Автор Тема: ВиК медни тръби  (Прочетена 13183 пъти)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
ВиК медни тръби
« -: Август 03, 2012, 09:23:49 am »
Знае ли някой, вредни ли са за употреба медните тръби за домашната водопроводна мрежа?

От обща култура: медта е отровна за организма и особено съединенията на медта. Търговците твърдят, че нямало никаква опастност за здравето, че цяла Европа подменяла старите тръби с мед, но аз лично имам съмнения.

Някой знае ли нещо по въпроса?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: ВиК медни тръби
« Отговор #1 -: Август 03, 2012, 09:58:25 am »
Цяла Гърция ползва недни тръби, но имам едно малко уточнение:
Там водата е твърда за разлика от водата в регионите на Витоша и Рила където във водата присъстват железни съединения, а медното фолио на платките се разяжда с железен трихлорид. Друго:
Баба ми не готвеше в бакърено котле ако не е калайдисано.
След горните доводи аз не бих пил вода от такъв водопровод.     

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 681
Re: ВиК медни тръби
« Отговор #2 -: Август 03, 2012, 10:05:11 am »
EDM electronics, мисля, че медните тръби не са вредни. В Испания, а и в други държави се използват от около 30-40 години. А преди това, са били железни или оловни и доколкото знам поне за испанците, че живеят доста дълго 90-100 години, така че няма проблем.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: ВиК медни тръби
« Отговор #3 -: Август 03, 2012, 12:08:03 pm »
Старите бакърени съдове са ги калайдисвали именно поради факта, че медта образува опасни съединения в съприкосновение с храната, която съдържа много киселини, особено при повишаване на температурата. Именно поради това са ги калайдисвали, но там пък също не са безвредни нещата. Припоя е с високо съдържание на олово, което се отделя пак в храната.

Интересно е какво става с хлора във водата и реакцията му с медните тръби?

Въпреки, че в Европа масово се слагат медни тръби, си мисля по-скоро, че това не е безопасно за здравето. То здравето е последният фактор на който някой /индустриалец или търговец/ ще обърне внимание, а и май по-добре е нещата да са направени така, че да са като бавно действаща отрова  :D, че вече никъде няма място за паркиране  :D.

Да, вярно е, че медта има антибактерицидни свойства, но въпросът е в дозата. Оттам насетне нещата стават май опасни. А колко е дозата?

https://sites.google.com/site/laboratoriacentral/za-nas/obsi-fizikohimicni-pokazateli/med

Аналогично, флуора е най-добрата отрова за плъхове, но се добавя в почти всяка паста за зъби!
« Последна редакция: Август 03, 2012, 08:57:05 pm от EDM electronics »

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: ВиК медни тръби
« Отговор #4 -: Август 03, 2012, 06:29:25 pm »
EDM, медта е доста добре застъпен микроелемент в организма и не е чак толкова вредна, но все пак - всичко опира до количеството/концентрацията. В бакърен съд, в който се приготвя храна (киселини от домати, висока температура, неколкочасово готвене и стоене после) концентрацията на медни съединения се вдига много и вероятно достига опасни нива. През няколкото десетки метра медни тръби в жилището ти, през които водата протича за секунди или за части от секундата, и при това - контактува само с повърхността на тръбите, едва ли има някаква реална опасност, тъй като образуваните концентрации са от порядъка на ppb.

Все пак в думите на Радико има логика, но дори при тези условия концентрациите на медни йони не превишават ppm. Имам приятелка, която работи в "Софийска вода" и притесненията й са свързани по-скоро с високите концентрации на алуминий, хлор и флуор, отколкото на желязо или някакви други йони.

Извод - ползвай спокойно медни тръби! Пък ако чак толкова се притесняваш - слагай полипропилен, с или без алуминиева вложка.

Не забравяй и, че един от най-безобидните химикали в селското стопанство, това е бордолезовият разтвор (син камък, който е меден сулфат, и гасена вар), така че от медта няма какво да се притесняваш, освен ако не вариш кисели манджи в бакърени тенджери и после не ги съхраняваш пак там...

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: ВиК медни тръби
« Отговор #5 -: Август 03, 2012, 08:54:06 pm »
Колеги, благодаря Ви за съвета. Не намерих информация в НЕТа, затова зададох този въпрос. Знаех, че ще получа компетентно мнение.


Поздрави!

tokist502

  • Гост
Re: ВиК медни тръби
« Отговор #6 -: Август 03, 2012, 10:37:44 pm »
Според "ЛЕКЪТ ЗА ВСИЧКИ ВИДОВЕ РАК" от Хулда Кларк - "...  В ТУМОРИТЕ НАМИРАМЕ МЕД И ФРЕОН
А дали пък не е заради медта, която винаги намирам на същото място, където са гъбичките? Медта се разтваря в мазнина, а гърдата е мазна тъкан. Или пък е фреона, който също намирам заедно с гъбичките? Вероятно медта е била привлечена в гърдите без фреон. И преди ерата на хладилниците трябва да е било така. Но с фреонов хладилник във всеки дом и медна водопроводна инсталация [в САЩ и Канада се използват медни тръби за водопроводна инсталация] рискът се удвоява. Фреонът е изтъкнат от учените като подпомагащ растенето на рака. 
Може би медта е само невинен гост, поканен в гърдата от гъбичките, които вече растат там. Или пък медта се настанява там първа и поканва гъбичките. Но един прост факт може да хвърли светлина върху  мистерията. Предварителните ми тестове показват, че жени, които не са изложени на високи дози мед, като “медна” вода, нямат туморни образувания в гърдите. “Медната” вода е такава, която тече през медни тръби. Медта се усвоява независимо дали водата се използва за плакнене на чинии, миене на ръце, дрехи или за пиене.
От десетилетия се знае, че нивата на мед в кръвта са свързани с най-различни видове рак. Но това винаги беше интерпретирано, че ракът причинявал акумулацията на мед, вместо да се смята, че всъщност медта може да причинява рак! Медните тръбопроводни тръби не са били заподозряни. Въпреки това е много лесно да се докаже, като се махнете от мястото, където има медни тръби. Тогава нивото на медта пада мигновенно, последвано от спадане на растежа на гъбички. [действително през годините ми на престой в Канада, където цялата тръбопроводна система е изградена с медни тръби, имах периодично проблем със свръх-размножаване на гъбички в тялото, наречен кандида. След като се завърнах в България този проблем изчезна]
Колко скоро медта ще напусне гърдите зависи от фреона там. След като фреона бива премахнат, нивата на мед могат да бъдат спаднат. Когато фреонът не е премахнат, медта “залепва” упорито за гърдите и дори изисква EDTA челация (chelation - венозно вкарване на химикали с абсорбиращо или друго действие) за да я премахне.
Когато медта и фреонът си заминат, растежът на гъбичките може да бъде спрян. Той просто трябва да бъде елиминиран в червата за да изчезне от гърдите. Когато изчистим червата от гъбички, тъканите също се прочистват от тях. Тази тъкан може да е простатата, черен дроб, панкреас или мозъка. Туморите там растат по същия начин, както в гърдите.
Една доза от 2 с.л. орехова тинктура ще унищожи всички растящи гъбички в червата (заедно  с паразитите)! Това от своя страна ще елиминира гъбичките за един ден. За да останеш чист, тъканите трябва да са свободни от фреон и мед. "
 
Което са приказки на бабите от входа. Фреонът се трупа на доста по-голяма височина. Мисленето си е зор работа.
Ето тук vitan прави на пух и прах г-жа Кларк:
http://mazeto.net/index.php?topic=4916.0
« Последна редакция: Август 03, 2012, 11:21:11 pm от mzk »

Неактивен Сашо

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 67
Re: ВиК медни тръби
« Отговор #7 -: Декември 09, 2013, 01:33:57 pm »
EDM electronics, мисля, че медните тръби не са вредни. В Испания, а и в други държави се използват от около 30-40 години. А преди това, са били железни или оловни и доколкото знам поне за испанците, че живеят доста дълго 90-100 години, така че няма проблем.
 
в посочените страни не си дезинфекцират водата с хлор а с озон затова не ги притесняват медните тръби.
« Последна редакция: Декември 09, 2013, 03:02:16 pm от Maistora52 »