втората страница има линк към архив, в който е събран доста материал за това устройство.

Цитат
Это устройство получило бронзовую медаль на Женевской международной выставке изобретений в Ginebra-Suiza 18-22 апреля 2012 года, однако, официальный список наград Женевы-2012 не содержит упоминания о Фернандо...

Перуанский изобретатель  Фернандо Рамос Сиксто Солано изобрел машину, которая может умножать мощность. Например, двигатель в 1 л.с. может запустить двигатель в 30 л. с.  Установка использует силы инерции в качестве основного механизма для умножения силы. Инерция возрастает в квадрате функции вращения (см. Четвёртый "закон Ньютона" (вернее Бицадзе) о центробежных силах и инерцоидах, Изобретения Амарасингама )
« Последна редакция: Август 28, 2012, 01:01:35 pm от altium »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Система умножения мощности на Fernando Sixto Ramos
« Отговор #1 -: Август 01, 2012, 09:06:55 am »
Много ценна находка, Miro! Ама много ценна! Ще отпочна пак експериментите и опитите през септември. В момента съм в генерална строителна кампания - оправям помещението за работилницата  и други такива свързани с бетон, зидане, мазане, шпакловки, тапети и прочие... и това ме възпря много. Но иначе всички проекти продължават да узряват прекрасно в рошавата ми глава и ... започвам да броя "пилците от есента"!!!
Междувременно влизам най-редовно тук (всяка сутрин) и следя всичко.
В конкретния случай с Перуанеца - голям сладур!!! - разсъждавам, дали този негов инерцоид не може да се рационализира, като рамото на което е закрепена тежестта не се удължи и в противоположна посока и на другия й край не се закрепи още една тежест със същото тегло. Дали тогава няма да се увеличи тягата на този "умножител" двойно?!

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 461
Re: Система умножения мощности на Fernando Sixto Ramos
« Отговор #2 -: Август 01, 2012, 09:33:58 am »
И аз искам да направя някой и друг експеримент, но това ще е като се прибера в България.
Може да направя малък макет на умножителя на Фернандо, но по мое усмотрение.
Ти продължавай с физическата работа по текущите и с умствената работа по бъдещите проекти.

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: Система умножения мощности на Fernando Sixto Ramos
« Отговор #3 -: Август 01, 2012, 02:06:27 pm »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Система умножения мощности на Fernando Sixto Ramos
« Отговор #4 -: Август 02, 2012, 08:08:54 am »
Особено ме впечатлява това, как в бедно Перу този, на пръв поглед невзрачен човечец (страшно ми е симпатичен) прави скок в Кинетиката почти равен на Нютон... а какво правим ние тук - пасем патки!!! - визирам най-много себе си!
« Последна редакция: Август 28, 2012, 01:02:10 pm от altium »

strike

  • Гост
Re: Система умножения мощности на Fernando Sixto Ramos
« Отговор #5 -: Август 26, 2012, 05:51:12 pm »
Здравейте

Доста нерви и малко пари потроших по реплика на устройството на Рамос и реших да помислим заедно, ако имате желание и възможност.
Принципната анимирана схема, дадена ей така, на добра воля, от Дарси Клайн и Арто Хейно (за пояснение), не е вярна и е елементарно сбъркана. Тежестта, която е разположена между двете оси на устройството, според мен е разположена на ексцентрични лагери и се движи, на пръв поглед, като на нарисуваната схема. Това движение, обаче е невъзможно, поради факта, че разстоянието от най-горна точка на едната окръжност до най-долна на другата, е винаги по голямо от разстоянията между най-левите и най-десните им точки. Образно казано, тази ос (от схемата) трябва да е от ластик за да му сработи системата  :).
А сега по същество. Направих няколко реплики, като най сериозната е с доста внушителни размери и е предвидена, по размери на осите и лагерите, за включване към генератор 2kW. Ексцентричните лагери си ги направих сам от нормални индустриални лагери със заварена с аргон ос с диаметър 1/2 от вътрешния диаметър на лагера - по съвет на експерт по лагери. Ексцентрични лагери се намират в Интернет, но са на доста сериозни цени. При всичките ми реплики и опити стигам до един нежелан ефект - задвижваната от мен ос се държи перфектно, но втората ос променя постоянно посоката си на въртене поради разликата в разстоянията между ексцентриците (описаният по горе проблем), които са захванати неподвижно за тежестта. Изпробвах промяна на разстоянията на свързване на тежестта между ексцентриците и това доведе до малко подобрение, но не реши проблема. Пробвах и с изместване на точките на свързване между ексцентриците - и това не помогна. Явно ексцентриците са свързани по друг начин. Не виждам обаче как да реша този проблем. Явно е, че доста се изнервих и малко помощ би ми дошла добре.
Единствената идея, която ми идва, е да "позволя" на ексцентриците да се движат на ляво и дясно в захващането си спрямо тежестта, но не знам как да го направя.
Дано успях да обясня разбираемо проблема. Ако имате някакви съмнения нарисувайте си два кръга един до друг и прeмерете въпросните разстояния за да видите нагледно проблема. Или пък просто измерете разстоянията от схемата с линийка върху монитора си.
Ако някой има идеи да казва - аз ще пробвам докато го направя или получа нервна криза  ;D

Поздрави и успехи.
« Последна редакция: Юли 12, 2014, 04:58:46 pm от Maistora52 »

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 461
Re: Система умножения мощности на Fernando Sixto Ramos
« Отговор #6 -: Август 26, 2012, 11:36:54 pm »
strike, можеш ли да качиш снимки на репликата ти, за да добием всички визуална представа за творението ти, и в частност ако може по-близък план на лагерите и начина, по който се въртят от ел. мотора.
И аз мисля, че схемата, която е дал Дарси Клайн не е вярна, и на тежестта не и е там мястото. Ако си изтеглил архива с документи и клипове по темата, погледни този клип: Conozca a Sixto Ramos, el peruano que inventó el Sistema Multiplicador de Fuerza. Обърни внимание на това къде е разположена тежестта.
Като добием по-добра представа за начина по който си конструирал репликата ще можем да ти помогнем да я подобриш.

strike

  • Гост
Re: Система умножения мощности на Fernando Sixto Ramos
« Отговор #7 -: Август 27, 2012, 09:19:03 am »
Здравейте, отново

Няма проблем, ще кача снимки, но разглобих системата и я прехвърлих на дървена основа, за да ми е по лесно да изпробвам различни разстояния и  положения на лагерите и тежестта. И сега системата ми е ... много грозна гледка  :o
Относно тежестта - видно е от по късните филми на Рамос, че не е необходимо да има вертикална тежест, за това аз лично изпробвам само хоризонтална тежест. Миромад, има и по-добър филм за Рамос, мисля, че беше на EFE TV. От много добър ъгъл е снимано как пускат системата му свързана към генератор (в края на филма е). Там тежестта е разположена от долна страна на лагерите и много детайлно си личи как са разположени ексцентриците. И точно в този филм видях доста интересно нещо. Интересното нещо, което видях на забавен кадър е, че и при него има това двупосочно движение на втората ос при стартиране на системата. След набиране на обороти, обаче, всичко се стабилизира и проблема изчезва. Поради тази причина мисля да изпробвам системата си при големи натоварвания и...... или ще се потрошат ексцентриците, или ще тръгне.  ;D

Ето две снимки, НО от тестовете върху дървена основа - много грозно изглежда всичко, но беше необходимо, за по-лесно нагаждане на разстоянията.  ;)






« Последна редакция: Юли 12, 2014, 05:01:22 pm от Maistora52 »

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Система умножения мощности на Fernando Sixto Ramos
« Отговор #8 -: Август 27, 2012, 09:53:16 am »
Макет на устройството без лагери...

<a href="http://www.youtube.com/v/osCMYAhlhlI" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/osCMYAhlhlI</a>

strike

  • Гост
Re: Система умножения мощности на Fernando Sixto Ramos
« Отговор #9 -: Август 27, 2012, 09:55:22 am »
Колега, аз мисля, че няма нужда от маховик. На устройството с , което се е представял в Женева също няма маховик. Маховик липсва и при силовото му изпълнение с тежест разположена само хоризонтално. На единият от филмите се вижда и устройство с такъв маховик, но той липсва при други негови изпълнения.  Инерционната тежест, е разположена хоризонтално в металната греда между двата лагера - при мен е около 1,5 кг.
Ако обаче, всичко сработи добре, няма да е проблем да сложа маховик. Мисля, че така ще се повиши КПД-то, но за сега ще пробвам без него.

Лек ден.

strike

  • Гост
Re: Система умножения мощности на Fernando Sixto Ramos
« Отговор #10 -: Август 27, 2012, 10:09:06 am »
getca, има лагери  :) Тези 4-те дълги болта при тежестта....  ;)

miromad - Прав си, в този филм се вижда най-добре положението на ексцентриците и движението на осите.

Вижте колеги, такъв клип и аз мога да пусна. Ако дам двата ексцентрични лагера в еднакви позиции и ще се движи точно така и точно толкова безпроблемно и мазно. 
Ако имате желание, вижте във филма "Conozca a Sixto Ramos, el peruano que inventó el Sistema Multiplicador de Fuerza", след 23-та секунда много ясно си личи посоката на движение на двете оси - тя е обратна една спрямо друга.
И после вижте руското клипче - http://www.youtube.com/watch?v=osCMYAhlhlI&feature=player_embedded  - Няма нищо общо с устройството на Рамос. А след 50-та секунда, не много ясно, но се вижда как са разположени ексцетричните му лагери и как прави същите колебливи и обратни по посока движения на осите.
А може и да бъркам, кой знае...

Ще пиша пак след ден два, след другите тестове. Нека помислим - човека го е правил над 20 години. Дали е толкова просто?

Лек ден и Успех на всички.
« Последна редакция: Август 27, 2012, 01:26:56 pm от strike »

strike

  • Гост
Re: Система умножения мощности на Fernando Sixto Ramos
« Отговор #11 -: Август 28, 2012, 03:31:04 pm »
 :)
Внимателно разгледай още първият пост на miromad, който даваш за пример.
На първата снимка (схема), в долния край, пише много ясно кой я е направил - Arto Heino. Абсурдното й движение е направено от Darcy Klyne.
Поради тази причина обсъждахме Дарси Клайн - защото анимацията му е грешна.
Друга схема няма. Не разполагаме с никакви официални схеми или материали. Поне аз не знам да има.
Опитваме се по видео материалите да направим реплика.
И там е трудността.

Успех

П.П - Да поясня, съгласен съм отчасти с принципа на Arto Heino, просто анимацията на Darcy Klyne е абсурдна.
« Последна редакция: Август 28, 2012, 03:59:00 pm от strike »

Неактивен e6acu

  • Неактивен
  • Публикации: 7
Re: Система умножения мощности на Fernando Sixto Ramos
« Отговор #12 -: Септември 04, 2012, 07:20:33 pm »
Здравейте
До седмица - две съм го репликирал устройството.
Стругара ми няма ерозийна машинка за дълбаене на вътрешни шпонкови канали.
Ще съобщя за напредъка в тоя форум.

altium: Редактирах ти изображенията със свободната и лесна за боравене програма Getpaint.net. Обемът им от 3MB се намали на 180kB.
Тук е обяснено как се работи с нея:
http://mazeto.net/index.php?topic=345.0 - прочети го и я ползвай.
« Последна редакция: Септември 05, 2012, 06:25:05 pm от altium »

Неактивен e6acu

  • Неактивен
  • Публикации: 7
Re: Система умножения мощности на Fernando Sixto Ramos
« Отговор #13 -: Септември 04, 2012, 07:42:34 pm »
Колега, аз мисля, че няма нужда от маховик. На устройството с , което се е представял в Женева също няма маховик. Маховик липсва и при силовото му изпълнение с тежест разположена само хоризонтално. На единият от филмите се вижда и устройство с такъв маховик, но той липсва при други негови изпълнения.  Инерционната тежест, е разположена хоризонтално в металната греда между двата лагера - при мен е около 1,5 кг.
Ако обаче, всичко сработи добре, няма да е проблем да сложа маховик. Мисля, че така ще се повиши КПД-то, но за сега ще пробвам без него.

Лек ден.
Пич, без маховик няма да можеш да преодолееш двете мъртви зони на осмицата която описва паразитната планка. Аз си направих четири маховика от стоманени листове 15 мм със фи 320мм, не съм ги мерил ама с една ръка трудно се вдигат. А и маховика си е акумулатор на енергия, какъвто още няма подобрен до ден днешен. За справка : ние живеем върху маховик наречен Земя, която се върти в маховика на Млечния път ... Бъди по "ексцентричен" в мисленето и не се оплаквай, а стискай и действай :))) Успех
« Последна редакция: Септември 04, 2012, 07:47:59 pm от e6acu »

strike

  • Гост
Re: Система умножения мощности на Fernando Sixto Ramos
« Отговор #14 -: Септември 05, 2012, 10:29:25 am »
Браво колега.
Доста солидно изпълнение.
Успех и пиши.
Аз чакам вече генератора за да пробвам има ли ... смисъл  :)

Междувременно видях, че има патент - виж тук